Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

Yılmaz “Zinaya Yaklaşmayın“

08 Ekim 2011 Cumartesi 01:32
Bu haber 2057 kez okundu

İlçe Vaizi Osman Yılmaz'ın yazılarını her hafta düzenli olarak sitemizde bulabilirsiniz.

Yılmaz 'Zinaya Yaklaşmayın'


ZİNAYA YAKLAŞMAYIN!
Sevgili kirkagac.net okuyucuları! Sizleri selamların en güzeliyle selamlıyorum. Allah’ın rahmeti, bereketi ve mağfireti hepimizin üzerine olsun. Hayırlı günler efendim. Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize dünya ve ahiret saadeti vermesini temenni ederim.
Sevgili dostlar! Bu hafta, ‘’ Zina ve zararlarından’’ bahsedeceğiz.
Zina Nedir?
Zina, ‘aralarında evlilik bağı olmayan kadın ve erkeğin cinsel ilişkiye girmesi’ demektir.
Zinanın Hükmü Nedir?
Yüce dinimiz İslam, zinayı ve zinaya götüren yolları haram kılmıştır. Yüce kitabımız kur’an- kerimde ve peygamberimizin hadislerinde zinanın haramlığı ile ilgili pek çok bilgi mevcuttur.
KUR’AN-I KERİMDE ZİNA…
Kur’an-ı kerimde zinanın yasak oluşu ile ilgili birkaç ayet meali vermek istiyorum:
 ‘’Zinaya yaklaşmayın, çünkü o son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.’’ (İsra, 32)
 ‘’Onlar, Allah’ın yanında başka ilâha kulluk etmeyen, haksız yere Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.’’ (Furkan, 68)
‘’ Zina eden erkek, ancak zina eden veya Allah’a ortak koşan bir kadınla evlenebilir. Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah’a ortak koşan bir erkek evlenebilir. Bu, mü’minlere haram kılınmıştır.’’ buyrulmaktadır. ( Nur süresi, 3.ayet)
PEYGAMBER EFENDİMİZİN HADİSLERİNDE ZİNA:
 ‘’Kötülükten korunmak için, nikâhlı yaşayın ve iffetli olun.’’ ( Buhari, 3)
 ‘’Zina eden zina ettiği zaman mümin olarak zina etmez.’’ ( Ebu Davut, 1)
 ‘’Harama bakmayan gözler, Cehennem ateşi görmez.’’ ( İsfehani)
 ‘’Zina edip tövbe etmeyenin yüzü Cehennemde ateşle yanar.’’ (Taberani)
 ‘’Ey gençler, namusunuzu koruyun, zina etmeyin! İyi bilin ki, namusunu koruyana Cennet vardır.’’ ( Tirmizi, 35)
‘’Bir yerde, zina ve faiz çoğalırsa, o yerin halkı, belaya maruz kalır.’’ (Taberani)
 -Veda Hutbesinde Hz Peygamber Salllahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuşlardır:
 ‘’Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:
1)
Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız
2) Allah’ın haram ve dokunulmaz kıldığı cani, haksiz yere öldürmeyeceksiniz
3) Zina etmeyeceksiniz
4) Hırsızlık yapmayacaksınız ’’
 
