Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

YILMAZ “CAMİLER ve DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI“

30 Eylül 2012 Pazar 00:16
Bu haber 1933 kez okundu

İlçe Vaizi Osman Yılmaz'ın köşe yazılarını her hafta sitemizde düzenli olarak bulabilirsiniz.

YILMAZ 'CAMİLER ve DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI'


CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

Çok kıymetli kirkagac.net okuyucuları!

Sizleri selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti, bereketi ve mağfireti üzerinize olsun. Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk, takva ve gönül huzuru vermesini temenni ediyorum.Sevgili Dostlar! Bu haftaki sohbetimizde ‘’Camilerimiz ve Din görevlilerimiz’’ den bahsedeceğim.


CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI NEDİR?

Halkımızın, cami ve mescitlere olan ilgisini canlı tutmak amacıyla; başkanlığımız tarafından 1986 yılından beri, ülkemizde her yıl 1–7 Ekim tarihleri arası
‘’Camiler ve Din görevlileri haftası’’ olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile ülke genelinde bütün il ve ilçelerimizde bu haftaya yönelik etkinlikler düzenlenmektedir.

Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Neler Yapılır?
Kamu kurum ve kuruluşları, hastane ve hapishaneler ziyaret edilir. Vaaz ve hutbelerde ‘’İslam’da camilerin yeri ve önemin’’den bahsedilir. Diyanet işleri Başkanlığından veya ilahiyat fakültelerinden konferans için konuşmacılar davet edilir. Konu ile alakalı kitap, dergi ve mecmualar dağıtılır, mevlid-i şerifler okutulur. Halkımıza lokma ve etli pilav ikramları vs. yapılır. Ölmüşlerimizin ruhlarına hatimler indirilir. Kısaca, bu hafta boyunca ülkemiz ve ilçemiz genelinde güzel hizmetler edilir.
CAMİ NE DEMEKTİR?

Cami kelimesi Arapça bir kelime olup:‘
’Toplayan, bir araya getiren yer… Toplanma yeri…’’demektir. Camilerimiz,‘’ibadet etme, Allah’ı anma, eğitim-öğretim, birlik ve dirlik, huzur ve sükûn mekânlarıdır.

Daha geniş manasıyla Cami:
‘’Yeryüzündeki Müslümanların, genç-ihtiyar, çoluk-çocuk, zengin-fakir, âlim-cahil, köylü-şehirli, avam-havas demeden günde beş vakit bir araya geldikleri, omuz-omuza, diz-dize, gönül-gönüle vererek kaynaştıkları hiçbir ayrımcılığın yapılmadığı, hiç bir insanın ayıplanıp dışlanmadığı mukaddes mekânlardır. Kutsal mekânlarımız olan camilerimizde herkes eşittir.

KUR’ANDA CAMİ KAVRAMI

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de: ‘’Şüphesiz mescitler (Camiler), Allah’ındır. O halde Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin.’’ Buyurmaktadır. (Cin süresi,18.ayet)
Ayet-i kerimeden de anlaşılacağı üzere, İslam’da camilerin önemli bir yeri vardır. Allah’ın evi olarak kabul edilen camiler, İslam’ın alameti sayılmıştır.


Sevgili Peygamberimiz
: ‘’Yeryüzünde Allah’a en sevimli yerlerin camiler‘’olduğunu bildirmiştir.(Müslim-salât 53)

CAMİLERİN ÖNEMİ…

 Yüce Allah, caminin önemini Kuran’da şöyle bildiriyor: “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazlarını dosdoğru kılan, zekâtlarını veren Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte, doğru yola erenlerden olmaları umulanlar bunlardır.” (Tevbe süresi,18.ayet)
Sevgili Peygamberimiz ise: “Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında ona cennette bir köşk ihsan eder.” buyurmuştur. (Buhari, salât,65)

Allah c.c bir kutsi hadis-i şerifte: "Benim yeryüzündeki evlerim mescidlerdir. Orada beni ziyaret edenler, o mescidleri ihya edenlerdir." Buyurmaktadır.

 CAMİLERİMİZ NE İŞE YARAR?

1- Namaz kılınır, Cemaatimize yönelik olarak, Vaaz -İrşad ve Nasihat programları tertip edilir.

2- Aile, iffet, nikâh ve evlilik konularının öneminden bahsedilir.

3- Helal-Haram bilinci, Vatan ve Millet sevgisi anlatılmaktadır.

