BU ÇİFTÇİNİN HAKKINI ÖDEYEMEZSİNİZ

Çiftçi de 16.00 TL. Markette 41.00 TL

Evet yanlış okumadınız. İsterseniz sizde yazın internet arama motorlarından birine zeytinyağı market fiyatları diye o meşhur markaların fiyatlarını boy boy görürsünüz. Ben anlamıyorum 16.oo tl ye aldığın bir Zeytinyağının litresi nasıl 41.00 tl ye satılır. Hadi sattın diyelim % 10 da market karını düşelim 37.00 TL.

%10 da Firma karı düşelim 33.00 TL tam % 100 kar. Madem bu kadar fiyata satılıyor çiftçi den de 16 lira yerine çok değil 25 TL’ye satın alsana.
Ben size söyleyeyim tarıma dayalı sanayiciye 16 TL’ye zeytinyağını istemeye istemeye bir mecburi satan çiftçi, markette sizin fiyatları görünce içi sızlıyor içi. Onun için diyorum içi sızlayan, ah vah eden bu çiftçinin hakkını ödeyemezsiniz.

Bu çiftçiye yazık. Gerçekten aylarca gece gündüz o zeytinyağını üretip geçimini sağlamak, çoluk çocuğunu okutmak, evini idare edebilmek için çalışan bu çiftçiye yazık. Sen zengin olmuş sun ben zengin olmuşum inanın çok yanlış bir bakış açısı. Paylaşmamız lazım birlikte kalkınmamız lazım, hep beraber daha iyiye daha güzele gitmemiz lazım.

Kazancımızı paylaşmamız lazım. Eğer paylaşıp çiftçimizi de daha fazla kazandırırsak asıl o zaman kazanırız. Çünkü daha çok kazanan çiftçi daha çok ve daha kaliteli üretim yapar, az alandan çok verim elde eder teknolojiye, tarımsal alet ve ekipmana yatırım yapar, maliyetini düşürür, istihdam artar, evlatlarını daha iyi şartlarda okutup hem sosyal, hem kültürel, hem de ekonomik anlamda ülke kalkınmasına katkı sağlar. Hepsinden önce üretim artar.

Hal böyle olunca da firmalarımız bir birim işleyeceği ürün miktarını 10 birime çıkarır. Tabii ki işleyeceği ve satacağı ürün miktarı yükseldikçe, kazancı da yükselir. Ayrıca insanlarımız da daha ucuza tarım gıdaları tüketme imkanına kavuşur.

O yüzden değerli Firma sahipleri gelin kazançlarınızı çiftçimiz ile paylaşın, hepsi benim olsun fikrinden uzaklaşın.
Çiftçimiz kazanırsa sizde kazanırsınız. Bakın gün geçtik ce tarım nüfusu azalıyor.

Eğer böyle hepsi benim olsun fikrinde devam ederseniz inanın gün gelir mal alacak çiftçi bulamazsınız. İşte o zaman yanlış yaptığınızı anlarsınız ama iş işten geçmiş olur.

Bu duygularımla 2020 yılının çiftçilerimize, sanayicilerimize ve tüm halkımıza hayırlar getirmesini diler daha paylaşımcı bir Türkiye özlemlerimle herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.


Emin Özarı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Atmaca
Fatma Atmaca - 3 ay Önce

Öyle güzel ifade etmişsiniz ki kutluyorum.Çiftçi kazansın aracılar değil inanıyorum çiftçi seninle daha kazançlı hakkını savunan üreticiler olacak kutluyorum harika bir yazı ????????????

Mehmet can yılmaz
Mehmet can yılmaz - 3 ay Önce

İnşAllah birlik beraberlik yakalanırda tüccar çiftçiyi seçeceğine çiftçi tüçcarı secer