---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Vaiz Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın Yazılarını Her Hafta Sitemizde Bulabilirsiniz...

Vaiz Osman Yılmaz'la Cuma Sohbetleri

Camiler Ve Din Görevlilerimiz

Çok kıymetli kirkagac.net okuyucuları!

Sizleri selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti, bereketi ve mağfireti üzerinize olsun. Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk, takva ve gönül huzuru vermesini temenni ediyorum. Cumalarınız mübarek olsun efendim.

Sevgili Dostlar! Bu haftaki Cuma sohbetimizde ‘’Camilerimiz ve Din görevlilerimiz’’den bahsedeceğim. Halkımızın, cami ve mescitlerimize olan ilgisini canlı tutmak amacıyla; Başkanlığımız tarafından 1986 yılından beri, Ülkemizde her yıl 1–7 Ekim tarihleri arası ‘’Camiler ve Din görevlileri haftası’’ olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile ülke genelinde bütün il ve ilçelerimizde bu haftaya yönelik etkinlikler düzenlenmektedir.

Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Neler Yapılır?

 

Kamu kurum ve kuruluşları, hastane ve hapishaneler ziyaret edilir. Vaaz ve hutbelerde ‘’İslam’da camilerin yeri ve önemin’’den bahsedilir. Diyanet işleri Başkanlığından veya ilahiyat fakültelerinden konferans için konuşmacılar davet edilir. Konu ile alakalı kitap, dergi ve mecmualar dağıtılır, mevlid-i şerifler okutulur. Halkımıza lokma ve etli pilav ikramları vs. yapılır. Ölmüşlerimizin ruhlarına hatimler indirilir. Kısaca, bu hafta boyunca ülkemiz ve ilçemiz genelinde güzel hizmetler edilir.

 

Cami Ne demektir?

 

Cami kelimesi Arapça bir kelime olup :‘’Toplayan, bir araya getiren yer… Toplanma yeri…’’demektir. Camilerimiz,‘’ibadet etme, Allah’ı anma, eğitim-öğretim, birlik ve dirlik, huzur ve sükûn mekânlarıdır.

Daha geniş manasıyla cami: ‘’Yeryüzündeki Müslümanların, genç-ihtiyar, çoluk-çocuk, zengin-fakir, âlim-cahil, köylü-şehirli, avam-havas demeden günde beş vakit bir araya geldikleri, omuz-omuza, diz-dize, gönül-gönüle vererek kaynaştıkları hiçbir ayrımcılığın yapılmadığı, hiç bir insanın ayıplanıp dışlanmadığı mukaddes mekânlardır. Kutsal mekânlarımız olan camilerimizde herkes eşittir.

 

Kuran’da Cami Kavramı…

 

Yüce Allah kur’an-ı Kerim’de: ‘’Şüphesiz mescitler (Camiler), Allah’ındır. O halde Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin.’’ Buyurmaktadır. (Cin süresi,18.ayet) 

Ayet-i kerimeden de anlaşılacağı üzere, İslam’da camilerin önemli bir yeri vardır. Allah’ın evi olarak kabul edilen camiler, İslam’ın alameti sayılmıştır.

Sevgili Peygamberimiz: ‘’Yeryüzünde Allah’a en sevimli yerlerin camiler‘’olduğunu bildirmiştir.(Müslim-salât 53)

Cami’lerin Önemi…

 

Yüce Allah, caminin önemini Kuran’da şöyle bildiriyor: “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazlarını dosdoğru kılan, zekâtlarını veren Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte, doğru yola erenlerden olmaları umulanlar bunlardır.”[Tevbe süresi,18.ayet]
 

Sevgili Peygamberimiz ise: “Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında ona cennette bir köşk ihsan eder.”buyurmuştur. (Buhari, salât,65)

 

Allah c.c bir kutsi hadis-i şerifte: "Benim yeryüzündeki evlerim mescidlerdir. Orada beni ziyaret edenler, o mescidleri ihya edenlerdir." Buyurmaktadır.

 

Camilerimizde Neler Yapılır?

 

1- Namaz kılınır, Cemaatimize yönelik olarak, Vaaz -İrşad ve Nasihat programları tertip edilir.

2- Aile, iffet, nikâh ve evlilik konularının öneminden bahsedilir.

3- Helal-Haram bilinci, Vatan ve Millet sevgisi anlatılmaktadır.

4-Camilerimizde ayrıca, yaygın din eğitimi ve yaz Kur’an kursları verilmektedir.

5-Yine camilerimizde, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimiz, ahlaki ve örfi geleneklerimiz dile getirilmektedir.

6-Milli birlik-beraberlik- kardeşlik ve dayanışma duyguları ile ortak değerlerimiz ve zenginliklerimiz; Şehitlik – Gazilik ve Vatan savunmasının önemi anlatılmaktadır.
7-Allah katında üstünlüğün ancak ‘’Takva’’ da olduğu, insanlar arasında ırki bir üstünlüğün olmadığı anlatılmaktadır.
8-Dini ve Milli bayramlarımız, Mübarek kandillerimiz ve faziletleri anlatılmaktadır.

9-Mevlid-i şerifler okunur, dualar ve zikirler edilir, mukabeleler okunur.

