---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Dikkat! Dikkat! Dikkat! Genel Sağlık Sigortası Sistemi 1 Ekim 2010’da hayata geçiyor

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 1 Ekim 2010’da yürürlüğe girecek maddeleri ile sosyal güvenlik alanında yeni bir dönem başlayacaktır.LÜTFEN OKUYUN...SON HECESİNE KADAR HERKESİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR...

Dikkat! Dikkat! Dikkat! Genel Sağlık Sigortası Sistemi 1 Ekim 2010’da hayata geçiyor
 1 – UNUTMA ANLA

1 Ekim'den sonra sigortalı olanlar emeklilikten sonra çalışmak istediklerinde maaşları kesilecek.

SSK kapsamında 1 Ekimden önce sigortalı olan ya da emekliliği hak edenler için, emeklilik sonrası çalışmaya devam etmeleri durumunda yüzde 30 oranında sosyal güvenlik destek primi ödenecek.

Bu oranın yüzde 7,5’ini çalışan, geri kalan kısmını işveren karşılayacak.

Ayrıca yapılan işin niteliğine göre yüzde 1-6,5 iş kazası ve meslek hastalığı primi yine işveren tarafından ödenecek.

Çalışan isterse, sosyal güvenlik destek primi yerine diğer sigorta kollarının primlerini ödeyip emeklilikteki aylığını artırabilecek.

1 Ekimden sonra sigortalı olup emekliliği hak eden birisi sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışamayacak.

Emekli bir sigortalı çalışmak istediğinde emekli aylığı kesilecek.  

NE ANLAŞILMALI BURADAN

1 Ekim 2010’dan önce emekli olanların maaşı yetmediği için serbest ya da bir işyerinde çalışması mümkün değildir artık.

Çünkü;

 işveren o kadar pirimi ödemek istemez.

1 Ekim 2010’dan sonra emekli olanlara zaten kesin yasak geliyor. Ya emekli maaşına razı olacaksın ya da çalıştığın maaşına…

İkisi birden mümkün olmuyor artık. 


2 – UNUTMA ANLA

-Bazı meslek kolları için uygulanan yıpranma hakkı kalkıyor.

1 Ekim 2010 tarihinden itibaren gazeteciler, matbaa işçileri, gemi adamları, uçuş personeli, kaynakçı, şeker sanayi çalışanları, posta dağıtıcısı gibi meslek gruplarının "yıpranma hakkı" olarak bilinen fiili hizmet süresi zammı kaldırılacak.

NE ANLAŞILMALI BURADAN

Çalışanın, emekçinin haklarını kısılması yoluna gidilmiştir. Bu uygulama da kanıttır.


3 – UNUTMA ANLA

-İşten ayrılan sigortalılar, prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın 6 ay süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilirken bu süre 90 güne düşecek.

NE ANLAŞILMALI  BURADAN

Herkesin anladığı kadar çok net değimli?


4 – UNUTMA ANLA

-1 Ekimden sonra 18 yaşını dolduran kız çocukları anne-babalarının sağlık yardımından yararlanamayacak. Ancak, halen 18 yaşından büyük olup anne-babasının sigortalılığı nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanmakta olanların, çalışma ve evlenme gibi hallerle durumları değişmezse bu hakları da sürecek. 

NE ANLAŞILMALI  BURADAN

Burada en büyük zararı 02 Ekim 1992 ve daha sonra doğumlu kız evlatlarımız görüyor. Çünkü çalışan ya da emekli babası veya annesi üzerinden sağlık hizmeti alabilirken; 18 yaşından itibaren kızlarımız başının çaresine bakacak. 

Konuyu biraz daha da açalım

1 Ekim 2010 günü ve sonrasında ister çalışan olun ister emekli, 18 yaşını tamamlamış (okumayan) çocuklarınıza artık sizin üzerinizden sağlık yardımını vermeyecekler. Şayet çocuklarınız okuyorlarsa, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşına, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşına kadar sizin üzerinizden bakılabilecek.

Buna göre çocuklarınız okumuyorsa 18 yaşını, okuyorsa 25 yaşını tamamladığı günden itibaren 10 günü takip eden bir ay içinde SGK’ya gidip GSS giriş bildirgesi vermek zorunda kalacaksınız. Eğer süresi içinde vermezseniz çocuğunuza 760.5 lira ceza uygulanacağı gibi zamanında bildirge vermediniz diye de en yüksek tutardan, yani aylık 182.52 liradan her ay GSS prim borcu da çıkacak.

Buradan sesleniyoruz ;bu uygulamanın gereğini yapmayanların  canı yanacak !!!


5 – UNUTMA ANLA

 

Çalışmaması nedeniyle sigortalı olmayan veya ailesinde sigortalı bulunmayanlardan, aile içindeki kişi başına geliri; asgari ücretin 1/3’ü ile asgari ücret arasında olanlar 24 YTL, asgari ücret ile asgari ücretin iki katına kadar olanlar 73 YTL, asgari ücretin iki katından fazla olanlar 146 YTL ödeyerek sağlık hizmetlerinden istisnasız yararlanabilecek.

