--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

KIRKAĞAÇ’TA 143 YILLIK TARİHİ EV KÜTÜPHANE OLUYOR(VİDEO)

Sırmalı ve Gedüz, tarihi rum evini ziyaret ederek, incelemelrde buldunular.. İşte video.

KIRKAĞAÇ’TA 143 YILLIK TARİHİ EV KÜTÜPHANE OLUYOR(VİDEO)
KIRKAĞAÇ’TA 143 YILLIK TARİHİ EV KÜTÜPHANE OLUYOR(VİDEO)

Kırkağaç Kaymakamı Ali Sırmalı ve Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, eski Kavun Heykeli Yolu üzerindeki, 56 Sokak’ta bulunan ve restoresi devam eden 143 yıllık tarihi eve giderek incelemelerde bulundular.

1873 tarihinde yapılan tarihi Rum evi birbirinden güzel odaları ve kendine has mimarisiyle dikkat çekiyor. Ayrıca restorasyon, evin tarihi ve orijinal dokusuna uygun bir şekilde, büyük titizlikle gerçekleştiriliyor.

En kısa zamanda tamamlanıp halkımızın hizmetine sunulacak olan proje hakkında konuşan Kaymakam Sırmalı, Kirkagac.NET kameralarına konuştu.

Sırmalı “Bu tarihi evi ilçe turizmine kazandırmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Hayırseverimizin bağışlamış olduğu tarihi Kırkağaç evinin bundan bir yıl önce restorasyon çalışmalarını başlattık. Restorasyon çalışmaları için İl özel idarelerimiz kapanmadan önce ilçe belediyemize 1360 bin lira ödenek aktardı.

Kırkağaç Belediyesi, bu binamızın restorasyon ihalesini yaptı ve yaklaşık sekiz dokuz aydır çalışmalarımız devam ediyor.

Binanın bitmesine bir aylık bir süreç kaldı. Burayı biz ilçe halk kütüphanesi olarak kullanmayı düşünüyoruz. Bunun gibi evler var ve bu bir başlangıçtı. Biz bunların devamını getirmeyi amaçlıyoruz. Bunlardan başka ilçemizde bulunan tarihi evlerimizi de peyderpey ülke ekonomimize kazandırmaya çalışacağız. Kırkağaç tarihi ve kültürel bir ilçe bunları ilçe turizmine kazandırmak bizler için çok önemli.

Restorasyon ihalesini yapan başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu çalışmaların devamının gelmesini temenni ediyoruz. Kırkağaç’ımıza hayırlı olsun ’’ dedi.

Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz ise hayırseverlerin bağışlayacağı evler için 5 Ağustos’ta belediye meclis toplantısında hemen karar alacaklarını ve işleme koyacaklarını söyledi.
Bu incelemelerde Sırmalı ve Gedüz'e İlçe Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Mehmet Doruklu eşlik etti.

İşte Kirkagac.NET farkıyla haberin video görüntüleri.


HABER-VİDEO DÜZENLEME: HAKAN DEMİR(İHA)
FOTOĞRAF-KAMERA: AKIN YAKIT(Kirkagac.NET)


Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 08:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa dereköy
mustafa dereköy - 5 yıl Önce

muhteşem bir çalışma olmuş gerçekten. . emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.. insan kilise dursaydi ne güzel olurdu kimbilir diye düşünmeden edemiyor.

Gizem
Gizem - 5 yıl Önce

her zaman istediğim bir şeydi eski rum evlerinin restore edilmesi ve oraların kırkağaça kazandırılması. kütüphane olması muhteşem olmuş gerçekten.. her zaman gidilebilecek bir yer..

kazım
kazım - 5 yıl Önce

birçok yerde bu tarz evleri yada dükkanları ekonomiye kazandırmak,şehrin simasını değiştirmek,turizm açısından fayda sağlamak amacıyla yerel yönetimler kendi imkanları ile restore edip tekrar mal sahibine veriyor.örnek kula evleri,şirince evleri,birgi evleri vs.hiç birindede mal sahibine evini bağışlarsan bizim olursa restore ederiz denmiyor.vatandaş kendi rızası ile verebilir ne mutlu ona.ama o verdi diye başkalarıda vermek zorunda değil.ayrıca devlet bu evleri korumaya aldı sit alanına soktu.ama 1 tanesini bile restore etmedi birçok insan bu evlerin içinde yaşıyor.adam evinin çatısı akıyor tamir edecek vakıflar yasak yapamassın diyor.yerel yönetime gidiyor izin almak için bağışlarsan biz yaparız deniyor.ayrıca restore etmek için harcanan paralarla apartman yapılır.resimdeki evin kapısında yazan fiyat 362 + kdv yani 425 milyar.eski evde oturan vatandaş o parayı verip restore edermi yada o kadar parası varmı.içinde ölse kim sorumlu hibe isteyen yönetimmi yada izin vermeyen vakıflarmı.

Derin Halk
Derin Halk - 5 yıl Önce

bu ev kütüphane değil, müze olmalı


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net