--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

İlçe Vaizi Yılmaz “Annelerimiz“

İlçe Vaizi Osman Yılmaz'ın köşe yazılarını her hafta sitemizde düzenli olarak bulabilirsiniz.

İlçe Vaizi Yılmaz “Annelerimiz“
ANNELERİMİZ!
Merhaba kirkagac.net okuyucuları! Sizleri selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allahın rahmeti, bereketi ve mağfireti üzerinize olsun. Hayırlı Cumalar efendim.! Rabbimden sizler için dünya ve ahiret saadeti diliyorum.
Anneler Gününün Yaklaşması sebebiyle bu haftaki Cuma sohbetimizde,‘’ Dinimizin Annelere Verdiği Değer…’’ den bahsedeceğiz.
Annelerimiz…
Bizleri güçlükle dünyaya getiren, emzirip büyüten, yemeyip yediren, en zor zamanlarımızda yanımızda olan, sevinçlerimize ve hüzünlerimize ortak olan kıymetli varlıklardır onlar…
Bazen arkadaş, bazen öğretmen, bazen sırdaş, bazen de kılavuz olurlar biz evlatlarına…
Motive ederler, umut verirler, üzerimize titrerler, bize kol - kanat gererler, iyilikleri telkin ederler, kötü ve zararlı şeylerden sakındırırlar. Kısacası iyilik elçilerdir, melektir onlar…
Öpülesi ellerdir onların elleri…
Bence, yeryüzünde elleri öpülmeye en layık olan kimselerdir anneler… Çünkü üzerimizde en fazla emeği olan kişilerdir onlar.
Annene – Babana Teşekkür Et…
Allah’ın Yüce kitabımız Kur’an-ı kerimdeki bir emridir annelerimize teşekkür etmek:
"Biz insana, ana - babasına iyilikte bulunmayı tavsiye ettik. Özellikle de anasına iyilik etmesini tavsiye ederiz ki, O, kat kat zaafa düşerek ona hamile kalmış, emzirmesi de tam iki sene sürmüştür. Binaenaleyh; bana ve ana - babana şükret. " buyrulmaktadır. (Lokman süresi, 14.ayet)
Anne – babaya iyilik Allaha imandan hemen sonra gelir!
Çok ilginçtir, ayet-i kerimede, ‘Allaha İman’ dan hemen sonra anne – babaya iyilik etmek hususu zikredilir:
’’Allah’a ibadet edin ve o’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin.’’ buyurmaktadır. (Nisa süresi, 36.ayet)
Burnu Yere Sürtülsün!
Bir gün peygamber efendimiz arkadaşlarıyla sohbet ederken 3 kez : ‘’ Burnu Yere Sürtülsün! ‘’ dedi. Peygamber efendimizin arkadaşları şaşırdılar : ‘’ Kimin burnu yere sürtülsün Ya Rasülallah? diye sordular.
-- Peygamber efendimiz gayet ciddi bir ses tonuyla: ‘’ Anne veya babası yanında yaşlandığı halde, onları razı ederek cennete giremeyen kimsenin burnu yere sürtülsün…’’ buyurdular. ( Tirmizi, 2: 23)
 