NE ANLAŞILMALI  BURADAN

İşin özü ister çalış, ister çalışma ama pirim ödemeden sağlık hizmeti almak artık kocaman bir hayal oluyor… 


6 – UNUTMA ANLA 

-Kurum, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde yapılan muayenelerde ise sevkli olarak başvurulup başvurulmadığı dikkate alınarak katılım payı tutarını yarıya indirebilecek veya 5 kat artırabilecek.

NE ANLAŞILMALI  BURADAN  

Katılım payı ödemeden muayene olmak artık tarihe karışıyor.Miktarını ise 5 kata kadar gittiğiniz kurum belirleyecek..

İşsiz ve çalışmayan, emekli de olmayan ve 18 yaşından büyük bütün vatandaşlarımız 1 Ekim 2010 gününden itibaren zorunlu GSS’li sayılacaklar ve her ay SGK’ya, GSS primi ödemekle mükellef olacaklar. Bunu beyan etmezsen ağır idari para cezası var.Nasıl mı?

İşsizler, 1 Ekim 2010 günden itibaren 10 günü takip eden bir ay içinde GSS bildirgesi doldurulup SGK merkez müdürlüklerine verilmezse, önce vermeyen herkese bir asgari ücret yani 760.50 lira idari para cezası uygulanacak, ayrıca bu kişiler ayda 1521 liradan fazla kazanıyor kabul edilip 183 lira aylık GSS primiyle cezalandırılacaklar.

Anlamadınız mı?

Tekrar edelim: 1 Ekim 2010 tarihinde işten ayrılan sigortalı (işçi-memur- Bağ-Kur’lu) bir vatandaş, en fazla 9 Ekim 2010 tarihine kadar sağlıktan yararlanacak, 10 Ekim-10 Kasım 2010 tarihleri arasında GSS giriş bildirgesi vermezse 760.50 TL para cezasına çarptırılacak

Ayrıca baş vuralabailecek kaynaklar...

www.yeni1blog.com/zorunlu-genel-saglik-sigortasi-1-ekim%C2%A02010-yururluge-girecek.html

//www.emekli.biz/serif-akcan/193-zorunlu-genel-saglik-sigortasi-basliyor.html

KHA

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2010, 23:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ASA
ASA - 9 yıl Önce

BU HABERİ YAPANLAR NEDEN DEĞİŞİKLİĞİ YORUMLARA BIRAKIYORLAR ACABA ??? HABERCİLİK BU MU ??? MUSTAFA ŞEN KARDEŞİM SİZ BU SİTENİN YAZARI DEĞİLMİSİNİZ? NEDEN HABER YAPMIYORSUNUZ ??? BUNU YORUM DEĞİL AYRINTILI HABER YAPMALISINIZ. BU SİZE YAKIŞMADI KIRKAGAC.NET....

Mustafa Şen
Mustafa Şen - 9 yıl Önce

Bakan Dinçer, 1 Ekim'de başlayacak ve 31 Ekim'de müracaatların biteceği Genel Sağlık Sigortası uygulamasıyla ilgili sürenin kısa olması sorununun farkında olduklarını belirtti. Bakan Dinçer, şunları kaydetti: "Bu sürecin ve sürenin bizim için yeterli olmadığını fark edince kanun taslağı hazırlığını yaptık, ekim ayında meclis açıldıktan sonra bunu gündeme getiririz ve bunu 2012 yılına kadar ertelemeyi düşünüyoruz" dedi.

fevzi
fevzi - 9 yıl Önce

Biz referandumda hayır diyeceğiz dedik diye vatan hainliği ve darbecilikle suçlandık şimdi evet diyenler hükümetin bu uygulamalarına çanak tutanlar ne diyecek merak ediyorum yazık çok yazık yukarısı deveyi hamuduyla götürüyor biz onların hala yalakalığını yapıyoruz.

Burhan Usta
Burhan Usta - 9 yıl Önce

Ya bu haber şu anda 5000 kez okunmalıydı.ama 271 okunmuş.Ama kaza haberlerine bakıyorum rekor sayılarda.sanki daha iyi yaşamaya karşı ilgisizlik bir hüner.yazık bu kadar ölücü toplum olmak !!!!

ASA
ASA - 9 yıl Önce

hakan demir senin o yorumunu bile yayınlayacak kadar önörüsüz .ama sen anlayamadın tabi.anlayışınla srunun var.

ASA
ASA - 9 yıl Önce

hakan demir taş olsa başına düşer.o nasıl yorum.haberde ak parti ile ilgili bi şey yok velevki olsa sitemin kime.yaaşayacaklarımızı yok mu sayacaksın.sen bu yazılanları uygulama hayatında bakalım kaç bucak k... bulacaksın sandalyende.

mustafa45
mustafa45 - 9 yıl Önce

bu kazık nasıl olsa herkese girecek de artık sıradaki parça pardon kazık % 58 e gelsin..

@karakurt
@karakurt - 9 yıl Önce

evetçilerin gözü aydın olsun. bunların olması için evet dediler ama yaşın yanında kuruda yanacak.. Allah yardımcımız olsun         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<