--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Vaiz Yılmaz "İlahi Mesaj"

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın Köşe Yazılarını Her Hafta Düzenli Olarak Sitemizde Bulabilirsiniz..

Vaiz Yılmaz
İLAHİ MESAJ…
Merhaba kıymetli kirkagac.net okuyucuları! Rabbime hamd; habibine salât-ü selamlar olsun. Allah’ın rahmeti-bereketi ve mağfireti üzerinize olsun efendim. Hayırlı cumalar… Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize dünya ve ahiret saadeti vermesini temenni ederim. Rabbim, bizlere hem dünyada hem ahirette iyilikler ve güzellikler ihsan eylesin. Bizleri istikamet üzere olanlardan eylesin.
Sevgili dostlar! Bu haftaki sohbetimizde ‘ Kur’anın Ana Konularından’ bahsedeceğiz. Üzülerek söylüyorum ki, Müslümanlar olarak kutsal kitabımızın içeriğinden pek haberimiz yok. Gelin hep beraber yüce rabbimizin mesajını okuyalım! Faydalı olması temennilerimle!
KUR’AN-I KERİM NELERDEN BAHSEDİYOR?
1) Allah’ın varlığından bahsediliyor:
‘’ Allah, gökleri ve yeri yaratan, gökten yağmur indiren ve onunla size rızık olarak türlü meyveler çıkaran, emri gereğince denizde yüzmek üzere gemileri emrinize veren, nehirleri de hizmetinize sunandır.’’ (İbrahim süresi, 32.ayet)
2) Allah’ın Birliği, delillerle açıklanıyor:
‘’ Sizin ilahınız tek bir ilahtır. O’ndan başka ilah yoktur. O, rahmandır, rahimdir.’’ (Bakara süresi, 163.ayet)
‘’ Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Şüphesiz ki, Arş’ın Rabbi Allah, inkârcıların nitelemelerinden uzaktır, yücedir.’’ (Enbiya, 22)
‘’ De ki, O Allah bir’dir. Allah, hiçbir şeye muhtaç değildir ve her şey o’na muhtaçtır. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Hiçbir şey o’na denk değildir.’’ (İhlâs süresi, 1-4)
3) Aklı kullanma, düşünüp ibret alma teşvik ediliyor:
’Allah katında, yeryüzündeki canlıların en kötüsü, gerçeği akletmeyen sağırlar ve dilsizlerdir.’’ ( Enfal süresi,22.ayet)
‘’ Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah'ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.’’ ( Bakara süresi,164)
‘’ Onlar kur’anı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerinin üzerinde kilitler mi var) (Muhammed süresi, 24.ayet)
5) Allah, kur’anı inkâr edenlere meydan okuyor:
‘’ Eğer kulumuz Muhammed'e indirdiğimiz Kur'ân'ın doğruluğundan şüpheniz varsa, haydi onun benzeri bir süre getiriniz; eğer doğru sözlüyseniz Allah’tan başka şahitlerinizi de yardıma çağırınız.’’ (Bakara süresi, 23.ayet)
6) Allah’ın ayetlerinden yüz çevirenlerin kör olacaklarından bahsediyor:
“Her kim de benim zikrimden (Kur’an’dan) yüz çevirirse, mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu kıyamet gününde kör olarak haşrederiz. O da şöyle der: “Rabbim! Dünyada gören bir kimse olduğum hâlde, niçin beni kör olarak haşrettin?”
Allah: “Evet, öyle… Âyetlerimiz sana geldi de sen onları unuttun.’’ diyecektir. ( Taha,124-125)
7) İbadetler Emrediliyor:
‘’ İman etmiş kullarıma söyle: "Alış-verişin ve dostluğun olmadığı o gün gelmezden evvel, dosdoğru namazı kılsınlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak etsinler." ( İbrahim süresi,31.ayet)
‘’Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür.’’ ( Bakara süresi,110)
‘’Ey iman edenler! Oruç, sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. ’’ ( Bakara süresi,183)
‘’ Oraya gitmeye gücü yeten herkesin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır. Kim de inkâr ederse, Allah kimseye muhtaç değildir.’’ ( Ali İmran süresi,97.ayet)
‘’ Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe iyilik mertebesine eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, hiç şüphesiz Allah onu bilir. ( Ali İmran süresi,92.ayet)
