Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

YILMAZ “İSLAMDA ŞEHİTLİK MERTEBESİNİN ÖNEMİ“

19 Mart 2012 Pazartesi 10:53
Bu haber 5431 kez okundu

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın köşe yazılarını her hafta düzenli olarak bulabilirsiniz.

YILMAZ 'İSLAMDA ŞEHİTLİK MERTEBESİNİN ÖNEMİ'


İSLAM’DA ŞEHİTLİK MERTEBESİNİN ÖNEMİ

Merhaba kıymetli kirkagac.net okuyucuları!

Rabbime hamd; habibine salât-ü selamlar olsun. Allah’ın rahmeti-bereketi ve mağfireti üzerinize olsun efendim. Hayırlı Günler… Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize dünya ve ahiret saadeti vermesini temenni ederim. Rabbim, bizlere hem dünyada hem ahirette iyilikler ve güzellikler ihsan eylesin. Bizleri istikamet üzere olanlardan eylesin.
 Kıymetli dostlar!

Bu haftaki sohbetimizde ’ Şehitlik Mertebesinden ve Çanakkale Şehitlerimiz’den’ bahsedeceğiz.

Şehit:’Allah yolunda, din, vatan, namus ve mukaddes değerler uğruna canını feda eden kimseye’ denir..

Niçin Şehid Denilmiştir?

Şehit olan kişiye bu adın verilmesinin sebebi, cennete gireceğine şahitlik edilmesinden, şahadet anında bir takım rahmet meleklerin şehidin yanında bulunmasından, Cenâb-ı Allah'ın manevi huzurunda rızıklandırılacak olmasındandır. Şehitlik, Kur’an ve Sünnete övülmüş bir mertebedir.

A) KUR’AN-I KERİM’DE ŞEHİTLİK:

1) ‘’Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyin. Aksine onlar diridirler ancak siz fark edemiyorsunuz.” (Bakara),
2) “Allah, kendi yolunda çarpışıp öldüren ve öldürülen müminlerden, karşılığı cennet olmak üzere, mallarını ve canlarını satın almıştır. Bu O’nun üzerine, Tevrat, İncil ve Kur’an’da va’dedilmiş olan bir haktır. ”(Tevbe,111)(dünyalıkları)ndan daha hayırlıdır. Andolsun, ölseniz de, öldürülseniz de Allah'ın huzurunda toplanacaksınız.’’(Ali İmran süresi,157–158.ayetler)

3) “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanmayın. Bilakis onlar diridirler, Rableri katında Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar. Arkalarından kendilerine ulaşamayan (henüz şehit olmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve onların üzülmeyeceklerine sevinirler.” (Ali İmran,169–170)
 B) HADİS-İ ŞERİFLERDE ŞEHİTLİK:

1) “Şehit olan kimseye kanı yere dökülür dökülmez altı mükâfat verilir:

1) Günahları bağışlanır.
2) Cennetteki makamını görür.
3) Cennet hurisiyle evlendirilir.
4) (Kıyametin) büyük korkusuna karşı teminat verilir.
5) Kabir azabından emin kılınır.
6) İman elbisesi ile zinetlendirilir.” (Buhari,

2) "Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, cennette gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı  arzu eder.’’ ( Hadis-i Şerif)

3) "Allah yolunda yaralanan bir kimse, kıyamet gününde yarasından kan akarak Allah'ın huzuruna gelir. Renk, kan rengidir ama kokusu misk kokusudur.’’

4) ‘’ İki göz vardır ki Cehennem ateşi görmez:

1) Allah korkusu sebebiyle ağlayan göz
2) Allah yolunda Nöbet tutarak geceleyen göz…’’

--Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid'i...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
"Gömelim gel seni tarihe" desem, sığmazsın.
Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb...
Seni ancak ebediyyetler eder istiâb.
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âguşunu açmış duruyor Peygamber.
( Mehmet Akif)

--Çanakkale Savaşı Milletimiz için bir var oluş mücadelesidir. Tıpkı Rasülüllah efendimiz zamanında Müşriklerle yapılan Bedir Savaşı gibi...

M. Akif ERSOY

Çanakkale Savaşı, bütün dünyaya “Çanakkale Geçilmez” dedirten ecdadımızın zaferiyle sonuçlanmıştır. Ecdadımız kendisine düşen vazifeyi Çanakkale’de yüz binlerce şehit vererek yerine getirmiştir.

Vatanımızı sevmek, düşmanlara onu terk etmemek, Vatanımıza gelecek her türlü zarara karşı gerekli tedbirleri almak ve gerektiği zaman vatan için cananımızı seve seve vermek kutsal bir vazifedir.

Ecdadımızın İnancı, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları, zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı koymada en önemli faktörler olmuştur.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, Korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar.

‘’Medeniyet’’ dediğin tek dişi kalmış canavar.(Mehmet Akif)

Bugün bu aziz vatanda canlarından ve namuslarından emin olarak bağımsız bir hayat yaşayan bizler, tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükran duygularıyla doluyuz. Bu duygularla bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz..

Mekânları cennet olsun. Ruhları şad olsun… Nur içinde yatsınlar. Ruhlarına Fatihalar okuyalım efendim.

Allaha emanet olunuz. Saygılar…

Osman YILMAZ
İlçe Vaizi


*********


*******

FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(HABERTÜRK)

**********

***********

********

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Osman Yılmaz 6 yıl önce yorumlandı

Üzüntünüzü paylaşıyorum. ''Ameller niyetlere göredir. Herkes, niyetlerine göre yargılanacaktır.'' hadis-i şerifinden hareketle yola çıkarak, başka devletlerin çıkarlarını koruma uğruna dahi olsa, en değerli varlıkları olan canlarını feda eden kahraman askerlerimizin Allah katında şehit hükmünde olmalarını niyaz ediyoruz. Elbette her şeyin iç yüzünü ve en doğrusunu Allah c.c bilir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

selami eke 6 yıl önce yorumlandı

hocam ne güzel açıklamışsınız şehitliğin ne olduğunu. askerlerimiz çanakkalede düşmana karşı savaşırken onun destekçisi olan ama ülkemizle hiçbir ilgisi olmayan yardımcıları anzaklar'a karşı da savaşmış ve onlarıda durdurmuştur.en acı olanıda budur osmanlı ile hiçbir ilgisi olmayan bu insanlar burada başka ülkelerin çıkarları için ölmüştür. bunları anlatmamın nedeni şu konuya girmek içindi. bugün bizim askerlerimiz de geçmişte de koreye gitmişti. ABDnin çıkarları için başka ülkelere gidiyor. belki yarın komşumuz ve dindaşımız olan suriye ye de girecek acaba ABD ve ABnin çıkarları için savaşıp ölen ve ölecek olan askerlerimizde şehit sayılırmı.

0 Kişi beğendi.