---------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Vaiz Osman Yılmaz"Bayramlarımız"

İlçe Vaizi Osman Yılmaz'ın Yazısı "Bayramlarımız" Yayında...

Vaiz Osman Yılmaz
BAYRAMLARIMIZ…
 
Sevgili kirkagac.net okuyucuları! Sizleri selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti-bereketi ve mağfireti üzerinize olsun. Dini bayramlarımızın ikincisi olan Mübarek kurban bayramını idrak ediyoruz. Bayramlarınız mübarek olsun efendim. Yüce rabbim sizleri sevdiklerinizle beraber sağlık-sıhhat ve selamet içerisinde daha nice bayramlara kavuştursun.
Sevgili dostlar! Bu haftaki sohbetimizde: ‘’Bayramlarımızdan’’bahsedeceğim.
 
Bayram ne demektir?
Bayramlar sevinç ve huzur günleridir. Birlik-beraberlik ve dayanışma demektir. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek, çocukları sevindirmek, kimsesizlerin kimsesi olabilmek… demektir.
 
Dini Bayramlarımızın Tarihçesi…
Hadis Rivayetlerine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v) Mekke’den Medine ye hicret edince Medine’nin yerli Müslümanları, önceki dinlerine ait bayramlarını kutlamaya devam ediyorlardı. Peygamber efendimiz, Medineli yerli Müslümanlara sordu:
—Bu günler ne günleridir; Niçin bu günlerde eğleniyorsunuz?
—Medineliler: ‘’Bugünler bizim bayramımızdır Ya Rasülallah dediler.
 Bunun üzerine Peygamber Efendimiz Allah’a dua etti. Allah da efendimizin bu duasını kabul buyurdu.
—Peygamberimiz: ‘’Allah sizlere önceki bayramlarınızdan daha hayırlı iki bayram ihsan etti, artık bundan sonra bu günlerde eğlenin…’’ Buyurdu. Ve o günden sonra artık Müslümanlar için Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere iki tane dini bayram meşru kılınmış oldu.
 
Bayramlar Nasıl idrak edilmeli?
1)Bayram günlerinde erken kalkılmalıdır.
2)Bayramın 1.günü ilk yapacağımız iş, Bayram namazına gitmek olmalıdır. Sünnete uygun olanı budur.
3) Bayram günlerinde yıkanmak ve en güzel elbiseleri giymek, güzel kokular sürünmek efendimizin tavsiyesidir.
4) Büyüklerimizin ellerini öpelim. Özellikle, annelerimiz ve babalarımız sağ iseler, öncelikle onların bayramları tebrik edilmeli ve hayır-duaları alınmalıdır.
5) Küçükleri sevindirelim. Bayram günlerinde çocuklara karşı bolluk göstermek efendimizin tavsiyeleri arasındadır.
6) Sıla-i Rahim yapalım: Akrabayı görüp-gözetmek demektir sıla-i rahim... Kur’anın emirlerindendir. Seni sevmeyeni senin sevmen; sana gelmeyene senin gitmen demektir. Atalarımız ne güzel söylemişler: İyiliğe karşı iyilik her kişinin kârı; kötülüğe karşı iyilik ise er kişinin kârı diye…
7) Kabir Ziyareti yapılabilir: Örfümüze yerleşmiştir arife ve bayram günlerinde ölmüşlerimizin kabirlerini ziyaret etmek…
Peygamber efendimiz: Ölülerin, kendilerini ziyarete gelen ziyaretçileri görebildiğini bizlere haber vermiştir. Bundan dolayı ebedi âleme irtihal etmiş olan mevtalarımızın kabirlerini ziyaret edip, onlar için yüce mevlâdan bağışlanma dilemek, onlar için yapabileceğimiz en güzel iyiliktir. 
8) Meşru dairede eğlenilmelidir: Bayramlar, sevinç ve huzur günleridir dedik… Bu vesile ile bu günlerde dinimizin helal kıldığı helal dairede eğlenilip-stres atılabilir. Yani, bayram günlerinin diğer sıradan günlerden bir farkı olmalıdır. Hatta bundan dolayı dinimiz, bayram günlerinde oruç tutmayı yasaklamıştır. 
 
Yetimin başını okşamak…
Bayram günlerinde yapılması en anlamlı davranışlardan birisidir yetimin ve kimsesizin başını okşamak… Hele kırık olan gönüllerini almak. Çok büyük bir onurdur onların imdadına yetişebilmek, Yaralarına merhem olabilmek…
Hiç olmasa bayram günlerinde kimsesizliğini unutturmalıyız o kardeşlerimize.
Peygamber efendimiz: ‘’Yetimin başını okşayan ve yetime sahip çıkan kimseyle cennette yan yana olacağız.’’ Buyuruyor.
Sahabe efendilerimizden birisi peygamber efendimize soruyor:
—Kalbim çok katılaştı Ya Rasülallah, kalbimin yumuşaması için ne yapayım? Diyor.
—Peygamber Efendimiz: ‘’Kalbinin yumuşamasını istiyorsan, Yetim ve kimsesizlerin başını okşa, açları doyur.’’ Buyuruyor.
 
