--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

15 Yangın Tankerinden 2'si Kırkağaç'a Verildi

Manisa İl Özel İdare tarafından verilen 15 yangın tankerinden 2 si Kırkağaç’a verildi.

15 Yangın Tankerinden 2'si Kırkağaç'a Verildi

İlçemize 2 Yangın Tankeri Verildi

Manisa İl Özel İdare tarafından verilen 15 yangın tankerinden 2 si Kırkağaç’a verildi. Geçtiğimiz yıl İl Özel İdaresi’nin kaynakları ile merkez ve ilçelere bağlı 33 köye orman yangınında ilk müdahaleyi yapıp, yangının büyümemesi için 3 ton kapasiteli yangın söndürme tankeri alınarak köy muhtarlarına verilmesinin ardından, bu yıl da, İl Özel İdare’si desteğiyle alınan 15 yangın söndürme tankerini Manisa Valisi Celalettin Güvenç, köy muhtarlarına teslim etti.

İl Özel İdare bahçesinde yapılan yangın söndürme tankeri dağıtım törenine Valimiz Celalettin Güvenç, İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, İl Özel İdare Genel sekreteri Selami Katran,   Orman İşletme İl Müdürü Tuncay Can, Çevre ve Orman İl Müdürü Yahya Güngör, İl Genel Meclisi üyeleri ve köy muhtarları katıldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Katran,  orman yangınları ile mücadelede kullanılacak 15 adet itfaiye tankerinin toplam maliyetinin 81 bin TL olduğunu vurgulayarak, son 1 yılda önemli bir bütçenin ayrıldığını kaydetti.

İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, Vali Celalettin Güvenç’e yaptığı bilgilendirmede 2009 yılında 33 adet itfaiye tankerinin orman köylerine dağıtıldığını, bugün dağıtılan tankerlerle son 1 yılda 48 yangın söndürme tankerine ulaşıldığını kaydetti. Çiftçi, devletin sunduğu imkanlar ve vatandaşların hassasiyeti ile son yıllarda orman yangınlarında önemli bir düşüşün yaşandığına işaret ederek, “ Manisa’da son 10 yılda 300 hektar orman alanı yanmıştır. Fakat yangın oranları 2008’de 200 hektarla yüzde 30,  2009 Yılında da 107 hektarla yüzde 60, 2010’da yangın riski geçmemiş olsa da şimdiye kadar 54 hektar yangınla önemli bir düşme yaşanmaktadır. Amacımız bu gidişi orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızla birlikte hızlandırmak ve yangınları önlemektir.”dedi.


Amaçlarının ormanları geliştirmek ve korumak olduğunu ifade eden İbrahim Çiftçi, Bakanlığın 5 yıllık ağaçlandırma seferberliğinde Manisa’da başarıya ulaşıldığını söyledi. Çiftçi, 90’lı yılların sonunda yılda dikilen ağaç sayısının 400 binlerde olduğunun, seferberlik ile 2008’de 664 bin ağaca, 2009’da 1 milyon 200 bine, 2010 yılında ise 2 milyon 600 bin ağaca ulaşıldığının altını çizerek, “Fidan dikimi ve ağaçlandırma konusunda her yıl önemli çalışmalar yapmaktayız. Diktiğimiz kadar ormanları korumak ta gerekiyor. Bu anlamda devletimiz araç yardımları ile çıkabilecek yangınları önleme açısından güzel çalışmalarda bulunuyor.”şeklinde konuştu.


Valimiz Celalettin Güvenç de, orman yangınlarını önleme noktasında devletin gereken tüm önlemleri aldığını ve araç konusunda orman köylerine önemli araç yardımında bulunduğuna dikkat çekerek, vatandaşların çıkabilecek yangınları önleme konusunda duyarlı olmalarını istedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından Valimiz Celalettin Güvenç ve daire müdürleri, Merkez ve Akhisar, Gölmarmara, Kırkağaç, Soma, Gördes, Salihli, Demirci, Kula, Turgutlu, Sarıgöl, Saruhanlı ve Alaşehir ilçe köylerindeki 15 orman köyü muhtarına itfaiye tankerlerinin anahtarını teslim etti. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2010, 00:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
arkadaş
arkadaş - 10 yıl Önce

ne çok araç alınıyo ilçemize arkadaşlar sizde farkettiniz mii

@karakurt
@karakurt - 10 yıl Önce

bu 2 tankerde süsleriyle 1 hafta gösterimde kalır artık alınan diğer araçlar gibi :) ne diyelim hayırlısı olsun

ersen
ersen - 10 yıl Önce

sevindirici bir gelişme.hayırlı olsun
ersen-soma

g.i
g.i - 10 yıl Önce

tankerle kandırıyorlar bizi işte.

aynur
aynur - 10 yıl Önce

baya araç geldi kırkağaça bu sevindirici bi gelişme


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net