Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

EĞİTİM BİR SEN “BAKAN BEY KENDİ ÇALIŞANINA SAHİP ÇIKSIN“

23 Kasım 2011 Çarşamba 23:53
Bu haber 1942 kez okundu

Kırkağaç Eğitim Bir Sen'den Milli Eğitim Bakanını eleştiren ser bir açıklama geldi.

EĞİTİM BİR SEN 'BAKAN BEY KENDİ ÇALIŞANINA SAHİP ÇIKSIN'


Eğitim Bir Sen’den Sert Açıklama 

Kırkağaç Eğitim Bir Sen bugün bir basın açıklaması düzenledi. İlçe binasında yapılan açıklamayı Kırkağaç Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi Adem Yaçınkaya okudu. İşte Yalçınkaya’nın özellikle Milli Eğitim Bakanını eleştiren sert açıklaması.

“24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Öğretmenler açısından çok da kutlanacak bir durum ortada olmaması nedeniyle “Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz” demeyi uygun bulmadığımızı baştan ifade etmek isteriz.

Her yıl Öğretmenler Günü’nde süslü cümleler ile öğretmenlerin duygularına hitap edenlerin, bu yıl alışkanlıklarını bir kenara bırakmasını ve öğretmenlerin, kuru lafa karnının tok olduğunu bilmesini istiyoruz.  Biz bugün burada, sorunları her yıl ötelenerek bir sonraki yıla devreden, önemsenmeyen; ama önemseniyormuş gibi yapılan, meslek grubunun mensupları olarak toplandık. Milli Eğitim’de hizmetli personelden sonra en düşük maaş alan kişiler olarak, bugün buradan başta Sayın Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı olmak üzere, hükümet yetkililerine içine düşürüldüğümüz durumun utancını hatırlatarak sesleniyor; Mecliste şoförüne ve sekreterine zam yapanlara, iki öğretmen maaşının maalesef bir sekreter maaşı etmediğini haykırıyoruz.

“Eşit işe eşit ücret” Öğretmenlere Verilen Sefalet Ücretini Apaçık Bir Şekilde Ortaya Çıkarmıştır

Kısa bir süre önce 666 Sayılı KHK ile farklı kamu kurumlarında aynı unvanlarda çalışan personelin maaşları ek ödeme ile dengelenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında çalışan Hizmetli, Memur, Şef ve Şube Müdürü gibi eğitim çalışanlarımızın maaşları ek ödeme ile diğer bakanlıklarda çalışan emsalleriyle aynı orana yükseltilmiştir. Yıllardır mağdur edilen Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının maaşları diğer bakanlıklardaki emsalleri ile eşitlenirken, öğretmenler olarak söylemeye çalıştığımız; ama yetkililerin anlamak istemediği gerçek, adeta kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Maliye Bakanlığı verilerine göre 9/1’deki bir öğretmen 1.577 TL ücret ile hizmetli ve memur personel arası bir maaş almaktadır. Öğretmenler ve öğretim elemanları, ek ödemelerde muadili olmadığı gerekçesiyle kapsam dışında tutulmuş ve yıllardır beklentileri karşılanmamıştır. Bugün buradan öğretmen ve öğretim elemanlarına 24 Kasım’da vatan millet edebiyatı yapmayı düşünenlere, ezberlerini yeniden gözden geçirmelerini eğitimcileri yaptığı işin önemine gore değerlendirmelerini öneriyoruz.

Milli Eğitim Bakanı, Kendi Çalışanına Sahip Çıkmalıdır

Öğretmen ve öğretim elemanları olarak kimseden lütuf istemiyoruz. Eğitime en fazla bütçeyi ayırdık ve eğitim önceliğimiz diyen hükümete, eğitime verilen değerin en önemli göstergesi olan öğretmen maaşlarını hatırlatıyor ve emeğimizin karşılığını, hakkımızı istediğimizi belirtiyoruz. Bu ülkenin geleceği için her fırsatta “nitelikli eğitim için elimizden geleni yapmalıyız” diyenlerin, eğitimin ana unsuru olan öğretmene ellerinden geleni yapmalarını bekliyoruz. İş lafa geldiğinde mangalda kül bırakmayanların; mecliste, danışmanına 3.600, sekreterine 3.156, şoförüne 2.700 TL maaş verirken öğretmene sıra gelince 1.577 TL, araştırma görevlisine 1.869 TL maaş vermesine tahammül edemiyoruz. Danışmanına, sekreterine ve şoförüne artışta hem fikir olan siyasilerin, geleceği emanet edecekleri öğrencileri yetiştirmesi için, sözde çok şey bekledikleri öğretmenlere sefalet ücretini reva görmelerini kabul etmek mümkün değildir. Bir ülke eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik hizmetleri ile ayakta durur. Ülkelerin geleceği ise eğitime yaptıkları yatırımlarla doğru orantılıdır. En düşük maaş reva görülen öğretmenler, bırakın ülkeyi geleceğe taşımayı, maaşlarının düşüklüğü nedeniyle kendilerini diğer aya taşıyamamaktadır. Buradan hükümete sesleniyoruz; Acilen öğretmen ve öğretim elemanlarının mağduriyetini giderin ve ücret adaletsizliğine bir an önce son verin.

