Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

YILMAZ “MÜSLÜMAN NOEL KUTLAMAZ“

02 Ocak 2012 Pazartesi 20:52
Bu haber 2193 kez okundu

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın yazılarını her hafta düzenli olarak sitemizde bulabilirsiniz.

YILMAZ 'MÜSLÜMAN NOEL KUTLAMAZ'


MÜSLÜMAN NOEL KUTLAMAZ!

Çok değerli kirkagac.net okuyucuları! Sizleri, selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti - bereketi ve mağfireti üzerinize olsun. Yüce Rabbimden size ve sevdiklerinize iki cihan saadeti temenni ediyorum. Efendim! Malum olduğu üzere bu gece yeni bir yıla gireceğiz. Öncelikle hayırlı olsun diyorum. Rabbim yeni yılımızı kendimiz, devletimiz ve milletimiz için hayırlı ve mübarek kılsın. Bu haftaki sohbetimiz: "Noel ve Yılbaşı kutlaması" hakkında olacaktır.

Konuyu 2 ana başlıkta işleyeceğim:
1) Noel Kutlamak 2) Yılbaşı Kutlamak…

Ömür kısa…
Bir Arap atasözünde: ‘’ Küllü atin karib’’ (Her gelecek yakındır.) der. Gerçekten de öyledir. Gelecek gelmeye, ömür bitmeye, her yeni eskimeye mahkûmdur.
Yunus Emre’miz Ne Güzel söylemiş…
‘’Geldi geçti ömrüm benim,
Şol yel esip geçmiş gibi,
Hele bana şöyle geldi,
Bir göz açıp yummuş gibi…’’ ( Yunus Emre)
Düşün ey insan!
Hem ölümden korkuyorum diyorsun, hem de ömür sermayen tükeniyor diye sevinip eğleniyorsun, kutlamalar yapıyorsun. Ne kadar da çelişkiler içerisindesin… Dökülen her takvim yaprağıyla kabre bir adım daha yaklaşıyorsun. Korkup kaçmakla ecelini geciktiremezsin. Çünkü ecel gecikmez. Ölümden kaçmakla sadece kendini kandırırsın. Deve kuşunun yaptığı gibi başını kuma gömersin. En iyisi gel korkularınla yüzleş ve hayatının muhasebesini yap! Rabbinin razı olacağı şekilde yaşa… Hesabını vermeyeceğin işler yapmaya kalkışma.
Kur’an-ı kerimde:
-De ki: ‘’ Doğrusu kendisinden kaçtığınız ölüm var ya, mutlaka karşınıza çıkacaktır; sonra, görüleni de görülmeyeni de bilen Allah'a döndürüleceksiniz. O size yaptıklarınızı haber verecektir.’’ buyrulmaktadır. (Cuma süresi,8.ayet)

1) NOEL KUTLAMASI CAİZ MİDİR?
Bizler Müslümanlar olarak elbette kendi peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ‘e iman ettiğimiz gibi, Yahudilerin peygamberi Hz. Musa’ya ve Hıristiyanların peygamberi Hz. İsa’ya da iman ederiz. Hepsi de Allah katından gönderilmiş hak peygamberlerdir.

Yüce dinimiz, ilim - fen ve teknolojide yabancı din ve kültürlerden etkilenmeyi ve bu alanlarda onlardan istifade etmeyi serbest kılmasına rağmen, din ve inanç noktasında gayr-i Müslimlerin taklit edilmesini, onların bayramlarını kutlamayı, örf ve adetlerine uymayı haram kılmıştır. Çünkü İslamiyet’in gelmesiyle birlikte diğer din ve inançların Allah katındaki hükmü sona ermiştir. Dolayısıyla, Müslüman Noel Kutlamaz, Çam Süslemez… Hıristiyanlara benzemez… Diğer inançlara özenmez.

Birkaç soru sorayım…!

1) Peygamber efendimizin doğum günü olan Mevlid kandilini kutlayan bir tane Hıristiyan gördünüz mü?
2-) Kurban ve Ramazan Bayramlarımızı bayramları bilip kutlayan bir Hıristiyan gördünüz mü?
3-) Kurbanlık bir koç alıp kurban bayramında kesen bir Hıristiyan gördünüz mü?

4-) Müslümanların kullandıkları Hicri takvimin yılbaşını kutlayan bir Hıristiyan gördünüz mü?

5) Bizim kültürümüzü temsil eden önemli bir şahsiyetin temsili kıyafetlerini giyip, kutlama yapan bir Hıristiyan gördünüz mü?  BEN GÖRMEDİM SİZİ BİLEMİYORUM!!!

Kim bir kavme benzerse…!
Peygamber efendimiz: ‘’ Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.’’ buyurmuşlardır. (A.bin Hanbel müsned; 2-50)
Dolayısıyla bir Müslüman’ın Hıristiyanlık inancının ve kültürünün bir parçası olan Noel bayramını kutlaması, Noel çamı süslemesi, Noel baba gibi batıl inançlarla gayr-i müslimleri taklit etmesi HARAM’ dır.

