Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
banner55

banner27

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

TÜRK-KÜRT KARDEŞTİR

30 Ekim 2011 Pazar 19:16
Bu haber 3896 kez okundu

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'dan anlamlı bir yazı daha.

TÜRK-KÜRT KARDEŞTİR
VAN DEPREMİNİN HATIRLATTIKLARI!
Kıymetli kirkagac.net okuyucuları! Sizleri selamların en güzeliyle selamlıyorum. Allah’ın selamı üzerinize olsun, Hayırlı günler efendim.
Sevgili dostlar! Geçtiğimiz Pazar günü Van ilimizde ve Erciş ilçemizde meydana gelen deprem hepimizi derinden üzdü. Rabbim, ölen kardeşlerimize rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil ihsan eylesin. Yüce Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın. Âmin.
Bu haftaki yazımız, ‘’ Van Depremi ’’ hakkında olacaktır.
1)Demek ki Türk-Kürt kardeşmiş: Van depremi bizlere şu gerçeği bir kez daha hatırlattı:
‘’ Türk – Kürt kardeştir!..’’
Özgürlük mücadelesi adıyla (!) şiddete başvuranlar, askerimizi- polisimizi şehid edenler, bebek katilleri, devletin imamını - öğretmenini kaçıranlar, asla bölge halkının sözcüleri olmadıklarını bir kez daha gösterdiler.
Aziz milletimiz, Adapazarı’ndaki veya Kütahya’daki depremin yarasını sarmakla, Van’daki depremin yarasını sarmak arasında hiçbir farkın olmadığı gerçeğini bizlere gösterdi.
2)Kimse Birliğimizi Bozamayacak: Bir depremzede vatandaşımız avaz avaz bağırıyor: ‘’ Yahu, Bizim Allah’ımız bir, Peygamberimiz bir, Dinimiz, Kıblemiz bir… Hiçbir güç bizi ayıramayacak…! ’’ Çok anlamlı sözler bunlar… Asırlardır etle kemik gibi iç içe geçmiş olan insanlarımız, üç beş çapulcunun oyununa gelip birliğini ve dirliğini bozdurmayacaktır.
3)Depreme Hazırlıklı Olmak: Depreme hazırlık 2 şekilde olur:
Birincisi: Maddi Hazırlık: Tedbirli olmak, depreme dayanıklı binalar inşa etmek. Kendi ellerimizle kendimizi tehlikeye atmamak, Allah’ın bize emanet olarak verdiği canı önemsemek ve zayıf binalarda ikamet etmemek…
İkincisi: Manevi Hazırlık: Yüce Allah’ın rızasına muvafık işler yapmak, rabbimizin gazabına sebep olacak fiil ve davranışlardan uzak durmak… Allahın koyduğu kanunlara uymak, helal- haram dengesini gözetmek…
4)Allah’ın kudreti ne büyük: Haberlerden öğreniyoruz: Depremden 108 saat sonra bir can daha kurtuluyor. Öldürmeyen Allah öldürmüyor. Her şey Allahın kudreti dâhilinde gerçekleşiyor. Hiçbir şey Allahın azametine ve kudretine engel olamıyor.Henüz 14 günlük olan Azra bebek, moloz yığınları arasındaki bir çekmeceden sağlıklı bir şekilde çıkartılıyor. İnsanın içinden;’ Allah’ım, ne büyüksün!’ diye haykırmak geliyor.
5)Hepimiz Âdemin Çocuklarıyız: Peygamber efendimiz s.a.v veda hutbesinde: ‘’Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Araba karşı bir üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızı tenlinin siyah tenli üzerine, siyah tenlinin de kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır, Takva ise, Allah korkusudur. Allah yanında en üstün olanınız, O’ndan en çok korkanınızdır.’’buyurmaktadır.
6)Depremin bize öğrettikleri: Ülkemiz genelinde 7 den 70 e bütün vatandaşlarımızın bir vücudun uzuvları gibi tek yürek olup depremzede vatandaşlarımızın imdadına koşması aziz milletimizin yardımseverliliğe verdiği önemi bir kez daha gösterdi.
Deprem bölgesine harçlığını gönderen miniklerimiz, Bir maaşımı depremzedelere bağışlıyorum diyen milletvekillerimiz, Yapmış oldukları bağışlarla topluma yön veren kıymetli sanatçılarımız ve sporcularımız, iş adamlarımız, yapmış oldukları fedakârlıklarla Allah katında ve toplum nezdinde takdire şayan davranışlar sergilediler. Allah hepsinden razı olsun…
7) Sabırlı ve Metanetli Olalım: Bela ve musibetler, yüce Allahın kullarına bir imtihanıdır. Olgun bir Müslüman, kadere isyan edip sövmek yerine, bela ve musibetlerden ders çıkarır, maddi ve manevi tedbirleri alma noktasında gayret gösterir.
‘’ Allah, hiçbir kuluna zulmetmez, haksızlık yapmaz.’’
--Bela ve Musibetler 4 sebepten dolayı gelir:
1) İmtihan için..: Bakalım kul, Allah’ u Teala’nın gönderdiği belaya razı olacak mı? Yoksa isyan mı edecek?
2) Kişinin Günahlarına kefaret olması için…: Kişi, başına gelen bela ve musibetler sebebiyle Allaha asi olmaz, sabır ve metanet gösterirse, Allah (c.c) o kimsenin günahlarına kefaret eder.
3) Cennette Yüce Makamlara eriştirmek için: Yüce Allah bazen kulunu cennette yüce makamlara kavuşturmak için bela ve musibetlerle imtihan eder.
4) İşlediğimiz günahlar sebebiyle olabilir: Başımıza gelen bela ve musibetler, bazen işlemiş olduğumuz günahlar ve hatalar sebebiyle olabilir.
‘’ Size gelen musibet, işlediğiniz [günahlar] yüzündendir.’’ [Şura süresi, 30]
‘’ Sana gelen kötülük, kendindendir, [günahların yüzündendir. ‘’ [Nisa süresi, 79]
‘’ Bir millet, kendini bozmadıkça, Allah onların hallerini değiştirmez.’’ [Ra’d süresi, 11]
DUA EDELİM:
Ya Rabbi! Vatanımızı ve milletimizi, depremden, yangından, afattan, zelzeleden, terörden, görünür ve görünmez her türlü bela ve musibetlerden muhafaza eyle.
Van – Erciş depreminde hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil ihsan eyle.
Depremzede kardeşlerimizi şehidlerin zümresine dahil eyle.
Devletimize - milletimize zeval verme. Birliğimizi ve dirliğimizi bozdurma.
Aramıza kin, nifak tohumları ekmek isteyenlere, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat verme.
Düşmanlarımızın bize kurmuş oldukları tuzakları kendi başlarına makûs eyle.
Devletimize, milletimize, bayrağımıza, mukaddesatımıza saldıran bu soysuzları KAHHAR ismi şerifinle kahr-ü perişan eyle.
Emniyet güçlerimizi karada, havada, denizde muzaffer eyle!
Şehitlerimizin makamlarını cennet, derecelerini âli ( yüce) eyle. ( Âmin)
Allaha emanet olun efendim, Hoşça kalın! Saygılar…
OSMAN YILMAZ / İLÇE VAİZİ

