Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net
Kirkagac.Net


---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
banner36

Vaiz Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri

24 Eylül 2010 Cuma 07:40
Bu haber 952 kez okundu

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın Cuma Sohbetleri yazısını her hafta sitemizde bulabilirsiniz..

Vaiz Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri

Gelin Kardeş Olalım

Çok kıymetli kirkagac.net okuyucuları! Allah’ın rahmeti-bereketi ve mağfireti hepimizin üzerine olsun. Hayırlı cumalar Efendim. Bugünkü Cuma sohbetimizde çok anlamlı bir konudan bahsetmek istiyorum. Kardeşlik… Ekmek-su ve hava kadar elzem bir ihtiyaç…

Günlük hayatta çok sık duyduğumuz ama uygulamada pek başarılı olamadığımız bir kavramdır kardeşlik. Bizi bir arada tutan, ayrılıp dağılmamızı engelleyen en önemli birleştirici unsurdur aslında. Ama lafta kalır çoğu zaman günlük hayatımızda…

 

Farklılıklarımızla değil aynılıklarımızla öne çıkalım…

  

Sevgili Dostlar! Düşmanlarımız her fırsatta farklılıklarımızdan istifade edip kardeşlik duygularımıza zarar vermek isterler. Din ve dünya görüşlerimizi sorgularlar. Ve : ‘’Sen şöylesin; Ötekiler şöyle…’’derler. Bizim dışımızdakileri ötekileştirmek isterler. Terörün ve art niyetli kimselerin en büyük kozudur farklılıklarımız… Irkımız, mezhebimiz, meşrebimiz, dini görüşlerimiz ve inancımızdır sorguladıkları… Bilmezler ki, kişinin manevi dünyasını ve inancını sorgulayıp yargılama yetkisi sadece Allah cc.’a aittir. Allah dışında hiç kimsenin haddi değildir kişilerin manevi dünyasını sorgulamak.

 

Yüzlerce Ortak paydalarımız var…

 

Allah’ımız bir. Aynı Allaha ibadet ederiz. Darlıkta ve bollukta; Hastalıkta ve sağlıkta aynı Allah’a dua ederiz. Dertlerimizi ve sıkıntılarımızı aynı Allah’a arz ederiz.

Dinimiz bir. Yüzde doksan dokuzumuz İslam dinine gönül vermekten şeref duyarız. İslam’ın hoş görü anlayışını hayat felsefemiz olarak biliriz.

Peygamberimiz bir. Hepimiz son peygamber Hz. Muhammed (a.s)’ in ümmetiyiz. O’nun ümmetinden olmayı, nurlu yolundan gitmeyi şeref biliriz.

Kıblemiz bir. Namazlarımızı hepimiz Kâbe-i Muazzama’ya yönelerek kılarız.

Ülkemiz, vatanımız, dilimiz, bayrağımız hep bir… İşte bizi biz yapan en önemli değerlerimizdir bunlar…

 

Farklılıklarımız ayrılma sebebimiz değildir…

 

73 Milyon vatandaşlarımızın hepsinin aynı dünya ve ahiret görüşüne, aynı inanç ve mezhep sistemine inanması düşünülemez. Elbette bir takım farklılıklarımız olacaktır. Kardeşler arasında bile ufak-tefek farklılıklar olabiliyor. Önemli olan bu farklılıklarımızı, kırgınlık ve husumete değil, zenginliğe dönüştürebilmektir. Bunu başarabilirsek Allah’ın bize Kur’an-ı kerim’de emrettiği gerçek İslam kardeşliği nimetine ulaşmış olacağız.

