Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net--------------------------------

banner55

Kirkagac.Net

Kirkagac.NetKirkagac.Net


www.Kirkagac.Net


Kirkagac. Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

KIRKAĞAÇ ve HRİSTİYAN ÂLEMİNİ HEYECANLANDIRAN GELİŞME(VİDEO)

08 Şubat 2018 Perşembe 09:24
Bu haber 6446 kez okundu

2013 yılında tescillenerek koruma altına alınan zeytin ağacı ile ilgili hem Kırkağaç’ı hem de Hristiyan âlemini heyecanlandıracak bir gelişme yaşandı.

KIRKAĞAÇ ve HRİSTİYAN ÂLEMİNİ HEYECANLANDIRAN GELİŞME(VİDEO)
KIRKAĞAÇ ve HRİSTİYAN ÂLEMİNİ HEYECANLANDIRAN GELİŞME(VİDEO)

Kırkağaç’ın Bakır Mahallesi Emirahmet Mevkiinde bulunan ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2013 yılında tescillenerek koruma altına alınan zeytin ağacı ile ilgili hem Kırkağaç’ı hem de Hıristiyan âlemini heyecanlandıracak bir gelişme yaşandı.

Şuan 1656 yaşında olan ve Dünyanın en yaşlı 3.ağacı olarak tespit edilen fakat ilçe de Meryem Ana’nın Bergama’dan Efes’e giderken doğacak çocuğu Hz. İsa için bu ağacı diktiği yani yaşının Hz.İsa ile aynı olduğu söyleniyordu.

İşte bu söylentileri doğrulayacak olan gelişme Hollanda’dan atılan bir tweet ile gündemi sarstı.

Hollandalı araştırmacı Ticia Verveer, Kırkağaç’a gelerek bu zeytin ağacından numune aldığını ve 2016 yılında ülkesinde karbon testi yaptırdığını, ağacın yaşının 2018 olduğunu, sosyal medyada paylaştığı bir attığı tweet ile bildirdi.

Bu gelen tweet Kırkağaçlı yetkilileri heyecanlandırırken, Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı tarihi zeytin ağacının yaşının tekrar incelenmesi konusunda çalışmalara hemen başladı.
Bu zeytin ağacının anıt ağaç statüsüne kazandırılmasında önemli rol oynayan Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığının şimdi ki hedefi ise bu ağacın Hz.İsa ile aynı yaşta olduğu tespit ettirerek, Kırkağaç’a bir inanç turizmi oluşturmak.

Kirkagac.Net’e özel bir açıklama yapan Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boğaz “Bu ağacın 1650 değil, 2018 yaşında olduğu yani Hz. İsa ile aynı yaşta olduğu gelen tweet ile ortaya çıkmıştır. Bu ağacın 2018 yaşında olduğunun tespiti için yeniden çalışmalara başlamış bulunmaktayız” dedi.

Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı Genel Sekreteri  Emin Özarı ise “Şuan 10 yıl önce Türkiye literatürüne atmış olduğumuz Kırkağaç’ta bulunan anıt ağacımızın önündeyiz.
Daha önce bu ağacımız ile ilgili daha önce Ege Üniversitesi yetkililerine bir tespit yaptırmıştık. Bu ağacın 1650 yıllık olduğu tespit edilmişti. Oysa biz o yıllardan beri iddia ediyorduk, bu ağacın yaşının 2 bin yılını aşkın olduğunu.

Tekrar testin yapılmasını istedik. Yapılan testte yine 1650 olarak çıktı. Kaymakamımız Cengizhan Yılmaz’ı ziyaret ettiğimizde, Kaymakamımız, Ticia Verveer isimli Hollandalı bir araştırmacının kendisine attığı tweet’ten bahsetti. Kaymakamımıza atılan tweet’te Hollandalı araştırmacı Ticia Verveer, 2 yıl önce Kırkağaç’a gelerek bu ağaçtan numune aldığını, Hollanda’da bu numunelerle karbon testi yaptırdığını ve tahlilde ağacın yaşının 2018 olduğunu belirtiyor.

Tabi bu tweet sonrası bizler heyecanlandık. Bizde tekrar bu ağacın yaşının tespit edilmesini gündeme alıp, Türkiye’de de böyle bir test yapalım diye düşündük.
Daha önce matkapla ağacın katmanlarından örnekler alınarak yapılmıştı. Bu defa karbon testi yapılmasını düşünüyoruz.
Tabi bu bizi heyecanlandırdığı kadar Hıristiyan alemini de heyecanlandıracak bir olay. Çünkü yöremizde şöyle bir hikaye vardır.
Hikaye de Meryem Ana’nın Bergama’dan Efes’e hamile iken göç ettiği sırada buradan geçerken bu zeytini doğacak olan Hz.İsa için diktiği söyleniyor.

Eğer bu ağaç gerçekten 2018 yaşındaysa bu yörede konuşulan bu halk efsanesi de birbiriyle uyuşuyor ve örtüşüyor.