Hıristiyan Taklitçiliği!

Peygamber efendimiz: “Sizler, kendinizden önce geçen milletlerin yoluna karışı karışına, arşını arşınına, tıpa tıp muhakkak uyacaksınız. O dereceye kadar ki, şayet onlar daracık bir keler deliğine girmiş olsalar, siz de onlara uyarak oraya gireceksiniz, onlara tabi olacaksınız”. Ebu Sait (r.a) diyor ki, Biz: “Ya Rasulallah! Bu ümmetler Yahudiler ve Hıristiyanlar mıdır? diye sorduk. Peygamber (sav) Efendimiz: “Onlardan başka kim olacak…!” buyurdu. (Buhari. Enbiya.48, İtisam.14. Müslim.ilim.6)

2) YILBAŞI KUTLAMASI CAİZ MİDİR?

Sürü psikolojisinin ve körü körüne taklitçiliğin bir örneğidir yılbaşı kutlamaları... İnsanlar, Yılbaşında sebepsiz yere çılgınca eğlence partileri düzenlerler. Aslında ortada kutlamayı gerektirecek bir durum da söz konusu değildir. Çünkü yılbaşından bir gün öncesi ile bir gün sonrası arasında hiçbir fark yoktur. İnsanoğlu böyle yapacağına, ellerini semaya kaldırıp yaratanından yeni yılda kendisi ve sevdikleri için dua ve münacatta bulunsa daha anlamlı olmaz mı?
Müslüman’ın Eğlence ve kutlamaları;
1) Müslüman, İmanla bu dünyadan göçünce,
2) Sırat köprüsünden selametle geçince,
3) Amel defterini sağ eline alınca,
4) Allah’ın kendisine vaat ettiği cennete girince,
5) Cennette Allah’ın güzel cemalini seyrettiğinde gerçek bayramlarını ve kutlamalarını yaşayacaktır.
Geçmişin muhasebesini yapalım…
-Ömrümün bu zamana kadar olan kısmını nasıl geçirdim?
-Ölüme ne kadar hazırlıklıyım?
-Malımı nerelerden kazanıp nerelere harcadım?
-Ebedi hayatta beni kurtaracak hangi amelleri işledim?
-Toplumla ne kadar barışığım?
-Yaratanımı ne kadar memnun edebildim?
-Arkamdan mahlûkata faydalı ne eser bırakabildim?
-Devletim ve milletim yararına ne yaptım?
-Evlatlarıma ne kadar İslami terbiye verebildim? Vs… bütün bunların muhasebesini yapalım.

Önerimiz…!
Okuyucularıma, yeni yıla ‘kulun Allah’a en yakın olduğu’ secde anında girmelerini, bol bol Kur’an-ı kerim okumalarını, tövbe- istiğfar etmelerini ve samimi kalp ile yüce yaratana dua ve münacatta bulunmalarını öneririm.
SEVGİLİ GENÇLERİMİZ!

Sizler bizim geleceğimizin teminatısınız. Varlığınızla gurur duyuyoruz. Yarınlarımız sizlere emanet... Biz istiyoruz ki, gençlerimiz, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimizle özdeşleşsin.. Körü körüne batı kültürünün taklitçiliğini yapmasın. İleride pişmanlık duyacakları ve keşke yapmasaydım diyecekleri davranışlardan sakınınsın. İçki, uyuşturucu, kumar, zina gibi kötü adet ve hasletlerden uzak dursun.

GÜNAHLARDAN VE TAŞKINLIKLARDAN KAÇINALIM!
Doğrusu, yılbaşını muhasebe ederek geçirmektir. Ancak biz biliyoruz ki bazı kardeşlerimiz biz ne kadar kutlamayın desek de Yılbaşını kutlayacaklardır. ‘ Ne derseniz deyin, Ben mutlaka Yılbaşını kutlayacağım ‘ diyen kardeşlerimize tavsiyemiz; Yılbaşı kutlaması adı altında özellikle büyük şehirlerimizde görmeye alışık olduğumuz aşırılıklardan ve taşkınlıklardan kaçınalım. İleride pişman olacağımız tutum ve davranışlardan sakınalım. Özellikle içki, kumar, zina, fuhuş gibi pisliklerden uzak duralım.

Dua edelim…
--Peygamber efendimiz, yeni bir aya girdiğinde: ‘’ Allah’ım! Bu ayı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl.’’ diye dua ederlerdi. Biz de yeni yıla efendimizin duasıyla girelim:
--Allah’ım! Yeni gireceğimiz yılı, hem kendimiz hem devletimiz, milletimiz, ülkemiz hakkında hayırlı ve mübarek eyle.
-- Bizleri, her türlü bela ve musibetlerden koru.
--2012 yılını savaşların, husumetlerin, cinayet ve kan davalarının unutulduğu, kin ve nefretin uhuvvete dönüştüğü bereketli bir yıl eyle.
-- Evlenmek isteyen kardeşlerimize hayırlı kısmetler ihsan eyle.
-- Çocuklarımızı dinine ve vatanına faydalı hayırlı evlatlardan eyle.