Onlara ‘’ Öf ‘’ bile deme!
‘’ Öf ‘’ demek belki de kusurların en küçüğüdür. Ama rabbimiz kusurların en küçüğü sayılabilecek olan ‘’ Öf ‘’ demeyi bile yasaklamıştır o kıymetli varlıklar için.
"Yüce Rabbin şöyle emretti: Yalnız Allah'a ibadet edeceksiniz, ana-babalarınıza iyilik yapacaksınız.
Şayet bunlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlarsa sakın onlara "öf " dahi deme, yüzlerine bağırma, onlara tatlı söz söyle.
Onlara, merhamet belirtisi olarak tevazu kanadını aç, "Ya Rab, küçüklüğümde bana şefkat gösterdikleri gibi, sen de onlara merhamet et de… " (İsrâ süresi, 23–24)
Anne – babaya hangi durumlarda itaat edilmez?
Anne veya baba; Yüce Allah'ın buyruklarına ters düşen hususlarda; örneğin hırsızlık yapmak, haksız yere adam öldürmek, Allah'a ortak koşmak gibi emirlerle seni zorlarlar ise, o zaman onlara itaat edilmez. Yüce Yaratıcı'nın hakkı, anne-babanın hakkından çok daha üstündür. İlgili ayet-i kerimede Yüce Allah:
‘’ Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeye Bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme. Onlarla Dünya'da iyi geçin ve Bana yönelen kimsenin yoluna uy. Sonra dönüşünüz Bana' dır.’’ buyurmaktadır. ( Lokman süresi,35)
Anne - babanın rızası, ALLAHIN rızasıdır…
Şu hadis-i şerif anne - babalarımıza karşı sorumluluğumuzun en güzel izahıdır: ‘’ “Allah’ın rızası, anne-babanın rızasında; Allah’ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir….’’ (Tirmizi, 3)
Anne – babayı razı etmek en büyük cihaddır!
Abdullah b. Amr b. el-Âs'ın anlattığına göre, bir adam peygamberimiz (s.a.s.)'e gelerek cihada gitmek için izin istedi. Peygamberimiz de ona; "Annen baban sağ mıdır?" diye sordu.
Adam: "Evet", deyince Rasulullah (s.a.s.): "O hâlde sen önce onların rızasını almaya çalış. " buyurarak, anne- babanın rızasını almanın da Allah yolunda bir cihad olduğunu hatırlattı.
Anne – babanın duası reddedilmez!
Peygamber efendimiz (s.a.v):‘’Üç kişinin duası kabul olur:1) Misafirin duası
2) Zulüm gören mazlumun duası
3) Anne-babanın çocuklarına yaptıkları dua’’ buyurmuşlardır.
‘’Ana-babanın duası ilahi hicaba ulaşır; ana-babanın duaları kabul olur.’’
Amellerin en faziletlisi nedir?
Peygamber efendimize soruluyor: ‘’ Ey Allah’ın elçisi! Allah katında en faziletli amel nedir?
Peygamber efendimiz: ‘’ Vaktinde kılınan namazdır.’’
Sonra hangisidir Ya Rasülallah?
-Anne- babaya iyiliktir,
-Allah yolunda cihaddır…’’ buyurdular.
Anne – babalar sövülmez!
Peygamber Efendimiz buyurdular ki:
"Bir kimsenin ana-babasına sövmesi büyük günahlardandır".
-Ashab-ı Kiram: "Bir kimse ebeveynine nasıl söver Ya Rasülallah?" deyince,
-Efendimiz : " Sen başkasının anasına – babasına söversin, O da tutar senin anne – babana söver, dolayısıyla sen kendi anne-babana kötü söz söyletmiş olursun.’’ diye cevap verdi.
Günahların en büyüğünü size haber vereyim mi?
Bir gün peygamber efendimiz arkadaşlarına:
-"Size, büyük günahların en büyüğünü bildireyim mi?" diye üç defa sordu. Üç defasında da "evet bildir, Ey Allah'ın Resulü" dediler.
Peygamber efendimiz sırasıyla; "Allah'a ortak koşmak, ana-babaya karşı gelmek, haksız yere adam öldürmek ve yalan söylemektir.’’ buyurdular.
Anne - babalar hayırla öldükten sonra yad edilmelidir!
Ana-baba ölmekle onlara karşı olan sorumluluklar bitmez. Onların temiz hatıralarını devam ettirmek gerekir. Peygamberimizin; "Sevgi, veraset yoluyla kazanılır." hadisi de bu gerçeği ifade etmektedir.
Böylece, nine ve dedelerle torunlar arasında bir sevgi bağı kurulmuş olur. Onları hayırla anmak, bağışlanmaları için dua etmek, Allah'u Teâlâ'nın Kur'an-ı Kerim’de bize öğrettiği dualardandır; "Ey Rabbimiz! İnsanların hesaba çekileceği kıyamet gününde beni, annemi, babamı ve bütün müminleri bağışla." (İbrahim süresi, 41 )
HAYDİ, ANNELERİMİZİN VE BABALARIMIZIN ELLERİNİ ÖPELİM!
Onların rızalarını almayı ganimet bilelim. Üç günlük dünyada onlara başkalarının vereceği bir parça ekmeğe muhtaç bırakmayalım.
Unutmayalım, evlatlarımızın ileride biz yaşlandığımızda bize yapacakları muamele, bugün bizim anne – babamıza yaptığımız muamelenin aynısı olacaktır.
Rabbim, anne – babalarının rızasını en güzel şekilde alanlardan eylesin. Haydi, işimize biraz ara verelim ve o güzel insanların gönüllerini ve dualarını alalım.
Annemin ve bütün annelerin anneler gününü kutluyorum!
Allaha emanet olunuz efendim! Hoşça kalınız. Sevgi ve saygılarımla….
Osman YILMAZ / İlçe Vaizi

