Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net
Kirkagac.Net


---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
banner36

Vaiz Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri

17 Eylül 2010 Cuma 01:10
Bu haber 1053 kez okundu

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın Yazılarını Okuyabilir, Ona Merak Ettiğiniz Soruları Sorabilirsiniz..

Vaiz Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri
Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri
Kıymetli Kirkagac.net okuyucuları! Sizleri selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti-bereketi ve mağfireti üzerinize olsun. Yüce Allahtan hepinize sağlık, mutluluk, takva ve gönül huzuru vermesini temenni ediyorum.
Sevgili dostlar bu haftaki Cuma sohbetimizde ‘sormuş olduğunuz sorulardan bir-kaçını cevaplandıracağız.’

İşte Sorduğunuz Soruların Cevapları:
Soru 1: Linea diyor ki; 2 yıldır cezaevinde yatan bir arkadaşım var. Suçu da küçük yaşta kızı alıkoymak ve hırsızlıktı. Cezasını yatıp çıktı ve çıktıktan sonra 5 vakit namaza başladı ve bütün kötü huylarını bıraktı. Acaba bu arkadaşın günahları nasıl affolur. Bazı arkadaşlar bir garibana para vermeli yardım etmeli diyorlar gerçekten böylemi hocam teşekkürler…
Cevap: Sevgili Linea Rumuzlu kardeşim! Günahların Tövbesi 2 şekilde olur.
Birincisi: Allaha karşı işlenen günahların Tövbesi: Mesela içki içmek, Kumar Oynamak, Namaz kılmamak, Oruç Tutmamak..vs. Allaha karşı işlenen günahlardır. Bu günahların tövbesinin kabul olması için 3 şart vardır:
a) O günahtan dolayı Tövbe etmek,
b) Günahlarından dolayı pişman olmak,
c) Bir daha aynı günahı işlememek,
Mesela, içki içen bir kimsenin tövbesinin makbul olabilmesi için öncelikle o kimsenin kadehi yere atması, artık bir daha ağzına içki sokmaması gerekiyor. Ve daha önce içki içtiğinden dolayı pişman olup Allah’tan bağışlanma dilemesi gerekiyor.
İkincisi: Kullara karşı işlenen günahlar: Hırsızlık, Gasp, Tecavüz vs. bu tür günahlar kul hakkı kapsamına girer. Bu tür günahların tövbesinin geçerli olabilmesi için sadece tövbe etmek yeterli değildir. Aynı zamanda o hakkı yenilen kimselerden helallik alınması gerekir. Bu günahlarından dolayı tövbe edenler öncelikle kimlerin hakkını yemişlerse, onları bulup onlardan helallik almaları gerekir.
Sevgili kardeşim! Gelelim sorduğunuz sorunun cevabına… Öncelikle şunu söylemem gerekir ki, İnsan için ölünceye kadar Tövbe kapısı açıktır ve Allah ile kulun arasına kimse giremez. Günah işleyen kimse samimi kalp ile tövbe ederse, Allah cc. Samimi olarak kendisine münacatta bulunan kullarını bağışlar. Yeter ki, tövbesinde samimi olsun ve günahından dolayı pişmanlık duysun. Bir daha aynı günahta ısrar etmesin…
Ancak, dediğim gibi hırsızlık ve küçük yaşta bir kızı alıkoymak kul hakkıdır. Bu tür günahların tövbesinin kabul olabilmesi için o kimselerden helallik alınması gerekir. Diyelim ki, pek çok kimsenin hakkını yediniz, daha sonra da tövbe edip pişman oldunuz… Eğer kimlerin hakkını yediğinizi biliyorsanız onlarla helalleşmeniz gerekir. Eğer kimlerin hakkını yediğinizi bilmiyorsanız, sizin de buyurduğunuz gibi üzerinizde hakkı olan kimselerin adına garibanlara sadaka veriniz. Allah cc. Verdiğiniz bu sadakaların sevabını o hakkını yediğiniz kimselerin amel defterine yazacaktır. Ve inşallah temennimiz odur ki, sizi de bu vebalden kurtaracaktır.
Samimi tövbesinden dolayı arkadaşınızı tebrik ediyorum. Kötü huylarını bırakıp Namaza başlaması da çok güzel… Rabbim tövbesini Nasuh eylesin. Günahlarını bağışlasın. Cümlemize makbul tövbeler ihsan eylesin. Hayırlı günler…
Soru 2: Arkadaş diyor ki; öncelikle hocamıza vermiş olduğu bilgilerden dolayı teşekkürler. Benim de bir sorum olacak sayın hocam geçenlerde Tv kanalının birinde şöyle söylenmiş orucunuzu dayanamayacak halde olursanız bozun bunun için 60 günlük oruç tutmanız gerekmez sadece o orucu kaza etmeniz yeterli denmiş bununla ilgili bizleri bilgilendirirseniz sevinirim saygılar.
Cevap: Evet! Arkadaş rumuzlu Arkadaşım… Doğru duymuşsunuz. Şaşıracak bir şey yok aslında. İslam Dini kolaylık dinidir. Kur’an-ı kerim’de Allah cc :’’Allah hiçbir kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez’’ Buyurur.( Bakara süresi,286.ayet)
İleri derecede açlık ve susuzluk halinde Oruç bozulabilir. Ve bu bozulan oruçtan dolayı 60 gün kefaret gerekmez, sadece bir gün kaza gerekir. Yani dayanamadığı için bozmak zorunda kaldığı ve bozduğu orucun yerine Ramazandan sonra bir gün Oruç tutar.
Sevgili Arkadaşım! O dediğiniz 60 günlük kefaret, kasıtlı olarak bozulan oruçlar içindir. Diyelim ki, geceleyin oruç tutmak niyetiyle sahura kalktınız ve sahurunuzu yaptınız. Oruç için niyetlendiniz. Açlığa ve susuzluğa dayanabilecek durumdasınız ama keyfi olarak orucunuzu bozdunuz… İşte bu durumda hem kaza hem kefaret gerekir. Ama gerçekten dayanamayacak durumdaysanız, orucunu bozmadığınız takdirde sağlığınızdan olacaksanız, orucunu bozup Ramazandan sonra o orucunuzu iade edebilirsiniz. Rabbim ibadetlerinizi kabul eylesin. Dualarında bizleri de hatırla. Allaha emanet ol. Hayırlı günler…
Soru 3: Commentator diyorki: Rumuzlu kardeşim! Sitemiz yenilendiği için sorunuz eski sitede kaldığı için cevap veremedim.
Cevap; Sevgili Kardeşim! Yaz Kur’an kursu adı altında açılan Kur’an kurslarının tamamı Müftülüklerimize bağlı değildir. Özel cemaatler, dernekler ve vakıflar da yaz kur’an kursları açabilmektedirler. Kanuni açıdan bir sakıncası bulunmamaktadır. Sizin bana sorduğunuz soruda sözünü ettiğiniz kur’an kursu, Akşemseddin yardımlaşma ve dayanışma vakfına ait özel bir yaz kur’an kursudur. Dolayısıyla, bizim bu özel kuran kurslarına müdahale etmemiz yetkimiz içerisinde değildir. Müftü, Vaiz, Kur’an kursu hocası vs. bu sorunuzun muhatabı değildir. Bana sorduğunuz o soruyu söz konusu vakfın yetkili hocalarına sorunuz. O etkinliği de müftülüğümüz tertip etmemiştir. Lütfen yazıları biraz daha dikkatli okuyunuz. Siz de sorularınızı [email protected] adresine veya yazılarımızın yorumlar kısmına yazabilirsiniz.
Günahsız günler temennilerimle… Allaha Emanet olunuz efendim.

