Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

SEZGİN “GEDÜZ İLE GURUR DUYUYORUM, ONUN ATATÜRKÇÜ OLDUĞUNU BİLİYORUM”

29 Mart 2018 Perşembe 21:58
Bu haber 1941 kez okundu

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nevzat Sezgin ile çok özel bir röportaj yaptık.

SEZGİN 'GEDÜZ İLE GURUR DUYUYORUM, ONUN ATATÜRKÇÜ OLDUĞUNU BİLİYORUM”


SEZGİN “GEDÜZ İLE GURUR DUYUYORUM,
ONUN ATATÜRKÇÜ OLDUĞUNU BİLİYORUM


Kırkağaç'ın sevilen isimlerinden Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nevzat Sezgin ile çok özel bir röportaj yaptık.
Sezgin hem ilçe hemde ülke gündemine değinirken, tüm sorulara içtenlikle cevap verdi.

Hakan Demir: ADD Kırkağaç Şubesi olarak hizmetleriniz nelerdir? Bugüne kadar neler yaptınız?
Nevzat Sezgin: Merkez mahalle okullarına, 65 uzak mahalle ortaokuluna ve muhtarlıklar dâhil olmak üzere hepsine Atatürk köşeleri yaptık. Hamitli ve Gelenbe okullarına hikâye kitabı ve Atatürk çocuk kitapları hediye ettik. Ayrıca 30 adet voleybol topu dağıttık. 2016 yılında Cumhuriyet Bayramı için 500 adet Türk bayrağı ve Atatürk bayrağı hediye ettik. 11 adet Atatürk büstü de yine okullara hediye edildi.

Hakan Demir: İlçede sevilen bir isimsiniz. Yıllarca Kırkağaç’ta öğretmen olarak hizmet verdiniz.
ADD Başkanı olma amacınız neydi?
Nevzat Sezgin: ADD Başkanı olmak benim için onurdur. Çünkü derneğimizin kuruluş amacı ülkemizdeki demokrasinin cumhuriyet ve tam bağımsızlığımızın tehlike altında olmasıdır.
Bizler antiemperyalistiz. Tam bağımsızlık yanlısıyız. Bütün çalışmalarımız tam bağımsız bir demokratik ülkenin var oluşunu devam ettirmektir.

Hakan Demir: Kırkağaç Belediye Başkanı Gedüz ile yakınlığınızı biliyoruz. Gedüz’ün, derneğinize yer verme konusunda destekleri olduğunu da görüyoruz ama belediye başkanı size verdiği destekten dolayı çok eleştirildi?
Nevzat Sezgin: Belediye Başkanı Gedüz benim öğrencimdir. Ben kendisini seviyorum. Başkanlığından dolayı gurur duyuyorum. Belediye Başkanımızın da Atatürkçü olduğunu biliyorum. Kanunlar gereği belediyelerin sivil toplum kuruluşlarına yardım etmeleri kanun çerçevesinde yapılmakta.
Başkanımız bizlere yardımcı olmuştur. Burada encümen arkadaşlar ve Ak Parti ve MHP’li meclis üyeleri de bizlere yardımcı olmuştur. Kira geçişi oy birliğiyle sağlanmıştır. Buda derneğimize gösterilen yakınlığın bir göstergesidir. Bu konuda bazı kişilerin başkanı eleştirmelerini anlamamız mümkün değil. Biz dernek olarak Atatürk, Cumhuriyet, eğitim ve de tam bağımsızlık için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Tabi ki bir sivil toplum kuruluşu bütün kurumlarla belediyeyle olduğu gibi bütün kurumlarla bütün partilerle diyaloglarımız iyi olmalı. Bütün partilere eşit mesafedeyiz. Tabi ki ülkemizde ki gelişmelerde tabi bizim ilkelerimize ters gelen oluşumlar olursa bu konuda fikirlerimizi beyan ederiz.

