--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

Yılmaz"Sizce İlimmi Önemli Yoksa Dünya Malımı?"

İlçe Vaizimiz Osman Yılmaz'ın yazılarını her hafta düzenli olarak sitemizde bulabilirsiniz..

Yılmaz
SİZCE İLİM Mİ DAHA DEĞERLİ YOKSA DÜNYA MALIMI?
 
Sevgili kirkagac.net okuyucuları! Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Günahlarınız mağfur, İbadetleriniz makbul, kazançlarınız hayırlı ve bereketli olsun.
Yüce Allah’tan size ve sevdiklerinize dünya ve ahiret saadeti vermesini temenni ederim. Rabbim, bizlere hem dünyada hem ahirette iyilikler ve güzellikler ihsan eylesin. Bizleri istikamet üzere olanlardan eylesin. Hayırlı cumalar efendim.
Sevgili dostlar! Bu haftaki Cuma sohbetimde: ‘’İslam’ın İlme ve Âlime Verdiği Önem’den’’bahsedeceğim.
Kıymetli Okuyucularımız!
Büyük İslam âlimleri ‘İlim mi daha değerlidir, yoksa mal mı?’ Diye ilmi bir araştırma yapmışlar ve şu sonuca varmışlardır:
 
Şu 5 Sebepten Dolayı İlim Mal’dan Daha Değerlidir…
1) Mal, belki dünyada insanı rahat ettirir, bazı sıkıntılardan kurtarabilir. Ama ahirette kişiye malının ve kazancının çokluğu fayda vermez. Sıkıntılardan kurtaramaz.
Oysa İlim;Eğer kendisiyle amel ediliyorsa, kişiye hem dünyada hem ahirette fayda sağlar. Sıkıntılardan kurtarır.
2) Mal, Karun’dan ve Firavn’dan miras kalmıştır. Karun ve Firavn, arkalarında miras olarak mal’dan başka bir şey bırakmamışlardır.
Oysa İlim,Peygamberlerin ve Allah Dostlarının mirasıdır. Peygamberler ve Allah dostları miras olarak mal- mülk yerine ilim bırakmışlardır. Efendimiz: ‘’Peygamberler, arkasından miras olarak dinar ve dirhem bırakmamışlardır. Onların mirası ilimdir.’’ Buyurmuşlardır.
3) Mal, Paylaşmakla azalır ve tükenir. Oysa ilim, Paylaşmakla artar, çoğalır.
4) Kendisiyle amel edilen ilim, kişinin cennete girmesini kolaylaştırır. Ama mal böyle değildir.
5) Mal sahipleri sonraki nesiller tarafından unutulur gider, ama arkasından ilmi bir eser bırakan kimseler asla unutulmazlar. Mevlana Celaleddin-i Rumi Hz.leri, İmam Rabbani ve Abdül Kadir-i Geylani Hz.leri unutulmayan ilim adamlarımızdandır.
 
Dinimize Göre İlim Öğrenmenin Hükmü Nedir?
Kıymetli okuyucularımız! Yüce dinimiz İslam’a göre her Müslüman’ın ilim öğrenmesi ve öğrendiği bu ilimle toplumu aydınlatması farz’dır. Tıpkı 5 vakit kıldığımız namaz gibi, Ramazan ayında tuttuğumuz Ramazan Orucu gibi…
Kur’an-ı Kerime Göre İlim Öğrenmek…
Kur’anın ilk nazil olan ayet-i kerimesi: ‘’ Yaratan Rabbi’nin adıyla oku…’’ olmuştur. (Alak süresi,1-5)
 ‘’Eğer bilmiyorsanız bilenlere sorunuz…’’ (Nahl Süresi,43.ayet)
 ‘’Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’’ (Zümer süresi,9.ayet)
 Peygamber Efendimizin Hadis-i Şeriflerinde İlim Öğrenmek…
 ‘’ İlim öğrenmek, kadın- erkek her Müslüman’ın üzerine farz’dır.’’ 
 ‘’ Beşikten mezara kadar ilim talep ediniz.’’ ( Tirmiz, ilim)
 ‘’ İlim Çin’de de olsa bulup öğrenin.’’ ( Tirmizi,ilim;2)
 ‘’ İlim tahsil etmek için yola çıkan kimseye Allahü Teâlâ Cennete giden yolu kolaylaştırır.’’
 
