Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

VAİZ YILMAZ “CAMİLER ve DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI“

30 Eylül 2011 Cuma 09:44
Bu haber 7015 kez okundu

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın yazılarını her hafta sitemizde düzenli olarak bulabilirsiniz.

VAİZ YILMAZ 'CAMİLER ve DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI'


CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

Çok kıymetli kirkagac.net okuyucuları!
Sizleri selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti, bereketi ve mağfireti üzerinize olsun. Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk, takva ve gönül huzuru vermesini temenni ediyorum. Cumalarınız mübarek olsun efendim.
Sevgili Dostlar! Bu haftaki Cuma sohbetimizde ‘’Camilerimiz ve Din görevlilerimiz’’ den bahsedeceğim.

Halkımızın, cami ve mescitlerimize olan ilgisini canlı tutmak amacıyla; Başkanlığımız tarafından 1986 yılından beri, Ülkemizde her yıl 1–7 Ekim tarihleri arası
‘’Camiler ve Din görevlileri haftası’’ olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile ülke genelinde bütün il ve ilçelerimizde bu haftaya yönelik etkinlikler düzenlenmektedir.

Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Neler Yapılır?

Kamu kurum ve kuruluşları, hastane ve hapishaneler ziyaret edilir. Vaaz ve hutbelerde ‘’İslam’da camilerin yeri ve önemin’’den bahsedilir. Diyanet işleri Başkanlığından veya ilahiyat fakültelerinden konferans için konuşmacılar davet edilir. Konu ile alakalı kitap, dergi ve mecmualar dağıtılır, mevlid-i şerifler okutulur. Halkımıza lokma ve etli pilav ikramları vs. yapılır. Ölmüşlerimizin ruhlarına hatimler indirilir. Kısaca, bu hafta boyunca ülkemiz ve ilçemiz genelinde güzel hizmetler edilir.
CAMİ NE DEMEKTİR?
Cami kelimesi Arapça bir kelime olup:‘’Toplayan, bir araya getiren yer… Toplanma yeri…’’demektir. Camilerimiz,‘’ibadet etme, Allah’ı anma, eğitim-öğretim, birlik ve dirlik, huzur ve sükûn mekânlarıdır.

Daha geniş manasıyla Cami: ‘’Yeryüzündeki Müslümanların, genç-ihtiyar, çoluk-çocuk, zengin-fakir, âlim-cahil, köylü-şehirli, avam-havas demeden günde beş vakit bir araya geldikleri, omuz-omuza, diz-dize, gönül-gönüle vererek kaynaştıkları hiçbir ayrımcılığın yapılmadığı, hiç bir insanın ayıplanıp dışlanmadığı mukaddes mekânlardır. Kutsal mekânlarımız olan camilerimizde herkes eşittir.

