Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

EĞİTİM SEN "EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET YALANI"

20 Kasım 2011 Pazar 00:02
Bu haber 2519 kez okundu

Kırkağaç Eğitim Sen yine sert bir açıklama yaptı.

EĞİTİM SEN


Eğitim Sen "Eşit İşe Eşit Ücret Yalanı”

Kırkağaç Eğitim Sen İlçe Baş Temsilcisi Mustafa Şen, Kirkagac.NET aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı.
AKP Hükümeti, 12 Haziran seçimleri öncesinde TBMM’yi “devre dışı” bırakarak, 6 aylık süreyle aldığı yetki yasaları üzerinden bak
anlıkların teşkilat yapılarını, kamu emekçilerinin mali haklarını baştan aşağı değiştiren 35 farklı alanda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarmıştır. 

652 sayılı KHK ile MEB teşkilat yapısı baştan sona değiştirilmiş, kamuda yaşanan dönüşümün son halkalarından birisi daha tamamlanmıştır. Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in gündeme getirdiği 657 sayılı DMK’nın kaldırılması ve tüm kamu emekçilerinin belirli sürelerde yenilenecek sözleşmelerle daha esnek, kuralsız ve güvencesiz olarak çalıştırılmaya başlanması ile birlikte 9 yıldır kararlılıkla sürdürülen kamunun ve kamu emekçilerinin tasfiyesi süreci hızlanmıştır.

Bakanlıkların teşkilat yapılarını temelden değiştiren düzenlemelerin yanı sıra 666 sayılı mali haklarla ilgili KHK sonrasında, eğitim alanı başta olmak üzere, çeşitli alanlarda yeni eşitsizlikler ortaya çıkmıştır. 666 sayılı KHK ile üst düzey yöneticilerin ek ödemelerinde artışlar yapılırken, öğretmenlerin bu kapsam dışında tutulması büyük bir adaletsizliktir. 

666 sayılı mali haklarla ilgili KHK ile yapılan düzenlemeye “eşit işe eşit ücret” demek yerine sadece üst düzey yönetici ve uzmanlar için getirilmiş olan “eşit unvana eşit ücret” olarak adlandırmak gerekmektedir. Çünkü burada eşdeğer işi yapan kamu emekçilerinden çok, aynı unvanı taşıyan üst düzey yönetici ve uzmanlara aynı maaşın verilmesi amaçlanmaktadır. Sadece “yukarıdakilerin” mali haklarını eşitlemeyi öngören böylesi bir düzenlemeyi “eşit işe eşit ücret” olarak adlandırmak mümkün değildir. 

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ek ödemelerle ilgili düzenleme yapılırken öğretmenlerin kapsam dışında tutulması, her geçen gün iş yükü artan, sürekli angarya işler yaptırılarak daha nitelikli eğitim hizmeti vermeleri engellenen öğretmenlerimize karşı büyük bir haksızlıktır. 

Hükümetin bugüne kadarki uygulamalarına ve eğitim alanında bugüne kadar yaşanan köklü değişikliklere baktığımızda, yeni adaletsizlikler yaratan “eşit işe eşit ücret” sistemine paralel olarak, bireysel puanlama üzerinden performansa göre ücret sistemine geçilmeye çalışılmaktadır. Her iki ücret sistemi birbirini dışlayan iki uygulamaymış gibi görünse de, bugünkü haliyle “eşit işe eşit ücret” ile “performansa göre ücret” sistemlerinin, OECD ülkelerinin büyük bölümünde birbirini tamamlayan uygulamalar olarak hayata geçirildiği bilinmektedir. 