-- Rızkımızı bollaştır. Bizlere helalinden ve bereketli bol kazançlar ihsan eyle.

-- Şeytanın ve nefsimizin esiri olmaktan bizleri muhafaza eyle.

-- Birliğimizi, dirliğimizi ve kardeşliğimizi bozdurma. Aramızda kin ve düşmanlık tohumları ekmek isteyenlere fırsat verme.

-- Ölmüşlerimize rahmet, bakide kalanlarımıza sağlık ve selamet ihsan eyle. ÂMİN…
Hayırlı seneler efendim! Allaha emanet olunuz. Selam ve dua ile… Hoşça kalın.
Osman YILMAZ
İLÇE VAİZİ


************

*********

********


*********

**********
***********

********

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 13

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

VAİZ 7 yıl önce yorumlandı

2 seneye yakın Hakan kardeşimin bulunduğu sitelerde din ve ahlak köşesinde Cuma sohbetleri yazıları yazıyorum. Kirkagac.net in ilk köşe yazarıyım. İstikrarlı bir şekilde, her hafta düzenli olarak kuran ve sünnete bağlı kalarak güncel dini meseleleri ve çözüm önerilerini paylaşıyorum. Ve bunu tüm içtenlik ve samimiyetimle yapıyorum. Hiç bir kardeşimi hesaba çekmek, muhasebe etmek gibi bir düşüncemiz yok. Zira kulun maneviyatını sorgulayacak yegane varlık HZ. ALLAH tır.Bunun böyle bilinmesini istirham ediyorum. Teşekkür ederim!

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

VAİZ 7 yıl önce yorumlandı

Dini bırakırsan dinsiz, imanı bırakırsan imansız olursun. Lütfen...Biraz daha dikkatli konuşun. bu söylediğiniz laflar kişiyi küfre düşürecek kadar tehlikeli sözlerdir. Geçen yazımızda kul hakkından ve zaralarından baksettik. takip edersen din ve ahlak bölümünde görebilirsin.Biz kimseye hesap sormuyoruz, sormayız da. herkes yaptıklarından Allaha karşı sorumludur. Teşekkür ederim.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nazım çakır 7 yıl önce yorumlandı

yahu hocam şu din iman laflarını bırak bak kırkağaçta kaç ton mısır dolandırmışlar millet din imanla uğraşırken alın terleri çarpılmış,istersen millete nasıl dolandırılmayacaklarını anlat senin konuştuklarının hesabı herkesin kendini ilgilendirir ve allahın işidir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nehri seda 7 yıl önce yorumlandı

kuran ve sünnet kaynaklarıyla zenginleştirilmiş bu anlamlı yazınız için teşekkürler hocam.herkes kapasitesine göre istifade eder.Rabbbım istifade edenlerden etsin bizleri

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tufan 7 yıl önce yorumlandı

valla ben kutlarım kimseyede hesap vermem

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hayri aksoy 7 yıl önce yorumlandı

Yine güzel ve anlamlı bir yazı olmuş hocam teşekkürler

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

meraklı 7 yıl önce yorumlandı

İznik toplantısında, içinde Allah (c.c)'ın bir olduğu ve Hz. İsa'nın sadece bir peygamber olduğu yazılı bulunan Barnabas İncil'i ile birlikte diğer bütün İncil'lerin yakılmasına, Barnabas İncil'i okuyanların öldürülmesine ve bu İncil'i savunan, teslis inancına karşı çıkan papaz Aryüs'un aforoz edilmesine karar verilmiştir. Aryus Hristiyan inancında İncilin aslı bozulmamış şekline inanan bir papazdı. Daha sonra ortaya çıkarılan dört büyük İncil'in Hz. İsa'ya Allah tarafından gönderilen İncil'le uzaktan yakından alâkası olmadığını, Allah'ın üç değil, bir olduğunu, eşi ve oğlunun bulunmadığını söylüyordu. Bu görüşleriyle bir ekolün öncüsü oldu. M. 270'te doğan Aryüs 325 yılında İznik konsilindeki görüşlerinden dolayı aforoz edilmiş ve aynı nedenden dolayı 336'da öldürülmüştür. Böylece vahiy kaynağından uzak yeni bir Hristiyanlık dini ortaya çıkmıştır. Bunu gerçekleştiren İmparator Konstantinos, Aralığın son haftasını Noel haftası ve bu ayın son günün gecesini (31 Aralık) Noel gecesi ilân etti.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ferit 7 yıl önce yorumlandı

hiç bir hristiyan yeni yılın gelişini kutlamaz.noeli kutlar. belki müslümanlar bunu yeni yılın gelişi olarak kutluyor olabilirler ama batı dünyasındaki karşılığı noeldir.vaiz hocama katılıyorum

0 Kişi beğendi.