‘’ Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekâtı verenlerin mükâfatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.’
(Bakara süresi, 277.ayet)
6) Haramların Neler Olduğu Anlatılıyor:
‘’Faiz yiyen kimseler kabirlerinden, ancak şeytan çarpmış kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır.’’ ( Bakara süresi, 275. ayet)
‘’Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.’’ ( İsra,32)
‘’Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları şeytan işi pisliktirler; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.’’  (Maide süresi, 90)
‘’Allah size ölü hayvan etini, kanı, domuz etini, Allah'tan başkası adına kesilen hayvanı haram kılmıştır.’’ ( Bakara süresi, 173)
‘’ Kim bir mü’mini kasten öldürürse, cezası; içinde ebedî kalacağı cehennemdir. Allah, ona gazap etmiş, lânet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.’’ ( Nisa süresi,93)
7) Allah Katında Tek Geçerli Din ‘ İslam’ dır:
“Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı seçtim.’’ (Maide süresi, 3.ayet)
“Allah katında din İslâm’dır.” (Âl-i İmran, 19)
“Kim İslâm dininden başka bir din ararsa, onunki katiyen kabul edilmeyecek ve o ahirette kaybedenlerden olacaktır.” (Âl-i imran: 85)
9) Dua Ayetleri Vardır:
“Ey Rabbimiz! Bizler inandık, bizleri bağışla, bizlere merhamet et, sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.’’ (Mü’minün süresi, 109)
“Ey Rabbimiz! Bizlere hem dünyada hem ahirette iyilikler ve güzellikler ihsan eyle, bizleri cehennem azabından muhafaza eyle.”    ( Bakara süresi, 201)
“Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir toplumlara karşı bize yardım et.’’ (Araf süresi, 155)
10) Sosyal olaylar ve ahlak kuralları anlatılmaktadır:
‘’Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın.’ (Bakara,282)
‘Ey iman edenler! Birinin evine girmek istediğinizde önce dışarıdan izin isteyerek selam verin, izin verilirse içeriye girin;verilmezse geriye dönüp gidin,izin almadığınız eve girmeyin.’(Nur27)
Mü'min erkeklere söyle: "Gözlerini haramdan sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten Allah, yaptıklarından haberdardır. ( Nur süresi,30)
Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini haramdan kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Başörtülerini, yakalarının üzerine kadar örtsünler.’’ ( Nur süresi, 31)
11) İlme Işık Tutan Ayetler Vardır:
"Güneş de kendi ekseni etrafında bir vakte kadar hareket eder." (Yasin, 38)
‘’Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Hâlbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır.’’ ( Neml, 88)
"Göğü çok sağlam bir şekilde bina ettik, onu genişleten biziz." (Zariyat, 47)
‘’ Yeryüzünü bir döşek, dağları da birer kazık yapmadık mı? ( Nebe süresi,6-7)
Dua: Rabbim, bizleri kur’anın aydınlık nuruyla nurlandırsın. Kur’anın helalini helal, haramını haram bilenlerden, hayatını kur’ana göre şekillendirenlerden eylesin.
Cümlemizi kur’anın şefaatine nail kılsın.
Bir dahaki sohbette görüşmek üzere.. Allaha emanet olunuz efendim. Sevgi ve Saygılarımla. Hoşça kalınız…
Osman YILMAZ / İlçe Vaizi
Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2011, 23:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet atasoy
mehmet atasoy - 8 yıl Önce

keske herkes okuyabılse herkes ıbret alsa

mehmet
mehmet - 8 yıl Önce

güzel bir anlatım olmuş hocam tebrikler

İsmail
İsmail - 8 yıl Önce

rabbimiz bizleri kuranımızın yolundan gitmeği nasip etsin


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<