Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

CHP’Lİ ÖREN, MECLİSTE SERT KONUŞTU(VİDEO)

02 Temmuz 2012 Pazartesi 10:07
Bu haber 1264 kez okundu

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Meclis'te Adliyelerin kapatılıp tekrar açılmasıyla ilgili sert bir konuşma yaptı. işte video görüntüleri.

CHP'Lİ ÖREN, MECLİSTE SERT KONUŞTU(VİDEO)


CHP’Lİ HASAN ÖREN,
MECLİSTE SERT KONUŞTU(VİDEO)

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Manisa’da kapatılması gündemde olan adliyeler ile ilgili olarak TBMM'nde bir konuşma yaptı. Kırkağaç ve Selendi adliyelerinin açılmasından mutluluk duyduklarını söyleyen Ören, şimdi tüm Tğürkiye'de ki adliyelerin açılmasını istiyoruz" dedi.

Ören, konuşmasında “Gölmarmara ve Köprübaşı’ndan heyetleri Ankara’ya çağırıp, elimizden bir şey gelmiyor demek Milletvekili ciddiyeti ile bağdaşmamaktadır.

AKP’nin oy aldığı bu iki ilçeye karşı sorumluluklarını yerine getirmediği ortaya çıkmıştır”

Kırkağaç ve Selendi Adliyelerinin açık kalarak hizmete devam etmesi olumlu bir gelişmedir. Siyasi parti temsilcilerini, yerel yöneticilerini ve yurttaşlarını birlik ve beraberlik içinde gösterdikleri mücadele için kutluyorum. İlçesine ve geleceğine sahip çıkan herkese teşekkür ederim. Ayını şekilde Köprübaşı ve Gölmarmara Adliyelerinin de açık kalması dileğimizdir. Adliyesi kapatılan diğer iki ilçemizin de vatandaşları ve siyasi parti temsilcileri sivil toplum örgütleri beraber hareket ederek kurumlarına sahip çıkmaları halinde Adliyelerin kapatılmasını durduracaklardır.Kırkağaç ve Selendi bunu başarmışlardır. Gölmarmara ve Köprübaşı için gün, birlik olma günüdür. Kararlardan geri dönülmesinden, uygulamaların yanlış olduğunu anlıyoruz. Madem yanlış bir karar verildi, diğer adliyelerin kapatma kararı da geri alınmalıdır.”

Ören “Ankara’ya gelerek Adliyenin kapatılmasını durdurmak için Milletvekilleri ile görüşen Köprübaşı ve Gölmarmara heyetleri umduğunu bulamayarak Manisa’ya geri döndü.
Sabah yapılan görüşmemizde, muhalefet partilerinin milletvekilleri olarak her türlü desteği vereceğimizi belirtmiştik. Ancak AKP Milletvekilleri sahip çıkmadığı için, bir sonuç alınamamıştır.

Gölmarmara ve Köprübaşı Belediye Başkanları, siyasi parti başkanları, esnaf, ziraat, şoförler odasının başkanları, muhtarlar ve avukatlar, AKP Milletvekillerinin daveti üzerine Ankara’ya gelmişlerdir. Aldıkları olumsuz cevap karşısında tepkilerini dile getirmişlerdir.

Kendilerine yapılan açıklamada, HSYK kararlarına bir kez itiraz edileceği, ikinci bir itiraz hakkının olmadığı söylenmiştir. Bu baştan savma cevaba rağmen, bir hafta içinde yaşananlara baktığımızda, itirazlara göre değil, toplumsal ve siyasi baskılarla HSYK kararlarının değiştirildiğini görmekteyiz.

Adliyelerin kapatma kararı kriterleri; nüfus, dosya sayısı ve diğer ilçelere mesafe olarak belirlenmiştir.
Nüfusu 10 binden az olan, dosya sayısı 500’ün altında kalan ve en yakın ilçeye mesafesi
15 km den az olan yerlerdeki Adliyeler kapatılmıştır. Önemli bir kriter ise en yakın ilçeye mesafesi 40 km den fazla olan ilçelerdeki Adliyelerin kapatılmayacağıdır.

Bu kriterler içine girdiği halde, 44 ilçe adliyesinin AKP’nin baskısıyla kapatma kararı kaldırılmıştır. Nüfusu 10.000’den fazla, diğer ilçeye uzaklığı 40 km’den az olduğu halde kapatma kararı kaldırılan ilçelerden örnek olarak bazıları aşağıda gösterilmiştir.

Kapatma Kararı Kaldırılan; Artvin Arhavi, Kastamonu Küre, Tokat Artova, Tunceli Nazimiye, Kırklareli Demirköy,

Nüfusu, dosya sayısı ve mesafesi belirtilen şartları tutmayan yukarıda isimleri ve diğer bilgileri yazılı ilçelerin adliyeleri tekrar açılmış, daha iyi konumda olmasına rağmen Köprübaşı ve Gölmarmara Adliyeleri kapatılarak, ilçelerimiz AKP tarafından cezalandırılmıştır.

148 ilçe Adliyesinin kapatılması kararı yanlıştır. 44 ilçenin kapatma kararının kaldırılması ise yerindedir. AKP 44 ilçe için HSYK üzerinde siyasi baskı kurmuştur. Ne yazık ki Gölmarmara ve Köprübaşı için bu siyasi baskıyı kurmamıştır. Hemşerilerimizi yalnız bırakmıştır. En küçük iş için vatandaşları Salihli’ye ya da Akhisar’a taşımak bir  eziyettir. 

Daha önceki açıklamalarımda, bu iki yüzlü siyaset anlayışına tepki göstermiştim. Çünkü HSYK kararlarının hukuki değil siyasidir.

Gölmarmara ve Köprübaşı’ndan heyetleri Ankara’ya çağırıp, elimizden bir şey gelmiyor demek Milletvekili ciddiyeti ile bağdaşmamaktadır. AKP’nin oy aldığı bu iki ilçeye karşı sorumluluklarını yerine getirmediği ortaya çıkmıştır.
Gölmarmara ve Köprübaşının bu haklı davasında, CHP Manisa Milletvekilleri olarak, sonuna kadar yanlarında olduğumuzu bilmenizi isteriz” dedi.

İşte CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in Mecliste yaptığı konuşmadan bölümler.

 

*********

************


************

**********

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

memduh 6 yıl önce yorumlandı

tebrik ederim vekilim adliyelerin açılamsı sizin basarınızdır o akplilerin değil

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ersen 6 yıl önce yorumlandı

çok çalışan basarılı bir siyasetçi zaten ankettede önde takdir ediyorum kendisini ersen-soma

0 Kişi beğendi.