Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

banner55


Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


KİRKAGAC.NET
Kirkagac.Net


Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac. Net
---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------


ÜMİT ZEKİ SOYUDURU İLE SÖYLEŞİ

ÜMİT ZEKİ SOYUDURU İLE SÖYLEŞİ

ESİLA SUNA İLE KIR(I)K KAPI

18 Haziran 2015, 23:27
Bu röportaj 4614 kez okundu
-Ümit Zeki Soyuduru, kelimeleri yürekte demleyip yüreklere damlatan bir şair. Birçok antolojiye katılmış, Seni Bana Verseler ve Sevgi Sensin isimli iki tane muhteşem şiir kitabı olan bir şiir deryası. Bizler Şair Ümit Zeki Soyuduru’yu kaleminden tanımaya çalışıyoruz. Peki, size göre Ümit Zeki Soyuduru kimdir?

Ümit Zeki Soyuduru;

Yozgat ili Sarıkaya ilçesi Kadılı köyünde doğdum. İlkokulu köyümde, ortaokulu ve liseyi Yozgat’ta okudum. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. Halen bir kamu kurumunda çalışıyorum.
Sanat yaşamım, ortaokul yıllarında amatör olarak yazdığım şiirlerle başladı. Bugün ise, aynı amatör ruhu koruyarak şiir yazmaya devam etmeye çalışıyorum.
Şiirlerimi hece ölçüsüyle yazarım. Genel olarak “sevgi” konusunu işledim ve yalın bir dil kullanmaya çalıştım.
Evli ikisi kız üç çocuk sahibiyim. Ankara’da ikamet etmekteyim.   

-İlk kitabınız Seni Bana Verseler 2012, ikincisi Sevgi Sensin 2015 yılında yayınlanmış. Uzun zamandır yazdığınızı bilerek sormak istiyorum, neden bu kadar zaman beklediniz kitap çıkarmak için.

Ümit Zeki Soyuduru;
Aslında ben kitap çıkarma taraftarı birisi değilim, zaten şiir kitapları hakettiği değeri maalesef göremiyor, ama zaman içerisinde gördüm ki, iki kelimeyi bir araya getiremeyip şiir diye yazdıklarını söyleyen,  şiir sitelerinde asıp sonra da kitap haline getiren bazı kendilerini şair zanneden insanlar var. Kitap yayımlamadığımız için bizleri şair olarak görmüyorlar ve sanki çıkardıkları kitap kendilerini şair yapacakmış gibi böbürlenip duruyorlar. Kitap çıkarmak zorunda kaldım, kitap beni şair yaptı mı onu da bilemiyorum. Kitap çıkarmaktaki tek gayem, şiirlerimi derlemek, biraraya getirmek ve dileyen insanların topluca buradan şiirlerimi görebilmelerini sağlamak idi.

-Şiirleriniz ağırlıklı olarak hece ölçüsü ile yazılmış şiirler. Sizin gibi bir üstadı bulunca sormadan geçmeyelim istedim. Şiir nedir? Ve günümüzde tercih edilen serbest şiir hakkında ne düşünüyorsunuz?


Ümit Zeki Soyuduru;
İyi bir şiir hayata dokunan şiirdir. Anlaşılmayan, karmaşık yazılmış, halkın diliyle yazılmamış bir şiir, sırf şiir sanatı icra etmek için yazılmış şiirdir bence. Ayrıca şiiri nesirden farklı kılan en belirgin özellik, “kulağa hoş gelen, kafiyeli ve akılda kalıcı olmasıdır”. Bu sebeple iyi bir şiirde hece ölçüsüne, kafiye ve rediflere, uyaklara dikkat edilmeli, Türkçenin inceliklerinden ve zenginliğinden faydalanılmalıdır. Şiir yazmak, bu sebeple, ustalık gerektirir. Tabi sorunuz hece ölçüsü ile ilgili olduğu için bunu söylüyorum. Ama şu da bir gerçek ki; hece ölçüsünü çok iyi kullanan bir şiir her zaman okuyucuda çok iyi etki bırakmayabiliyor. Çünkü iyi bir şiir sadece hece ölçüsünü iyi kullanan değil; aynı zamanda şairin hislerini de iyi yansıtan, kelimeleri özenli seçilmiş bir şiirdir. Demem o ki, şiir bir bütündür; içinde kullanılan sanattan, seçilen kelimelere, işlenen konuya kadar...

