---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Vaiz Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri

Vaiz Osman Yılmaz'ın Yazılarını Her Hafta Düzenli Olarak Sitemizden Bulabiliriz...

Vaiz Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri

Siz Sordunuz İlçe Vaizimiz Cevapladı

Sevgili Kirkagac.net okuyucuları! Sizleri selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti, bereketi ve mağfireti üzerinize olsun. Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk, takva ve gönül huzuru vermesini temenni ediyorum. Cumalarınız mübarek olsun efendim.

Bu haftaki Cuma sohbetimizde, önceki haftalarda bize sorduğunuz sorulardan bir-kaç tanesini cevaplandıracağım.

Soru 1: IŞIL diyor ki, Hocam! Dinimizin anlamı nedir, İslam Ne demektir?

Cevap: İSLAM; ‘’Barış, huzur, esenlik ve mutluluk demektir. Elimizle ve dilimizle diğer insanlara güven vermektir.

—Komşumuz aç iken tok uyuyamamamız demektir. Sövene dilsiz; dövene elsiz olmak demektir.

—İslam, Güzel Ahlak demektir. Kendimizi başkasının yerine koyabilmemiz demektir.

—İşçinin hakkını, alnının teri kurumadan vermektir. Boş ve Faydasız şeyleri terk etmektir.

—Dargınları barıştırıp, aralarını ıslah etmektir. İnsanlar hakkında hüsnü zan beslemektir.

—Kin, nefret, nifak ve şiddetten arınmak demektir.Komşunun malına göz dikmemektir.

—Akraba ve yakınları görüp- gözetmek demektir. Yetim ve öksüzün başını okşamak demektir.

—Muhtacın imdadına yetişmektir. Yoksula verilen bir tas çorba demektir.

—Sana gelmeyene, senin gitmen; Seni sevmeyeni senin sevmendir.

—Zalimin zulmüne seyirci kalmamak demektir. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek gizlilikte sadaka vermektir.

—Günde beş kez ilahi huzura durmaktır. Tüm benliğinle Allaha yönelmendir.

—Hayatın muhasebesini yapmak demektir. Uçkuruna sahip olmak, iffetle yaşamak demektir.

—Emanetlere riayet etmek demektir.Her hak sahibine hakkını vermektir.

—Dünya ve ahiret saadeti demektir. Karıncayı bile incitmemektir.

—Yaratılanı yaratandan ötürü sevmektir.Bollukta ve darlıkta, hastalık ve sağlıkta yaratana sarılmaktır.

— Çoluk-çocuğumuzun nafakasını helalinden sağlama çabasıdır. Sözümüzü yalandan; Davranışlarımızı riyadan; Kazancımızı haramdan arındırmaktır.

— Emr olunduğumuz gibi dos-doğru olmamızdır.Şeytanı ve avenelerini kovmaktır.

—Ölüm ötesi hayat için azık toplamaktır.Şahitliği dos-doğru yapmaktır.

—Kaza ve kadere rıza göstermektir. Bela ve musibetlere sabretmek, nimetlere şükretmektir.

— ‘’Ben ‘’ değil; ‘’Biz’’ diyebilmektir. Enaniyet ve kibri ayaklar altına almaktır.

Not: SİZCE İSLAM NE DEMEKTİR? İSLAM KELİMESİ SİZDE NE ANLAM İFADE EDİYOR. SİZ DE DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUMLAR KISMINA YAZINIZ…

Soru 2: Arkadaş diyor ki, Vitir Namazı ile Yatsı namazı ayrı ayrı namazlar mıdır? Vitir Namazına niyet ederken yatsının vitir namazı diye mi niyet edeceğiz?

Cevap; Arkadaş rumuzlu kardeşim! Öncelikle sana bir özür borcum var. Sorunuzu 2–3 haftadır cevaplama fırsatı bulamadım. Özür dilerim.

Arkadaş Rumuzlu kardeşim! Vitir Namazı müstakil bir namazdır. Yani yatsı namazı ile farklı bir namazdır. Hükmü ise vacip’tir. Peygamber efendimiz bizlere vitir namazını günün kılınan son namazı olmasını tavsiye etmiştir. Yani, yatamadan önce, en son kılacağımız namaz’ın vitir namazı olmasını önermiştir.