Osman Yılmaz
İlçe Vaizi


Düzenleme: HAKAN DEMİR

 

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 10

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nehr-i Seda 9 yıl önce yorumlandı

Hocam bir soru ancak bu kadar açık ve net olarak açıklanabilir. Ayetlerin ve hadislerin yerini söylemeniz de çok güzel.Ancak sorulara biraz ara verip tekrar yazılarınıza devam etseniz diyorum. Özledik yazılarınızı.Gene arada soru-cevap yapın ama yazıları da ihmal etmeyin.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali 9 yıl önce yorumlandı

ellerin ağzın dert görmesin hocam

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sedat 9 yıl önce yorumlandı

hocam, yazılarınızı okuduğum gibi fırsat buldukça vaazlarını da zevkle dinliyorum ve sizi takdir ediyorum.Sizden ricam,vaazlarınızda anlattığınız ölüm ve sonrasını,cennet,cehennemi yazılarınızda da yer vermeniz.teşekkür ederim.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Şen 9 yıl önce yorumlandı

Yazılarınızı okuyan ve sorulan sorulara verdiğiniz yanıtları ilgiyle takip eden bir kişiyim..Açıklamalarınızın içeriği beni memnun ediyor.İlçemle ilgili bir soru soracağım size...3-4 gündür ilçemizde dolaşan,giyimleri ile dikkat çekip insanlarımıza tebliğlerde bulunduklarını söyleyen,hatta camilere gidip vaazlarda bulundukları belirtilen dışardan gelip, bir nevi sizin gibi aydın din insanı sahsiyetlerin varlığına rağmen kendilerince cemaat misyonerliği yapan kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Commentator 9 yıl önce yorumlandı

cevap verdiğiniz için tşk hocam. ama soruyu yanlış anlamışsınız. ben kanunen bir sakıncası var mı diye sormadım yada özel cemaate yada müftülüğe bağlımı diyede sormadım yada sizin müdahele edip edemeyeceğinizi sormadım.ben soruyu genel olarak sormuştum dinde tek doğru ve tek yanlış vardır. sizden soruyu kişiselleştirmeden yanıtlamınızı rica ediyorum

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tefo 9 yıl önce yorumlandı

vaiz beyi gönülden kutluyorum.kendisinin yazılarını zevkle okuyoruz.başarılar

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

g.i 9 yıl önce yorumlandı

ersen haklı hocam.sizden yazılarınızın devamını bekliyorum.sorularada yazınız içinde cevap verin bencede.teşkkürler

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ersen 9 yıl önce yorumlandı

hocam yazılarınızıda görmek istiyoruz.soruları yazınızın altında cevaplarsanız sevinirim. ersen-soma

0 Kişi beğendi.