Serbest şiir yazamıyorum ve serbest şiirleri de pek anlayamıyorum. Serbest yazan arkadaşlarımız şiirin anlaşılmaması için ellerinden gelen her türlü imkânı zorluyorlar gibi geliyor bana. Sanki sadece modaya uymak gibi.

-Bestelenmiş birçok şiiriniz mevcut. Biz şair olarak tanıyoruz sizi. Söz yazarı da diyebilir miyiz? Yoksa o bambaşka bir şey mi?

Ümit Zeki Soyuduru;

Şiirle söz yazarlığı arasında ufak tefek farklar var, şiir yazamayan söz yazarlığı yapamaz, bu sebeple söz yazarlığının farklı bir şey olmadığını düşünüyorum. Zaten şiir müzik gibidir. Özellikle yukarıda bahsettiğim gibi hece ölçüsüyle yazılan şiirlerin bestelenmesi daha olasıdır. Müzik de kulağa hoş gelen seslerden oluşmaz mı?

-Şiir temalarınız ağırlıklı olarak aşk, sevgi üzerine. Sizce aşk, sevgi nedir?


Ümit Zeki Soyuduru;
Aşk kelime anlamı olarak, Aşırı sevgi ve bağlılık duygusu demektir. Genellikle aşk ve sevgi üzerine hepimiz yazarız söyleriz. Montaigne: "Aşk utanma ve çekinmenin olduğu yerde vardır." demiş. Bana göre aşk; Ulaşmak istediğimiz hedef uğruna yanmayı göze almaktır. Kısacası aşk; YANMAKTIR. Sevgiyi ise aşağıdaki şiirimde kendimce ifade ettiğimi düşünüyorum.

SEVGİ

Sevgi benliğini bilmenin adı,
Sevgi sevgiliyle gülmenin adı,
Sevgi gururları silmenin adı,
Sevgiyle tüm yollar Allah’a gider!

Sevgi karşılıksız vermenin adı,
Sevgi her cefaya girmenin adı,
Sevgi nefisleri yermenin adı,
Sevgiyle tüm yollar Allah’a gider!

Sevgi susuz çölü geçmenin adı,
Sevgi ölüm zehri içmenin adı,
Sevgi kelebekle uçmanın adı,
Sevgiyle tüm yollar Allah’a gider!

Sevgi kefenlere sığmanın adı,
Sevgi küllerinden doğmanın adı,
Sevgi kötülüğü boğmanın adı,
Sevgiyle tüm yollar Allah’a gider!

Sevgi gönüllere dolmanın adı,
Sevgi dost bağında solmanın adı,
Sevgi çocuk gibi olmanın adı,
Sevgiyle tüm yollar Allah’a gider!

Sevgi sevgilinin yüzünün adı,
Sevgi peygamberin izinin adı,
Sevgi kainatın gizinin adı,
Sevgiyle tüm yollar Allah’a gider!

-Şiirlerinizi okuduğumuzda, şiirle yaşayan bir şair karşımıza çıkıyor. Buradan yola çıkarsak, şairler yaşadıklarını mı yazıyor? Yoksa yazdıklarını mı yaşıyor? Ve yazmak sizin için ne anlam ifade ediyor?


Ümit Zeki Soyuduru;
Her ikisi de mümkündür ama bence şairler genellikle yaşayamadıklarını da yazarlar. Özlem,aşk ve sevgi şairlerin kaleminde hep bu yüzden buruk kokar. Yazmak ayna misali şairin içindekini sözcüklerle yansıtmasından ibarettir. Bence şairlik azla özü ifade etme sanatıdır.