********

********

****


*********

**********

*******

*******

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 7

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yaşar uslu 6 yıl önce yorumlandı

kaleminize,yüreğinize sağlık vaiz hocam.Allah sizin gibi hocalarımızdan razı olsun

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

zekeriyya 6 yıl önce yorumlandı

yazılarınızı her hafta takip ediyoruz hocam.Allah razı olsun,kaleminize sağlık.Teşekkürler.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Davut Doğrucu 6 yıl önce yorumlandı

Yazılanlar güzel, doğru şeyler, fakat hep aynı hata. 'Türk-Kürt Kardeştir' demek bilinçaltı bölücülük yapmaktır. Bu ülkede Kürt bir etnik kimliktir, Türk ise bir Milletin ortak adıdır. Aynı kefeye koyamazsınız. Bu olay istismar olarak ortaya çıkmış fakat şu anda bilinçsizce sarfedilmektedir. Almanya da yaşanlara Alman milleti, ABD de yaşanlara Amerikan halkı denir. Peki doğrusu nedir; 'Kürt, Yörük, Çerkez, Romen, Laz, Abaza... gibi etnik gruplar, Türk Milleti çatısı altında kardeştir' Ayrıca; Cezayir de Osmanlı 300 yıl kalmasına rağmen bugün Osmanlıdan Milli bir değer yoktur. Fakat 100 yıl Kalan Fransa Dillerini değiştirmiş olup bugün cezayir Fransızca konuşmaktadır. Onun için Dil bir toplumun birliğinin temel taşlarından biridir, bunu koparırsanız-birliğide koparırsınız. Çanakkalede ve tüm yurtta emperyalistlere karşı kanını beraber bu Toraklara akıtmış tüm Etnik gruplara, yani, Türk Milletine saygılarımla.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

şeyma 6 yıl önce yorumlandı

ilk başta kalemine sağlık hocam ama biz verdiğin örnekleri gazete ve tvlerden öğreniyoruz yazıda geçen dini bilgiler de herkesin bildiği genel bilgiler keşke bilinmedikleri dile getirseydiniz bu yazınız da bizde bilmediğimiz yeni şeyler öğrenip günü karlı kapatsaydık ama olsun en azından tekrar etmiş olduk bu da iyi bişey sayılır

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kader 6 yıl önce yorumlandı

BÜYÜK ATATÜRK VE ARKADAŞLARI TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ MİLLETİN BİRLİĞİ ESASI ÜZERİNE KURMUŞTUR BU BİRLİKTELİĞİN TEMELİNDE DİNDE,DİLDE,TARİHTE VE KÜLTÜRDE ORTAKLIK OLARAK İŞARET ETMİŞTİR MİLLETİMİZİN DİNİ İSLAMDIR DİLİ TARİHİ VE KÜLTÜRÜ TÜRKTÜR .TÜRK BİR ETNİK SINIFIN DEĞİL MİLLETİN ADIDIR NİTEKİM BÜYÜK ATATÜRK NE MUTLU TÜRK OLANA DEMEMİŞ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DEMİŞTİR..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

murat 6 yıl önce yorumlandı

eline yüreğine kalemine sağlık sayın hocam Allah senden razı olsun.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

harun 6 yıl önce yorumlandı

Allah razı olsun çok muhterem hocam ağzına sağlık.

0 Kişi beğendi.