--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

ÇİN MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI

Uygur Türklerine yapılan şiddet ve baskılara Manisa’dan tepki geldi.

ÇİN MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI
ÇİN MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yapılan şiddet ve baskılara Manisa’dan tepki geldi.

Manisalı sivil toplum kuruluşları tarafından Çin mallarına boykot çağrısında bulunuldu.
Manisa Sivil Dayanışma Platformu (MASİDAP) tarafından Manolya Meydanında Çin zulmüne maruz kalan Uygur Türklerine destek olmak için ortak bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını MASİDAP Dönem Sözcüsü Memur

Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu okudu.

“Müslüman Uygur Türkleri, bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan Hür ve Bağımsız olana ve bu topraklarda İlahikelimetullah cari olana kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır” diyerek konuşmasına başlayan Sofuoğlu, “Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. Türkistanlı kadınlar, ‘plan dışında’ hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuluyor.

Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi hâlinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz kalıyor, doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişinin görevine son veriliyor. Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor. Halka önder olabilecek kapasitedeki bazı Alimler de zehirlenerek öldürülüyor” dedi. Çin’in dünyanın sessizliğinden cesaret aldığını kaydeden Sofuoğlu, şunları söyledi:

“Dünyanın sessizliğinden cesaret alan Çin her güne yeni bir katliam ile başlıyor. 15 günde Çin’in resmi verilerine göre onlarca, insan hakları kuruluşlarına göre yüzlerce Müslüman yaşamını yitirdi, binlercesi cezaevine konuldu. Kahrolsun faşist Çin, kahrolsun bu zulme gözlerini kapatanlar. Bölgeden sağlıklı haber alınamamaktadır. Bölgenin dünya ile bağının kesilerek bu şekilde karantinaya alınması, durumun vahametiyle ilgili endişelerimizi arttırmaktadır. Çin, Doğu Türkistan’da olup bitenleri, gerçek haber ve bilgilerin üstünü zorla örttürmektedir.

Kendi güdümündeki medyayı müthiş derecede dizginleyerek, kör ve sağır duruma getirmektedir. Gerçekleri kontrol ederek ustaca ve sinsice gizlemektedir. Çin’in bu sahtekârlığı bütün dünyaca bilinmektedir. Çin hükümetinin soykırıma dönüşen uygulamaları, her yıl yüzlerce Müslüman’ın hayatını kaybetmesiyle son buluyor. Dünya bu soykırıma, bu insanlık zulmüne, bu alçaklığa ve vahşete seyirci kalarak, ortak oluyor. Lanet olsun böyle faşizme, lanet olsun Çin zulmüne. Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asanları kınıyoruz. Tüm dünya sussa da biz susmayacağız!”

Doğu Türkistan’daki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için boykot çağrısı yaptıklarını anlatan Sofuoğlu, “Çin malına hayır diyerek, tepkimizi gösterelim, Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza faşist Çin zulmünü protesto için ve boykot için harekete geçelim” dedi.

Sofuoğlu’nun açıklaması sık sık, “Türkiye Uyuma, Türkistan’a Sahip Çık”, “Hainler, Katiller Hesap verecek”, “Kahrolsun zalimler, kahrolsun Faşist Çin”, “Mazlum, Müslüman, Doğu Türkistan” sloganlarıyla kesildi. Sofuoğlu’nun açıklamasının ardından Yiğitbaşı Cami imamı Murat Emgener tarafından yaptırılan duanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.


Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 10:46
YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net