Öğretmenlerimiz ve Eğitim Camiamız…
Öpülesi ellerdir onların elleri. Çünkü toplumu aydınlatmaktır onların dertleri… Yeryüzünden cehaleti, küfrü ve yobazlığı kaldırmanın derdi ve telaşesi içerisindedirler. Bu yüzden Peygamberimiz: ‘’ İki kişiye gıpta edilir, imrenilir: Birincisi: Allah’ın verdiği malı yoksullarla paylaşan kimse. İkincisi: İlim öğrenip insanları aydınlatan kimse…’’ buyurmuşlardır.
 
İslam, İlme Ve Tekâmüle Engel Değildir… Efendim! Çok sık duyduğumuz yanlış sözlerden birisi, İslam’ın bilime ve gelişmeye engel olduğu yanılgısıdır. İslam, kesinlikle ilme, fenne ve gelişime açık bir dindir. Bilakis, Yukarıdaki ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzere İslam, İlim öğrenmeyi, aydınlanmayı ve gelişmeyi teşvik etmiştir. Geri kalmamızın sebebi din değil, dini yanlış anlama ve algılama biçimimizdir.
 
Her bir İlim ve Fen ‘’Allah’’ der…
Kâinatta mevcut olan her şey Allah’ın Varlığının muhteşem bir eseridir. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi, Felsefe vs. Allah’ın varlığına ve birliğine birer nişanedir. Hiç Allah inancı olmayan bir kimse rahatlıkla bu ilimler sayesinde Rabbini bulabilir. Kâinatta mevcut olan hiçbir şeyin sahipsiz ve kendiliğinden olamayacağını bilebilir. Tabiatın rastlantılarla ve safsatalarla idare edilemeyeceğini bilebilir. En güzel surette yaratılan ve Allah tarafından kâinatın en şereflisi olma şerefi verilen insanoğlunun başıboş olamayacağını idrak edebilir.
 
Gerçek Aydın Kimdir?
1) İlim, kişiyi Allah’a yakınlaştırmalıdır. Eğer ilim kişiyi Allah’tan uzaklaştırıyorsa o zaman o ilim değil, zulüm’dür. Dünya ve ahirette o kişinin başına beladır.
2) İlim adamı mütevazı olmalıdır. Kişi okudukça, öğrendikçe ne kadar cahil olduğunun farkına varır. İlim, insanın kendini bilmesidir.
3) İlim adamı ilmiyle amil olmalıdır. Zira, bir şeyi bilmek; onunla amel etmeyi gerektirir. Peygamber efendimiz: ‘’ İnsanlar helak oldu, ancak âlimler müstesna… Âlimler de helak oldu, ancak, ilmiyle amel edenler müstesna…’’ buyurmuşlardır.
4) İlim adamları yanlışa düşmemek ve muvaffakiyet kazanmak için Allaha bol bol dua etmelidir. Kur’an-ı Kerim’de: ‘’ Rabbim! İlmimi artır de…’’ buyrulmaktadır.(Ta-ha: 114)
5) İlim adamının birinci gayesi toplumu aydınlatmak olmalıdır. Maddiyat, ilim adamında kesinlikle birinci gaye olmamalıdır.
6) İlim adamı cimri olmamalıdır. Peygamber efendimizin tabiriyle: ’’İlmini insanlardan kıskanmamalıdır.’’ İlmi insanlardan gizlemek de bir cimriliktir.
7) İlim adamı, ilmin gerçek sahibinin Allah olduğunu bilmeli ve öğrendiği her şeyi onun sayesinde öğrendiğinin şuurunda olmalıdır. Her şeyin yegâne sahibi Allah olduğu gibi İlmin de gerçek sahibi Allah’tır.
8) İlim adamı Takvalı olmalıdır. Yani, Günah işlemekten sakınıp ibadetlerde istikrarlı olmalıdır. Allah ( c.c) Kur’an-ı kerim’de : ‘’ Allah’tan en çok âlim kimseler korkar…’’ buyurmaktadır
 