**********

**********

*********
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 00:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
şerafettin ceylan
şerafettin ceylan - 8 yıl Önce

değerli hocam ağzınıza yüreğinize sağlık.....bu vesile ile tüm annelerin anneler gününü kutluyor.başta rahmetli annem olmak üzere hakkın rahmetine kavuşmuş olan tüm anneleri rahmetle yad ediyorum. allah azze vecelle sağ olanlara sağlık afiyet, rahmetli olanlara rahmeti ile muamele eylensin.cenneti ile müşerref, efendimiz s.a.v in şefaatine nail eylesin.

Mehmet Baş
Mehmet Baş - 8 yıl Önce

Hayatta çok değer verdiğimiz annelerimizi konu alan bir yazı kaleme aldığınız için çok teşekkürler hocam.Annelerimizi yılda bir kez değil, her gün hatırlayıp hal hatır sormak dileğiyle,Bütün annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

erdem
erdem - 8 yıl Önce

tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.teşekkürler hocam

ilyas karagöz
ilyas karagöz - 8 yıl Önce

HOCAM ALLAH RAZI OLSUN ANNELER SADECE YILDA BİR DEFA HATIRLANMAMALI BENİM ANNEM 07.02.2003 YILINDA VEFAT ETTİ O TARİHTEN İTİBAREN HİÇ AKSATMADAN SABAH EZANINDAN SONRA ANNEMİN VE ÖLMÜŞLERİZİN RUHUNA YASİN-İ ŞERİF OKUYORUM RABBİM KABUL ETSİN

İBRAHİM ÇAKMAK
İBRAHİM ÇAKMAK - 8 yıl Önce

anneler gününü unutmamız güzel hocam.toplumu aydınlatıcı yazılar yazmanız bizlerin beynindeki kuşkuları kaldırıyor ve bizleri rahatlatıyor.teşekkür ederim

seydullah kaya
seydullah kaya - 8 yıl Önce

"Ayakları altına cennetin konulduğu" gönül sultanlırımızın yılda bir defa "Anneler günü"! diye bize ait olmayan bir anlayışla anılmalarıına gönlüm razı olmuyor.
Analar evlatlarını; 9 ay karınlarıda, iki yıl sıcak kollarında, bir ömür boyu kalplerinde taşırlar.
Onlar karşılıksız sever.
Onların sevgisi kirletilmemiştir.
Onlar sevgi çeklerini peşin öderler.
Şair ne güzel demiş:
Ana başa taç imiş
Her derde ilaç imiş
Bir evlat pir olsada
Anaya muhtaç imiş
Bu vesileyle Kırkağaç mezarlığında yatan "Anama ve bütün vefat etmiş analara" Allah'tan Rahmet diliyor...
Hayatta olan bütün annalerimizin de ellerinden öpüyorum...

g.i
g.i - 8 yıl Önce

anneler gününü unutmamız güzel hocam.toplumu aydınlatıcı yazılar yazmanız bizlerin beynindeki kuşkuları kaldırıyor ve bizleri rahatlatıyor.teşekkür ederim

ferdi
ferdi - 8 yıl Önce

canım annem bende senin ellerinden öpüyorum yazı için tesekkürler hocam         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<