Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

KIRKAĞAÇ EĞİTİM SEN’DEN MİLLİ EĞİTİM BAKANINA TEPKİ

06 Eylül 2012 Perşembe 23:21
Bu haber 1856 kez okundu

Kırkağaç Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanı Dinçer'i eleştirdi.

KIRKAĞAÇ EĞİTİM SEN'DEN MİLLİ EĞİTİM BAKANINA TEPKİ


KIRKAĞAÇ EĞİTİM SEN’DEN MİLLİ EĞİTİM BAKANINA TEPKİ

Kırkağaç Eğitim Sen bugün Kirkagac.NET aracılığıyla yaptığı basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i sert bir şekilde eleştirdi.

İşte Kırkağaç Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Mustafa Şen’in hazırladığı basın açıklamasından önemli notlar.

“DİNÇER, 4+4+4’E YÖNELİK ELEŞTİRİLER KARŞISINDAKİ ACİZLİĞİNİ, ASILSIZ SUÇLAMALAR YAPARAK ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR!”

Başbakan`ın 66 aylık çocuklarını fiziksel ve zihinsel gelişimlerini tamamlamadıkları için okula kaydettirmek istemeyen aileleri "çocuklarına ihanet etmekle" suçlamasının ardından, bu kez Milli Eğitim Bakanı, içine düştüğü çaresizliğin ve acizliği dışa vurarak 4+4+4`e karşı çıkanları suçlayıcı açıklamalar yapmıştır. 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni eğitim sistemiyle ilgili gelen tepkilerin büyük bir kısmının "PKK yanlıları" ve "laikçiler" tarafından geldiğini iddia ederek, bakanlık olarak 4+4+4 ile ilgili beceriksizliklerini ve içine düştükleri aczi, kendileri gibi düşünmeyenleri suçlayarak dışa vurmuştur. 

Unutulmamalıdır ki on yıllık iktidarda, olanlar eğitim sorunlarının altında artık eziliyorlar. Bu çıkmazdan kurtulmak için bilim adamlarını, üniversiteleri ve sendikamızı suçlayarak iftiralarda bulunarak bundan kurtulmaya çalışıyorlar. Konuşmalarında ki jest ve mimikleriyle de kendini ele vermektedir. Artık bu toplum “ben yaptım oldubittiye ve dayatmaya” müsaade etmiyor.

ÖMER DİNÇER BİLİMSEL GERÇEKLERİ ÇARPITIYOR

Dünyanın her yerinde geçerli, evrensel bir gerçek olan 72 ay öncesi çocukların gelişimini tamamlamadan ilkokula alınmasını "bilimsel tercih" olduğunu savunmasının hiçbir geçerliliği yoktur. Milli Eğitim Bakanı, "Türkiye‘de biz geçen sene 60 ay ila 72 ay arasındaki çocuklarımızın yüzde 67`sini okullarımıza aldık. Okul öncesi eğitim verdik. Dikkat edin yüzde 67... Okul, sınıf ve lavabo sıkıntısı olmadı. 

Bu çocuklar okulu tanıyor. İngiltere‘de çocuklar 60 ayda okula gidiyor da bizimkiler 66 ayda niye gitmesin" ifadesi ile arasında ciddi farklılıklar olan okul öncesi eğitim ile ilkokul eğitimi arasındaki ayrımı bilmediğini göstermiştir. 4+4+4`e yönelik eleştirilerde sorun tam da bu noktada düğümlenmektedir.

Fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından okul öncesi çağda olması gereken 60–72 aylık çocukların bakanlığın dayatmasıyla ve zorla ilkokula gönderilmesi, ileride telafisi mümkün olmayan olumsuzluklar ortaya çıkaracaktır.
Milli Eğitim Bakanı kamuoyunu yanlış bilgilendirmekte, bizleri 60–72 aylık çocukların okula gönderilmemesi propagandası yapmakla suçlamaktadır. Oysa Eğitim Sen, 60–72 aylık çocukların pedagojik olarak ilkokula değil, okul öncesi eğitime gitmesi gerektiğini ısrarla vurgulamakta, yayınlarında bunun bilimsel gerekçelerini bütün yönleri ile sıralamaktadır. 

