---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

YILMAZ"BÖYLE DEVLET BAŞKANI GÖRDÜNÜZMÜ?"

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın hafta sitemizde düzenli olarak bulabilirsiniz.

YILMAZ
BÖYLE DEVLET BAŞKANI GÖRDÜNÜZMÜ ?

Merhaba kıymetli kirkagac.net okuyucuları! Rabbime hamd; habibine salât-ü selamlar olsun. Allah’ın rahmeti-bereketi ve mağfireti üzerinize olsun efendim. Hayırlı cumalar… Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize dünya ve ahiret saadeti vermesini temenni ederim. Rabbim, bizlere hem dünyada hem ahirette iyilikler ve güzellikler ihsan eylesin. Bizleri istikamet üzere olanlardan eylesin.
Sevgili dostlar,bu haftaki Cuma sohbetimizde; ’ Veda hutbesinden ve peygamberimizin üstün ahlaki özelliklerinden’ bahsedeceğiz.
Veda hutbesi nedir?
Peygamber efendimiz 8 Mart 632 Tarihinde Arafat Vadisinde 124 bin Müslümana hitaben bir hutbe irad etti. İslam tarihinde bu hutbeye ‘ Veda Hutbesi ‘ denir.
Efendimiz bu meşhur hutbesinde İslam dininin hükümleri hakkında bizlere çok önemli mesajlar vermiştir. Şimdi gelin hep beraber bu kıymetli mesajları okuyalım.
Efendimizin Veda hutbesinde verdiği evrensel mesajlar!
1)Canlarınız, mallarınız, namuslarınız mukaddestir. Her türlü tecavüzden korunmuştur.
2) Sakın benden sonra eski sapıklığınıza dönüp birbirinizin boynuna vurmayın.
3) Emanetleri sahiplerine teslim ediniz.
4) Faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Lakin, ana paranız size aittir.
5) Ne haksızlık ediniz, ne de haksızlığa uğrayınız.
6) Cahiliye döneminden kalma adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır.
7) Cahiliye döneminde güdülen bütün kan davaları kaldırılmıştır.
8) Kadınlarınızın haklarını yerine getirmeniz hususunda Allah’tan korkun.
9) Siz, kadınlarınızı Allah’ın bir emaneti olarak aldınız.
10) Sizin,kadınlar üzerindeki haklarınız, iffetlerini korumaları ve hoşlanmadığınız kişileri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır.
11) Kadınların sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve âdete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.
12) Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Böylece bütün Müslümanlar kardeştirler.
13) Bir Müslüman’ın diğer Müslüman’a kanı ve malı haramdır. Ancak, malını gönül rızasıyla vermişse o başkadır.
14) Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.
15) Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır.
16) Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah tenli üzerine, siyah tenlinin de kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.
 
17) Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında  en kıymetli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır.
18) Herkes, Rabbinin huzuruna kavuşup yaptıklarının hesabını verecektir.
19) Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç   şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-ân-ı Kerim ve Peygamberin sünnetidir.
20) Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine  suçlanamaz.
Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:
1) Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.
2) Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.
3) Zina etmeyeceksiniz.
4) Hırsızlık yapmayacaksınız.
Şimdi biraz da efendimizin ahlaki vasıflarından bahsedelim…
PEYGAMBER EFENDİMİZİN AHLAKİ ÖZELLİKLERİ:
1) Güvenilir Muhammed (a.s) : Peygamber efendimizin en önemli özelliklerinden birisi, O’nun son derece güvenilir bir kimse olmasıdır. Öyle ki, getirdiği dine iman etmeyen kâfirler bile peygamber efendimiz için ‘’ Muhammedü’l Emin’’ ( Güvenilir Muhammed ) diyorlardı. Değerli mallarını, paralarını, altınlarını peygamber efendimize emanet ediyorlardı. O’nun emanete hıyanet etmeyeceğini iyi biliyorlardı. Asla emanete hıyanet etmez, sözünden dönmezdi. Özü – sözü birdi. Şaka dahi olsa asla yalan söylemezdi.
2) Kuru ekmek yiyen kadının oğluyum! Bir gün bir adam efendimize ziyarete gelir, O’nu görünce peygamberimizin huzurunda korkudan titremeye başlar. Adamın bu halini gören peygamberimiz; ‘’ Arkadaş korkma, titreme! Senin karşındaki bir kıral veya hükümdar değil; Kureyş’ ten kuru ekmek yiyen bir kadının oğluyum ben… ’ diyerek adamı rahatlatır.  (Asrı saadet, C.2, s. 925)
3) Hasır’ın üzerinde yatan bir devlet başkanı gördünüz mü?
Evet, o kuru hasır’ın üzerinde yatan bir peygamber ve devlet başkanıydı. Hz. Ömer anlatıyor; ‘’Bir gün efendimizin huzuruna gittim. Efendimiz, hurma lifinden örülmüş kuru bir hasırın üzerinde istirahat ediyordu. Benim geldiğimi fark edince uyandı. Baktım ki hasır, efendimizin mübarek yüzünde derin iz bırakmıştı.
 Hıçkırıklarımı tutamadım ve sordum: ‘’ Ya Rasülallah! Dünya kisraları, kırallar, Bizans kayserleri servet içinde yüzüyorlar. Senin ise altına sereceğin bir sergin bile yok… Yatağın hasır… Ve teninde hasırın izleri… deyince Peygamberimiz: ‘’ İstemez misin Ya Ömer! dünya onların, ahiret bizim olsun.’’ cevabını verdi.
Yine efendimiz, Mescidi nebi’nin inşaatında sırtıyla taş taşıyor, evinde söküğünü kendisi dikiyor. Ayakkabılarını tamir ediyor. Pazardan eşyalarını kendisi getiriyor. Kimseden yardım almayı kabul etmiyor. Son derece mütevazı bir hayat yaşıyor…
4) Seni kördüğüm gibi seviyorum!
Peygamber efendimiz, hanımlarını çok severdi. Müslümanlara da eşlerini sevmeleri hususunda kıymetli tavsiyelerde bulunurdu. Hz. Aişe validemiz, sık sık peygamber efendimize soruyor:
Ya Rasülallah! Beni seviyor musun?
Efendimiz de: ‘’ Ya Aişe! Elbette seni seviyorum.’’ diyor. Hz. Aişe validemiz bu cevapla yetinmeyip tekrar soruyor: ‘’ Peki Ya Rasülallah! Beni ne kadar seviyorsun?
Efendimiz: ‘’ Seni kördüğüm gibi seviyorum Ya Aişe ‘’ buyuruyor.
Açılmayan, çözülmeyen ve geri dönüşü olmayan bir sevgi demekti bu… Hz. Aişe validemiz zaman zaman soruyor: ‘’ Ya Rasülallah! kör düğüm ne alemde? Efendimiz: ‘’ İlk günkü gibi duruyor. Seni ilk günkü gibi seviyorum. ’’ cevabını veriyor…
5) Omuzlarında Hasan ve Hüseyin!
Peygamber efendimiz çocukları çok severdi. Onlarla şakalaşır, oyunlar oynardı. Evinde namaz kılarken, o zamanlarda henüz çocuk olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin efendilerimiz peygamberimizin mübarek sırtına binerlerdi.
Yine bir gün peygamber efendimiz, torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i sevip okşarken bir adam bunu gördü çok şaşırdı. Peygamber efendimize: ‘’ Siz çocukları öpüyorsunuz. Benim 10 tane çocuğum var, bu güne kadar daha bir tanesini bile öpmedim.’’ dedi.
Peygamber efendimiz: ‘’ Allah senin kalbinden merhamet duygularını söküp almışsa ben ne yapabilirim? Merhamet etmeyene merhamet edilmez.’’ buyurdular. ( Buhari, edep: 18)
( PAZARTESİ GÜNÜ KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDECEĞİZ…)
NOT: Sevgili dostlar! 14 Şubat pazartesi günü Mevlid kandilidir. Yani, peygamber efendimizin doğum günüdür. Dolayısıyla Pazartesi günü Mevlid Kandili özel yazımızı yazacağız. Mevlid kandili nedir, bu günün önemi ve fazileti nedir, bu geceyi nasıl değerlendirmeliyiz? Sorularını cevaplandıracağız. Pazartesi günü yazacağımız ‘ Mevlid Kandili özel Yazısı’nda buluşmak dileğiyle sizleri yüceler yücesi rabbime emanet ediyorum. Rabbim, cümlemizi efendimizin nurlu ve aydınlık yolundan gidenlerden eylesin. ÂMİN. Hoşça kalın efendim. Sevgi ve saygılarımla… Mevlid Kandilinizi şimdiden kutluyorum efendim.
Osman YILMAZ
İLÇE VAİZİ*********