Hakan Demir: Kamuoyunda ADD’nin CHP ile bir bağlantısı varmış gibi görülmekte ve vatandaşlar arasında ADD’nin CHP’yi destekleyen bir kurum olduğu söyleniyor?
Nevzat Sezgin: Ben yukarıda da belirttiğim gibi biz bütün partilere eşit mesafedeyiz. Biz siyasi bir kuruluş değiliz ama bizim ilkelerimiz var. Bizim ilkelerimiz Atatürk devrim ve ilkeleri doğrultusunda çalışmak. Çoğulcu demokrasi ve tam bağımsızlığı savunmaktır. Bizim vazgeçemeyeceğimiz ilkemiz laiklik ilkesidir. 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasında akıllarını başkasına satanların bu ülkeye ne kadar kötülük yaptığını gördük ve inanıyorum ki laikliğin önemli olduğunu bütün herkes görüş ve fark etmiştir.
Biz her zaman olduğu gibi antiemperyalistiz. Derneğimizde Ak Partili, CHP’li, MHP’li, Saadet Partili ve Demokrat Partili üyelerimiz mevcuttur. Şuan ki yönetimimizde de her partili yönetim kurulu üyemiz vardır.

Hakan Demir: Bir partiye üyeliğiniz var mı? .
Nevzat Sezgin: Ben CHP üyesiyim ama dernek başkanı olarak çalıştığım sürece bütün partilere eşit mesafede olduğumu yaptığım yaklaşım ve çalışmalarla gösterdim. Örneğin bütün partileri, odaları bir fiil ayırmadan ziyaret ettim. Bizim ilkelerimize kimler yakında bizler tabi ki onlara daha yakınız.

Hakan Demir:
Ülke gündemini değerlendirirsek iktidarın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Nevzat Sezgin: Biz sivil toplum kuruluşu olarak ordumuzun Afrin’de yaptığı operasyonu sonuna kadar desteledik. Bu konuda yanılmıyorsam 2.gün ben ADD başkanı olarak açıklama yaptım. Biz belirli konuların ve müesseselerin özelleştirilmesi konusunda yanlısı değiliz. Şeker fabrikaları gibi.
Biz sunu iyi biliyoruz ki Atatürk, İzmir ihtisas Kongresini yaptıktan sonra verdiği direktifleri doğrultusun da Türkiye’de Sümerbanklar, şeker fabrikaları, çimento ve demir çelik fabrikaları kurulmuş, PTT millileştirilmiş. Yani liberal bir ekonomi seçilmiş. Biz limanların, demir çelikler fabrikalarının ve şeker fabrikalarının özelleştirilmemelerine karşıyız. Zira bunlar ülkemizin kalkınmasında çok büyük katkıları olmuştur. Geçmişimize baktığımızda bir toplu iğne bile üretemeyen ülkemizin bugünkü duruma gelişinde büyük önder Atatürk aldığı kararlarla kalkınmanın temeli atmıştır. Örneğin PETKİM, TÜPRAŞ, PTT, limanlar ve demir çelik fabrikaları. Bunların özelleştirmesini tasvip etmemiz mümkün değil ama son yıllarda savunma sanayine yapılan yatırımları takdirle karşıladığımızı belirtiyoruz. Zira ülke savunmamız için bunun ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz.

Hakan Demir:  Önümüzdeki seçimlerde şahsi olarak mı hareket edeceksiniz yoksa dernek olarak mı bir siyasi partiyi destekleyeceksiniz?
Nevzat Sezgin: Önümüzdeki seçimlerde genel merkezimizin aldığı kararlar doğrultusun da hareket edeceğiz. Çalışmalarımızda kendi başımıza hareket edemeyiz.

