--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

KAYIN “EŞİT ve ENGELSİZ BİR YAŞAM TEMENİSİYLE”

Kayın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

KAYIN “EŞİT ve ENGELSİZ BİR YAŞAM TEMENİSİYLE”

KAYIN “EŞİT ve ENGELSİZ BİR YAŞAM TEMENİSİYLE”
 

CHP Kırkağaç İlçe Başkan Yardımcısı Serhat Kayın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Kayın’ın Kirkagac.Net aracılığıyla yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Bugün 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü”. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık %10’u engelli ve bu ülkemizde yaklaşık olarak 8 milyon insana eş değer gelmektedir. Engelli hakları denilince her ne kadar engelli bireylerin diğer bireyler gibi eşit haklara sahip olduğu aklımıza gelse de pratikte bu durum ne yazık ki ülkemizde mümkün olamamaktadır.
İnsan onuruna olan saygının güçlendirilmesi ancak eşit vatandaşlık yaklaşımı ile mümkün kılınabilir.

Türkiye İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan Engelli Hakları Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkelerden biri olmasına rağmen bürokratik işlemler sebebi ile engellilerimizin, engelli olduklarını ispatlamak için en çok zahmet çektiği ülkelerden biri haline gelmiştir.

Özellikle engelli oldukları için muhakkak ihtiyaç duydukları araç ve gereçleri elde etme aşamasında yine bürokratik engeller engellilerimizi zorlamaktadır.
Sağlıkta sürekli değişen yönetmelikler de yine engelli vatandaşlarımız için büyük bir sorun teşkil etmektedir.Muadil ilaçlar, rapor alma için yaşanan sorunlar, katkı payları da engellilerimiz için hak değil sanki bir lütuf haline gelmiştir.

Sosyal devlet ilkesi gereği yapılması gerekenler ne yazık ki Sosyal Güvenlik Kurumu’muzun kar amacı güden işleyişi sebebi ile yapılamamakta ve bu durumdan dolayı engellilerimiz mağdur olmaktadır. Engellilerimize verilen maaşlar 2013 yılında yapılan düzenlemeyle sosyal yardımlaşmalara devredilirken, sadece engellimiz değil engellilerimizin aynı evde yaşadığı bireylerin de açlık sınırının altında olması şartı getirilmiştir.

Engelli olmak zaten başlı başına daha maliyet arttırıcı bir durum olmasına rağmen böyle bir düzenlemenin getirilmesi yeni mağduriyetler ortaya çıkartmış,bir çok engellimizin maaşları kesilmiştir.
Sosyal devlet ilkesi ile ters düşen bu durum ile engellilerimiz muhtaç duruma getirilmiştir.

Engelli eğitimi göz önüne alındığında da ülkemiz üzülerek söylüyorum ki dünyanın en yoksul ülkeleri ile eşit durumdadır. Özellikle eğitime erişilebilirlik aşamasında ülkemiz sınıfta kalmıştır. Engelli bireylerimizi oy potansiyeli olarak görüp, sadaka kültürüyle engellilerimize yaklaşmak sorunları çözmekten öte bu sorunları sürekli hale getirmektedir.

Bu durmun önüne geçmek için tüm kamu kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızı sosyal devlet çerçevesinde davranarak engelli haklarını dikkate almaya davet ediyorum.
Özellikle 2005 yılında çıkarılan Erişilebilirlik Yasası’nı gerek kamu gerekse özel binalarda uygulamak hepimizin görevi olmalıdır.

Her 3 Aralık’ta tekrarladığımız gibi “Eşit Yaşama Hakkı” tüm bireylerin olduğu gibi engelli bireylerin de hakkıdır ve Anayasa’dan aldığımız güçle bu hakkı almak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.  3 Aralık’ta tüm yurttaşlarımızı engellilerimizin hak ettiği haklara sahip olmaları için dayanışma içinde olmaya çağırıyorum. Eşit ve Engelsiz bir yaşam temennisiyle”..

 

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(İHA)

 Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 09:44

hakan demir

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engel
Engel - 6 ay Önce

Engellileri sıkıntılarını daha kapsamlı ele alan konuşma olmasını beklerdim örneğin esnafların dükkan önüne attığı masalardan hiç bahsedilmemiş engelli derneğinin daha aktif olmasını sarı bantların ilçede daha çok yerde olmasının talep edilmesini beklerdim teşekkür ederiz kendisine


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net