Bakan Dinçer öğretmenlerin maliyetini hesaplamak yerine, 4+4+4`ün çocukların geleceği açısından nelere mal olacağını düşünmesi gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın norm fazlası öğretmenler ile ilgili olarak açıkladığı rakam, 29 bini sınıf öğretmeni olmak üzere, toplam 68 bin olmasına karşın, sayın bakan sadece Büyükşehirlerdeki 33 bin norm fazlasını gündeme getirerek, kamuoyunu eksik bilgilendirmiştir. Bakan Dinçer`in norm fazlası öğretmenler sorununu işletme kökenli olmasının da etkisiyle "fayda-maliyet analizi" ile açıklaması ayrıca dikkat çekicidir.

Göreve geldiği ilk günden bu yana ülkenin dört bir yanında fedakârca çalışan eğitim emekçilerine her fırsatta hakaret eden, emeklerini aşağılayan Bakan Dinçer, tipik bir işletmeci zihniyetiyle "Bir öğretmenin aylık maliyeti 3 bin lira, yıllık 36 bin lira. 33 bin öğretmenin yıllık maliyeti 1,1 milyar TL. Şimdi soruyorum Türkiye bu kadar zengin mi?" sözleriyle soruna nasıl çarpık baktığını göstermiştir. 

Öğretmenlerin maliyetleri üzerinden değerlendirme yaparak, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmeye çalışan ve öğretmenleri bir kez daha aşağılayan Bakan Dinçer`in eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin 30 milyar TL`lik maliyetini göz ardı etmesi dikkat çekicidir.  4+4+4`ün en büyük maliyeti çocuklarımızın geleceğinin karartılmasıdır.

EĞİTİMDE BİLİMSEL DOĞRULAR TEKTİR

Eğitimde 4+4+4 düzenlemesine karşı çıkanların tespitleri ve bilim insanlarının söyledikleri ortadadır. Okullar açıldığında kimlerin doğruları söylediği, kimlerin halkı yalan yanlış bilgilerle kandırmaya çalıştığı görülecektir. Başbakan`ın ve Milli Eğitim Bakanı`nın 4+4+4`ü eleştirenlere ve 60–72 ay arası çocuğunu ilkokula göndermek istemeyenlere yönelik hakaret dolu suçlamaları, 4+4+4`e ilişkin tartışmalarının seviyesini düşürmekten başka bir anlama gelmemektedir.

BAKAN DİNÇER 4+4+4`E KARŞI MÜCADELE EDENLERİ HEDEF GÖSTERİYOR

Eğitimde 4+4+4 düzenlemesine karşı bir süredir başta Eğitim Sen olmak üzere, eğitim bilimciler, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve toplumun geniş bir kesiminden yükselen tepkileri bölmek amacıyla kullandığı suçlayıcı ve hedef gösteren ifadeler kesinlikle kabul edilemez.

4+4+4`ü eleştirenler kimlerdir. Eğitim bilimciler, çocuk gelişim uzmanları, sendikalar, çocuklarının geleceğinden endişe duyan ailelerdir. Önce Başbakan`ın, ardından Milli Eğitim Bakanı`nın 4+4+4`e yönelik tamamen bilimsel gerekçelerle yapılan eleştirileri dikkate alıp gereğini yapmak yerine, doğrudan suçlayıcı ve açıkça hedef gösteren bir tutum göstermesi dikkat çekicidir. Bakan Dinçer bu ifadeleri ile açıkça bilim düşmanlığı yapmaktadır.

ÖMER DİNÇER`E ÇAĞRIMIZDIR; AĞZINIZDAN ÇIKANI KULAĞINIZ DUYSUN!

