---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

ASUDE BEBEK 18 AY SONRA İLK KEZ DUYDU

İlk kez duyan Asude bebek annesinin kucağında gözyaşları içinde ilk tepkilerini verdi.

ASUDE BEBEK 18 AY SONRA İLK KEZ DUYDU
ASUDE BEBEK 18 AY SONRA İLK KEZ DUYDU

Anne karnında 6 aylık iken düşük tehlikesi nedeniyle prematüre olarak 550 gram doğan 120 gün kuvözde kalarak hayata tutunan, Duygu Dündar Horasan ve Ahmet Han Horasan çiftinin bebeği Asude yaşadığı işitme kaybı nedeniyle geçirdiği ameliyatların ardından biyonik kulak ile kez duydu.

İlk kez duyan Asude bebek annesinin kucağında gözyaşları içinde ilk tepkilerini verdi.

Asude bebek Soma’da herkesin yakından tanıdığı Beşyol Sendika Kahvesi İşletmecisi Saadettin Dündar’ın torunu. Dündar’ın Konya’da Öğretmen olan Kızı Duygu Dündar Horasan’ın bebeği olan minik Asude’nin yaşam mücadelesi herkese örnek olacak cinsten.

Konya’da yaşayan Somalı Duygu Dündar Horasan ve Konya Selçuklulu Ahmet Han Horasan çifti hayatlarında, bebekleri Asude ile mucizelere tanıklık ettiler. İngilizce Öğretmeni olan anne Duygu Horasan ile Avukat olan baba Ahmet Han Horasan’ın yaşadıkları  tabir yerindeyse filmlere konu olur.

Minik Asude’ye mucize bebek demek aslında dağa doğru olur. Onun hayata gelişi ve hayata tutunması, direnmesi tamamen mucize. O daha anne karnında 6 aylık ve 550 gram ağırlığındayken, annesi Duygu Dündar Horasan’ın düşük yapma riskini karşı doktorları tarafından alınarak, annesinin kucağı yerine hastanede Yeni Doğan yoğun bakım servisinde 120 gün kuvözde kalarak hayata tutundu.

Asudeyi Kucağına almak için sabırsızlıkla bekleyen anne Duygu o gebeliğinde de 6. Ayda düşük riski ile Asude’yi 550 gram olarak dünyaya erken getirmek zorunda kalmış. Doğumdan sonraki 120 gününü minik yavrusunu hastanede hayata tutunmasını izleyerek geçiren anne Duygu D. Horasan, daha sonra kızlarının işitme engeli olduğunu öğrenerek büyük bir üzüntü daha yaşadı.

Biyonik kulak İçin Yasal İzinler Beklenildi

Doktorlarından Minik Asude’nin biyonik kulak ile duyabileceğini öğrenen aile biyonik kulak ithal bir sağlık ürünü olduğu için Minik Asude 16 aylık olana kadar yasal mevzuatlar nedeniyle bekledi. Aralık ayında Sağlık Bakanlığı Biyonik kulak için yasal izin verince tedavi süreci de hemen başladı.

Tüm Aile Sabırla ve Dua İle Beklediler

Ankara’dan uzman bir doktor ile görüşen aile Konya Özel Başkent Hastanesi’nde Asude’nin kulak ameliyatı olmasına karar verdi. Gerekli hazırlıklarından ardından Ankara’dan gelen uzman bir doktor ve ekibi ile Konya Başkent Hastanesi’nde Asude’nin ilk olarak kulak ameliyatlarını gerçekleştirdi. Aile ondan sonra sabırla Asude’nin duyacağı günü bekledi.

İlk Kez Duyduğu O Anlar

Ameliyattan bir ay sonra 6 Şubat 2019’da Asude’nin biyonik kulakları takılmış. Hayatında ilk sesi, doğumunda 18 ay sonra annesinin kucağın gözyaşları içinde duydu. Anne Duygu Dündar Horasan’ın ve Minik Asude’nin o anları duygusal görüntülere sahne oldu. İlk ses verildiğinde korkan ve ağlayan Asude bebeğin daha sonra aşama aşama alıştı.
Baba Ahmet Han: ‘’Rabbim dünyanın bütün güzelliklerini duyursun ona’’

Asude’nin Babası Ahmet Han Horasan eşi Duygu hanım ile birlikte, kızının ilk kez duymasının ardından duygularını şu sözlerle ifade etti:
"Bu benim küçük kuzum asudem. 24 haftalık dünyaya geldi. Yaklaşık 120 gün kuvözde kaldı. 18 aylık olmasına rağmen çok sıkıntılar çekti.

Onunla birlikte kıymetli hanımımda aynı acıları çekti. 18 aydır hiçbir şey duymadı. Bu gün biyonik kulaklıkları takıldı. Rabbim dünyanın bütün güzelliklerini duyursun ona. Uzun bir süredir ona emek çeken eşime ve annelerime teşekkür, şükran minnet. Dualarıyla bizi ayakta tutan tüm dostlara da ayrıca müteşekkirim." 


 

 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 10:02

hakan demir

YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<