 

Allah katında üstünlük Takva’dadır…

 

Değerli kardeşlerim! Hiç birimizin diğerimize karşı, doğuştan getirdiğimiz bir üstünlüğümüz yoktur. Her doğan insan Allah katında eşit olarak doğar. Yani kimsenin diğerine karşı ırki bir üstünlüğü yoktur. Çünkü kişi ırkını kendisi belirlemez. Bir çalışma sonucu da elde etmemiştir. Bizler Türk milleti olarak, Türklüğümüzle gurur duyarız. Ama öte yandan, ırkçılık ve faşistlik de yapmayız. Çünkü İslam, ırkçılığı ve başka milletleri aşağılamayı haram kılmıştır.

Peygamber Efendimiz Veda hutbesinde: ‘’Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arab’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.  Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. ‘’ buyurmuşlardır.

Allah cc. İse Kur’an-ı kerim’de: ‘’ Allah katında en değerliniz Allah’tan en çok korkanınızdır.’’ Buyuruyor. (Hucurat süresi,13.ayet)

 

Burası çok önemli…

 

Kur’an-ı kerim’de Allah, Peygamberimize şu emri veriyor: ‘’ De ki: Ey Ehl-i kitap! (Yahudi ve Hristiyanlar) bizimle sizin aranızda ortak bir kelimeye gelin: Allah’tan başkasına kulluk etmeyelim. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayalım. Ve Allah’ı bırakıp bir kısmımız bir kısmımızı Rabler edinmeyelim.’’ (Al-i İmran Süresi,64.ayet)

 

Düşünebiliyor musunuz? Allah, peygamber efendimize, Yahudi ve Hıristiyanlarla, ortak bir paydada, yani sadece Allaha kulluk etmede; O’ndan başkasını Rab edinmeme paydasında birleşme çağrısında bulunmasını emrediyor. Yani Allah:’’Ey peygamber! Yahudi ve Hıristiyanlarla Bir olan Allah inancında birleşin, Sen onlara böyle bir çağrıda bulun.’’diyor.

 

Şimdi soruyorum: Yahudilerle ve Hıristiyanlarla aramızda yüzlerce farklılıklarımız olduğu halde Allah bizlere ehl-i kitapla Ortak paydanız olan ‘bir olan Allah inancında birleşin’ diyorsa, Bizler Müslümanlar olarak, yüzlerce ortak paydamız olduğu halde niye ortak paydalarımızda birleşemeyelim?

 

Bir vücudun Organları gibiyiz…

 

Peygamber Efendimiz Buyuruyor ki;

“Müslümanlar birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”  ( Müslim, Birr 66)

 

Birbirimize Tahammül edebilmeliyiz…

 

Bugüne kadar ‘’ Sen sağcısın, Sen solcusun, Sen muhafazakârsın, Senin başın kapalı, Senin başın açık… Vs.’’ diyerek hep birbirimizi dışladık. İslam kardeşliğini unuttuk. Veya birileri tarafından unutturulduk… Mezhebimiz, meşrebimiz ve siyasi görüşümüz ne olursa olsun Türk- İslam kimliğinin çatısı altında birleşip kardeş olalım. Kırgınlıklarımızı-dargınlıklarımızı bir kenara bırakalım…

 

Dargınlıkları Unutmalıyız…

 

Dargınlık-küskünlük, husumet, alınganlık, Kin, nefret, insanlardan yüz çevirme, kendini beğenme vs. gibi huylar, İslam’ın haram kıldığı kötü huylardır. Ve bu kötü huylar insanoğluna şeytan’dan miras kalmıştır. Şeytan ise insanoğlunun baş düşmanıdır.

Kur’an-ı kerim’de Allah:’’ Ey iman edenler! Şeytanın yolundan gitmeyin. Çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır.’’ Buyuruyor.

Peygamber Efendimiz: ‘’Bir Müslüman’ın diğer Müslüman’a üç günden fazla dargın durması helal değildir.’’ Buyurmuşlardır.