10-Cennet-Cehennem ve Hesap bilinci, ahiret inancı, ölümden sonraki hayat inancı anlatılmaktadır.Cami Adabı …( Camilerde uyulması gereken kurallar)

 

1-Camiye mümkün olduğunca sağ ayakla girilip, sol ayakla çıkılır.

2-Camilerimize ‘’Besmele çekerek’’ girilmelidir.
3-Namaz kılanların önünden geçilmemelidir.

4-Ön saflar boş iken, arka saflarda namaza durmak hiç doğru değildir. Ön saflarda namaz kılmak daha faziletlidir.
5-Daha fazla sevap kazanayım diye ön safa geçmek için cemaate eza ve eziyet vermek, onları çiğneyerek ön safa geçmek de doğru değildir.

6-Camilerimizde, ezan okunurken, Vaaz edilirken, Hutbe okunurken ve Kur’an-ı kerim okunurken konuşmak doğru değildir. Sessizce bunları dinlemek gerekir.

7-Camilere girilirken mutlaka telsiz ve cep telefonları kapatılmalı veya sessiz konuma getirilmelidir. Çünkü namaz esnasında çalan cep telefonları, camide namaz kılan bütün cemaatin dikkatini dağıtmakta ve cemaatin namazının huşusunu azaltmaktadır.

8-Yine camilere Sarımsak-Soğan vs. sebzeler yenilerek gelinmemelidir. Çünkü soğan ve sarımsak türü sebzeler etrafa rahatsız edici kokular veren sebzelerdir.

Sevgili peygamberimiz: ‘’Kim soğan ve sarımsak yerse, bunların kokusu geçinceye kadar camiye gelmesin.’’ buyurmuşlardır.

9-Kısaca, camilerimizde, namazın huşusunu azaltacak, insanları rahatsız edecek ve insanların dikkatini namazdan başka yönlere sevk edecek fiil ve davranışlardan kaçınmak gerekir.

10-Camiye en güzel ve en temiz elbiselerimizi giyerek gitmeliyiz.

Kur’an-ı kerim’de Allah c.c:“Ey Âdemoğulları! Her mescide gittiğinizde en güzel elbiselerinizi giyinin.”buyurmaktadır.(Araf süresi,31.ayet)

 

Tüm halkımızın ve din görevlilerimizin camiler ve din görevlileri haftasını kutluyorum. Allaha emanet olunuz efendim. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hoşçakalınız. Günahsız günler temennilerimle…

 

Not: 6 Ekim 2010 Çarşamba akşamı saat 20:45’te Yasemin Düğün Salonunda Camiler haftası ile ilgili konferansımız vardır. Tüm halkımız davetlidir.Osman YILMAZ

İlçe Vaizi


DÜZENLEME: HAKAN DEMİR


 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 18:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
ASA
ASA - 9 yıl Önce

Örnek bir kişilik sergiliyorsunuz değerli Osman Hoca...Sizin sergilediğiniz kişilik ve örnek yazılarınız toplumun bir kesiminde oluşan olumsuz İmam Hatiplilik anlayışını bir nebzede olsa önyargılı bakıştan ayırt ediyor.Yazılarınıza çokca yorum yapmıyorum ama keyif ve severek okuyorum.Çoğu soruya gerek bırakmayacak değerde açıklıyorsunuz her şeyi.Bnece dindarlıkla dinciliği ayırt edici turnusol kağıdı gibisiniz.Allah sağlık ve sıhhat versin size ve sizin gibi dindar insanlara.

IŞIL
IŞIL - 9 yıl Önce

Bata vaiz hocam olmak üzere tüm din görevlilerinin haftasını kutluyorum.İzmirden selamlar hakan abi.

hafsa
hafsa - 9 yıl Önce

camiler ve din görevlileri haftası kutlu olsun.tebrikler sayın hocam.

Son Osmanlı
Son Osmanlı - 9 yıl Önce

Camiler huzur yuvalarımız.Allahın evleri.İbadet mekanlarımız.Camiler haftası kutlu olsun.sağolasın hocam

Mustafa Şen
Mustafa Şen - 9 yıl Önce

Osman Bey yazınızı her sefer olduğu gibi akıcılığı içersinde severek okudum.Çok faydalı bilgileri paylaşmışsınız.Emeğinize sağlık...Duam ve temennim bu haftanın varlığınıda uygun olarak, cemaati tarafından sahiplenilen camilere ve din görevlisi emekçilerimizin haftasını kutluyorum.Sorumla ilgili hassatiyenizede çok sevindim,anlayışınız anlayışım olsun.Kolay gelsin.Saygılarımla...

Kırkağaçlı
Kırkağaçlı - 9 yıl Önce

konferansa gelmeye çalışacağız hocam.geçen sene kutlu doğumda konferansa geldim,salonda yer bulamadım.inşallah yer buluruz.

Mavi Marmara
Mavi Marmara - 9 yıl Önce

Camiler ve Din görevlileri haftası kutlu olsun. tebrikler hocam.

g.i
g.i - 9 yıl Önce

camiler haftası kutlu olsun.camilerin siyasi araçlar olarak kullanılmadığı bir ülke olmasını diliyorum


SIRADAKİ HABER


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<