--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

ÖSYM YE BASKIN, SAVCI 1700 KİTAPÇIĞA EL KOYDU

1.7 milyon kitapçık gözaltında 'Şifreli kitapçık' iddiaları sonrası çarpıcı gelişme. Polis, 1 milyon 700 bin soru kitapçığı ile master kitapçığa el koydu. Dijital kayıtlar da incelenecek

ÖSYM YE BASKIN, SAVCI 1700 KİTAPÇIĞA EL KOYDU

 YGS 2011'e ilişkin 'şifreli kitapçık' iddialar ısonrası çarpıcı gelişme. Polis, 1 milyon 700 bin soru kitapçığına el koydu... 


SAVCILIKTA YGS ZİRVESİ: Şifreli iddiaların ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlatmıştı. KPSS'deki kopya soruşturmasını da yürüten Başsavcı Vekili Şadan Sakınan sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ile bir görüşme yaptı. Sakınan, görüşme sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne giderek KPSS soruşturmasında birlikte çalıştığı Ankara KOM Şube Müdürlüğü yetkilileriyle toplantı yaptı.

DÜĞMEYE BASILDI: Toplantı sonrası KOM ekipleri, ÖSYM ve kitapçıkların basıldığı Meteksan'a baskın düzenledi. Sınavda adaylara verilen yaklaşık bir milyon 700 bin soru kitapçığı, dijital örnekleri ve cevap anahtarlarına el kondu. Meteksan'dan da ÖSYM'nin baskı için kendisine gönderdiği master soru kitapçığının orjinali ve dijital örneği alındı. Meteksan yetkililerden kitapçıkların basımında kullanılan makine ve bilgisayarlar hakkında ayrıntılı bilgi alan polisler, YGS için kaç farklı kitapçık basıldığını sordu. 

SINIFA GÖRE Mİ BASILDI?: ÖSYM Başkanı Ali Demir'in 1.7 milyon kitapçığın her birinin farklı olduğunu söylemesine karşın matbaa yetkililerinin, aynı sınıfta sınava girecek aday sayısına göre kitapçıkların farklı olduğunu söylediği, net rakam veremedikleri öğrenildi.

BİLİRKİŞİ İNCELEYECEK: Ankara Adliyesi'ne götürülen materyaller Savcı Şadan Sakınan'a teslim edildi Güvenli bir odaya alınan kitapçıklar, TÜBİTAK ve Emniyet'in bilişim uzmanlarının da yer aldığı bilirkişi heyeti tarafından incelenecek. Bilirkişi heyeti, öncelikle master soru kitapçığında şifre bulunup bulunmadığını araştıracak. Özel bir algoritmayla, bu kitapçıktan üretilen soru kitapçıklarının yanıt anahtarı master kitapçığın ve sınavın ardından basına verilmek üzere hazırlanan şifreli kitapçığın yanıt anahtarlarıyla karşılaştırılacak. Bilirkişi, sınavda adaylara verilen kitapçıklar üzerinde şifre uygulandığı gösteren notlar bulunup bulunmadığına da bakacak. Savcılığın şifre incelemesi, bilirkişi heyetinin bu araştırmalar sonunda hazırlayacağı rapora göre şekillenecek.

LYS'YE RÖTARLI BAŞVURU
ÖSYM, üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru tarihlerini değiştirdi. Buna göre başvurular 25-29 Nisan 2011 tarihleri arasında alınacak. ÖSYM, LYS'lere başvuru tarihlerini 18-27 Nisan 2011 olarak duyurmuştu.Başvurular 25-29 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılabilecek. ÖSYM'nin, sınava başvuru tarihlerini değiştirme kararını bir hafta önce aldığı belirtildi.

'KOPYA'YLA BİRLEŞEBİLİR
Savcı Şadan Sakınan'ın dün ÖSYM Başkanı Ali Demir'den telefonla bilgi aldığı; ikilinin bu hafta içerisinde bir kez de yüz yüze görüşeceği öğrenildi. Sakınan'ın, bilirkişi raporunda somut verilere yer verilmesi halinde, geçen yılki KPSS öncesi soru kitapçığının sızdırılmasıyla ilgili soruşturmayla YGS'deki şifre skandalına ilişkin incelemeyi birleştirmesi bekleniyor.

AKŞAM GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2011, 08:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
yesevi
yesevi - 8 yıl Önce

Kopya skandalının üzerinden 1 yıl geçti ve hala elle tutulur bir gelişme yok.Üzerine bir de şifre skandalı çıktı.Hep birlikte izleyip göreceğiz ki bundan da bi sonuç alınamıyacak. Benim hırsızım iyidir,ben o arkadaşa kefilim onun yanlışı olmaz mantığıyla bu işler çözülmez.Tuzu kokuttu bunlar hangini düzelteceksin .


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net< ------------------