-İki tane muhteşem kitabınız var. Birçok etkinliklere ve programlara katılıyorsunuz. Yakın zamanda tarihi belli olan etkinlikleriniz, imza günleriniz var mı? Ve kitaplar çıktıktan sonra okuyucu dönüşleri nasıl oldu?

Ümit Zeki Soyuduru;
İltifatlarınız için teşekkür ediyorum ama ben amatör ruhuyla şiir yazan birisiyim. Sizin gibi şiirlerimi beğenenler oluyor ama tenkit de alıyoruz elbette. Tenkit olmazsa şiir de gerçek yerine oturamaz. Zaman zaman etkinliklerimiz oluyor ama belirlenmiş bir tarih yok şimdilik.

-Yeni kitap projeleriniz var mı? Okurlarımız kitaplarınızı nerelerden temin edebilirler.


Ümit Zeki Soyuduru;
-Elbette, “Sana Geldim’ ve ‘Sözün Özü’ ismini verdiğim yayımlanmaya hazır bekleyen iki şiir kitabım mevcut. Şiir kitapları için sponsor bulmak çok zor. İnşaallah kısmet olursa bütçemin elverdiği ölçüde kitaplaştırmayı düşünüyorum. Yukarıda da söylemiştim şiir kitaplarına pek rağbet edilmiyor sadece vitrinleri süslüyor o yüzden kitaplarımı ticari amaçlı düşünmedim.

-Şiirle ilgilenen, yazan veya kitap çıkarmayı düşünen genç şair arkadaşlarımıza neler önermek istersiniz?

Ümit Zeki Soyuduru;

Günümüz teknolojisinin şairler üzerinde hem olumlu hem olumsuz etkileri vardır. Şiir sitelerinde denetimsiz gelişigüzel yazılanların şiir olarak yansıtılması, his ve edebiyattan yoksun olması, şiirin kalitesini düşürmüştür. Okuyucu adeta şiir bataklığında boğulmuştur. Dolayısıyla güzel yazılan şiirlerde bu durumdan nasibini almıştır. İnsanlar şiir okuyamaz hale gelmişlerdir. Bu durum yeni yetişen şairlerimizi olumsuz yönde etkilemiştir. Şiir kitapları genellikle şairlerinin elinde kalmaktadır. Şimdi kimse şiir kitabına ilgi göstermemekte, hiçbir matbaa şiir kitabı yayımlamamaktadır. Türkiye’de şair enflasyonu vardır. “Kimse şiir yazmasın” demiyorum ama şiir yazan genç şair arkadaşlarımız kurallarına uygun, güzel şiirler yazsınlar, zaman içerisinde zaten kötüler elenecektir.

-Şair Ümit Zeki Soyuduru bundan sonraki şairlik ve yazarlık hayatında neleri planlıyor? Hedefleri nelerdir?

Ümit Zeki Soyuduru;

Şair için şiir, ekmek ve su gibidir. Daha iyi daha güzel şiir yazmak her şairin hedefi olmalıdır. Hedefimiz daha güzel daha iyi şiirler yazmak.

-Okumaktan hoşlandığınız Dünya ve Türk edebiyatı yazarları kimler?


Ümit Zeki Soyuduru;
Emeğe saygı gerekir. Edebiyata emeği geçen tüm şair ve yazarlarımızı elimden geldiğince tanımaya çalışıyorum.

-Adını yakın tarihte duymaya başladığımız şair ve yazarlar arasından severek okuduklarınız kimler?

Ümit Zeki Soyuduru;

Rüya TOKGÖZ, Esila SUNA ve Şerife KÖKSAL BADISABA ‘yı takip ediyorum.

