Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

YILMAZ “OKULLARIMIZ TEHLİKE SAÇIYOR!“

16 Eylül 2012 Pazar 21:46
Bu haber 2324 kez okundu

İlçe Vaizi Osman Yılmaz'ın yazılarını her hafta sitemizde düzenli olarak bulabilirsiniz.

YILMAZ 'OKULLARIMIZ TEHLİKE SAÇIYOR!'


OKULLARIMIZ TEHLİKE SAÇIYOR!

Bismillahirrahmanirrahim…

Yüce Allahın selamı tüm inananların üzerine olsun. Hayırlı günler efendim. Yine anlamlı bir yazıyla karşınızdayım.

Bu haftaki yazımda ‘ Milli eğitim okullarındaki olumsuz tablolardan’ bahsedeceğim.

Öncelikle Hayırlı Olsun!

2012 -2013 eğitim öğretim yılı tüm eğitim camiası ve milletimiz için hayırlı – uğurlu olsun. Rabbim evlatlarımıza zihin açıklığı versin. Eğitmen ve öğretmenlerimize de gayret, kuvvet ve himmet ihsan eylesin.

Evlatlarımız, yarınlarımızdır…

Yarınlarımızı kendilerine emanet edeceğimiz ciğerparelerimiz bizim her şeyimizdir. Onların donanımlı bireyler olarak yetişmesi, milli ve manevi değerlerini özümseyip mukaddesatına saygılı insanlar olmaları en büyük hayalimizdir.

Ne Yazık ki…

Ancak üzülerek söylüyorum ki, okullarımız dini ve ahlaki yönden iflas etmiş durumda. Sekerat anında can çekişen hastadan farkı yok. Eğer hemen tedbir alınmazsa ilerde onarılması mümkün olmayan bir hal alması kaçınılmazdır.

OKULLARDA EVLATLARIMIZI BEKLEYEN TEHLİKELER NELERDİR?

1) Okul Çetesi: Okul çıkışlarında öğrencilere gözdağı vermek veya onlarla kavga etmek için gelen tipi ve niyeti bozuk okul çeteleri, okullarda evlatlarımızı bekleyen en büyük tehlikelerdendir. Öğrenci kavgaları, bıçak çekmeler, yaralama olayları, hem evlatlarımız tarafından hem de idareciler tarafından bilinen bir sorundur. Bunun önüne geçilebilmesi için okul idarecilerine ve emniyet müdürlüklerine çok iş düşmektedir. Öyle ki, çoğu zaman tehdit ve gözdağının muhatabı öğretmenler de olabilmektedir.

2)  Öğrencileri Haraca Bağlama, Tehdit Etme: Okullarımızda çok sık rastlanan sorunlardan birisi de öğrenci grup ve çetelerinin masum ve kendi halindeki çocukları tehdit ederek haraca bağlamaları ve onlardan para sızdırmalarıdır. Ölümle veya dayakla tehdit edilen masum evlat, durumu ne idareye ne de eve bildirememektedir. Çareyi cebini boşaltmakta ve harçlığından feragat etmekte bulur çoğu kez…

3) Silah, bıçak ve kelebek taşıma: Genelde buluğ çağına henüz giren evlatlarımızın eğitim gördüğü liselerimizde silah, bıçak ve kelebek gibi öldürücü veya zarar verici aletlerin kullanılması diğer okullara göre daha yaygındır. Bu durum öğrenci velilerini de çok tedirgin etmektedir. Alacak – verecek meselesi, küfürleşmeler ve kız arkadaş meselesi yüzünden her yıl yüzlerce evladımız öldürülmekte ve yaralanmaktadır.

4) Esrar ve Uyuşturucu Tuzağı: Her şey merakla başlıyor. Bir kereden ne çıkar deniliyor. Masumane geliyor en başta ama zamanla bağımlılık kaçınılmaz hale geliyor. Bu nedenle esrar ve uyuşturucuya karşı özendirici davranışlardan kaçınmak gerekir.

Arkadaş Baskısı…

Yine aynı şekilde arkadaş çevresi çok önemlidir. Bir arkadaş ortamında yapılan ısrara çoğunlukla dayanılamamaktadır. Arkadaş grubunun dışında kalmak, onlardan farklı olmak korkusu yaşanmaktadır. Bir de buna merak eklenirse sigara, esrar ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanımı kaçınılmaz hale gelmektedir.

Bu nedenle gencin kendi hakkını koruması, “hayır” diyebilmesi çok önemlidir.

Aykırı bir tip olma hevesi…

Bağımlılık yapan maddeleri kullanmak buluğ çağındaki bir delikanlının kendini kanıtlamasının bir yolu olarak algılanmaktadır. Farklı ve değişik gözükmek, bir tür beğeni toplamak amaçlanmaktadır. Arkadaşları tarafından beğenilme arzusu çoğu kez evlatlarımızı yanlışa sevk etmektedir. Bağımlılık yapan maddelerin kolayca elde edilebilir olması da bir başka etkendir.

3) Cinsel İstismar: Evlatlarımız için muhtemel en büyük tehlikelerden birisi de onların, kötü niyetli kimseler tarafından cinsel istismara maruz kalmaları ve fuhşa sürüklenmeleridir. Okul çetelerinin körpecik kızlarımızı türlü hile ve tuzaklarla fuhuş bataklığına düşürmeleri görmezlikten gelinemeyecek kadar önemli bir tehlikedir. Hile ve şantaj yoluyla fuhuş sektörüne peşkeş çekilen kızlarımız aileleri tarafından da dışlanınca çareyi intihar etmekte bile görebilmektedir.