KUR’ANDA CAMİ KAVRAMI
Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de: ‘’Şüphesiz mescitler (Camiler), Allah’ındır. O halde Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin.’’ Buyurmaktadır. (Cin süresi,18.ayet) 
Ayet-i kerimeden de anlaşılacağı üzere, İslam’da camilerin önemli bir yeri vardır. Allah’ın evi olarak kabul edilen camiler, İslam’ın alameti sayılmıştır.
Sevgili Peygamberimiz: ‘’Yeryüzünde Allah’a en sevimli yerlerin camiler‘’olduğunu bildirmiştir.(Müslim-salât 53)
CAMİLERİN ÖNEMİ…
Yüce Allah, caminin önemini Kuran’da şöyle bildiriyor: “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazlarını dosdoğru kılan, zekâtlarını veren Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte, doğru yola erenlerden olmaları umulanlar bunlardır.”[Tevbe süresi,18.ayet] 
Sevgili Peygamberimiz ise: “Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında ona cennette bir köşk ihsan eder.”buyurmuştur. (Buhari, salât,65)
 Allah c.c bir kutsi hadis-i şerifte: "Benim yeryüzündeki evlerim mescidlerdir. Orada beni ziyaret edenler, o mescidleri ihya edenlerdir." Buyurmaktadır.
 CAMİLERİMİZ NE İŞE YARAR?
1- Namaz kılınır, Cemaatimize yönelik olarak, Vaaz -İrşad ve Nasihat programları tertip edilir.
2- Aile, iffet, nikâh ve evlilik konularının öneminden bahsedilir.
3- Helal-Haram bilinci, Vatan ve Millet sevgisi anlatılmaktadır.
4-Camilerimizde ayrıca, yaygın din eğitimi ve yaz Kur’an kursları verilmektedir.
5-Yine camilerimizde, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimiz, ahlaki ve örfi geleneklerimiz dile getirilmektedir.
6-Milli birlik-beraberlik- kardeşlik ve dayanışma duyguları ile ortak değerlerimiz ve zenginliklerimiz; Şehitlik – Gazilik ve Vatan savunmasının önemi anlatılmaktadır.
7-Allah katında üstünlüğün ancak ‘’Takva’’ da olduğu, insanlar arasında ırki bir üstünlüğün olmadığı anlatılmaktadır.
8-Dini ve Milli bayramlarımız, Mübarek kandillerimiz ve faziletleri anlatılmaktadır.
9-Mevlid-i şerifler okunur, dualar ve zikirler edilir, mukabeleler okunur.
10-Cennet-Cehennem ve Hesap bilinci, ahiret inancı, ölümden sonraki hayat inancı anlatılmaktadır.
CAMİ ADABI …( Camilerde uyulması gereken kurallar)
1-Camiye mümkün olduğunca sağ ayakla girilip, sol ayakla çıkılır.
2-Camilerimize ‘’Besmele çekerek’’ girilmelidir.
3-Namaz kılanların önünden geçilmemelidir.
4-Ön saflar boş iken, arka saflarda namaza durmak hiç doğru değildir. Ön saflarda namaz kılmak daha faziletlidir.
5-Daha fazla sevap kazanayım diye ön safa geçmek için cemaate eza ve eziyet vermek, onları çiğneyerek ön safa geçmek de doğru değildir.
6-Camilerimizde, ezan okunurken, Vaaz edilirken, Hutbe okunurken ve Kur’an-ı kerim okunurken konuşmak doğru değildir. Sessizce bunları dinlemek gerekir.
7-Camilere girilirken mutlaka telsiz ve cep telefonları kapatılmalı veya sessiz konuma getirilmelidir. Çünkü namaz esnasında çalan cep telefonları, camide namaz kılan bütün cemaatin dikkatini dağıtmakta ve cemaatin namazının huşusunu azaltmaktadır.
8-Yine camilere Sarımsak-Soğan vs. sebzeler yenilerek gelinmemelidir. Çünkü soğan ve sarımsak türü sebzeler etrafa rahatsız edici kokular veren sebzelerdir.
Sevgili peygamberimiz: ‘’Kim soğan ve sarımsak yerse, bunların kokusu geçinceye kadar camiye gelmesin.’’ buyurmuşlardır.
9-Kısaca, camilerimizde, namazın huşusunu azaltacak, insanları rahatsız edecek ve insanların dikkatini namazdan başka yönlere sevk edecek fiil ve davranışlardan kaçınmak gerekir.
10-Camiye en güzel ve en temiz elbiselerimizi giyerek gitmeliyiz.
Kur’an-ı kerim’de Allah c.c: “Ey Âdemoğulları! Her mescide gittiğinizde en güzel elbiselerinizi giyinin.” buyurmaktadır.(Araf süresi,31.ayet)
 Tüm halkımızın ve din görevlilerimizin camiler ve din görevlileri haftasını kutluyorum. Allaha emanet olunuz efendim. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hoşçakalınız. Günahsız günler temennilerimle…
Not: 7 Ekim 2011 Cuma akşamı saat 20:45’te Yasemin Düğün Salonunda Camiler haftası ile ilgili konferansımız vardır. Tüm halkımız davetlidir.

Osman YILMAZ
İlçe Vaizi

*******

********

FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(HABERTÜRK)


*********

**********

********

********

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

vatandas 7 yıl önce yorumlandı

Sayin vaiz bey, Camiler ve Din Görevlileri haftasi münasabeti ile yazdiginiz yazidan dolayi tebrik ederim ama takildigim bir nokta var; Bu hafta münasebeti ile camileri anlatiyorsunuzda neden din görevlilerini tanitici,yaptiklari meslek hakkinda bilgilendirici, halk ile din görevlisi arasindaki iletisimi kuvvetlendirici calismalar yapmiyorsunuz? Din görevlisinin imaji ne yazik ki temsil ettigi makam ile orantili degil.Bu konuda Din görevlilerinin ne kadar eksigi ve hatasi var ise kannatimce Din görevlilerini catisi altinda bulunduran kurum temsilcilerinin de o kadar eksigi ve hatasi var.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kamil atasoy 7 yıl önce yorumlandı

tüm din görevlilerinin haftası mübarek olsun

0 Kişi beğendi.