 
ZİNA ETMEK İSTEYEN GENCE PEYGAMBER NASİHATİ!
-Bir gün Peygamber efendimizin huzuruna bir genç geldi. “Ey Allah’ın Resulü, zina etmem için bana izin ver. Artık tahammülüm kalmadı.” dedi.
Peygamberimiz bu genci dizinin dibine oturttu ve:
‘’Bak evladım, birisi senin annenle zina etmek istese buna razı olur musun? dedi. Hayır dedi genç, olmam Ya Rasülallah…
Peygamber efendimiz, peki kızınla, halanla, teyzenle, kız kardeşinle zina etmek isteseler razı olur musun? Dedi. Genç, her defasında: ‘’Hayır Ya Rasulallah! Hiç birine razı olmam.’’ dedi.
Peygamber efendimiz bu delikanlıya; ‘’Senin zina etmek istediğin kız bir gün gelecek birilerinin annesi, teyzesi, halası olacak. Dolayısıyla, kendine yapılmasını arzu etmediğin bir şeyi başkasına yapma.’’ buyurdular.
Ve efendimiz mübarek elini bu genç için kalbinin üzerine koydu ve Allaha dua etti. Genç, bir daha böyle çirkin bir talepte bulunmadı.
ZİNAYA GÖTÜREN SEBEPLER…
Zinanın önlenebilmesi için sadece zina değil, zinaya götüren sebepler de yasaklanmıştır.
a) Harama Bakmak: Zinaya götüren en büyük etken, harama bakmaktır. Ayet-i kerimede: ‘’Mü'min erkeklere söyle, gözlerini harama bakmaktan sakındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten Allah, yaptıklarından haberdardır.’’ ( Nur süresi, 30)
‘’ Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini harama bakmaktan sakındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar.’’ ( Nur süresi, 31)
Peygamber efendimiz Hz. Ali efendimize: ‘’ Ya Ali, arka arkaya bakma, ilk bakış senin hakkındır, ancak ikinci bakışa hakkın yoktur.’’ buyurmuştur. ( Tirmizi, 38)
b) Yabancı kadınla baş başa kalmak:  Peygamber efendimiz:‘’ Sizden her kim, Allaha ve ahiret gününe inanıyorsa yanında mahremi olmayan bir kadınla baş başa kalmasın. Çünkü bunu yaparlarsa üçüncüleri şeytan olur.’’ buyurmuşlardır. ( Buhari, 111)
c) Zina ve fuhşun yayılmasını isteyenlerin faaliyetleri:
Sevgili dostlar! Yeryüzünde zinanın, fuhşun, edepsizlik ve çirkefliğin yayılmasını isteyenleri üzülerek görüyoruz. Çağdaşlık adı altında genç kızlarımızı istismar eden kötü niyetli kişilerin mevcudiyetine de hepimiz şahidiz.
Televizyonlarda, bekâreti ve sadakati önemsiz gösteren, nikâhsız yaşamı teşvik eden edepsiz yayınların sayılarının son yıllarda hızla arttığını da görüyoruz.
Yüce Allah kur’an-ı kerimde böyle kimseler için:
‘’İnananlar arasında hayâsızlığın yayılmasını arzu eden kimseler var ya; onlar için dünya ve ahirette elem dolu bir azap vardır.’’ buyurmaktadır. ( Nur süresi,19)
Bu durumda bize düşen görev, milli ve manevi değerlerimize sarılmak ve bu kötü niyetli kimselerin tuzağından hem kendimizi hem de neslimizi kurtarmaktır.
ZİNANIN ZARARLARI:
Zinanın dünyevi ve uhrevi pek çok zararı vardır. Neslin bozulmasına, Toplumun ifsadına, zührevi hastalıklara, Allah’ın gazabına, Cehennem azabına vesile olur.
Zinanın zararlarını peygamber efendimizin şu hadisi özetlemektedir:
‘’ Zinanın dünyadaki üç zararı:
1- Güzelliği ve parlaklığı giderir,
2- Fakirliğe yol açar,
3- Ömrün kısalmasına sebep olur.
Âhiretteki üç zararı:
1- Allahü teâlâ gazap eder.
2- Sorgu – suali ve hesabı çok çetin geçer.
3- Cehennem ateşinde azap çekmeye sebep olur. ‘’ buyurmuşlardır. (Taberani)
ZİNAYI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER NELERDİR?
1) Zinaya götüren sebeplerden uzak durmalıyız.
2) Evlenmeye gücümüz yetiyorsa evlenmeli, yetmiyorsa nefsimizi öldürmek için oruç tutmalıyız.
3) Manevi yönümüzü kuvvetlendirmeliyiz.
4) İffetli yaşam için Yüce Yaratıcıya bol bol dua etmeliyiz. Zinadan, Allaha sığınmalıyız.
ZİNA GÜNAHI NASIL AFFEDİLİR?
Tövbe edelim, Samimi olarak tövbe ettikten sonra rabbimizin affetmeyeceği hiçbir günah yoktur. Samimi tövbelerin makbul olacağı hususunda kur’an da yüce Allah şöyle buyurur.
 “-De ki, ey kendi aleyhlerine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları affeder. O çok bağışlayan ve çok merhamet edendir. Size azap gelip çatmadan ve artık yardım göremeyeceğiniz zaman gelmeden önce rabbinize yönelin ve O’na boyun eğin.” (Zümer, 53-54).
Tövbemizi geciktirmeyelim. Geri dönüşü olmayan samimi bir tövbe eldim ve artık bu çirkin fiilden uzak duralım. Dünya ve ahiretimizi mahvetmeyelim. Rabbim cümlemizi zinadan ve zinaya götüren sebeplerden muhafaza eylesin. Bizleri iffetiyle ve onuruyla yaşayan hayâlı kullarından eylesin.  Allaha emanet olunuz. Saygı ve Sevgilerimle…