Gelin Müslüman-Türk Aydınlarımızdan Bazılarını Tanıyalım…
1)Akşemseddin: Mikrobu bulan ilk insan. Fatih Sultan Mehmet’in hocasıdır.
2)İbn-i Sina: Ünlü doktor. El kanun Fi’t Tıp adlı eseri 600 yıl Avrupa’da temel ders kitabı olarak okutulmuştur.
3)Mimar Sinan: Meşhur mimarımız. 400 yıllık mimari eserleri günümüzde hala dim dik ayaktadır. Selimiye ve Süleymaniye Camilerimizin mimarıdır.
4)İsmail Gelenbevi: Hemşerimiz olan bir bilim adamıdır. Hem matematik alanında hem de dini alanda müthiş bir dahidir.
5)Piri Reis: İlk Dünya haritasını çizen, Amerika kıtasını ilk kez keşfeden ünlü denizcimizdir.
6)Fatih Sultan Mehmet: Havan topunun ilk mucididir.
7)Hazerfen Ahmet Çelebi: İlkel yolla da olsa ilk uçuşu gerçekleştiren ilk kişidir.
8)Evliya çelebi: Bir gece rüyasında peygamber efendimizi görüyor. Beraber sabah namazı kılıyorlar. Daha sonra efendimizin huzuruna giderek O’dan dua istiyor. ‘’Şefaat Ya Rasülallah diyeceğine,heyecandan ‘’Seyahat Ya Rasülallah..’’ diyiveriyor. Efendimiz de kendisine dua ediyor. Dünyayı dolaşıyor. Ve bir de seyahatname adlı eser yazıyor.Daha bunun gibi binlerce Müslüman-Türk aydınımız var….
-Tüm öğretmenlerimizin ve eğitimcilerimizin ‘’Öğretmenler Günü’’ kutlu olsun. Vefat etmiş olanların mekânları cennet olsun. Rabbim ilim adamlarımıza kolaylıklar ve muvaffakiyetler ihsan eylesin. ÂMİN

Osman Yılmaz
İlçe VaiziDÜZENLEME: HAKAN DEMİR

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2010, 23:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
g.i
g.i - 10 yıl Önce

evet bu haftaki yazınızı bende begendim tebrik ederim..bizleri her hafta bilgilendiriyosunuz sağolun

İbn-i Sina
İbn-i Sina - 10 yıl Önce

Yazınız bir kere okumak içinde barındırdığı manayı anlayabilmek için yeterli olamaz. Yazılarınızın devamından bizleri mahrum etmeyiniz...

Ali,halil,soner
Ali,halil,soner - 10 yıl Önce

hocam, sizi takip ediyoruz manisada. öğrenci arkadaşlarımın hepsini selamı var.kolay gelsin hocam

Dr. Complete
Dr. Complete - 10 yıl Önce

Yazınız çok güzel ve gerçektende insan hayatına yön verecek nitelikte. Yazılarınızın devamını bekliyoruz...

Sedat
Sedat - 10 yıl Önce

İlim elbette maldan değerlidir ama mal olmadan da olmuyor hocam yine güzel ve anlamlı bir yazı olmuş

arkadaş
arkadaş - 10 yıl Önce

tabikide ilim, daha önemlidir gerçi kişiye göre de değişir allah ilimden, kur andan, namazdan ,oruçtan ve üzerimize farz olan bütün ibadetlerden ayırmasın. ilim olmaz sa bunların hiç biri olmaz. saygılar hocam elinize yüreğinize sağlık.

Kırkağaçlı
Kırkağaçlı - 10 yıl Önce

Hocam,kusura bakmayın, Tebrikler hocam yazacağıma yanlışlıkla hoca yazmışım,sonradan farkettim.özür diler,saygılar sunarım

Kırkağaçlı
Kırkağaçlı - 10 yıl Önce

Gerçek ilim adamında olması gereken vasıflardan bahsetmişsiniz.her zamanki gibi gene mükemmel bir yazı.teşekkürler


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net


< ------------------