-Kitaplarınızı yayınlatırken ve sonrasında ne gibi sorunlarla karşılaştınız? Ve yeni kitap çıkartmak isteyen dostlarımıza neler tavsiye edersiniz?

Ümit Zeki Soyuduru;
Elbette bir takım sorunlar oluyor. Yeni kitap çıkarmak isteyen arkadaşlarıma tavsiyem; Mutlaka piyasa araştırması yapıp kitaplarını öyle çıkarsınlar yoksa yüksek para ödemek zorunda kalabilirler.

-İş yoğunluğunuzun arasında bu keyifli söyleşiye zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun…

Ümit Zeki Soyuduru;

Ben teşekkür ederim, tüm okuyucularıma ve şiir severlere saygılarımı sunuyorum.


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 8

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abdullah ŞAHİN 4 yıl önce yorumlandı

evren göstergelerden ibaret. şair bir gösterge avcısı. dilsel gösterge olan kelimelere nüfuz etmek herkesin harcı değil. kelimelere anlam yükleyerek dünyayı anlamlandırmak fikir işçisinin işi.duygulara, düşüncelere, fikirlere ve yaşama anlam vermek ve insanoğlunun yüreginde ruhsal devinimler oluşturmak çile işi. hissetmeden, acı duymadan, dokunmadan, bilmeden, paylaşmadan ve toplumun ruhunu özümsemeden şiir yazılmaz. değerli kardeşimiz zeki beyefendinin şiirleri duygulara olduğu kadar yüreklere dokunuyor. maddi dünyalardan manevi alanlara yöneliyor.bergson'un dediği gibi, "sanat allah'a yönelirse sanat olur." sonunda allah'a yönelmeli her şey. gerçeğe... zeki beyefendi şiirlerinde bu yönelme işini en iyi gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip şairlerimizden biri. şair geçici güzellikleri kalıcı kılar. bizim gül olarak gördüğümüzü şair binlerce kristal aynadan geçirir ve değişik anlamlar yükleyerek bizlere geri sunar. şair çok şey söylemez. özünü söyler.kelimelerin efendisidir zeki üstad

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

E.Zeynep KÖKSAL 4 yıl önce yorumlandı

hepimizin yaşami boyunca hissettiği çeşit çeşit duyguyu; hüznü,kirginliği,sevinci... hepimizin içinde kendimizi bulacaği samimiyet ve yoğunlukta dile getirmeyi şiirleriyle başaran kiymetli zeki abimizi tekrar tebrik ederim

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tuba Yıldız 4 yıl önce yorumlandı

bugünün kuşağının tanıyıp değerlendirmesi gereken usta şair, sanatkar... nice başarılı eserinizde can bulmak dileğiyle...

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Erdal ÖZTÜRK 4 yıl önce yorumlandı

şair olunulmaz, şair doğulur. zekib abimde bunlardan biri.şiirlerini okduğumuzda insan kendisini engin bir düşünlerde bulmakta,ruhun ritminde adeta dans etmektedir. zeki abime başarılar dilerim.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Rana Kasapoğlu 4 yıl önce yorumlandı

zeki beyin şiirlerini severek okuyor, bestelerini severek dinliyoruz..

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Beyazıt Niyazoğlu 4 yıl önce yorumlandı

ümit zeki, henüz keşfedemediğimiz bir coşkun pınar, ümit zeki, henüz gölgelenmediğimiz bir ulu çınar. nice değerli eserlerle bezenmiş uzun bir ömür dileğiyle...

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Halil TAKKABULAN 4 yıl önce yorumlandı

ümidini zekasına binek yapmış, mısralara dupduru hisler yükleyen, yaşadığını yazan şair ümit zeki soyuduru'nun yeni şiirlerini bekliyoruz.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ERGÜN ÖZDEMİR 4 yıl önce yorumlandı

uhteşem bir şair.. şiirlerinin değeri ölçüsünde karşılık bulmasını dilerim.

Kişi beğendi.