Yapılan performans değerlendirmesi sonucu alınan puanlara göre emekçilerin ücretlerinde gerçekleşen artışı ifade eden performansa göre ücret sistemi, tıpkı hükümetin KHK ile yapmaya çalıştığı gibi, temel ücrette herhangi bir değişiklik yapılmayıp, ek ödemeler ile ilgili olarak yapılan düzenlemelerin ardından hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Gerçekten eşitlik isteniyorsa, öncelikle temel ücretler arttırılmalıdır

AKP Hükümeti gerçek anlamıyla “eşit işe eşit ücret” getirmek istiyorsa, ek ödemeleri değil, temel ücretleri artırmalıdır. Düşük derece ve göstergesi bulunan kamu emekçilerine yapılacak ek ödemeler temel tüketim mallarına yapılan zamlarla ve daha yılın yarısına gelmeden girilen yüksek vergi dilimleri nedeniyle zaten fazlasıyla geri alınmaktadır. Hükümetin” kaşık ile verdiklerini kepçe ile aldığı” bir durumda adaletten, eşitlikten bahsetmek söz konusu değildir. 

Kamu ya da özel sektör ayrımı yapmaksızın ücretler belirlenirken, çalışanların ve ailelerinin asgari zorunlu ve sosyal ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin kamuda bugünkü uygulama şekliyle sadece “işe göre” ücretlendirme değil, aile ve çocuk yardımları, konut yardımları, evlenme, doğum ve ölüm yardımları vb. ödemeler dikkate alınmalı, kamu ya da özel sektör ayrımı yapılmadan, herkese kendisi ve ailesinin insanca yaşamasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Bunun gerçekleşmesi ancak grevli toplu sözleşme ile mümkündür. Ücret ve sosyal haklar siyasi iktidarın tasarrufu ile değil, sendikalarla hükümet arasında yapılacak toplu iş sözleşmesi ile belirlenmelidir.

Mustafa Şen
KIRKAĞAÇ EĞİTİM SEN TEMSİLCİLİĞİ

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(HABERTÜRK)


**********

*******

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(HABERTÜRK)


*********

**********

********

*********

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 20

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Şen 7 yıl önce yorumlandı

hülya Bey;ne anlatırsak anlatalım sonunda karşımızdaki şahsiyetin anlama kapasitesi kadar varız! Varsın olsun, senin kapasiten zayıf kalsın bizim karşımızda... Biz eğitim emekçileri olarak öğrencilerimize bir konuyu öğrenene kadar anlatmaktan usanmayız.Ancak sizin gibi anlama özürlü ve kapasite sorunu olan bir BEY'e arşiv kavramını anlatmaktan usandık! Saygım; Özbenliğime,Mücadeleme,Ahlakını Gerçek Kimliği İle Yaşatan İnsana...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Atan 7 yıl önce yorumlandı

Bu ülke sizin gibileri çok gördü.Seviyenin bir aletle ölçüldüğünü zannedecek kadar acizsiniz.Sizin gibiler tarihin sayfalarında hiç bir zaman yer almamıştır ve alamayacaktır.Arkasına zamanın iktidarının gücünü alarak esip gürleyenler,yok olmaya mahkumdurlar.8 yıl önce hangi gücün peşindeydiniz acaba.Yanlış hak aramaktan bahseden sizlerin hangi hak arayışlarını gerçekleştirdiklerini merak ediyorum."Şu konuda şöyle bir eylem yaptık ve şu hakkı kazandık."deyin de biz de öğrenelim doğru hak aramak nasıl oluyormuş.Oturduğunuz yerden birilerinin koltuğunun altına saklanarak palavra atmak çok kolay tabi.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hülya 7 yıl önce yorumlandı

Sizin sendika olarak kendinize saygınız yok daha önce kendinize saygı göstermesini öğrenin burada olmayan kişilere basın toplantısı yaptırıyot-rsun yazık çok yazık.bu sendikada bulunmayan kişiler açıklama yapacak şeklinde göstereceksiniz sonrada millete yutturmaya çalışacaksınız soruyorum size akhisarda görev yapan birisi burada çalışıyor gibi sendika açıklamasına katılacak o bildiriye imza atacak sizded dürüstüz diyeceksiniz bunları dürüst olun beyler.kaybetmeye her zaman mahkumsunuz kaybetedeceksiniz sonrada halka sitemim var diyeceksiiniz.asıl boş seviye yoksunu sizin düşünce yapınız ve uygulamalarınız çünkü ahlaki değil.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hülya 7 yıl önce yorumlandı

