--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Eğitim-Sen "Dünya Öğretmenler Gününü" Unutmadı

5 Ekim Dünya Öğretmenler günü nedeniyle İlçemiz Eğitim-Sen Temsilciliği kirkagac.net aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

Eğitim-Sen

Eğitim-Sen “Dünya Öğretmenler Gününü” Unutmadı

 

5 Ekim Dünya Öğretmenler günü nedeniyle İlçemiz Eğitim-Sen Temsilciliği kirkagac.net aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.Bu günün esas önemi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”nın alınmasında yatıyor. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan tarihi kararla öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi, uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararın yıldönümü olması nedeniyle 5 Ekim tarihinin ayrı bir önemi vardır.
“Tavsiye Kararı”, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belgedir. Türkiye, atmış olduğu bu imza ile öğretmenlerin sorunlarının çözümü konusunda yükümlülükler aldığını kabul etmiş ama o tarihten bugüne kadar geçen zaman dilimine bakıldığında öğretmenlerin sorunları ile ilgili olarak atılmış somut bir adım görmek mümkün değil. Bu nedenle dünyanın çeşitli ülkelerindeki öğretmen örgütleri gibi Eğitim Sen de, her yıl 5 Ekim'de öğretmenlerin yaşadığı sorunları ve siyasi iktidarlardan taleplerini içeren araştırmalar yayınlıyor. Öğretmenlerin, diğer eğitim emekçilerinin ve bilim insanlarının sorunları yanı sıra, genel olarak eğitimin ve yükseköğretimin sorunlarının çözümü için dayanışma ve mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bir kez daha sözleşmeli değil kadrolu ve güvenceli çalışmayı talep ediyor.
Türkiye'de olduğu gibi, tüm dünya ülkelerinde eğitim emekçilerinin uzun yıllara dayanan bir mücadele geçmişleri var. Eğitim örgütleri yeni haklar elde etmek, kazanılmış haklarını korumak, eğitimin daha nitelikli ve demokratik olmasını sağlamak için yıllardır sendikaları aracılığıyla mücadele ediyorlar. 5 Ekim, klasik anlamda sadece öğretmenler için “kutlanan” bir gün olmaktan çok, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelesinin simgesi olan önemli bir gündür. 
Ülkemizde de eğitimi ve geleceğimizi şekillendirecek öğretmenlere gereken önem verilmeli, eğitime, bilime, araştırmaya ve teknolojiye her aşamada gerekli pay ayrılmalıdır. Eğitime ve eğiticiye yapılan yatırım çok önemlidir. Kaliteli eğitim kaliteli öğretmenler ile sağlanabilir. Para her şeyi satın alsa da kaliteli öğretmenlerden yoksun toplumların geleceği karanlıktır ve başka ulusların kölesi olmaya mahkûmdur. Düşünmeyen, araştırmayan, incelemeyen, buluş yapamayan, gelişmiş ülkeleri izlemeye çalışan taklitçi ve tercümeci toplumlar asla gelişemez.
Bilindiği gibi ülkemizde öğretmen atamalarının temel alındığı KPSS sınavı bu yıl iptal edilmiştir. İptal gerekçesi ise soruların sınavdan önce servis edilmiş olmasıdır. Bu insafsız ve ahlaksız bir durumdur. Binlerce öğretmenin hakkını kaybetmesine geleceğinin karartılmasına neden olmuştur. Şu açık olarak görülmüştür ki, bu çirkinlik bireysel bir davranış değil, kapsamlı bir çete işidir. Bu durum kamuoyuna açık ve net bir şekilde açıklanmalıdır. Mağduriyetlerin önlenmesi için sınavın tekrarlanması yeterli olmayıp, bu atama döneminde Milli Eğitim Bakanlığının alınacak öğretmen sayısını açıkladığı gibi 30 bin değil, 70-80 binlere çıkarması gerekmektedir. Çünkü atama bekleyen öğretmenler bu sınavın güvenirliliğine olan inancını kaybetmiştir.
Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de eğitim-öğretim yılı büyük sıkıntılarla başladı. Atamaların yapılamamasıyla beraber öğretmen açığı had safhaya çıktı. Bu açıklar ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılıyor. Ülkemizde öğretmen açığı yoktur diyenleri, gözlerini Kırkağaç’a çevirmeye davet ediyoruz.
Ayrıca ilçemizde okul sayısınız çok olması ve okulların ilçeye uzaklığının fazla olması, ilçemize gelen bazı öğretmenlerin zor durumda kalmasına sebep olmaktadır. Bu durumda olan öğretmenlerin  mağduriyetleri görevlendirmeler yoluyla giderilmektedir.  Ancak bu yıl sözleşmeli öğretmenler bu uygulamadan mahrum bırakılmıştır. Bu durumun adaletli olduğunu kimse söyleyemez. Yaşam şartları bulundukları okula uygun olmayan ve mazeretleri bulunan sözleşmeli öğretmenlerin de mutlaka görevlendirmeler yoluyla mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. 
Yine ilçemizde birçok okulda tek başına görev yapan sözleşmeli öğretmenler bulunmaktadır. Bu öğretmenler müdür vekilliği görevlerini ve okulun bütün idari işlerini yapmaktadır, ancak bu görevlerinden dolayı ücret ödenmemektedir. Bu büyük haksızlığın da acilen giderilmesi gerekmektedir.
Her kademede ki öğretmen ve idarecilere meslekleri ile ilgili konuların dışında görevler verilmesi zaten yoğun olan öğretmen ve idarecileri zor durumda bırakmaktadır. Bu konuda daha duyarlı davranılmalıdır. Ayrıca her derecede ki okullara yetersiz olan hizmetli ve memur atamaları süratle yapılmalıdır. 
'4/B, 4/C, sözleşmeli, ücretli, geçici vb. öğretmen çalıştırılmaya son verilmesi, herkese iş güvenceli kadrolu çalışma hakkı'  dileklerimizle tüm eğitim emekçilerinin “5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü”nü kutlarız.

