--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Ahilik Haftası kutlama programları, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreniyle başladı.

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI


Bu yıl 32’nci kez kutlanan Ahilik Haftası kutlama programları, Manisa Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreniyle başladı.

Kortej yürüyüşü ve Bedesten Nikâh Salonu’nda yapılan törenle devam eden kutlama programında, yılın ahisi seçilen Faik Ünaler’e  ‘Ahi Beratı’ takdim edildi.

Kırkağaç Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet özçetin'in de katıldığı program Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (MESOB) Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. Törene Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Milletvekili Tamer Akkal, Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nursel Ustahmehmetoğlu, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fırat Özcan, Zabıta Dairesi Başkanı Mustafa Duman, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, oda başkanları, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından katılımcılar, Şehzadeler Mehteri öncülüğünde Valilik binası önünden tarihi Bedesten Nikâh Salonu’na kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Ahilik Haftasını Kutladılar

Törende sırasıyla birer konuşma yapan, Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Manisa Ticaret İl Müdürü Kenan Kınay ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 32. Ahilik Haftasının başta esnaf ve sanatkârlar olmak üzere tüm toplumumuza hayırlar getirmesini temenni etti.

Ahilik Kültürünün Önemini Vurguladı

Çelik’in ardından Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü bir konuşma yaptı. Ahilik kültürünün önemine değinen Güzgülü, ahiliğin, Türk-İslam kültürünü yansıtan bir esnaf teşkilatı olduğunu belirtti. Güzgülü’nün ardından konuşan Manisa Milletvekili Tamer Akkal ise emeğiyle, alın teriyle, ekmeğinin peşinden koşan esnaf ve sanatkârlara ömürlerinde bereketler diledi.

Köklü bir teşkilat

Programın kapanış konuşmasını Manisa Valisi Ahmet Deniz yaptı. Ahilik teşkilatının bu coğrafyada çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Deniz,” Ahilik teşkilatımız yaklaşık bin yıldır bu coğrafyada köklü derinliği olan ve aslında insanlığın bütün değerlerini barındıran bir kültür. Bir beylikten cihan devletine gitmede en önemli mihenk taşlarından bir tanesi aslında ”ifadelerinde bulundu.

Faik Ünaler Yılın Ahisi Seçildi

Konuşmaların ardından Yunusemre Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, temsili şed kuşanma töreni sahneledi. Törende ayrıca yılını ahisi seçilen 49 yıldır at arabası imalatçısı 73 yaşındaki Faik Ünaler'e MESOB Başkanı Geriter ve Vali Deniz tarafından şed kuşatıldı. Bunun yanı sıra Yılın Kalfası Seçilen Hüseyin Kurt, Yılın Çırağı Batuhan Koyuncu ve Yılın Kadın Girişimcisi Elif Kaya'ya ödülleri verildi.
 

 
 


Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 09:33

hakan demir

YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net


Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net< ------------------