--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

DİKKAT CEZA YEMEYİN

Soma Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Soma ve Kırkağaç’taki üyelerine yönelik uyarı yapıldı.

DİKKAT CEZA YEMEYİN
DİKKAT CEZA YEMEYİN

Soma Ticaret ve Sanayi Odası’ndan ölçü ve tartı aletlerinin beyannamesiyle ilgili olarak Soma ve Kırkağaç’taki üyelerine yönelik uyarı yapıldı.

Uyarıda “En son 2017 ve daha önceki yıllarda damgasını yaptıran ölçü ve tartı aleti kullanan kişi ve kuruluşların 02 Ocak 2019 ile 28 Şubat 2019 tarihleri arasında Kırkağaç ve Soma Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı bulunan Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat ederek, ölçü ve tartı aletinin cinsi, markası, seri numarası ve çekerini belirten birer beyanname vermeleri gerekmektedir” denildi.

Soma Ticaret ve Sanayi Odası’ndan ölçü ve tartı aletlerinin beyannamesiyle ilgili olarak uyarı yapıldı. ölçü ve ölçü aletleri kullanan işyerlerinin 3516 sayılı kanunun 9. maddesine istinaden Şubat ayı sonuna kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatarak “21.01.1989 tarih ve 20056 nolu Resmi Gazete ile yürürlüğe giren 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanununa göre her iki yılda bir periyodik muayeneleri neticesinde damgalanması istenen ölçü ve tartı aletleri şunlardır; 2000 kg. kadar (2000 kg. dahil) III. Sınıf Elektronik, Mekanik Asma, Masa ve İbreli Teraziler, Kantar, Baskül ile Metre, Pik ve Pirinç tartılardır.

En son 2017 ve daha önceki yıllarda damgasını yaptıran ölçü ve tartı aleti kullanan kişi ve kuruluşların 02 Ocak 2019 ile 28 Şubat 2019 tarihleri arasında Soma Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı bulunan Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat ederek, ölçü ve tartı aletinin cinsi, markası, seri numarası ve çekerini belirten birer beyanname vermeleri gerekmektedir.

Yapılan müracaata müteakiben muayene gününü belirleyen randevu kağıdı verilir. Hassas bir ölçüm yapılabilmesi için, Periyodik muayeneler için randevu alınan günde; Ölçü ve Tartı aletleri bakımlı ve temiz olarak belediye bünyesinde bulunan muayene yerine getirilerek, kontrol ve muayeneden sonra damgalatma işlemi yapılır.

Aksi halde bu işlemleri yaptırmayan Kurum, Kuruluş ve Mükellefler 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15. Maddesi gereğince cezalı duruma düşerler.

Aynı kanunla para cezaları arttırılmış olup, suçun tekrarında ise para cezaları iki kat olarak tahsil edilmektedir.

Bunun neticesinde verilen para cezaları 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkındaki kanun hükümlerine göre Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Manisa İl Müdürlüğü tarafından tahsil edilir. Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için kanunda öngörülen işlemleri zamanında yaptırması rica olunur” uyarısında bulunuldu.


 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 09:07

hakan demir

YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<