                                                   

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR


HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR

                                       

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 23:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
nedim
nedim - 9 yıl Önce

5 ekim DÜNYA ÖYRETMENLER GÜNÜNÜ yürekten kutlarım.4 c ve 4 b uygulamarına son verilmeli bilim emekcilerin önü acılmalıdır.ali
ali - 9 yıl Önce

mahmut şunu bil kötü örnek örnek değildir, türkiyedemi viyetnem olsun, hindisten olsun sömürülsün bunu mu istiyorsun? kimsenin ağzından para lafı çıkmadı sen para para diyorsun aklını almış para.... kimse siyaset demiyor hakkını, işini, iş güvencesini istiyor sen referandum deyip siyaseti karıştırıyorsun yazıları nasıl okuyorsun nerenle okuyorsun anlamıyorum. sen istiyorsun ki kimsede 4-c liler 4-b liler gibi iş güvencesinden yoksun olsun kimse kimsenin hakkını aramasın onlar öğretmen onların hakkını kim arayacak kamyoncular mı? bakkallar mı? kasaplar mı? tabiki öğretmenler koruyacak hakkını, yok arkadaş ben ararım sizin hakkınızı diyorsan tamam ama sen hak aramaktan uzak Türkiye'nin pakistan gibi hindistan gibi viyetnam gibi 3. dünya ülkesi olmasını insanların sömürülmesini benimsemişsin. bırak korkma insanlar hakkını arasın bu seni korkutmasın. taraflı davran ma aç artık gözlerini uyan...............

Mustafa Şen
Mustafa Şen - 9 yıl Önce

Mahmut Yeşil şahsiyet,sen emeğe,çalışana,mücadele edene yabacılaşmış bir kişiliksin.http://www.kirkagac.net/emegin-dunyasiemekciler-ekmekci-gibi-bir-sey-mi--makale,21.html yazımdaki bahsettiğim kişilerdensin.Çoğu öğretmenin attığı yorumlardan hiç bir şekilde nasibini almamışsın 1,senin neyin arkasındasın ben onu da sana anlatırım2,okullarımızda öğretmenlerle birlikte çalışan 4-B öğretmenler,4-C li yardımcı personel var bilmediğin konularda ahkam kesme 3,siyaseti ben sana çok iyi öğretirim hemi de direkt karşıdan çıkarsan karşıma 4,işimi gücümü bana sen öğretemezsin benim sana öğreteceğim çok şey var 5, referandum konusu ve kapsamı senin algı sınırlarını aşar altında ezilirsin 6,para senin gibi yaşamı başka yerlerinden okuyanların taptığı bir değerdir bize uğramaz 7, hiçbir emekçiye aldığı parayı başına kakarak ölümü gösterip sıtmaya razı etme 8, dünyada yaşanan emek sömürüsünü kar hırsı ile semiren asalakları bana örnek gösterme ben her dünya emekçisi ile kardeşim 9, biz ülke insanımızın düşmanlarını çok iyi biliyoruz bir de vatan batıranları 10, insanlığımız ve mesleğimizin onuru ile söyleyeceğin sözün varsa, seni rahatsız ediyorsa son sözüm geliyor;ben Mustafa Şen,Kırkağaç Cumhuriyet R.N.D. İlköğretim okulunda öğretmenim, 0 505 552 50 43 telefon numaram, Eğitim Sen İlçe Örgütlenme Sekreteriyim,zamanımı geçirdiğim mekanları kime sorsan sana söyler, kusurlara iyi bakarım.Beklerim bana ulaşmanı,boyunu vasfını öğrenmek isterim.Hodri Meydan…

