--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

AZGIN “SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARININ YÜZÜ GÜLECEK“

Kırkağaç Sağlık-Sen İlçe Temsilcisi Ahmet Azgın, Kirkagac.NET aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı. İşte Azgın açıklamasında yer alan ifadeler.

AZGIN “SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARININ YÜZÜ GÜLECEK“
AZGIN "SAĞLIK-SEN SAĞLIK VE SOSYAL
HİZMET ÇALIŞANLARININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK
"

Kırkağaç Sağlık-Sen İlçe Temsilcisi Ahmet Azgın, Kirkagac.NET aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı. İşte Azgın açıklamasında yer alan ifadeler.

"Kamu İşveren Heyeti ve Memur-Sen Konfederasyonu arasında yürütülen 3.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri Memur-Sen’in elde ettiği kazanımlarla sonuçlandı.

Kamu çalışanlarının 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan sosyal ve mali haklarına ilişkin tekliflerin müzakere  edildiği görüşmelerde heyetler arasında mutabakat sağlanan Toplu Sözleşme İmzalandı.

2016 YILI  İÇİN  6+5, 2017 YILI  İÇİN DE  3+4
   
“2016 için 6+5, 2017 için 3+4 zam oranları, enflasyonun kamu görevlilerini değil, kamu görevlilerinin enflasyonu rahat bir şekilde ezmesini sağlamıştır”, “3. Dönem Toplu Sözleşmesi, kamu görevlilerine, ailelerine ve milletimize hayırlı ve bereketli olsun.

Sağlık-Sen’in Toplu Sözleşme Masası’nda elde ettiği kazanımlar, sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek. Kamu İşveren Heyeti’yle yapılan görüşmeler sonrası 2016 ve 2017 yılı için geçerli olacak 3. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nden imzalanan Mutabakat Metni’nde, sağlık çalışanlarının döner sermayeden alacakları payın artırılmasından, izinli günlerde döner sermaye kesilmemesine kadar birçok kazanım bulunuyor. Ayrıca, önceki yıllarda elde edilen kazanımlar da aynen geçerli olacak.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu ve Üniversite Hastanelerinde 2005 yılından sonra göreve başlayan 300 bin çalışana 1 derece verilmesinin de yer aldığı kazanımlarda, yıpranma payı konusunda da 2016 yılından itibaren uygulanmak üzere Bilim Kurulu kurulması yer alıyor.

Tüm çalışanlarımızın emekli maaşlarının ve emekli ikramiyesinin artmasını sağlayacak Özel hizmet tazminatı yansıtma oranlarının 15 puan artırılmasını sağladık. Bu şekilde emekli ikramiyesini 3800 TL, emekli maaşlarını 100 TL artırılmasını sağladık.

KAPSAMLI ve BOL KAZANIMLI BİR TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ OLDU

Sağlık-Sen’in, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Hizmet Kolu’nda Toplu Sözleşme Masası’nda elde ettiği kazanımlar şu şekilde:

•Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu ve Üniversite Hastanelerinde 2005 yılından sonra göreve başlayan 300 bin çalışana 1 Derece kazandırıldı. (Bu kazanım sayesinde düşülen dereceye göre 250 TL’ye kadar ek kazanç elde edilecek.)

•Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda ayda 5 güne, yılda 10 güne kadar kullanılan yıllık izinler döner sermayede çalışılmayan günden sayılmayacak. (Bu kazanım sayesinde Hekimlerde 150-500 TL, hekim dışı çalışanlarda 50-150 TL zarar ortadan kaldırıldı.)

•Üniversite hastanelerinde ayda 5 güne, yılda 10 güne kadar kullanılan yıllık izinler döner sermayede çalışılmayan günden sayılmayacak. (Bu kazanım sayesinde Hekimlerde 150-500 TL, hekim dışı çalışanlarda 50-150 TL zarar ortadan kaldırıldı.)

•Adli Tıp Kurumu’nda ayda 5 güne, yılda 10 güne kadar kullanılan yıllık izinler döner sermayede çalışılmayan günden sayılmayacak. (Bu kazanım sayesinde Hekimlerde 150-500 TL, hekim dışı çalışanlarda 50-150 TL zarar ortadan kaldırıldı.)

•Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı entegre hastanelerin özellikli birim kadro unvan katsayıları 0,40’dan 0,50’ye çıkarıldı. (Bu kazanım sayesinde entegre hastanelerin özellikli biriminde görevli bir sağlık çalışanı 350 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)

•Komisyon kararı aranmaksızın re’sen geçici görevlendirilenlere kadrosunun bulunduğu kurum veya görevlendirildiği kurumdan hangisinin döner sermayesi yüksek ise oradan döner sermaye ek ödemesi yapılacak.

•Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan personelin hem döner sermaye tavan katsayısının 1.50’den 1.70’e çıkarılması, hem de hizmet alanı kadro unvan katsayılarının 0,05 puan artırılması sağlandı. (350 bin sağlık çalışanını ilgilendiren bu kazanım ile GİH, TH, YH sınıfına 100 TL’ye kadar, sağlık hizmetleri sınıfına 200 TL’ye kadar ek ödeme kazandırıldı.)

•Üçüncü seviye acil servis ve üçüncü seviye yoğun bakımlara döner sermayede 0,10 ek puan alındı. (Bu kazanım sayesinde bu birimde görevli bir sağlık çalışanı 250 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)
•Üçüncü basamak sağlık tesislerinde görev yapan uzman hekimlerin hizmet alanı kadro unvan katsayılarının 2.50’ye çıkarılması sağlandı. (Bu kazanım sayesinde bu birimde çalışan bir uzman hekim 350 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)

• 112 Acil Sağlık İstasyonu sorumlu sağlık personelinin hizmet alanı kadro unvan katsayısının 0.50’ye çıkarılması sağlandı. (Bu kazanım sayesinde 112 Acil Sağlık İstasyonu sorumlu sağlık personeli 400 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)
•Çevre Sağlığı ve tütün denetimi yapan personele yüzde 5 ek puan alındı. (Bu kazanım sayesinde bu birimde görevli bir sağlık çalışanı 100 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)

•AFAD’a bağlı kampların bulunduğu illerde görev yapan hekim dışı sağlık çalışanlarının tavan katsayılarının 1.80’e çıkarılması sağlandı. (Bu kazanım sayesinde bu illerde görev yapan sağlık çalışanlarının 200 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)

•Yemek hizmetinden faydalanamayan 112 personeline nakdi yemek yardımı yapılması sağlandı. (Bu kazanım sayesinde yemek hizmetinden yararlanamayan 112 personeline 174 TL nakdi yemek bedeli ödenecek.)

•2016 yılından itibaren uygulanmak üzere sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi için BİLİM KURULU kurulması sağlandı.

•Adli Tıp Kurumunda görev yapan personelden tavan katsayısı 1.50 olanların tavan katsayılarının 1.70’e çıkarılması sağlandı. (Bu kazanım sayesinde Adli Tıp Kurumu personeli 150 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)

•Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda nöbet tutan çalışanların nöbet ücretlerinin her nöbet günü için 4 saate, haftada 12 saate çıkarılması sağlandı. (Bu kazanım sayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda nöbet tutan yaklaşık iki bin personel 200 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)

•Kanunla belirtilen uzman hemşirelik ve uzman ebelik şartlarını taşıyanların özel hizmet tazminatlarının 5 puan artırımlı ödenmesi sağlandı. (Bu kazanım sayesinde uzman ebe ve uzman hemşireler 40 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)

•Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık personelinin tavan katsayıları 1.50’den 1.70’e çıkarıldı. (Bu kazanım sayesinde GİH, TH, YH sınıfına 100 TL’ye kadar, sağlık hizmetleri sınıfına 200 TL’ye kadar ek ödeme kazandırıldı.)

•Üniversite hastanelerinde görev yapanların döner sermaye katsayılarının YÖK ile birlikte daha adil bir şekilde yeniden değerlendirilmesi kararı alındı.

•Adli Tıp Kurumu’nda ölüm raporu ve otopsi nöbeti tutan çalışanların tavan katsayılarının yüzde 10 artırılması sağlandı. (Bu kazanım sayesinde hekimler 500 TL’ye kadar, diğer çalışanlarımız 150 TL’ye kadar ek kazanç elde edecek.)

3.dönem toplu sözleşme sürecinde Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarımızın yüzünü güldürecek hizmet kolumuzda bir çok  kazanımla birlikte genel toplu sözleşmede de önemli kazanımların altına imza attık.Bu süreçte Bize desteklerini esirgemeyen  tüm teşkilat mensuplarımıza ve tüm üyelerimize teşekkür eder,toplu sözleşme kazanımlarımızın tüm Sağlık ve Sosyal hizmet çalışanlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim.

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(İHA)

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 09:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
insaf
insaf - 5 yıl Önce

ülkem kana boyanmış, hergün yeni bir şehit haberi, fidanlar taorağa uzanmış, siz kalkmışsınız aldığınız üç kuruş zam üzerinden parti propagandası yapıyorsunuz, biraz insaf biraz da edep!


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net