Hakan Demir:
ADD ile ilgili Kırkağaç’ta ne tür çalışmalarınız var?
Nevzat Sezgin: Binamızı dizayn edeceğiz. Kendimizde 4 masa 20 sandalye alacağız. İç dizaynını derneğimize yakışır duruma getireceğiz. Gençlik Kolları oluşturacağız. Bu konuda çalışmalarımızı yaptık. Yapacağımız çalışmalar Atatürk ve Cumhuriyet eğitimi üzerine olacaktır. Bu konuda kitaplar alıp uzak mahalle okullarına kitap dağıtacağız. Bu konuda anıtkabir komutanlığıyla iletişime geçtik. Atamızla ilgili üç çeşit atamızı ve devrimlerini anlatan kitaplar istedik.
Bu kitaplar gelince bunları okullarımıza dağıtacağız. Tabi ki önceliğimiz uzak mahalle okulları olacaktır.
Zira oradaki çocukların kitaba ne kadar ihtiyacı olduğunu Hamitli’ye kitap götürdüğümüzde çocukların gözlerinde gördüğüm mutluluğu asla unutamam.

Hakan Demir:
Bize kısaca Atatürk'ü nasıl anlatırsınız?
Nevzat Sezgin: En büyük asker, en büyük komutan, en büyük Türk, en büyük demokrat ve en büyük devrimcidir. Ve antiemperyalisttir.
Emperyalizme karşı verdiği savaşla bize ülkemizi kazandırdığı gibi tüm mazlum milletlere de örnek olmuştur. Bugün dün gibi olduğu gibi bu yüce Türk örnek olarak tüm dünyada alınmaktadır.
Biz diyoruz ki bu nedenle “Ne Mutlu Türküm Diyene, Ne Mutlu Atatürkçüyüm Diyene” diyoruz atamızı seviyor. Ve onunla gurur duyuyoruz. Bir ay önce oğlum Pakistan’a gitmişti. Geldikten sonra aradı ona Pakistan’ı nasıl buldun dedim. Tek bir cevap verdi. Baba Atatürk’ün ne kadar büyük bir insan olduğunu bir kez daha gördüm dedi. Orada yüzde 10 zengin bir tabaka geri kalan sefalet içinde. Ülkemizin kıymetini Atamızın kıymetini anladım, bizi de Atatürkçü yetiştirdiğin için hakkını helal et dedi.

Hakan Demir: Son zamanlarda maalesef Atatürk’e karşı saldıranlar, saygısızlık yapanlar oluyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Nevzat Sezgin: Onların Atatürk’ü tanımadıklarını biliyorum. Nutuk’u okusalar atamızı daha iyi tanıyacakları kanısındayım. Ben 8 Kasım 2017 tarihinde Selanik’e gittim. 10 Kasım’da Atamızın doğduğu evi ziyaret ettim. Orada 3 bin kişinin üzerinde ziyaretçi vardı. Bütün herkes Atatürklü tişörtler giymişti. Konsoloslukta Atatürk’ün doğduğu evin bahçesindeydi. Bütün herkes hep birlikte İstiklal Marşımızı daha sonra Gençlik Marşını, son olarak da İzmir Marşı’nı söyledik. Gerçekten herkesin gözleri doldu. Orada Türk olmaktan gurur duydum.

1 gün sonra Üsküp’e gittik. Üsküp’te Osmanlı çarşısını ziyaret ettik. Çarşı Kırkağaç’ta ki eski çarşının 20 kat büyüklüğündeydi. Birçok işyerini Türkler işletiyordu. Orada yüz metre ileride çok büyük heykeller gördük. Heykeller büyük İskender’in heykelleriydi.
Yunanistan’dan ve Üsküp’te, Makedonlar ve Yunanlılar, heykellerle Büyük İskender’e sahip çıkıyorlar Bulgarlarda öyle. Biz de sahip çıkmalıyız. Eğer sahip çıkamıyorsak geçmişimize nasıl sahip çıkarız.
Biz Metehan’dan bu yana tüm büyüklerimizi seviyoruz. Onlara önerim Hasan İzzettin Dinamo’nun Kutsal İsyan ve Kazım Özalp’in Batı Cephesi kitaplarını ayrıca Erzurum-Sivas-Balıkesir ve Alaşehir Kongrelerini çok iyi okumalarını öneriyorum. Kurtuluş savasının nasıl verildiğini görsünler. Böylece Erzurum Kongrelerinde bu ülkenin bağımsızlık savasında kararlarının hangi şartlarda alındığının görmüş olurlar. Biz kurtuluş savasında olduğu gibi milli birlik ve beraberlik içerisinde olduğu gibi olmak zorundayız. Önemli olan iç cephede birlikteliği sağlamaktır.