Öğretmenlerin Aile Bütünlüğü Sağlanmalıdır

Değerli basın mensupları,

652 Sayılı KHK ile öğretmenlerin özür gurubu tayin hakları sınırlandırılmış ve yılda bir kez yaz aylarında olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Geçiş esnekliğini içinde barındırmayan KHK hükmü, ara dönemde tayin istemek üzere hayatını planlayan öğretmenleri adeta perişan etmiştir. 18-20 Kasım tarihlerinde “Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı”nda alınan “Özür Gurubu tayinlerinin yılda iki kez yapılması” kararı, ara dönemde tayin isteyeceklerin mağduriyetini çözecek şekilde bir an önce hayata geçirilmelidir.

Ücretli Öğretmenlik Son Bulmalı, Atama Bekleyen Öğretmenler Sınıfla Buluşturulmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığını ücretli öğretmenlik uygulaması ile ucuz yönden karşılamayı tercih etmekten bir an önce vazgeçmelidir. Atama bekleyen 250 bine yakın öğretmen adayı boşta gezerken, sadece ek ders ücretiyle boş sınıfları dolduran hükümet, bütçe kanunundaki yeni öğretmen alımına engel teşkil eden sınırlamayı kaldırarak derhal Bakanın belirttiği 138 bin kadrolu yeni öğretmen alımı yapmalıdır. 

Bağış Soruşturmaları Geri Çekilsin, Okullara Derhal Bütçe Verilsin

Değerli Basın Mensupları,

24 Kasım’da mesleğin onur ve gururunu hatırlatacak olanlar bilmelidirler ki, aynı zamanda öğretmen olan okul yöneticilerinin gururu, daha okul başlamadan kırılmıştır. Okullara bütçe, hizmetli, memur göndermeyip, adeta dilencilik yaparak okulu ayakta tutmaya çalışan okul idarelerine il denetmenlerini soruşturma yapmaya gönderen Milli Eğitim Bakanlığı, yöneticilerin motivasyonunu alt üst etmiştir. Okul yöneticileri, binbir güçlükle ayakta tutmaya çalıştıkları okullardaki fedakârlıklarıyla takdir edilmeyi hakederken, adeta suçlu duruma düşürülmüşlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bağış soruşturmalarını  geri çekmesini ve okullara acilen bütçe vermesini bekliyoruz.

Öğretmenler Gününde Kutlama Mesajı Değil, Hakkımızı İstiyoruz

Değerli Basın Mensupları,

Öğretmenler olarak; maaş ve ek ders ücretlerinin düşüklüğü, 6 yıldır kariyer basmakları sınavının yenilenmemiş olması gibi devam eden sorunlarımıza yeni sorunlar eklenmiştir.  Özür gurubu tayin hakkımızın yılda bir defa olacak şekilde sınırlandırılması ve aile bütünlüğümüzün parçalanması, ek ödemelerde muadili yok gibi inandırıcılıktan uzak bir yaklaşımla kapsam dışında bırakılmamız gibi kabulü asla mümkün olmayan yeni sorunların, eski sorunlarla birlikte bir an önce ortadan kaldırılmasını bekliyor, hepinize saygılar sunuyoruz”

Adem YALÇINKAYA
Eğitim-Bir-Sen Kırkağaç ilçe Temsilcisi

 

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(HABERTÜRK)


**************

******************

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(HABERTÜRK)


*********

**********

************

******

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 20

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

doğan güneş 7 yıl önce yorumlandı

yürüyün be malkoçoğulları ki tutar sizleriş pozl vermekten başka varmı elinizde gelen bir şey toplanıyorsunuz toplanıyorsunuz neye fgaydanız dokunuyor

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan Kara 7 yıl önce yorumlandı