4) Küfür ve Argo Sözler: Evlatlarımızın ahlakını olumsuz etkileyen en kötü alışkanlıklardan birisi de onların yanlış arkadaş çevresinden küfür ve argo sözler öğrenmesidir. Küçücük çocukların boyundan büyük küfürler etmesi, mukaddesatımıza ve ecdadımıza dil uzatması, onun ne derece aile terbiyesinden yoksun kaldığının bir göstergesidir.

Dine, Allaha, peygambere, kitaba, anaya, bacıya, ecdada, gelmiş ve geçmişine sövüyor. Ağza alınmayacak pis laflar ediyor. Hatta bazı aileler çocuklarının küfretmesiyle gurur duyuyor ve bunu maharet zannediyor. Küfürlü konuşmayı, erkekliğin şiarı olarak görüyor.

Ağızdan çıkan hiçbir söz boşa gitmeyecek, ya lehimizde ya da aleyhimizde delil olarak kullanılacaktır. Çocuklarımızın ağızlarının bozulmaması için kötü ağızlı kimselerden uzak durması gerekmektedir.

ÇÖZÜM NEDİR?

1) Çözüm, gençlerimize sağlam din ve ahlak eğitimi vermektir.

2) Evlatlarımızla ilgilenip onlara değer verdiğimizi göstermektir.

3) Çözüm, evlatlarımızla arkadaş gibi olmak, onların sırdaşı olmak ve asla onları dışlamamaktır.

4) Çözüm, evlatlarımızı kötü arkadaş çevrelerinden uzaklaştırmak, kimlerle arkadaş olduğuyla ilgilenmektir.

5) Çözüm, evlatlarımıza karşı güzel bir model olmaktır. Evlatlarımız, en güzel insan profilini bizde görmeliler, bizi kendilerine örnek almalıdırlar.

6) Okul idarecilerinin de okulundaki öğrencilerle yakından ilgilenmesi, onlara nasihatler etmesi ve onları başıboş bırakmaması gerekmektedir.

7) Buluğ çağından itibaren gençlerimize Cinsellik ve Mahremiyet eğitimi verilmelidir.

8) Okullarımızdaki rehberlik ve danışmanlık faaliyetleri yoğunluk kazanmalıdır.

9) Evlatlarımızın manevi hayatına önem verilmelidir. Onların, inançlı bireyler olarak yetişmeleri, helal- haram bilincine sahip olmaları, güzel bir ahlaki mirasa sahip olmaları bizim onlara yapabileceğimiz en büyük yatırımdır.

10) Emniyet güçleri ve polislerimizin, sıklıkla evlatlarımızın takıldığı mekânları denetlemesi gerekmektedir.

Tekrar yeni eğitim – öğretim yılının tüm milletimize hayırlı olmasını yüce Allahtan temenni eder, okula gidecek evlatlarımızın gözlerinden öperim. Allaha emanet olunuz efendim. Sevgi ve saygılarımla… Hoşça kalınız!

OSMAN YILMAZ / İLÇE VAİZİ

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 22

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muhip SERT@fenerbahçe 6 yıl önce yorumlandı

tebrik ediyorum fenerbahçe arkadaşıma teşhis yerinde annenin babanın veremediği terbiyeyi hiç kimse veremez.hele anne baba da böyle bir rahatsızlık yoksa bütün bu olumsuzluklar annede babada da varsa toplumun vay haline...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

fenerbahçe 6 yıl önce yorumlandı

hoca çok güzel konuşmuş ama o dini ve ahlaki eğitim şimdi değil, küçük yaştayken verilmelidir. ana babadan alınması lazım şimdi alınsa ne yazar

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

zeki albay 6 yıl önce yorumlandı

hocamı tebrik ederim iyi konuşuyrr

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

süleyman bağcı@Osman yılmaz 6 yıl önce yorumlandı

yazdıklarımı hangi ruh haliyle okuyorsunuz anlamadım.ben, siz yapıyorsunuz demedim.bunlar olan şeyler.önce bunları düzeltin dedim.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Osman yılmaz@süleyman bağcı 6 yıl önce yorumlandı

beyefendi lütfen başkasının yaptığı yanlışı bana yamamaya kalkma. edepli ol.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

süleyman bağcı@Vaiz 6 yıl önce yorumlandı

t.c yi pkk lılar kullanır.türkiye cumhuriyeti diyeceksin zormu geliyor.elbette sokaklara çıkıp tebliğ yaparsınız ama ekders ücreti verirlerse.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

süleyman bağcı@Osman Yılmaz 6 yıl önce yorumlandı

ben yazdıklarınızın hayali olduğunu belirtmedim.fakat eylemleriniz hayali.bu sorunlar internet sitelerinde yazmakla çözülmüyor onu belirtmek istemiştim.ayrıca okulun sorunlarından önce siz kendi teşkilatınızın içindeki sorunları çözün.imamların birbirlerinin ayağını kaydırmalar,banka önünde kendini imam zannedenlerin meslektaşını sıkıştırmaları,atamalardaki adam kayırmalar,imamların cenazenin sahibine göre sela okumaları,mevlut başına kavga etmeleri vs.vs.vs.anladın sen onu

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sayın vaiz hocam... 6 yıl önce yorumlandı

buradan da anlaşılıyor ki toplumun her ferdi elini taşın altına koyacak bu meseleler için çalışacak, çözüm üretecek:ebeveyn diyor ki ben çocuğumu okula teslim ettim.adresi belli deyipte çocuğu ile ilgilenmeyi kesecek olursa hiç olmaz. saygılar...

0 Kişi beğendi.