Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

YILMAZ “ZİNA MI ? NİKAH MI ?“

29 Ocak 2012 Pazar 08:55
Bu haber 2328 kez okundu

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın yazılarını her hafta sitemizde bulabilirsiniz.

YILMAZ 'ZİNA MI ? NİKAH MI ?'


ZİNA MI NİKÂH MI?

Selamün Aleyküm!
Sevgili Dostlar! Bu haftaki sohbetimizde ‘İslam’da Nikâhın Önemi ve Zina Tehlikesi ‘ konusuna değineceğiz.

NİKÂH NEDİR?

Nikâh, bir evlilik sözleşmesidir. Kadın ve erkeğin, şahitler huzurunda birbirlerini karı – koca olarak kabul ettiklerini beyan etmeleridir.

NİKÂHIN ANLAMI!

 Ey insanlar! Duyduk duymadık demeyin, şahit olun ki, bizler Allahın emri, peygamber efendimizin kavli ile hayatımızı birleştirip evlenme yolunu seçtik. İyi günde, kötü günde beraber olmayı taahhüt ettik demektir.

Yüce Rabbimiz biz insanoğlunu kâinatın en şerefli varlığı olarak yaratmıştır. Ve her hususta bizlerin insan onuruna yakışır bir tutum sergilememizi istemektedir. Cinsel ihtiyaçları giderme ve tatmin olma hususunda insan onuruna yakışan tek birliktelik EVLİLİKTİR.

NİKÂHIN ŞARTLARI NELERDİR?

1) Tarafların evlenmesinde bir engelin olmaması gerekir,
2) Evlenecek çiftin veya vekâlet verdiği kimselerin nikâh meclisinde hazır olması gerekir,
3) Nikâhın ilan edilmesi, duyurulması gerekir. Su-istimale yol açmasından dolayı gizlice kıyılan nikâhlara cevaz verilmemiştir.

4) Evlenecek tarafların, ‘’ kabul ettim ‘’ diye irade beyanında bulunması gerekir.

5) Nikâh şahitlerinin nikâh anında hazır olması gerekir. Bu şahitlerin de akıl baliğ olması zorunludur.

NİKÂHIN AMACI NEDİR?

1) Cinsel ihtiyaçları helal yoldan ve insanca karşılamak: Cinsel istekler, ekmek ve su gibi bir ihtiyaçtır. Bu istek ve arzular insanın fıtratında vardır. Önemli olan bu ihtiyaçları meşru dairede karşılayabilmektir.

2) Hayırlı nesiller yetiştirmek: Evliliğin tek amacı cinsellik değildir. Bunun yanında, Vatana millete ve insanlığa faydalı bireyler yetiştirmek de bir amaçtır. Peygamber efendimiz; ‘’ Evleniniz ve çoğalınız! Zira kıyamet gününde diğer ümmetlere karşı ümmetimin çokluğuyla iftihar edeceğim.’’ Buyurmuşlardır.

3) Harama düşmekten sakınmak: Nikâh, şehveti kırar. Nefsin kötü arzu ve isteklerini azaltır. Kişi, helal olan nikâh sayesinde cinsel ihtiyaçlarını rabbinin rızası doğrultusunda karşılama yoluna gider.

Peygamber efendimiz: "Ey gençler topluluğu, aranızdan evlenmeye gücü yeten kimseler evleniversin. Çünkü evlilik gözü haramdan korur ve insanın iffetini daha iyi muhafaza eder. Güç yetiremeyen kimse oruç tutsun. Çünkü o insanın arzusunu keser." Buyurmuşlardır.

4) Eşler arasında sevgi ve ülfet oluşturmak: Evliliğin bir amacı da çiftler arasında sevgi – iffet ve muhabbet meydana getirip onları kaynaştırmaktır.

Yüce Allah Kur’an-ı kerimde:’’ Kaynaşmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de O'nun ( Allahın) varlığının delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.’’ ( Rum süresi, 21.ayet)

ZİNA NEDİR?

Nikâhsız cinsel birlikteliklerin tamamı zinadır. Aralarında nikâh bağı olmayan kadın ve erkeğin cinsel ilişkide bulunmalarıdır.

Zina akıl hastası olmayan, erginlik çağına ulaşmış kadın ve erkeğin nikâhsız cinsel ilişkisidir. Buna fuhuş da denir. Zina toplumsal çözülmenin belirtilerinden biridir.
İslam'ın koyduğu beş temel esastan biriside ırz ve neslin korunması ilkesidir. Zina, İslam’da büyük günahlardandır.

Cenabı Hak buyuruyor:''Zinaya yaklaşmayın doğrusu o büyük bir hayâsızlıktır, kötü bir yoldur. ( İsra Suresi, 32.ayet )

ZİNAYA GÖTÜREN SEBEPLER NELERDİR?

1) Evliliğin Geciktirilmesi: Günümüzde özellikle gençlerimizi yasak ilişkilere götüren sebeplerin en başında, evlilik çağı gelen gençlerimizin evlendirilmemesi gelmektedir. Eğitim – öğretim, yoksulluk, evleneceği hayat arkadaşını bulamamak gibi bir takım sebeplerden dolayı maalesef bireyler yasak ilişkilere tevessül edebiliyorlar. Ülkemizde ergenlik çağı 13 -15 yaşları arasındadır. 15 yaşına gelip de ergenlik çağına gelmeyen bireylerin sayısı yok denecek kadar azdır.