Burda öğretmenin maaşları yüksek tatilleri çok diyen kişilere söylüyorum.. 1- Öğretmenlik mesleği bir uzmanlık işidir..Asgari 12 yıl eğitim ve 1 sene stajyerlik yüzlerce sınavları başarmakla olunur. 2- Sizin, o 1 gun bakamaya erndiğiniz çocuklarınızdan 35-45 tanesine birden hem annelik, hem babalık, hem bakıcılık, hem arkadaşlık eder. Hem de eğitim vermeye çalışır..(Sizin gibi dengesi bozuk, sapla samanı karıştırıp yorum yazan velilere rağmen.) 3- O dilinize doladığınız tatiller de olmasa hepsinin gideceği yer tımarhanedir. Öğretmenlerin paraları gözüne batıyorsa önce etrafına bir bak.. sonrayüzlerce sınava gir-12 sene oku.. senelerce KPSS ye gir olmadıysa tekrar KPSS kurslarına git..sonra 1 yıl stajyerlik yap..Gir 45 kişilk sınflara ders işlemeye ve birşeyler öğretmeye çalış..binlerce yazılı kağıdı oku..Değerlendir. vs..vs.. sonra da kap 1830 tl yi..Helal olsun sana.. ye şimdi..afiyet olsun.. daha ne söylenebilir ki bu kafaya..Seni öğretmenin iyi eğitememiş denir..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Adem YALÇINKAYA 7 yıl önce yorumlandı

Eğitim bir toplumun kalkınmasında bir numaralı faktördür.Bunu anlayan toplumlar her konuda ileri seviyeye çıkmışlardır.Hala aramızda bunu anlayamayanlar var.Bizim başkalarının aldığı maaşlarda falan gözümüz yok.Ancak milletvekili sekreterine 3.200 tl, şoförüne 2.700 tl danışmanına 3.600 tl verenler öğretmene gelince nedense yok.Bizim anlatmak istediğimiz bu.Zeytine gidin polemiği yapan arkadaşlar biz zeytin toplamayı da tütün kırmayı da biliriz.Dün emekli bir öğretmenlerimizden biri törende yoktu plaketini alacaktı ama malesef zeytin topluyordu.Bizim derdimiz gelirin dengeli dağıtılması.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

xxxxx 7 yıl önce yorumlandı

ne kadar çok öğretmen düşmanı varmış. öğretmenlerin maaş bordrolarını onlardan iyi takip ediyorlar helal olsun.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

şeyma 7 yıl önce yorumlandı

eğitim bir-sen boş durmuyo hiç

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Meraklı Vatandaş 7 yıl önce yorumlandı

Haftada 15 saat maaş karşılığı derse girip, ek ders için birbirlerine söylemedik laf bırakmayanların fedakarlıktan bahsetmeleri ne kadar inandırıcı?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

YORUMSUZ 7 yıl önce yorumlandı

ŞİMDİ ÖĞRETMENLERE DİĞER PERSONELLER GİBİ ÜCRET VERİLİRSE ÖĞRETMENLER FEDAKARLIK YAPAMAZLAR.BİZLERİN FEDAKARLIK YAPABİLMEMİZ İÇİN HERKESDEN AZ ÜCRET VERİYORLAR,LİSE MEZUNU GİBİ GÖRÜYORLAR BU SAYADE FEDAKARLIK YAPABİLİYORUZ!!!!BU ÇALIŞMA AZMİNİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE İLTİFATLA LAFLA GELEN MÜBALALI ÇOŞKULARLA - SENDİKALARIN İŞE YARAMAYAN SERT AÇIKLAMALARINA İNANARAK GELECEK SENEKİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE AYNI DURUMDA AYNI SENARYOLARLA GÖRÜŞMEK ÜZERE....

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ÖĞRETMEN 7 yıl önce yorumlandı

Öncelikle eğitim birsenin basın açıklamasına tümüyle katıldığımı belirtmek isterim. Bu ücret ayrıcalığı karşısında sandika farketmeksizin bütün öğretmenlerin birleşerek ortak tepki göstermeleri gerekirse iş bırakma eylemi yapmaları gerekir. Çünkü yıllardır öğretmen özlük haklarında bırakın iyileştirme yapmayı hep geri gidiş sözkonusudur. Üstelik bakandan başlamak üzere üst düzey yöneticiler sürekli öğretmenleri aşağılayıcı rencide edici açıklamalarla öğretmenin değerini sıfıra indirmişler halkın gözünde basit bir meslek gurubu haline getirmiştir.

0 Kişi beğendi.