--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

KIRKAĞAÇ İLÇE TARIM DENETİMLERİNİ ARTTIRDI

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gelenbe Hayvan Pazarında denetim yaparlarken, İlçe Jandarma ekipleri de Kiraz Yolu Mevkiinde yol kontrolü uygulamalarına başladı.

KIRKAĞAÇ İLÇE TARIM DENETİMLERİNİ ARTTIRDI
KIRKAĞAÇ İLÇE TARIM DENETİMLERİNİ ARTTIRDI

Kurban Bayramına sayılı günler kala denetimlerini arttıran Kırkağaç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gelenbe Hayvan Pazarında denetim yaparlarken, İlçe Jandarma ekipleri de Kiraz Yolu Mevkiinde yol kontrolü uygulamalarına başladı.

Yaklaşan kurban bayramı nedeniyle çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Kırkağaç İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cihan Doğan Kirkagac.Net’e konuyla ilgili bilgi verdi.

Doğan “Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şubesi'nce tüm mahallerimizde küpeleme ve aşılama çalışmaları rutin bir şekilde yapılmaktadır. İlçemizde herhangi bir hastalık çıkışına mahal vermemek için çalışmalarımız Kurban Bayramı'nın son gününe kadar devam edecektir.

Bu süreçte ilçe müdürlüğümüz bünyesindeki Veteriner Hekimler ile İlçe Jandarma Komutanlığı işbirliğinde yol kontrolleri yapılarak kayıtsız ve kaçak hayvan girişleri engellenmiş, tüketicimize daha güvenilir kurbanlık hayvanlar sunulması için de çalışmalarımız aktif bir şekilde devam etmektedir.

Ayrıca Hayvan Pazarları denetimleri rutin olarak devam etmekle birlikte Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarları girişleri kontrol altında tutularak belgesiz ve küpesiz hayvan girişlerine izin verilmemektedir. Hayvan Pazarlarının temizlik ve dezenfeksiyon Kırkağaç Belediye Başkanlığı işbirliğiyle yapılmaktadır.

Kırkağaç halkının yetiştirmeden kesime kadarki süreçte hayvan kulak küpe numaraları ile ilçe müdürlüğümüzde sorgulama yaptırabilir ve tüm bilgiler geçmişe dayalı aşılama çalışmaları ve yer değişiklikleri bilgilerine kadar detaylı sorgulama yaptırarak tüketeceği gıda hakkında bilgi sahibi olabilirler. Kurban Bayramı dolayısıyla artacak iş yüküne bağlı olarak ilçemizde İlçe Kaymakamı Murat Büyükköse başkanlığında kurban denetim komisyonu kurulmuştur.

Kurban Bayramı süresince denetim ekibi arkadaşlarımız hiç bir olumsuzluğa mahal vermeksizin kesim yerlerini denetleyerek, hayvan sağlığı kontrol edilerek kesim ve asgari hijyen kuralları çerçevesinde, dini kurallara da dikkat edilerek toplu kesim yerleri denetim altında tutulacaktır. Yıl içerisinde rutin işlemlerimizden olan hayvan sağlığı ve refahının sağlanması açısından Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri özveri ile çalışmaktadır. Hem personelimize hem de bu alanda ki çalışmalarda aksamaların oluşmaması için yardımcı olan vatandaşlarımıza teşekkür ederim.

Ayrıca vatandaşlarımızın kurban alırken dikkat etmesi gereken hususlar Resmi Gazete de yayınlanmış olup, alım ve satımlarda dikkat etmeleri gereken püf noktalar şunlardır;

1- Dini ölçülere uygun kurbanlık hayvanların erkek olanların tercih edilmesi, hayvan pazarında veteriner hekimlerce üzerine çarpı işareti koyulan hayvanların kurban vasfını taşımadığının göz önünde bulundurulması,
2- Veteriner sağlık raporu ile büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi bulunması
3- Küpeli olmayan, çok zayıf ve gebe olan hayvanların tercih edilmemesi
4- Yüksek ateşi olan çok genç ve etleri olgunlaşmamış kılları karışık ve mat halde olan bakışları ve dış görünümü canlı olmayan salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan hayvanların kurban olarak satın alınmaması gerekmektedir.

Bütün vatandaşlarımızın sağlıklı, refah ve güvenilir bir ortamda Kurban Bayramına hazırlanmalarını temenni ediyorum” dedi.

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(İHA)


 


Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 07:15

hakan demir

YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<