Diyelim ki bir gencimiz 15 yaşında ergenlik çağına geldi, ülkemizde ortalama evlenme yaşı, 26 -27 dir.

11 -12 yıl gibi uzun bir süre gençlerimiz cinsellik hususunda şeytanla ciddi bir mücadele içerisindedirler. Bu mücadelede iffete sahip çıkıp şeytana karşı galip gelmek de var, Allah muhafaza şeytana uyup zinaya düşmek de var… Rabbim muhafaza eylesin! Eğitim – öğretimini tamamlayan gençlerimizin evlenmesi geciktirilmemelidir. Maddi imkânsızlıklar sebebiyle evlenemeyenlere destek olunmalıdır.

2) Müstehcen yayın ve mecmualar: Zinaya götüren en büyük etken, harama bakmaktır. Ayet-i kerimede: ‘’Mü'min erkeklere söyle, gözlerini harama bakmaktan sakındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten Allah, yaptıklarından haberdardır.’’  ( Nur süresi, 30)

"Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini harama bakmaktan sakındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar.’’ ( Nur süresi, 31)

Peygamber efendimiz Hz. Ali efendimize: ‘’ Ya Ali, arka arkaya bakma, ilk bakış senin hakkındır, ancak ikinci bakışa hakkın yoktur.’’ buyurmuştur. ( Tirmizi, 38)

3) Yabancı kadınla baş başa kalmak:  Peygamber efendimiz:‘’ Sizden her kim, Allaha ve ahiret gününe inanıyorsa yanında mahremi olmayan bir kadınla baş başa kalmasın. Çünkü bunu yaparlarsa üçüncüleri şeytan olur.’’ buyurmuşlardır.(Buhari)

4) Zina ve fuhşun yayılmasını isteyenlerin faaliyetleri:

Sevgili dostlar! Yeryüzünde zinanın, fuhşun, edepsizlik ve çirkefliğin yayılmasını isteyenleri üzülerek görüyoruz. Çağdaşlık adı altında genç kızlarımızı istismar eden kötü niyetli kişilerin mevcudiyetine de hepimiz şahidiz.

Televizyonlarda, bekâreti ve sadakati önemsiz gösteren, nikâhsız yaşamı teşvik eden edepsiz yayınların sayılarının son yıllarda hızla arttığını da görüyoruz.

Yüce Allah kur’an-ı kerimde böyle kimseler için:

"İnananlar arasında hayâsızlığın yayılmasını arzu eden kimseler var ya; onlar için dünya ve ahirette elem dolu bir azap vardır.’’ buyurmaktadır.  ( Nur süresi,19)

Bu durumda bize düşen görev, milli ve manevi değerlerimize sarılmak ve bu kötü niyetli kimselerin tuzağından hem kendimizi hem de neslimizi kurtarmaktır.

ZİNANIN ZARARLARI:

Zinanın dünyevi ve uhrevi pek çok zararı vardır. Neslin bozulmasına, Toplumun ifsadına, zührevi hastalıklara, Allah’ın gazabına, Cehennem azabına vesile olur.

Zinanın zararlarını peygamber efendimizin şu hadisi özetlemektedir:

‘’ Zinanın dünyadaki üç zararı:
1- Güzelliği ve
parlaklığı giderir,
2- Fakirliğe yol açar,
3-
Ömrün kısalmasına sebep olur.
Âhiretteki üç
zararı:
1-
Allahü teâlâ gazap eder.
2- Sorgu – suali ve hesabı çok çetin geçer.
3- Cehennem ateşinde azap çekmeye sebep olur. ‘’ buyurmuşlardır. (Taberani)

ZİNAYI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER NELERDİR?

1) Zinaya götüren sebeplerden uzak durmalıyız.
2) En geç 10 yaşına geldiklerinde çocuklarımızın yataklarını ayırmalıyız. Bu, nebevi bir hükümdür, yani peygamber efendimizin bir emridir.
3) Çocukların avret yerleri, nasıl olsa çocukturlar deyip de birbirlerine gösterilmemelidir.

4) Müstehcen yayın ve programlardan uzak durmalıyız. Özellikle internet ve televizyonlardan gelecek tehlikelere karşı tedbir alınması gerekir.

5) Arkadaş çevresini iyi seçmeliyiz. Sigara içmeyen erkek değildir, Evlenmeden ilişkiye girmeyen erkek değildir gibi karanlık düşünceler çok tehlikelidir.

6) Evlenmeye gücümüz yetiyorsa evlenmeli, yetmiyorsa nefsimizi öldürmek için oruç tutmalıyız.

7) Manevi yönümüzü kuvvetlendirmeliyiz.

8) İffetli yaşam için Yüce Yaratıcıya bol bol dua etmeliyiz. Zinadan, Allaha sığınmalıyız.

Rabbim hem nefsimizi hem de neslimizi Zinadan ve Zinaya götüren çirkinliklerden muhafaza eylesin. Bizleri Harama düşmekten korusun. Âmin.

OSMAN YILMAZ / İLÇE VAİZİ


********************

********

********

**********

***********

********

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ömer 6 yıl önce yorumlandı

hocam teşekkürler verdiğin bilgiler için

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nehri seda 6 yıl önce yorumlandı

Bu haftada yine toplulumuzun kanayan yarasına parmak basmışsın,çok önemli bir konuya değinmişsin sayın hocam Allah senden razı olsun,yüreğine sağlık.....her hafta yazılarını kırkağaç netten takip ediyorum.

0 Kişi beğendi.