Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

YILMAZ "EŞİNE AŞIK OL"

11 Mart 2012 Pazar 09:25
Bu haber 1983 kez okundu

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın köşe yazılarını her hafta sitemizde düzenli olarak bulabilirsiniz.

YILMAZ


EŞİNE ÂŞIK OL!

Selamün Aleyküm!

Çok değerli Kirkagac.net okuyucuları! Sizleri sevgi ve hürmetle selamlıyorum!

Bu haftaki sohbetimizde ‘’ İslam Ve Kadın ‘’ konusunu konuşacağız.

1) Kördüğüm Gibi Seviyorum!

Hz. Aişe validemiz peygamber efendimize soruyor: Ya Rasülallah! Beni seviyor musun?

Peygamber efendimiz cevap veriyor: Elbette seviyorum ey Ayşe!

Kadınların sık sık duymak istediği sevgi sözcükleridir bu sözler…

Peygamber efendimizin mübarek ağzından kendisini ne kadar sevdiğini duymak istiyor Aişe validemiz.

Tekrar soruyor: ‘’ Beni ne kadar seviyorsun Ey Allah’ın elçisi? Diye soruyor.

Peygamber efendimiz: ‘’ Seni kördüğüm gibi seviyorum ey Aişe’’ buyuruyor.

Kördüğüm gibi sevgi; Çözülmeyen, açılmayan, azalmayan sevgi demekti…

Hz. Aişe validemiz zaman zaman: Kördüğüm ne âlemde ey Allah’ın elçisi? diye soruyor.

- Seni ilk günkü gibi ey Aişe… ‘ Seni ilk günkü gibi seviyorum Ya Aişe ’ diye cevap veriyor peygamber efendimiz…

2) Kadınlar Size Allah’ın Emanetidir:

Sevgili Peygamberimiz Veda Hutbesinde: ‘’ Sizler hanımlarınızı Allah’ın bir emaneti olarak aldınız. Allah’ın emanetlerini yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz. Sizin en hayırlınız, hanımlarına en iyi davrananızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım.’’ buyurmuşlardır. (İbni mace, Nikah,2)

Hayat müşterektir. Zorlu hayat yolculuğunda, iki hayat arkadaşı olan kadın ve erkeğin birbirlerine anlayış göstermeleri, dertlerini ve sevinçlerini paylaşmaları gerekmektedir.

3) Kadın, Sevgi Ve Ülfet için var edilmiştir:

Kadın ve erkek birlikte huzura kavuşup kaynaşırlar. Allah, eşler arasında sevgi, muhabbet ve ülfet hâsıl eyler. Evlilik vesilesi ile eşler sanki birbirlerini yıllar öncesinden tanıyormuş gibi bir kaynaşma içerisine girerler.

Yüce Allah bu durumu kur’an-ı Kerimde şöyle anlatmaktadır:

"İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O'nun ( Allahın) varlığının delillerindendir. Bunlarda, düşünen millet için dersler vardır.’’ ( Rum süresi,21)

4) ‘ Seni Seviyorum Karıcığım ’ Sözünü Eşlerimizden Esirgemeyelim!

Bir Cuma Vaazımda: ‘’ Seni seviyorum karıcığım’ sözünü eşlerinizden esirgemeyin! Dediğimde namazdan sonra cemaatten birisi yanıma geldi ve: ‘’ Sayın hocam, gözünü seveyim böyle şeyler söyleme, Şımarır kadınlarımız. Söz geçiremeyiz artık onlara, tepemize çıkarlar ‘’ demişti.

Bu kardeşimizin söyledikleri erkeklerin hanımlarına karşı sevgi sözcüklerinden ne kadar yoksun olduğunu göstermekteydi.

5) Kadına Şiddete Hayır!

İslam’da aslolan, geçim ehli olup, kadına şefkat ve merhametle yaklaşmaktır. Bir Müslüman’ın hanımına karşı şiddet uygulaması, sudan sebeplerle onu azarlayıp dövmesi düşünülemez.

Peygamber efendimizin örnek hayatına baktığımızda O’nun hanımlarına karşı son derece yumuşak huylu ve merhametli olduğunu görmekteyiz. Bir kez bile olsa hanımlarına kötü muamelede bulunduğu, bırakın şiddet uygulamayı, azarlayıp kötü söz söylediği vaki değildir.

Kur’an-ı kerime baktığımızda da kadın ve erkeğin birbirlerini tamamlayan parçalar olduğunu görüyoruz. Her birine ayrı görev ve sorumluklar yüklenmiş…

Kur’an-ı kerim’de Yüce Allah, kadının sadece serkeşlik etme gibi ağır bir suç işleme durumunda te’dip edilmesine ruhsat vermiştir. Bu da son çaredir. Ve bunun da bir ölçüsü ve sınırı vardır.

İlgili ayet: "Şerlerinden, serkeşliklerinden yıldığınız kadınlara gelince; önce onlara öğüt verin, vazgeçmezlerse, yataklarında yalnız bırakın; yine yarar sağlamazsa hafifçe dövün." (Nisâ, 34)

6) İslam Kadına Çok büyük Değer Vermiştir:

Kadın, gerçek değerine İslam’la kavuşmuştur. Çünkü İslam öncesinde kadın insan yerine konulmadığı gibi alçak bir varlık muamelesi görüyordu. İslam her şeyden önce kadın erkek ayırımı yapmaksızın insanı varlıkların en şereflisi, saygı değer bir varlık olarak takdim etmektedir. Erkeğe de kadına da çeşitli haklar vermiştir.

6) Eşler, birbirlerine karşı süslenmelidirler:

Günümüzde eşlerin en büyük yanlışlarından birisi, eeşlerin dışarıya karşı süslenmeleri ve kendi eşlerini ihmal etmeleridir. Eşler birbirlerinden bir tebessümü esirgeyebilmektedirler. Evinde eşinden bir güler yüz bulamayan koca, aradığı sevgi ve sıcaklığı iş yerindeki başka bir kadında bulmakta.

İşyerinde makyajlı, parfümlü, güler yüzlü kadınlarla çalışan erkeklerin hanımları güler yüz ve yakınlığı eşlerine göstermelidirler.

Akşam eve geldiğinde güler yüzlü, özenle giyinmiş ve ziynetlerini takınmış olarak onu karşılayan karısını görünce erkeğin içi mutlulukla dolacak, her gün bir an önce eve gelmek için can atacaktır.

7) Hanımımıza Vakit Ayıralım:
Erkeğin hanımına vakit ayırması şarttır. Erkek, eve erken gelmelidir. Eşler bilmelidirler ki başkasında cazip gibi görünen özellikler, kendi eşlerinde de vardır.

Hatta eşinin diğer kadınlardan birçok üstün özellikleri de mevcuttur. Yeter ki arada iyi iletişim kurulsun, karşılıklı sevgi ve saygı muhafaza edilsin.

1)Kadın Anadır:
2) Kadın – Erkek ayrılmaz bir parçadır:
3) Nisa ( Kadın) Süresi:
4) Sadakat ve Güven:
5) Cinsel ihtiyacı helal yoldan gidermek gerekir:

Tekrar görüşmek dileğiyle Hoşça kalın! Sevgi ve Saygılar…

Osman YILMAZ / KIRKAĞAÇ VAİZİ


**********************

*********

**********

***********

********

Yorum Gönder