Bir ülkenin Milli Eğitim Bakanı, her açıklaması öncesinde düşünerek ve söylediklerinin sonuçlarını hesap ederek konuşmalıdır. Eğitim Sen olarak, Bakan Dinçer`in ağzından çıkanı, kulaklarının duymasını öneriyoruz. 4+4+4`e yönelik bilimsel itirazları ve eleştirileri dikkate alması ve görevinin sorumluluğuyla hareket etmesi gerekmektedir.

Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı, sorunlara at gözlüğü ile bakmaktan vazgeçmeli, eleştiri ve öneriler doğrultusunda 4+4+4 dayatmasının çocuklarımıza ne kadar büyük bir kötülük olduğunu görmek zorundadır.

Eğitimde 4+4+4 dayatmasını, kendi siyasal-ideolojik saplantıları doğrultusunda tüm topluma dayatanlar, bizleri suçlamaktan ve çocuklarımızın, öğrencilerimizin geleceği ile oynamaktan derhal vazgeçmelidir. Unutulmasın ki “Güneş balçıkla asla sıvanamaz” “ Çocuklarımıza, Okullarımıza, Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz ve inadına sahip çıkacağız!”

AKP iktidarı ve Milli Eğitim bakanı bilmelidir ki; tehditleriniz bizi parasız, demokratik, laik, bilimsel eğitim hakkı ve 4+4+4`ün yarattığı yıkıma karşı mücadelemizden geri döndüremeyecektir.

Milli Eğitim Bakanı`nın suçlamaları, 11 Eylül`de Türkiye`nin dört bir yanından başlatıp, 15 Eylül`de Ankara’da geniş bir katılımla gerçekleştireceğimiz eylemi de engelleyemeyecektir.

İlçemiz düzeyinde yaşanan sıkıntıların yakın takipçisi olup bu konuda açıklama daha sonra yapılacaktır”.

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(HABERTÜRK)
 

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 25

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Halo@dürüst öğretmen 6 yıl önce yorumlandı

eğitim-bir-sen de kal sen birde tertemiz sendikayı amacını bilmem ama gidipte orayıda eğitim-bir-sen e çevirme

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hülyalı 6 yıl önce yorumlandı

hülya bey yorumlariniza bakinca eğitim öğretimden çok fazla anladiğiniz anlaşiliyor. benim size önerim bu kadar değerli fikirlerinizi kirkağaçta durarak boşuna harcamayin,hemen ankarada hiç bir işten anlamayan meb başkanının koltuğuna oturun bu değerli görüşlerinizden sadece kırkağaç değil tüm türkiye faydalansın. hülya bey kırkağaçtaki okulları gezdiniz mi? geçen eğitim öğretim yılından sonra yeni sisteme uymak için hangi okulda hangi değişikliklerin yapıldığını sitemizde paylaşırsanız memnun oluruz. sizeğitim öğetimden anladığınızı söylüyorsunuz ama bu konuda hiç bir bilginizin olduğunu sanmıyorum. akp ve oy oranına gelince sonuçlar daha belli değil dağıtılacak makarna ,kömür..... gibi şeylere bağlı.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sadri yaman 6 yıl önce yorumlandı

geçen yıl çocuğumu anaokuluna göndermek istedim.yaşı tutmuyor,sistem kabul etmiyor diye edip bayat iöo. ya kabul edilmedi çocuğum.bu yıl birde ne göreyim benim çocuğum 4+4+4 gereği anaokulu yaşı gelmeden edip bayat ilköğretim okulu 1. sınıfına bilgisayar ortamında otomatik olarak kayıt yapılmış.geçen yıl yaşı tutmuyor diye anaokuluna bile kaydedilmeyen oğlum ne değiştide ilkokul 1 sınıfına kaydedildi.sihirli bir elmi değdi oğlumada geçen yıl kabul edilmediği anaokulunu atlayarak birinci sınıfa devam edecek...hiçbir bilim adamının olumlu görüş belirtmediği,hiçbir eğitim emekçisinin onaylamadığı bu sistem değişikliğini ben veli olarak kabul etmiyorum ve çocuğumu ilkokula göndermiyorum.çünkü (5,5-6-7)üç ayrı yaş gurubunu aynı sınıfa mahkum etmek kısa vadedede olsa eğitimcilik mesleği açısından bir başarı değil bir dayatma olsa gerek.geçenyıl anaokuluna yaşı tutmuyor gerekçesiyle alınmayan oğlumu bu yıl birinci sınıfa hangi bilimsel gerekçelerle otomatk kaydediyor.birisi bana izah etsin..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ben olsam 6 yıl önce yorumlandı