ÖZEL HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(İHA)


Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 12

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Yücel Karakurt 2 hafta önce yorumlandı

Ne zaman Atatürk'ü İnsan ve Devlet Adamı olarak iki farklı projeksiyon ile ele alırsak zannımca daha doğru vede herkesin kucaklayabileceği gerçekliğe ulaşacağız. Nevzat hocaya gelince öğretmen olarak bence iyiydi. İnsan olarak ise hepimiz gibi artı ve eksileri vardı. Vesselam...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

golyat 3 hafta önce yorumlandı

ülkeyi içte ve dışta , çatışma, kavga politikası izleyerek,yalnızlaştıranlar,oy aldıkları çemberi genişletme adına izliyor bu politikaları 1453 ,sorun atatürkçüler değil atatürk karşıtı politika üretip 15 yıldır iktidar olanlar,artık yerlerinin daraldığını görüp ,genişletme çabasına girme olayı, kavgalı olduğu kesimlere el uzatma politikası,15 yıl küs olduğu komşusuna, oy için el uzatma olayı, yani olay gedüz-add olayı değil , sen anlamışsındır olayı olay,yerel değil genel bir politika.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Yorumcuyum 3 hafta önce yorumlandı

Insanlar nekadar fesat aynı memlekette yaşıyorsunuz ne konuşuyor sunuz arkasından birlik beraberlik varken benim eniştem kardeşlik ve beraberlik için küçücük kirkagac mı konuşuyorsunuz ey kirkagac lılar dedikoculuk yapmayın birlik olun

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Alemin kirali 3 hafta önce yorumlandı

Veeer mehteriiii

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

akıncı 3 hafta önce yorumlandı

pis kokular geliyir konuştırmayın...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

1453 3 hafta önce yorumlandı

Nevzat hocam bu ulkede herkez ataturkcudur buna inanin sorun ataturk le degil ataturkcu gecinen arkadaslarla.-Ataturkun arkasina gecerek sanki bu ulkeyi onlar kurtardi,sanki bu ulkeyi sadece onlar seviyor,sanki bu arkadaslar cagdas digerleri aptal,gerici,seriatci vb seklinde gormeleri sonucunda hem kendilerini hemde ataturkten milleti soguttular bu sonucundada suan ki durum olustu birde her siyasi partiye mesafeliyiz demissiniz yapmayin hocam add chp nin sag koludur yemeyin bizi hocam.

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

davut 3 hafta önce yorumlandı

neyin derdindesiniz, kiminiz sağcı kiminiz solcu fakat şunu unutmayın. öncelikle atatürk te bizim ismail gedüzde bizim, nevzat hocada bizim hepsi kırkağaç için evlatlarımız için bişeyler yapıyorlar. sevenlerin hoşuna sevmeyenlerin zoruna gidiyor. birlik ve beraber olmak varken değer mi

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nevzat hocaya 3 hafta önce yorumlandı

kırkağaç'a hicbir faydası olmayan, egosunu tatmin etmek icin,paranın gücüyle belediye başkanlığı yapan birine sahip çıkmak sana mı kaldı? Yakışmamış nevzat hoca! Ayrıca sen ne açıklama yaparsan yap add chpnin arka bahçesidir. Bunu çocuklara sorsan çocuklar bilir.

4 Kişi beğendi.