--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

ÇALIŞAN ANNELERİN “KREŞ YARDIMI” SEVİNCİ

Resmi Gazete ile başlatılan uygulamayla kreş yardımının %400 artarak 1015 TL’ye çıkması yüzleri güldürdü.

ÇALIŞAN ANNELERİN “KREŞ YARDIMI” SEVİNCİ
ÇALIŞAN ANNELERİN “KREŞ YARDIMI” SEVİNCİ

Çalışan anneleri iş hayatında tutmak ve kazandırmak adına 70103 sayılı Resmi Gazete ile başlatılan uygulamayla kreş yardımının %400 artarak 1015 TL’ye çıkması yüzleri güldürdü.
 
İŞKUR kaydı olarak ya da olmadan doğrudan herhangi bir yerde SGK (sigortalı olarak) çalışan ev kadına verilecek kreş desteği imkanlarından yararlanmak için bazı şartları sağlamanız yeterli.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama İstanbul dahil başkent Ankara olmak üzere bir çok ilde çalışan annelere verilmeye başlandı.

Sadece çalışan anneleri kapsayan bu fırsatlardan en hızlı bir şekilde nasıl yararlanmak için gerekli görülen evrakları hazırlayan çalışan anneler kreş desteğini alacaklar.

Konuyla ilgili Kirkagac.Net’e bir açıklama yapan Kırkağaç Özel Anakucağı Gündüz Bakımevi Sorumlu Müdürü Hilal Emir “Daha önce 304 TL olan çalışan annelere verilen kreş desteği %400 artarak 1055 TL oldu. Böyle olunca velilerimiz kreşimize yoğun ilgi gösterdi.

Çalışan annelerin nüfuslarına kayıtlı çocuklarına kreş desteğinden yararlana bilmeleri için İŞKUR üzerinden yada doğrudan başvuru yaparak herhangi bir işletmede sigortalı olarak çalışması gerekmekte. Sigortaları 30 tam gün üzerinden yatan çalışan annelere verilecek kreş desteği doğrudan çocuklarını bıraktıkları bakım evlerine vergi indirimi olarak 2018 yılı için net 1015 lira olarak verilir.

Devlet tarafından karşılan bu rakamın üzerindeki tutarın geri kalanını ise çalışan anne tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca devlet bu desteği çalışan anneye vermeden önce aile gelir durumunu incelemektedir. Bu sebep ile;
1. Ailenin toplam geliri
2. Çalışan annenin eşinin çalışırlık durumuna
3. Ailenin eş ve akrabalarının yanında kalıp, kalmadığına bakılmaktadır.

Kreş ödemesini aile kendi cebinden yapmamaktadır. Ödemeleri çalışan annenin çalışmış olduğu iş veren tarafından doğrudan çocuğun bakıldığı bakım evlerine yapılmaktadır. Çalışan anneler kreş desteği almak için detaylı bilgiyi çalışmış oldukları iş yerinin personel işleri departmanında da alabilirler.

Kreşimize başvuruda bulunmak isteyen çalışan anneler, çocuğa ait nüfus cüzdanı fotokopisi, kreşe gönderdiğine dahil ıslak imzalı belge, aylık kreş ödeme faturası ile bu belgeleri işverende SGK dokümanını ilave ederek müracaat onayı için dosyayı Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine veya Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına gönderecekler.

Ailenin yapılan başvurusu ilgili kurum tarafından inceledikten sonra şayet başvuru yapan çalışan kadın gerçekten kreş desteği almaya uygunsa çocuğun bakımının üstlenildiği kuruma 1015 TL vergi indirimi uygulayarak, aylık çocuk bakım ücretinden bu tutarın düşürülmesini sağlayacak. Tüm velilerimizi kreşimize bekliyoruz” dedi.


HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(İHA)Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 07:58

hakan demir

YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<