Gerçek Bayramlar…
Müslüman dindaşlarımız ve soydaşlarımız Filistin’de, Irak’ta, Çeçenistan’da ve dünyanın pek çok yerinde zalim devletlerin zulmü altında inlerken bayramlar içimize sinmiyor. O kardeşlerimiz için elimizden dua etmekten başka bir şey gelmiyor. Savaşların olmadığı, anaların ağlamadığı, yalanın ve riyanın karışmadığı gerçek bayramlar istiyoruz. Rabbim bizlere içimizin sineceği, bayram gibi yaşayabileceğimiz gerçek bayramlar ihsan eylesin. 
 
Rabbim, devletimize ve milletimize zeval vermesin… 
Vatan olmayınca ezan olmaz, bayrak olmaz, din olmaz millet olmaz. O’nun için Rabbimize devletimizin ve milletimizin bekası için bol bol dua edelim, duaların kabul edildiği mübarek bayram günlerinde
 
Müslüman’ın 5 tane daha bayramı vardır…
Peygamber Efendimiz : ‘’Müslüman’ın Ramazan ve Kurban bayramı dışında 5 tane daha bayramı vardır:
1) Günah işlemeden geçirdiği gün
2) İmanla ruhunu Allaha teslim ettiği gün
3) Sırat Köprüsünden geçtiği gün
4) Cennete kavuştuğu gün 
5) Cennette Allah’ın güzel cemalini gördüğü gün müslüman’ın bayramıdır.’’ Buyurmuşlardır. İnşallah efendimizin müjdelediği bu beş bayramı yaşayanlardan oluruz.
—Tüm halkımızın mübarek kurban bayramını bir kez daha en içten dileklerimle kutluyorum.
—Rabbim, kestiğimiz ve bundan sonra keseceğimiz kurbanları yüce dergâhında kabul eylesin.
—Rabbim, birlik-beraberli ve kardeşlik içerisinde sevdiklerimizle beraber daha nice bayramlara erişmemizi nasip eylesin.
—Vatanımızı ve milletimizi her türlü tehlikelerden ve musibetlerden muhafaza eylesin.
—Öğretmenlerimizin ve eğitim camiamızın ‘’Öğretmenler Günü’’nü şimdiden tebrik ediyorum.
Önümüzdeki hafta sohbetimizin konusu,‘’İslam’ın İlme ve Âlimle verdiği Önem’’ olacak. Sevgi ve saygılarımla… Hoşçakalın…

İlçe Vaizi
Osman YILMAZ

DÜZENLEME: HAKAN DEMİRDÜZENLEME: HAKAN DEMİR
 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2010, 00:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr. Complete
Dr. Complete - 9 yıl Önce

Bizlerle paylaştığınız bu yazınız da diğerleri gibi eşsiz. Bizleri bilgi birikiminizden mahrum bırakmadığınız için size minnettarız. Yazılarınızı dört gözle bekliyoruz...

VAİZ
VAİZ - 9 yıl Önce

Öncelikle kardeşimizin rüyası hayırlar olsun,şehidimizin de mekanı cennet olsun inşallah.Malum olduğu üzere rüyalar 1)Rahmani 2)Şeytani olmak üzere iki kısma ayrılır.Sizin bahsettiğiniz,şehid ailesinin görmüş olduğu bu rüya rahmani rüyaya benziyor.Şehitlik meselesine gelince... şehid, sadece savaşta yaşamını yitirenler demek değildir.Hükmi şehid dediğimiz bir şehitlik mertebesi vardırki,efendimizin hadis-i şeriflerinden öğrendiğimize göre bubun kapsamı çok geniştir.Efendim,suda boğularak ölenler,doğum esnasında ölen kadınlar vs. hep bu kapsama giriyor.Mümkünatı yoktur demeye haddimiz yoktur.Elbette rahmet-i Rahmanı ümid ediyoruz.Rabbim,bizleri de kızının şefaatine nail eylesin inşaallah.

arkadaş
arkadaş - 9 yıl Önce

hocam size bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim geçenlerde birisinden bir rüya işittim ve sevineyimmi yoksa ne düşüneyim bilemedim birinin oğlu askerde şehit olmuş bu kişi hergün namazı kılıp mezarlığa oğlunun yanına gidiyormuş bir gün ezan okunmadan bir rüya görmüş rüyasında şehidin üstlerinden biri demiş ki sana buradaki mezarlıktaki şehitleri göstereyimmi neyse gitmişler ve tek tek şehitleri göstermiş bunlardan biride benim kızımmış rüyadan uyanan kişi inanamamış rüyasına ve namazını kılıp mezarlığa gitmiş aynen rüyasındaki isimleri tek tek bulmuş ve aynı o kişinin söylediği isimler çıkmış tabiki duyunca çok duygulandım şimdi size soruyorum böyle birşeyin mümkünatı varmıdır saygılar sunuyorum.

arkadaş
arkadaş - 9 yıl Önce

evet arkadaşlar gerçektende eski bayramların tadı yok artık hocamızın eline sağlık yine güzel bir yazı sergilemiş bizlere allah razı olsun.

Barış
Barış - 9 yıl Önce

qüseL bir bayram yazısı olmuş.... Nice byramLara hep beraber

Kırkağaçlı
Kırkağaçlı - 9 yıl Önce

Güzel bir bayram yazısı olmuş hocam,dua ve temennilerine Amin diyorum.teşekkürrler

ersen
ersen - 9 yıl Önce

ya okadarda bozulmadık.aynur abartmıssın bencetv ile ne alakası varki
ersen-soma

aynur
aynur - 9 yıl Önce

evet g.i haklısınız.bence bu iş tv kültürümüz yüzünden oldu.tvler cocukları bozdu maalesef         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<