mahmut yeşil
mahmut yeşil - 9 yıl Önce

Belirli kafa yapısına sahip kafadarlar atmış tutmuş ben söylediklerimizv arkasındayım siz derse girin ve yetiştireceğiniz öğrencilerle guru duyun yok 4-c miş yok 4-b miş sizi ilgilendirmiyor.Siyaset yapıyorsunuz bal gibi.Boyunuzun ölçüsünü referandumda aldınız.Yeter artık işinin gücünüz eğitim değil para para para .sizin aldığınız parayla iş yapacak dünyada milyarlarca insan var.Ben bir çok ülkeyi dolaştım 240 dolara sabahtan akşama ölürcesine çalışan insanlar var mesela vietnamlıları.hintlileri araştırın onlar bu dünyada yaşamıyorlarmı.Onların haklarını savynsanıza birazda .siz kendi insanınıza düşmanlık yapan ülkeyi batırmaya aday insanlarsınız öğretmenlersiniz demiyorum kusura bakmayın.

HAYRETTİN
HAYRETTİN - 9 yıl Önce

bu mahmut kimdir nedir bilmem ama sanırım tam bir iktidarr yalaması asalak gibi gecinenlerden yaa işsiz gücsüz kalmamış yada güzel bir dayak yememiş insana en güzel dayak işsiz kapı önünde elindekilerin alınması özgürlüklerinn kısıtlanması aslında ama anlayana

kardeşçe
kardeşçe - 9 yıl Önce

mahmut sıktın canımız akşam akşam.gece gece.öğretmenler kadar kafana taş düşsün sözü tam sana göre ama olmaz diyemem,mahmut çok hıyar bir adamsın demem lazım ama olmaz demem diyemem, mahmut seni bulsam bir kaşık suda boğarım demem lazım ama diyemem..mahmut seni ıslatıp ıslatıp dövmem lazım ama yapapmam..çünkü nedenmi bugün dünya öğretmenler günü.başka haberde çıkma karşıma..
saygılar

ekrem
ekrem - 9 yıl Önce

mahmut yeşil ASLINDA?????? SENİN ADINDA BİR YEŞİLLİK VAR AMA??????????? SEN KİMSİN BEN TANIYAMADIM SALVO ATIYORSUN??? MEYDAN SENİN GİBİ AĞZINDA LAFI GEVELEYENLEREMİ KALDI??????? AĞZINDAN ÇIKANLARA DİKATET?? HAYATIN HERALANINDA DAĞLARDA SOKAKTA YAŞAMI ÜRETEN EMEKÇİLERE EĞİTİM EMEKÇİLERİNE BİNSELAM

Perende TEMİR
Perende TEMİR - 9 yıl Önce

Aslında sana hak vermiyor değilim bazı noktalarda. Örnek vereyim istersen. Senin öğretmeninin kalitesinden şüphe ederim.( Ya da öğretmeninin okuttuğu bir öğrencinin mi desem.) Türkçeyi doğru kullanmayı bilmiyorsun. Böyle olunca sen kendini ifade edecek yeterliliğe de sahip değilsin diye düşünüyorum.
Sen öğretmenlerin kalitesini sorgulayacak bilgi birikimine sahip misin acaba? Bu senin yorumlarına son cevabımdır. Bundan sonra seni dikkate almayacağım.


SIRADAKİ HABER


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<