Vitir Namazına Niyet ederken; ‘’Niyet ettim Allah Rızası için Vitir Namazına.’’ Diyerek niyet edebilirsin. Ve ya; ‘’Niyet ettim Allah Rızası için Vitir Vacip Namazına… ‘’ da diyebilirsin. Vitir Namazlarını bu zamana kadar ‘’ Yatsının vitir vacibi…’’ diye niyetlenerek kıldığını söylüyorsun. Önemli değil. Önemli olan kalbi niyetimizdir. Ama bundan sonra dediğim şekilde niyetlenirsen daha güzel olur. Allah kabul etsin. Yazılarıma yazdığın güzel yorumların devamını diliyorum. Allaha emanet olunuz.

Soru 2: Mustafa Şen diyor ki; Yazılarınızı okuyan ve sorulan sorulara verdiğiniz yanıtları ilgiyle takip eden bir kişiyim.. Açıklamalarınızın içeriği beni memnun ediyor. İlçemle ilgili bir soru soracağım size...3-4 gündür ilçemizde dolaşan, giyimleri ile dikkat çekip insanlarımıza tebliğlerde bulunduklarını söyleyen, hatta camilere gidip vaazlarda bulundukları belirtilen dışarıdan gelip, kendilerince cemaat misyonerliği yapan kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap: Mustafa hocam! Yazılarıma karşı göstermiş olduğunuz ilgi beni son derece memnun etti. Teşekkür ederim. Sağ olasınız. Allah razı olsun. İlginizin devamını dilerim.

Laik bir ülkede Diyanet Teşkilatı mı olur? diye sorarlar sık sık. Diyanet lağvedilsin; Herkes kendi hocasını kendisi bulsun. Devlet, din işlerine karışmasın derler. İşte Sayın hocam! Eğer gerçekten din işleri devlet idaresi altında olmazsa, söylediğiniz gibi, önüne gelen herkes tebliğ yapmaya, fetva vermeye kalkar.’’Yarım doktor candan; yarım hoca imandan eder.’’ Derler. Çok doğru bir söz…                                                                                                                          

Din, ekmek ve su kadar elzem bir ihtiyaçtır. Ve bu ihtiyacın mutlaka doğru kanallardan karşılanması gerekir. İlk insan’dan günümüze kadar gelmiş - geçmiş bütün insanlar, doğru veya yanlış mutlaka bir şeylere iman ve ibadet etmişlerdir. Çünkü Allah, insanoğlunu çift yönlü yaratmıştır: Maddi ve Manevi yön diye… Maddi yönümüz, yemeyle – içmeyle tatmin olur. Manevi yönümüz ise, dini inanç ve ibadetlerimizle…

Sayın hocam! Din alanı, ehil olsun ya da olmasın, herkesin mutlaka söz söylediği bir alandır. Herkes din alanında konuşur. Bizim memleketimizde maalesef herkes hocadır. Herkes fetva verir, herkes kendince tebliğde bulunur. Hiç ben bu konuda ehil miyim? Değil miyim? Bu konuda benim söz söylemem doğru olur mu? Düşünmezler. Fetvayı patlatırlar… İşte maalesef güzel dinimize sonradan giren bidat ve hurafeler, hep ehil olmayan kimselerin verdiği yanlış fetva ve bilgiler sebebiyle olmuştur. Hâlbuki Allah c.c. Kur’an-ı kerim’de: ‘’Bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorunuz.’’ Buyurmaktadır.

Mustafa Bey! Ben, bu tür kimselerin camilerde vaaz edebileceğini zannetmiyorum. Görevlilerimiz kesinlikle buna izin vermezler. Çünkü Diyanet işleri başkanlığının vaaz- irşat yönetmeliğine göre, Camilerde ehil olmayan kişilerin vaaz etmesi yasaktır. Eğer gerçekten böyle bir durum varsa, müftülüğümüze bilgi verilmelidir. Biraz Din Hizmetlerinin Önündeki Engellerden Bahsetmek istiyorum.

Bana Göre, Din Hizmetlerinin Önündeki En Büyük Engeller Şunlardır:


1-Ehil olmayan bazı kimselerin tebliğ faaliyetlerinde bulunması ve toplumu din hususunda yanlış bilgilendirmesi.


