--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Eksen Okullarının Beslenmesi Sofra Grubuna Emanet

Eksen Okulları öğrencilerinin yemek hizmeti, 2018-2019 öğretim yılında Sofra Grup tarafından sağlanacak.

Eksen Okullarının Beslenmesi Sofra Grubuna Emanet

Eksen Okullarının beslenmesi
Sofra grubuna emanet


Kırkağaçlı İşadamı Hakkı Ardan'ın ortak olduğu Eksen Okulları öğrencilerinin yemek hizmeti, 2018-2019 öğretim yılında Sofra Grup tarafından sağlanacak.

Sektöründe lider Sofra Grup, eğitim sektöründeki toplu yemek hizmeti konusundaki uzmanlık ve deneyimini  Scolarest markasıyla  sunacaktır.

Scolarest olarak,  çağdaş anlayış ve bilinçte Türkiye’nin 21 ayrı ilinde 200’ü aşkın özel okul ve üniversitelerde 150.000’e yakın öğrenciye hizmet vermenin gururunu taşımaktayız.

Diğer tüm firmalardan farklı olarak, büyüme ve gelişim çağlarında olan çocukların farklı beslenme ve yaşam gereksinimlerini profesyonelce takip edebilmek ve daha özellikli hizmet verebilmek amacıyla okullarda yiyecek ve içecek hizmetlerini ayrı bir departman olarak yürütmekteyiz.

Compass Group’un sadece eğitim kurumlarında uyguladığı YE ÖĞREN YAŞA (EAT LIVE LEARN) programını Türkiye de hizmet verdiğimiz eğitim kurumlarında da eş zamanlı olarak uyarlıyor ve deneyimimizi sizlere sunuyoruz.

‘Ye Öğren Yaşa’, öğrencilere daha sağlıklı, daha bilinçli ve daha uzun ömürlü bir yaşamın temellerini sunmaya dayanır. Çocuklarımıza sağlıklı beslenme için ihtiyaç duydukları besinleri sağlarken, sağlıklı bir çevreyi sürdürülebilir kılmak için gerekli bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Öğrencileri en iyi şekilde beslemeyi sadece bir iş olarak değil, aynı zamanda topluma karşı yerine getirilmesi gereken bir sorumluluk olarak görmekteyiz.

Çocuklarımızın sağlıklı beslenme ihtiyaçlarını sağlayıp, mutlu etmek için SCOLAREST menüleri, öğrenci yaş gruplarına göre dengeli beslenme  konusunda uzmanlaşmış diyetisyenler  ve gıda mühendisleri tarafından hazırlanmaktadır. Bu menüler, SCOLAREST ile kurumunuz arasında ortaklaşa oluşturulan Yemek Komitesi tarafından karar verilip onaylanmaktadır. Menü değişikliklerinde yemek komitesinin onayı gereklidir.

SCOLAREST çocuklarımıza hizmet verirken aşağıda belirtilen standartlarla operasyonlarını yürütmektedir:

• Yemekhanelerde kullanılan hammaddeler Türkiye’nin en seçkin firmalarından tedarik edilmekte ve tedarikçiler Satın Alma Departmanı ve bağımsız 3. taraf kuruluşlar tarafından rutin kontrollere tabi tutulmaktadır.

• Menülerimiz mevsim sebze/meyvelerinin seçilmesine özen gösterilerek ve çocuklarımızın yaş gruplarının günlük kalori ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, sağlıklı ve dengeli beslenme prensipleri konusunda uzmanlaşmış diyetisyenler ve gıda mühendisleri tarafından planlanmaktadır.

• Yemeklerde kalp ve damar sağlığı bakımından olumsuz etkileri olan yağ çeşitleri ve pişirme teknikleri kesinlikle kullanılmamaktadır. Bunların yerine tereyağı ve doymuş yağ içeriği düşük, sağlığa faydalı yağ asitleri içeren bitkisel kaynaklı sıvı yağlar ve zeytinyağı kullanılmaktadır.

• Yemeklerimizi hazırlarken besinlerin vitamin ve mineral içeriğini kaybetmemeleri için en sağlıklı pişirme tekniklerini uygulamaktayız. Haşlama, buğulama, ızgara, fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri teşvik edilmekte, kızartma, bol yağda kavurma gibi hastalık riski oluşturan ve trans yağ miktarını artıran pişirme yöntemlerinden kaçınılmaktadır. Taze ya da donmuş sebzeler ve patates, konveksiyonel fırında minimum düzeyde yağ kullanılarak pişirilmektedir.

• Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemlerde (Mayıs - Kasım ayları arasında), yapım tekniği bakımından riskli olan, mikrobiyal yükleri nedeniyle risk oluşturabilecek gıdaların üretimi kesinlikle yasaktır.

• Kalite yönetim sistemi standart gereklilikleri doğrultusunda menü planlama aşamasından başlayarak yemeğin sunulması ve sonrasında örnek numunelerin saklanmasına kadar olan süreç kesin kurallara bağlanmıştır. Aynı zamanda mutfaklarımız, düzenli olarak kurumsal laboratuvarlar tarafından denetlenmektedir.

• Çocukların hem fiziksel hem zihinsel büyüme ve gelişimleri için en önemli faktör sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Özellikle okul çağlarında kazanılan beslenme alışkanlıkları bir ömür boyu sürmektedir. Bu sebeple okullarda öğrencilere yeterli ve dengeli beslenmenin önemi vurgulanmalı ve bu yönde gerekli olanaklar sağlanmalıdır. Bunun bilinciyle Scolarest, bilimsel sağlık otoritelerinin önerileri doğrultusunda, menülerinde tüm temel besin öğelerini içeren “Sağlıklı Tabak” modelini benimsemektedir. Sağlıklı tabak modeli 5 temel besin grubunu (1. Süt-yoğurt grubu, 2. Et-yumurta-kurubaklagil grubu, 3. Sebze grubu 4. Meyve grubu, 5. Tahıl ve ekmek grubu) içermektedir. Sofra Grup kriterlerimiz gereği her öğünün bunlardan en az 3 besin grubunu karşılamasını sağlamayı hedeflemekteyiz. Menüler hazırlanırken ve kontroller sırasında bu kriterlere dikkat edilmektedir.

• Gelişme çağında olan çocuklarımızın artan protein gereksinimleri göz önünde bulundurularak menülerimizde biyo-yararlılığı yüksek protein kullanımı sağlanmaktadır. Bunun yanında, çocukların kemik, diş sağlığı gelişimi, sinir sistemi ve bilişsel gelişimin sağlanması için vazgeçilmez olan kalsiyumun temel kaynaklarından peynir, yoğurt, süt gibi besin maddelerinin menülerimizde bulunmasına özen gösteriyoruz.

• Dünya Sağlık Örgütü günde 5 porsiyon sebze meyve tüketimini önermektedir. Menülerimizde artırdığımız taze salata ve meyve seçenekleriyle, sebze/meyve tüketimini desteklemekteyiz.

• Menülerimizde salatalar, meyveler, tam tahıllı gıdalar ve kuru baklagillere yer vererek bilişsel gelişimin ve sağlıklı sindirim sisteminin en büyük destekçisi olan posa/lif içeriği yüksek gıdaların tüketimini teşvik ediyoruz. Bununla birlikte günlük basit şekerden gelen enerji miktarının %10'un altında olmasını hedefleyerek basit karbonhidrat tüketimini azaltmaktayız.

• Servis edilen tüm yemeklerimizin ‘’yağ ve tuz‘’ miktarları, uluslararası sağlık otoriteleri tarafından kabul edilmiş değerler göz önünde bulundurularak sınırlandırılmış ve standartlaştırılmıştır. Tüm yemeklerimizde bu standartların korunmasına özen gösterilmekte ve bilgisayar ortamında geliştirilen ‘Işıklı Uyarı Sistemi’ ile otomatik olarak kontrol edilmektedir.

• Pişirilen yemekler, servis edilinceye kadar sıcak tutma modunda bekletilir ve 65 °C’nin üzerinde servise sunulur.

• Yemek servisinde hijyene son derece dikkat edilerek porselen tabak ve cam bardak kullanılmaktadır.

• Bulaşık makinelerinde yıkanmış çatal bıçak vb. küçük ekipmanlar otomatik makinelerde el değmeden ve doğal malzemeler yardımıyla kurulanmakta, parlatılarak servise sunulmaktadır.

• Mutfağımız ve çalışanlarımız, gıda güvenliği, hijyen, iş sağlığı güvenliği ve çevre açısından iç ve dış denetimciler tarafından denetlenmektedir. Ayrıca her zaman okul yönetimi ve siz velilerimiz tarafından denetlenmeye de hazırız.• Mutfakta temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan maddeler dünya çapında onay görmüş firmalardan seçilmektedir.  Günlük dezenfeksiyon işlemlerimiz düzenli olarak kayıt altına alınır.

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(İHA)

 Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 10:05

hakan demir

YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<