4- Camilerimizde ayrıca, yaygın din eğitimi ve yaz Kur’an kursları verilmektedir.

5- Yine camilerimizde, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimiz, ahlaki ve örfi geleneklerimiz dile getirilmektedir.

6- Milli birlik-beraberlik- kardeşlik ve dayanışma duyguları ile ortak değerlerimiz ve zenginliklerimiz; Şehitlik – Gazilik ve Vatan savunmasının önemi anlatılmaktadır.
7- Allah katında üstünlüğün ancak ‘’Takva’’ da olduğu, insanlar arasında ırki bir üstünlüğün olmadığı anlatılmaktadır.
8- Dini ve Milli bayramlarımız, Mübarek kandillerimiz ve faziletleri anlatılmaktadır.

9- Mevlid-i şerifler okunur, dualar ve zikirler edilir, mukabeleler okunur.

10- Cennet-Cehennem ve Hesap bilinci, ahiret inancı, ölümden sonraki hayat inancı anlatılmaktadır.
CAMİ ADABI …( Camilerde uyulması gereken kurallar)

1-Camiye mümkün olduğunca sağ ayakla girilip, sol ayakla çıkılır.

2-Camilerimize ‘’Besmele çekerek’’ girilmelidir.
3-Namaz kılanların önünden geçilmemelidir.

4-Ön saflar boş iken, arka saflarda namaza durmak hiç doğru değildir. Ön saflarda namaz kılmak daha faziletlidir.
5-Daha fazla sevap kazanayım diye ön safa geçmek için cemaate eza ve eziyet vermek, onları çiğneyerek ön safa geçmek de doğru değildir.

6-Camilerimizde, ezan okunurken, Vaaz edilirken, Hutbe okunurken ve Kur’an-ı kerim okunurken konuşmak doğru değildir. Sessizce bunları dinlemek gerekir.

7-Camilere girilirken mutlaka telsiz ve cep telefonları kapatılmalı veya sessiz konuma getirilmelidir. Çünkü namaz esnasında çalan cep telefonları, camide namaz kılan bütün cemaatin dikkatini dağıtmakta ve cemaatin namazının huşusunu azaltmaktadır.

8-Yine camilere Sarımsak-Soğan vs. sebzeler yenilerek gelinmemelidir. Çünkü soğan ve sarımsak türü sebzeler etrafa rahatsız edici kokular veren sebzelerdir.
Sevgili peygamberimiz: ‘’Kim soğan ve sarımsak yerse, bunların kokusu geçinceye kadar camiye gelmesin.’’ buyurmuşlardır.

9-Kısaca, camilerimizde, namazın huşusunu azaltacak, insanları rahatsız edecek ve insanların dikkatini namazdan başka yönlere sevk edecek fiil ve davranışlardan kaçınmak gerekir.

10-Camiye en güzel ve en temiz elbiselerimizi giyerek gitmeliyiz.

Kur’an-ı kerim’de Allah c.c: “Ey Âdemoğulları! Her mescide gittiğinizde en güzel elbiselerinizi giyinin.” buyurmaktadır.(Araf süresi,31.ayet)

Tüm halkımızın ve din görevlilerimizin camiler ve din görevlileri haftasını kutluyorum. Allaha emanet olunuz efendim. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hoşça kalınız. Günahsız günler temennilerimle…

Not: 2 Ekim 2012 Salı akşamı saat 20:45’te Yasemin Düğün Salonunda Camiler haftası ile ilgili konferansımız vardır. Tüm halkımız davetlidir.
Osman YILMAZ/
İlçe Vaizi

 

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Seydullah KAYA 6 yıl önce yorumlandı

kiymetli osman hocam; mevlana söyle diyor: insanin sözü hikmet...bakisi ibret...susmasi ders olmali... gönlüne, yüregine ve kalemine saglik. bu anlamli ve güzel günde birde imamlarin görev ve sorumlulugunu yazarmisin. sahi imam kime denir. bizler bunu hak edebiliyormuyuz. cemaatin yüzde kaci bize, iste bu benim imamim diyebiliyor. bizler aynaya bakmasini ne zaman ögrenecegiz. bu konularda bir mum yakarsan sevinirim. kirkagactaki tüm din görevlilerinin (din gönüllülerinin)haftasini kutluyorum. berlinden selam ve muhabbetle..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ilyas karagöz 6 yıl önce yorumlandı

allah razı olsun hocam.. tüm meslektaşlarımın haftasını kutlarım

0 Kişi beğendi.