--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

EĞİTİM BİR SEN KADINLAR GÜNÜNÜ UNUTMADI(VİDEO)

İlçe binasında yapılan basın açıklamasını Kırkağaç Eğitim Bir Sen İlçe Temsilciliği Kadın Kolları Başkanı Şermin Ilgın okudu.(VİDEO HABER)

EĞİTİM BİR SEN KADINLAR GÜNÜNÜ UNUTMADI(VİDEO)
EĞİTİM BİR SEN KADINLAR GÜNÜNÜ UNUTMADI(VİDEO)

Kırkağaç Eğitim Bir Sen İlçe Temsilciliği Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

İlçe binasında yapılan basın açıklamasını Kırkağaç Eğitim Bir Sen İlçe Temsilciliği Kadın Kolları Başkanı Şermin Ilgın okudu. Ilgın’ın basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“8 Mart, dünya kadınlarının eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini zihinlerimizde tazelediğimiz; yaşantımızdaki kadınların bizlere kattıklarını, emeklerini ve üzerimizdeki haklarını düşündüğümüz ve her günün kadınlar günü olduğunu hatırladığımız önemli bir gündür. Hayatımızın  her anında varlıklarıyla bizleri onurlandıran, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, bizleri eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın hayatımızdaki değerini kelimelerle ifade etmek mümkün değildir.

Toplumların varlığı da, geleceği de kadınlarla mümkündür. Kadın insanın öbür yarısıdır. Kadınların ihmal edildiği ya da kadınların ihmal ettiği toplumlar, sağlıksız ve niteliksiz olmaya mahkûmdur. Kısacası, hayatın kaliteli olabilmesinin yolu, kadının varlığının etkinliğinden ve katılımcılığından geçmektedir. Kadınlarımız gerçek manada hak ettiği bu değerlere   yüce dinimiz İslamiyet ile ulaşmıştır. Yüce Peygamberimiz Veda Hutbesinde; "Kadınlarınıza eziyet etmeyiniz, Onlar Allah'ın (CC) sizlere emanetidir. Onlara karşı yumuşak olunuz, iyilik ediniz." şeklindeki mesajı  ile, yine Peygamberimiz’in "Cennet anaların ayakları altındadır" sözü ile  kadınlarımıza göstermemiz gereken hassasiyetin üzerinde durulmuştur. Kadınlarımız maddi ve manevi huzurlarını temin etmek bakımından ilim yapmak, kendini geliştirmek, kendi mal ve mülkünü yönetmek hususlarında erkeklerle aynı hakka sahiptir. Bizler bu bilinçle hareket ederek gerek toplumsal gerekse aile hayatındaki huzurumuzu temin edebiliriz.

Nice 8 Martlarda, kadınların tamamının sorunlarını kapsamlı şekilde ele almayan ve   hemcinsleri arasında eşitsizlik getiren uygulamalar, kadınlarımızın yaşadığı en büyük ayrımcılıktı. Ülkemizde kadınlar; çalışma hayatında ayrımcılığa tabi tutularak, kamusal alanlara giremedi, kadınları birikim ve üretimleriyle değil, görünüşleriyle değerlendiren sorunlu bakışlar, kadına saygı duymayan ve adeta tek tip kadın varlığını dayatan, buna uymayanları ise çalışma hayatının dışına iten anlayış ile karşı karşıya kaldılar. Oysaki kadınların sorunlarına gerçek çözümler üretmenin yegâne yolu, insan ve adalet eksenli yaklaşımları ön plana çıkarmak ve Batı medeniyetinin dayatmalarına teslim olmamakla mümkündür.

Son dönemlerde artarak devam eden kadına yönelik kişisel şiddet, yine kadınların varlığını tehdit eden en önemli sorunlardan birisidir. Bu kişisel şiddet, İnsanoğlunun kontrol edemediği tedenni etmiş yani aşağının aşağısına düşmüş nefs-i emmaresinin, cehaletinin ve de korkularının şekil bulmuş halidir. Güç merkezli medeniyet anlayışının kadınla erkeği karşı karşıya getiren, farklı cinslerin birbirine üstünlük yarışını ve güç gösterisini tetikleyen rekabetçi yaklaşımları;  kadına da, erkeğe de asla huzur getirmeyecektir. Tartışmaların ve kişisel şiddetin bitmesi ancak kadın ve erkeği birbirinin mütemmimi gören, birbirine karşı ödev ve sorumlulukları ekseninde ele alan, Hak merkezli medeniyet anlayışının bütün toplumu kuşatmasından geçmektedir.

Günümüzde ise  ülkemiz de kadınlara yönelik sosyal politikalar ve kanunlar ile büyük bir dinamizm yaşıyoruz. Toplumu ileri götüren bu sosyal dinamiğin temel kaynağı olan kadınlarımız, annelik rolüyle yeni nesillere şekil verendir Bu nedenle, kadınlara yapılan yatırım, aslında geleceğe yapılan yatırımdır. Türk Kadını; sosyal hayatın içinde,  kamusal alanlarda özgürce ve aktif olarak hak ettiği yeri  alarak, artık ayrımcılık değil ayrıcalık yaşamaktadırlar. Çalışan, üreten kadınlarımızın sayısı hızla artıyor. Her alanda başarılı kadınlarımız var. Öğretim üyeleri, bilim kadınları, hukukçular, diplomatlar, siyasetçiler, öğretmenler, doktorlar, askerler…

Kırkağaç Eğitim  Bir-Sen Şubesi ve Kadın Kolları olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, kadınların sorunlarına odaklanma açısından bir fırsat olarak görürken, kadınları ve sorunlarını adeta bir güne hapseden anlayışı da sağlıklı bulmadığımızı ifade ediyor; başta kadın eğitim çalışanları olmak üzere bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü,  kadınlarımıza karşı her türlü ayrımcılığın sonlanmasına vesile olması temennisiyle kutluyoruz."

İşte Kirkagac.NET farkıyla haberin video görüntüleri.

HABER: HAKAN DEMİR(İHA)
FOTOĞRAF-KAMERA: AKIN YAKIT(Kirkagac.NET)
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 08:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
selami
selami - 5 yıl Önce

menfaat için bukelemun olmaya gerek yok tiplere bak görüşe bak hergün kaç kadın ölüyor bilmiyorsan gazetelerden takip et belami

belami
belami - 5 yıl Önce

sana kalsın memleket selami ne var beğenemedinmi ne var yapılan açıklamalarda söylermisin.

selami
selami - 5 yıl Önce

memlektet bunlara kaldıysa vay halimize


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net< ------------------