Bu vesile ile bizlerin mümkün olduğunca çevremiz ile barışık olmamız gerekir. Müslüman’ın sadece iki tane düşmanı vardır: Şeytan ve Allah düşmanları…

 

Lütfen! Efendimizin bu çağrısına kulak verelim…

 

Peygamber Efendimiz bizlere Evrensel bir çağrıda bulunuyor: ‘’Ey Müslümanlar! Birbirinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayınız. Özel ve mahrem hayatınızı da araştırmayınız! Birbirinize haset etmeyiniz. Birbirinize buğz etmeyiniz Birbirinize arkanızı çevirip küsmeyiniz Ey Allah’ın kulları! Birbirinizle kardeş olunuz!’’  (Hadis: Buhari ve Müslim)

 

 Sevgili Dostlar! Efendimizin bu çağrısına katılmamak için kişinin kör ve sağır olması gerekir. Yukarıdaki hadis-i şerif, tarihe altın harflerle yazılacak değerde bir hadis-i şeriftir. Efendimizin bu çağrısına kulak versek ne olur biliyor musunuz?

Savaşlar, kan davaları, cinayetler, terör olayları, tecavüzler, anarşizm tarihe karışır. Analar ağlamaz, çocuklar yetim kalmaz, Ceza evleri dolmaz, husumetler olmaz…

Yüce Allah bizleri gerçek İslam kardeşi olan kullarından eylesin. Dargınlıklarımızı, husumetlerimizi sevgi ve şefkate dönüştürsün. Allaha emanet olunuz efendim. Hoşça kalın…

 

                                                                                                                     Osman Yılmaz
İlçe Vaizi


Düzenleme: HAKAN DEMİR 

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 13

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Şen 9 yıl önce yorumlandı

"Allah dışında hiç kimsenin haddi değildir kişilerin manevi dünyasını sorgulamak." ama sorgularız maddi dünyadaki konum ve duruşlarını...yazınız için teşekkür ederim hocam...yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine ..bu hasret bu davet bizim...saygılarımla...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

aynur 9 yıl önce yorumlandı

hocam güzel bir konuya değinmiş.kendisini kutluyorum.ve bu tür yazıların bizleri birliğe manevi bütünlüğe götüreceğine inanıyorum

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hüzün_lü 9 yıl önce yorumlandı

sayın hocam kırkağaca yeni geldiğimiz için siteyi yeni gördüm ama kırkağaçta olan sitelerin içinde bu site birtane,üstüne başka site tanımadım,hakan beyede çok selamlar emeği çok,ama senin hakkında yenmez.tüm emeği geçenlere teşekkürler....

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

@nazlı[email protected] 9 yıl önce yorumlandı

herhafta arkadaşlarla yazılarını zevkle okuyoruz,hocam Allah sizi bizim başımızdan eksik etmesin.sitemizde daha nice senelere.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

rönesans 9 yıl önce yorumlandı

yazının tamamını okudum bu hafta gerçekten önemli bir konuya değinmişsin hocam.kardeşlik lafta kalmayıp hayatımızdada uygulasak keşke ama çoğumuz bundan bihaber kardeşlik lafta kalıyor.bu yazıyı herkesin okuyup günlük hayatındada uygulaması dileklerimle..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

IŞIL 9 yıl önce yorumlandı

değerli hocam yazıların çok güzel,anlamlı konulara değiniyorsun ama soru cevap şekli benim daha çok hoşuma gidiyor.arada soru cevapta yaparsan çok güzel olur.şimdiden teşekkürler hocam,hakan abiyede selamlar.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

KIRKAĞAÇLI 9 yıl önce yorumlandı

Yazılarını her hafta takip ediyorum,kalemine yüreğine sağlık sayın hocam.canını sıkma sen bazılarının boş sözlerine takılma,biz senin arkandayız.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

küçük efe 9 yıl önce yorumlandı

Anlamlı bir yazı hocam,tamamını okudum.tebrik ederim.sağolun.seni seviyoruz.sen bakma o lüzumsuz herifi.

0 Kişi beğendi.