*********
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2011, 07:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
can berk
can berk - 8 yıl Önce

Bak arkadaşım sen islan tarihini bilmiyosun ya bilmedigin gibide saksağangibi konuşuyosun Peygamber efendimiz Devlet başkanlığını yürütmüştür. önce bunu bi ögren tamam gelelim hocamızın yazısına hocamız peygamber efendimizin bir çok güzel yönünden birini dinleyenleri ile paylaşmış ne anlamı var eşek gibi olduk olmadık şekilde anırmanın sorarım sana tamam. bidaha bilmediğin konularda söz söleme rezil olursun.hem hocamızın siyasete karışmak gibi bi niyeti yok görevi üzre peygamber efendimizin güzel bi yönünü açıklamış.tamam karga gibi bilmedigin her konuya burnunu sokma .

vatansever
vatansever - 8 yıl Önce

Hocam yazılarınızı okuyarak dinimizin güzelliklerini öğreniyor bilgilerimizi tazeliyoruz saolun

ali doğan
ali doğan - 8 yıl Önce

osma hocamızın yazısı her zamanki gibi yine çok güzel olmuş.Yazılarını her zaman olduğu gibi benimle birlikte bir çok kişinin takip ettiğini düşünüyorum.Saygılar bizden hocam

karatay 45
karatay 45 - 8 yıl Önce

siteden her hafta yazılarını takip ediyorum yüreğine ve emeğine sağlık

dürüst öğretmen
dürüst öğretmen - 8 yıl Önce

güzel bir anlatım olmuş tebrik ederim vaiz bey

VAİZ
VAİZ - 8 yıl Önce

Hicretten sonra medinede Ensar ve Muhacir başta olmak üzere bir müslüman toplumu oluşuştur. Elbette bu toplumu birilerinin sevk ve idare etmesi gerekir. yüz binlerce müslüman var ortada. Mekkeden ve civar kabilelerden saldırılar ve tecavüzler söz konusu... Elbette bu müslüman toplumun siyasi bir politikası ve mali sistemi de olmak zorundaydı. Olmalıydı da...Savaşa, barışa, antlaşmalara kim karar verecek...

VAİZ
VAİZ - 8 yıl Önce

İslamiyet bir devlete ve millete indirgenecek bir inanç sistemi değildir. Bütün insanlığa gönderilmiş EVRENSEL bir dindir. Peygamber efendimiz de sadece bir milletin veya devletin değil bütün insanlığın peygamberidir.Peygamberliğimiz siyaset adamlığıyla ve devlet başkanlığıyla değil ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLEN BİR RAHMET PEYGAMBERİ olması yönüyle öne çıkmıştır. peygamber efendimizi dünyevi bir makama indirgemek çok büyük yanlıştır.

HasaN
HasaN - 8 yıl Önce

Allah'ın adeleti öbür dünya'da ama insanın adeleti bu dünya ile ilgiledir.
Yapmayın.
Bunları karıştırıp insanların kafasını doldurmayın.
Vicdan ve ruhani yanlarını bu dünyanın aldatmalarına odaklamayın.
Soruda yanlış altına doldurduğunuz yazdıklarınızda bu başlığın devamı değil.
Evet gördüm diyecek olana ne diyeceksiniz?
Sen hiç savaş yaşadınmı?
Sen hiç esir düştünmü? diye sorduklarında O Kutsallıkla nasıl karşılaştıracaksın bunları?
Sen hiç çizmelerini çıkarmaya çalışırken ayak derilerinin çorabında kalmış bir komutanı tanımak için okudunmu?
Yapmayın Peygamberi insani işlerle ölçmeyin.
Allah'ın katındaki bir olguyu sıradanlaştırmayın.
Peygamberimiz 23 yıllık Allah'ın elçiliğinde sadece 2 AY SAVAŞMIŞTIR.
Bunları anlatın insanlara.
Hayasız canilerin cellatlıklarına çanak tutmayın.
Bu dediklerim DİYANET politikasınadır.
Size değil.
İnsanları sokakalara dökmeye yarayacak yolları bırakmak lazım.
Sokaktan çoğumuz geri evimize dönemeyiz.
Bunu bilmek için yaşamakmı lazım?
SOKAK TEHLİKELİDİR.         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<