Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net--------------------------------

banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.NetKirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BURAK KILIÇASLAN-EMİN DEMİR RÖPORTAJI

BURAK KILIÇASLAN-EMİN DEMİR RÖPORTAJI

BURAK KILIÇASLAN

01 Ocak 2018, 21:29
Bu makale 297 kez okundu
EMİN DEMİR İLE “FERMAN” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ

Burak Kılıçaslan- Sanat hayatına nasıl atıldınız? İlk olarak bundan bahseder misiniz ?

Emin Demir- Öncelikle şahsınıza ve şahsınız aracılığı ile gazetenize ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim.

Sanat hayatıma küçük yaşlarda bağlama çalmaya çalışarak başladım, hiçbir kurs almadan kendi kendime uğraşarak. Aslında sanatçı olmak gibi bir düşüncem yoktu hayalimde, kendimce çalıp söylüyor, bir hobi gibi yapıyordum, sonrasında büyüklerimin teşviki ile konserlerde bir kaç eser okuyarak, sahne almaya başladım ve daha sonra gayret bizden tevfik Allah’tan dedik, bu zamana geldik.

Burak Kılıçaslan - Kendinizi sanatçı olarak mı yoksa bir halk ozanı olarak mı görüyorsunuz?

Emin Demir - Çok güzel bir soru, tekrar teşekkür ederim. Aslında kendimi ne şarkıcı, ne türkücü, ne de bir ozan olarak görüyorum.
Evet, kendimce bir şeyler üretmeye çalışıyorum, ona da sanat veya sanatçı diyorlarsa eyvallah, başım gözüm üstüne; lâkin ben her şeyden önce, üzerimde taşımış olduğum misyonun gereğinde, inandığım değerler ölçüsünde hayatıma şekil vermeye ve yaşantımı yönlendirmeye çalışan biriyim, yani duruş sahibi biri... İnandığım değerlere bu şekilde hizmet veriyorum.

Burak Kılıçaslan - Bildiğimiz üzere geçmişte de “Kurt Duruşu” adlı bir albüm çıkartmıştınız. Ferman ile Kurt Duruşu'nu kıyasladığınız vakit, geçmişe oranla, bugün yapmış olduğunuz eserleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Yani açıkçası sormak gerekir ise geçmiş ile bugün arasında bir fark var mı? Bir önceki albümünüze çıraklık, bu albümünüze ise ustalık albümü diyebilir miyiz?

Emin demir - Kıyaslama yapacak olursak elbette farklar var; kalite anlamında, sanata bakış açım konusunda, insan gün geçtikçe nasıl gelişiyor, olgunlaşıyorsa, yapmış olduğumuz icraatlarda o ölçüde gelişiyor. Ustalık demek biraz, hatta çok erken, henüz yolun başındayız, daha yapacak çok işimiz var, Allah izin ederse.

Burak Kılıçaslan - Bize biraz da özel hayatınızdan bahseder misiniz? Emin Demir vaktini nasıl değerlendiriyor?

Emin Demir - Zamanımı genelde kitap okuyarak, şiirleri inceleyerek, müzik dinleyerek geçiriyorum. Bir de sanatçılık dışında yapmış olduğum başka işlerimde var, onlarla uğraşıyorum.

Burak Kılıçaslan - Vermiş olduğunuz ilk konseri hatırlıyor musunuz?

Emin Demir - Ooo tabii ki nasıl unuturum. 2002 yılının Aralık ayı idi, yanlış hatırlamıyorsam. 22‘si veya 23’ü idi Tokat Zile’de, yani memleketimde, 2 eser okumuştum.

Burak Kılıçaslan - Bildiğim kadarı ile şarkılarınızın sözlerini kendiniz kaleme alıyorsunuz. Bu sözleri yazarken beslenmiş olduğunuz kaynak nedir?

Emin Demir - Evet, genelde kendi eserlerim; ama bazen sözleri başkalarının yazmış olduğu güzel şiirleri de değerlendiriyorum.

Genelde okuduğum kitaplardan etkileniyor, esinleniyorum, ilham kaynağım bunlardır... Ama elbette hayatımızda etrafımızda oluşan olaylar ve konulardan da etkilenerek ilham aldığımız oluyor.

Burak Kılıçaslan - Sanat camiasında kendinize örnek aldığınız bir şahsiyet var mıdır?

Emin Demir - Tabii ki de gerek duruşu, gerek yaşantısı, gerekse sanatı ile örnek aldığım insanlar var; ama şimdi isim verirsem doğru olmaz, çünkü bir çok sanatçı ağabeyim var bu konuda.

Burak Kılıçaslan - Edebiyat dünyası ile aranız nasıldır ve hangi şairler gönül makamınızın baş köşesindedir?

Emin Demir - Edebiyat dünyası ile aram güzeldir, bir çok şair ve yazarı takip ederim. İsim vermem pek uygun olmaz, çünkü samimi olduğum yazar ve şair dostlarımda var. Verdiğim isimlerde unuttuğum kişiler olabilir, kırgınlığa sebebiyet vermek istemem.

Burak Kılıçaslan - Son olarak söylemek istedikleriniz var mıdır?

Emin Demir - İlgi, alakanız ve bana bu imkânı sağladığınız için, şahsınıza ve şahsınız nezdinde gazetenize çok teşekkür ederim.

Yorum Gönder