Osman YILMAZ
İ
LÇE VAİZİ

********

*******

FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(HABERTÜRK)

*********

**********

********

********

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 13

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Birisi 7 yıl önce yorumlandı

Cevap gelmeyecek sanırım

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Birisi 7 yıl önce yorumlandı

Dış örtünün özellikleri nedir? Altındakileri göstermeli midir? Manto dış örtü olabilir mi? ( Omuz hatlarını belli ediyor ve adım atınca altındakini belli ediyor. ) Kadının elbisesinden kaç yaşlarında olduğu çıkarılabilir mi? Bu nasıl olmalıdır? Genç mi yaşlı mı olduğunun bilinmemesi de gerekiyor mu? Asıl tanınmama bu olabilir mi? Tanınmamadan kasıt nedir? http://www.facebook.com/?ref=home#!/photo.php?v=227634563960800 Linkteki videodakiler hakkında ne düşünürsünüz?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

VAİZ 7 yıl önce yorumlandı

kadının elbisesinde şu 3 özellik önemlidir: 1)İçini göstermeyecek kadar kalın olmalıdır, şeffaf olmamalıdır. 2)Vücut hatlarını belli edecek kadar dar olmamalıdır. 3)Dekolte olmamalıdır.El ve yüz hariç bütün vücudu kapatmalıdır. kadın dışarıya karşı değil,eşine karşı süslenmeli ve zinetlerini de helalinden başkasına göstermemelidir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

VAİZ 7 yıl önce yorumlandı

tesettürlü bayanların bilerek veya bilmeden yapmış olduğu hatalar maalesef dine ve dindarlara onarılması güç, çok büyük yaralar vermektedir. Tesettürün bir hikmeti de sokakta kötü emelli erkekler tarafından tanınmamaktır.Hal böyle olunca tesettürlüyüm diyen bir hanım efendinin,sizin de buyurduğunuz gibi topuklu ayakkabı giyerek metrelerce ilerden ben geliyorum diye bakışları üzerine çekmesi büyük bir tenakuz arz etmektedir.Bu durum,tesettürün ruhuna aykırıdır.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

VAİZ 7 yıl önce yorumlandı

Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış elbiselerinden (cilbablarından) üzerlerini sıkıca örtsünler! Bu, onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. ( ahzap süresi,59.ayet) Ayette geçen 'cilbab' kelimesi, bütün vücudu örten dış elbise demektir.Kadınların sokağa çıkarken üzerlerine giydikleri dış elbisedir. Bazı bölgelerde ferace de denilmektedir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Birisi 7 yıl önce yorumlandı

Boşuna mı sorduk soruları acaba?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Birisi 7 yıl önce yorumlandı

Mümine bayanlar, kızlar dışarıya çıkarken öyle bir makyaj yapıyorlar ki, sanki dışarda sadece kocası var da, ona süsleniyor. ( Görünen köy klavuz istemez değil mi? ) İslam'da bir kadının süslenmesi ancak ve ancak kocasına olmalıdır. "Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar." Nur suresi 31 ayetinden bir kısım. Müslümanım, Allah'ın kuluyum, Allah'ın rızası için, dinim için, İslam için yaşıyorum, nefes alıyorum diyen bir bayan; topuklu ayakkabı giyip yolda takır takır yürüyebilir mi? Daha içler acısı olan durumlar da var tesettür konusunda; DİN adına birşeyler yapmak isteyen kimseler, hizmet etmek isteyen kimseler, maalesef daha çok tahrifat yapıyorlar. Başka bir soru ile bu cevabı da sonlandıralım. Ahzab suresi 59. ayetindeki ( celabib ) dış örtü nedir? Dış örtünün özellikleri nedir / nelerdir? Dış örtü altındakileri göstermel imidir?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

VAİZ 7 yıl önce yorumlandı

Tesettürden kasıt, başkasına gösterilmesi haram olan yerlerin usulüne uygun olarak örtülmesidir.Bunun dışındaki tüm örtünmeler ciddiyetsiz ve samimiyetsizdir.Tesettürde aslolan sadeliktir.Cazibe uyandırmak,güzelliği sergilemek,şehvetli bakışları üzerinde toplamak için tesettüre girilmez.Olgun müslüman,tesettürün ciddiyetini bilir.

0 Kişi beğendi.