Bu hem ilçemiz için hem de Hristiyanlık alemi içinde önemli bir gelişme. Bunu hep birlikte takip etmemiz gerek. Kırkağaç Kaymakamlığımız, Ziraat Odamız, Belediyemiz, Siyasilerimiz ve bütün kurumlarımız birlikte inşallah takipçisi olacağız. Hayırlı bir sonuç çıkar inşallah. İlçemiz için çok iyi olacak. İnanç turizminin önünü açacak” diye konuştu.

Özarı “Ağacımızın bir özelliği daha var. Dünyada en yaşlı ağaç sıralamasında 3.sırada yer alıyor.
Karbon testimiz bizi doğrulayacak olursa, dünyada en yaşlı ağaç bizim ağacımız olacak. Anıt ağacımız dünyada meyve veren ağaç sıralamasında ise birinci durumdadır.
Çünkü diğer ağaçlar meyve vermiyor. O yüzden ağacımızın çok özel bir ağaçtır. Hala üzerinden zeytin toplayabiliyoruz.
Zeytinin yağını çıkarabiliyoruz. Yaşından mı bilemiyorum ama hem zeytini hem de nefaseti çok ayrı bir lezzeti var” dedi.

Şimdi Kırkağaçlılar ve Hristiyan alemi, yüksekliği 13 metre, gövde genişliği 10.6, boyu ise 6.84 metre olarak tescil edilen tarihi zeytin ağacından gelecek mutlu haberleri bekliyor.

İşte Kirkagac.Net farkıyla haberin video görüntüleri.

HABER-FOTOĞRAF-KAMERA: HAKAN DEMİR(İHA)

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINHollandalı araştırmacının 2016 yılında yaptığı araştırma ve attığı tweet..


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 7

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Meliksah taşkın 12 ay önce yorumlandı

Sevgili kırkağaçlılar bu ağaça sahip çıkılmasına sevindim. İlçe tarım Müdürlüğü olarak bu ağacı o zamanın kaymakamı Ali sırmalı bey ile beraber tescil ettirmemizin bir amacı vardı. Oda zeytinin ana vatanının kırkağaç olduğu gibi bizim içinde çok kutsal olan hz Meryem ve Hz İsa nın anısına sahip çıkmaktı. Böylece ilçemiz için çok önemli olan zeytinciliğin gelişmesini ve tanıtımına sağlamak ile olursa dinsel turizme ilçemizide katmaktı. Şimdi başka ilçelerin sahip çıkması yerel idarecilerimize daha çok iş yüklüyor. İlçe müdürlüğü olarak bu ağacı Almanya Hollanda ve İtalya da afişler ve broşürler ile tanıtımı yapıldı. Zaten bu arkeolog bayanda bu afişlerden ağacı buluyor. Şimdi kaymakamlık belediye ilçe tarım ve ziraat odası ile tüm kırkağaçlılar olarak el ele verip bu ağaça gereken önemi vermeli sahiplenmeliyiz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

murat@.......... anladın sen onu 12 ay önce yorumlandı

ayhan si̇ci̇moğlunda suç yok.oraya ki̇m geti̇rdi̇yse daha doğrusu geti̇renlere ki̇m göz yumduysa onlara söylenecek söz.o ağaç defalarca haberlere çikti ama çoğunda akhi̇sar adi geçti̇.bir yetkili çıkıpta tepki gösterdimi.o ağaç akhisarın değil bizimdir diye konuştumu.akhisar sahiplenir,izmir sahiplenir,ayvalık sahiplenir,kırkağaç lılarda ne güzel habere çıktı diye sevinir.güleriz ağlanacak halimize demişler.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

.......... anladın sen onu 12 ay önce yorumlandı

önce bakır mahallesinin nereye bağlı olduğunu öğrensin ayhan sicimoğlu denen şahıs. kendisini sövdürmek istiyor galiba arkadaş. önüne gelen sahiplenmeye çalışıyor maşAllah

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Çok önemli 12 ay önce yorumlandı

Büyük köyümüzün kaderi zeytin ağacına kaldı yine

11 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

şovalye avcısı yorum 2 12 ay önce yorumlandı

öküzün gamsızı mezbahaya giderken kasabın bıçağını yalarmış.

12 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ŞOVALYE AVCISI yorum 1 12 ay önce yorumlandı

izmirdeki meryemana evinden dünyada kaç tane var? bu ev gerçek mi? kıyamet kilisesi yani yedi kilise nerede? efesteki yedi uyuyanlar mağarası doğru diyorsanız keyf süresine inanmamış olur musunuz? bergama hristiyanlık için neden önemli? bergama kızılavludaki (serapis) 2015 de dikilen heykel kime ait? oradaki tapınak tanrıça ısıs için mi yapılmış? akhisar müzesindeki kehanet taşı ne? yada müze bahçesindeki lahitin üstündeki greek yazıları neler anlatıyor?

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

murat 12 ay önce yorumlandı

daha geçen ay ayhan sicimoğlu oradaydı.ve akhisarın ağacı olarak gösterdi.yine kaymağını başkaları gelir yer.boşuna uğraşmatyın.

0 Kişi beğendi.