2-Bazı din adamlarının siyaset yapması. Ve ya, siyasi kimliklerini ifşa etmesi… Din adamı bence Siyasete kesinlikle bulaşmamalı, siyasi tercihini belli etmemelidir. Siyasi kimliğiyle değil, dini kimliğiyle öne çıkmalıdır. Çünkü din, siyaset üstüdür. Siyasi partiler gelip- geçicidir. Ama İslam, kıyamete kadar bakidir.
3-Din adamlarına karşı önceden beri gelen ön yargılar ve karalamalar. Mesela, eski Türk filmlerine baktığınızda, hep hoca karakterlerinin olumsuz canlandırıldığını görürsünüz.


4-Din adamlarının ve dindarların yapmış olduğu yanlışları ve hataları dine mal etmek. Peygamberler dışındaki insanlar günahsız değildir. Hata ve günah işlerler. Onların yapmış oldukları yanlışları dine mal etmek, dine çok büyük zarar vermektedir.
5-Bazı modernist ilahiyatçıların, yapmış oldukları aşırı yorumlarla toplumun zihninde soru işaretleri bırakmaları. Mesela, kurban bayramı yaklaşırken sapık görüşlü bir ilahiyatçı: ‘’Tavuk da kurban olur; balık da..’’diye talihsiz bir açıklamada bulundu. Böyle mesnetsiz açıklamalar dinimize onarılması çok güç zararlar vermektedir.
6- Toplumun, İslam’ın asıl kaynaklarını oluşturan kur’an ve sünnet hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması.


7-Bilinçsiz Müslümanlık. Kişilerin manevi dünyalarını sorgulamak, kişiler hakkında muhasebe yapmak.
8-Kötü niyetli veya cahil kimselerin din ile ilgili hazırlayıp piyasaya sürdükleri yalan-yanlış kitap ve mecmualar. Din adına yazılan eserlerin mutlaka diyanet onayından geçmesi gerekiyor.


9-Müslümanlığı sadece şekilden ibaret olarak görmek. Müslümanlığın içini boşaltarak, Müslümanlığı şekle indirgemek…


10-Dünya genelinde İslam’ı terör ve Şiddet dini olarak lanse etme gayret ve çabaları. Terörizmle İslam’ın yan yana konmak istenmesi…


Rabbim bizler İslam’ı en güzel şekilde anlayıp yaşayanlardan eylesin. Âmin. Siz de sorularınızı yazılarımızın Yorumlar kısmına yazabilirsiniz… Allaha emanet olunuz. En güzel günler sizlerin olsun. Hoşça kalınız efendim. Sevgi ve saygılarımla…


Okuyuculara soru: SİZCE İSLAM NEDİR? İSLAM DEYİNCE NE ANLIYORSUNUZ? Lütfen düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşınız…

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2010, 23:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
m ali kaya
m ali kaya - 9 yıl Önce

sayın hocam allah razı olsun insanları ilminizden faydalandıryorsunuz rabbim yolunuzu açık etsin teşekürler sayın hocam

hafsa
hafsa - 9 yıl Önce

hocamm allah razı olsun .yine her zaman ki gibi tek kelimeyle mükemmelsiniz.

arkadaş
arkadaş - 9 yıl Önce

islam dini Allah ın,son peygamberi H.z muhammed(sav)vasıtasıyla bütün insanlara gönderdiği en son ve en mükemmel dindir.İslamın gelmesiyle diğer dinlerin hükmü sona ermiştir.İslamiyet her asra ve her insana hitap eder.getirdiği esaslar insanlığın bütün ihtiyaçlarına cevap verir.

arkadaş
arkadaş - 9 yıl Önce

sayın hocamıza bizleri her hafta bilgilendirip aydınlattığı için teşekkür ederim.

zeki albay
zeki albay - 9 yıl Önce

hocamıza teşekkü ederim bilgilerinden dolayı...

Çağatay
Çağatay - 9 yıl Önce

Hocamıza tşk ederim bizi herzamnkı gıbı bılgılendırdıgı ıcın

Mavi Marmara
Mavi Marmara - 9 yıl Önce

Hocam,yazılarınızla her hafta bizleri aydınlatıyorsunuz.İstikrar ve azimle yazdığınız bilimsel yazılarından istifade ediyoruz sağolun hocam.ama...

karagöz
karagöz - 9 yıl Önce

Allah razı olsun sayın hocam tek kelimeyle herzamanki gibi mükemmelsiniz         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<