ben aktif-sen kurucusu olsam,dürüst öğretmen gibilerini asla üye yapmazdım sendikaya. bırakın katkı sunmayı batırır valla bunun gibiler.benden söylemesi.ha aklıma gelmişken eğer aktif sen'in kurucuları arasında varsa bu şahsiyet durum daha da vahim demektir.yandı gülüm keten helva.sizler sendika değil,deni fenerleri kurun bence.daha iyi yönetirsiniz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

AKTİF-SEN mi? 6 yıl önce yorumlandı

aktif-sen sanırım eğitimbir-sen'i bölmek üzere kurulmuş bir sendika.zaten bunların en iyi bildiği şey bölmek,parçalamak bomba gibi gelip ülkeyi havaya uçurmak.eğitim-bir-sen'in neler başardığını ,öğretmenlerin haklarını nasıl savunduğunu gördük.bırakın yeni bir hak kazanmayı,kazanılmış hakları bile tırpanlattılar.neden? işte dürüst öğretmen gibi bomba gibi geldiklerinden.aman dikkat edin de bombanın fünyesi kazara çekilmesin.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sınıf öğretmeni 6 yıl önce yorumlandı

ben 30 yila yakindir sinif öğretmenliği yapiyorum.getirilen bu sistem,ne tecrübelerimle,ne aldiğim eğitimle,ne psikolojiyle,ne sosyolojiyle ne de pedogojiyle uyuşuyor.bunlarin hepsine ters düşecek bir sistemle ksrşi karşiyayiz.yazik olacak küçük çocuklara,hep ezik yetişecekler,hep geri kalacaklar,hep üzülecekler.6 yaşindaki çocuklari okula almayi geçmişte denemişlerdi.bir yil sürdü,ertesi yil kaldirdilar.olmamişti.küçükler başaramamişti.hatalardan ders almak gerekli.her şey siyasete ve siyasetçilere kurban edilmemeli.60-66 aylik çocuklar okul öncesine gönderilmeli.saygilarimla.eğitim-sen'i böyle bir gündemi takip ettiği ve sorunlarimizi dile getirdiği için kutluyorum.saygilarimla...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Şen@dürüst öğretmen 6 yıl önce yorumlandı

unutmadan hatırlatayım;dürsüt öğetmen yüzünden tüm aktif sen'liyim diye ortaya çıkan hizmet insanları(!) dürsüt öğetmen şahsiyetinin bende oluşturduğu intiba oranında karşılık göreceklerdir.saygım;samimi yüreklere...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Şen@dürüst öğretmen 6 yıl önce yorumlandı

dürsüt öğetmen bir renk daha verdi...aktif sen'li imiş! dürsüt öğetmen, eğer sen hizmet adamı isen aktif sen daha kurulmadan ilçemde çok kayıp verecek seviyen,eğitim emekçilerine saldırıların,saygısızlığın,yalaka söylemlerin unutulmadı...bu site ve ilçem seni yeterince tanıyor...ilçem aktif sen kurucu üyesi olan arkadaşlara hayırlı olsun derim senin gibi boş teneke ile hareket ettikleri için...:)saygım; insan gibi karşıma çıkabilen tüm yüreklere...

0 Kişi beğendi.