Seviye ölçen aletleriniz nedir bilmiyorum sizin hisleriniz mi öfkelerinizmi yoksa kısır düşüncelerinizmi.şunu söyleyeyyim seviye ölçen aletleriniz hangi ahlaka hangi örf adete dayanıyor hangi vicdana sığıyor hangi dini inanışa sahip.onu anlatın.SAÖZLERİNİZİN TAMAMI YANLIŞ HAK ARAMADAN UZAK SADECE VE SADECE SİYASİ MÜLAHAZALI.o bakımdan Mustafa şeninde dediği gib halk itibar etmeyince halkıma kırgınım sözünü ilelebet söylemek zorundasınız.söylemeye devam edeceksiniz halkımızda itibar etmeyecek elinin tersiyle itecektir.unutmayın bu ülke dinden uzak değildir.Ahlaktan uzak değildir.hele sizin düşüncelerinizden fersah fersah kaçaçaktır.Bilmiyorsanız öğrenin.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yavuz 7 yıl önce yorumlandı

Yazının içeriğini ,ciddiyetini sulandırıp özünden uzaklaştırarak gündem değiştirmeye çalışan hülya ,tosun,gönül gibi zatı muhteremleri kınıyorum.Emeğiyle geçinen tüm insanların emeğinin karşılığını eşit olarak alması gerektiğini düşünüyorum.Tabi bu kişiler emeğin,alın terinin ne anlama geldiğini biliyorlar mı acaba?(Not :özel isimleri küçük harfle başlatmışım;herhalde onların özel olmadıklarını düşündüğüm için olsa gerek.)

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

halilibrahim yaşlı 7 yıl önce yorumlandı

birilrini eleştirirken rumuzla eleştirmeyin yaptığınız eleştirinin arkasında duramacağınızı bildiğiniz için rumuz kullanıyorsunuz mademki yaptığınız eleştirilerde haklı oldunuza inanıyorsunuz niye adınızı soy adınızı yazmıyorsunuz çünkü yaptınınz eleştirileri doğru olmadığını biliyorsunuz ama çirkeflik yapmak korkakların işidir

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kader 7 yıl önce yorumlandı

Yazıyı okuduğumda çok sevindim.Bu ülkede pek çok kiş,i eşit iş yapmasına rağmen farklı ücretler alıyor.Bunun büyük bir haksızlık olduğunu ve düzeltilmesini talep ediyorum.Yukarıdaki açıklamanın altına imzamı atıyorum.Fakat yorumlar bölümünde Hülya'nın açıklamasını okuduğumda çok öfkelendim.insanları ya köle yapma,ya da dilenci yapma zihniyetinde olan bu gibi kişiler yüzünden ülke bir adım ileriye gidemiyor.Bu nasıl hastalıklı bir düşünce yapısıdır ki sorunlara akılcı,insancıl,adaletli çözüm yolları üretmek yerine baskıcı,faşizan,aşağılayıcı yöntemler kullanrak yok saymaya ,görmezden gelmeye çalışır.insanlıktan nasibini alamamış bu insanlar nasıl olur da kişilerin en temel haklarını bile tiye albilecek kadar küçülürler.Pes doğrusu...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ata 7 yıl önce yorumlandı

Eğitimsen'in ve Eğitim-sen'li arkadaşların açıklamalarını ,çalışmalarını,gündeme dair yorumlarını ilgiyle takip ediyor ve kendilerini kutluyorum.Yine bu sitede Hülya,Diyarbakırlı,Tosun,Gönül gibi kim olduklarını bilmediğim şahısların yorumlarını da takip ediyorum.Yorum ,bilgi birikimi,dil hakimiyeti ,güçlü ifade biçimi ,konuya hakimiyet bakımından arada uçurumlar olduğunu görüyorum.İnsan, hiç bir derinliği olmayan ,ayakları yere basmayan yorumlarla Eğitim-Sen'li arkadaşların karşısına çıkmaya utanır.Bu hanım ve beyleri biraz objektif olmaya,düzeylerini yükseltmeye davet ediyorum.Ya yaşları çok küçük,Ya eğitim düzeyleri diye düşünüyorum.

0 Kişi beğendi.