--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

MİLLİ EĞİTİM'İN PROJESİ BEĞENİLDİ, İMZALAR ATILDI

Aralarında Kırkağaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin de bulunduğu 12 projenin sözleşmeleri düzenlenen törenle imzalandı.

MİLLİ EĞİTİM'İN PROJESİ BEĞENİLDİ, İMZALAR ATILDI

MİLLİ EĞİTİM'İN PROJESİ BEĞENİLDİ, İMZALAR ATILDI


2019 Yılı Proje Teklif Çağrıları kapsamında Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından ilan edilen ‘Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP)’ kapsamında Manisa genelinde desteklemeye hak kazanan ve aralarında Kırkağaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin de bulunduğu 12 projenin sözleşmeleri düzenlenen törenle imzalandı.


Böylece Manisalı öğrenciler için, 4 milyon 600 bini ZEKA tarafından hibe olmak üzere eş finansmanlarla birlikte toplam 5 milyon 400 bin TL'lik yatırım yapılmış olacak.

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından ‘Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP)' kapsamında Manisa genelinde desteklemeye hak kazanan 12 projenin sözleşmeleri Manisa Valisi Ahmet Deniz'in katılımıyla Anemon Otel'de düzenlenen törenle imzalandı. Deniz’in yanı sıra Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Zafer Kalkınma Ajansı yetkilileri ile Kırkağaç İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Yalçınkaya’nın da aralarında bulunduğu 17 ilçe Milli Eğitim Müdürü de yer aldı.
 

Program kapsamında Kırkağaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazmış olduğu yaklaşık 200 bin TL maliyeti bulunan “Dijital İçerik ve Beceri Geliştirme Atölyesi Projesi” başarılı bulunarak, projenin uygulama aşamasına geçmesi amacıyla imza töreni yapıldı.

“Kırkağaç Kendin Yap Atölyesi” ile birlikte eğitici öğrenci eğitimleri yapılarak 2 istasyonlu “Kırkağaç Kendin Yap Atölyesi’nin Dijital İçerik Geliştirme İstasyonu’nda, fiziksel ortamda gerçekleştirilmesi zor olan interaktif deneyler, canlandırmalar, simülasyonlar, tasarımlar (grafik, web), oyunlar, robotik kodlamalar, çoklu ortam düzenlemeleri gerektiren büyük projelerin yaşatılacağı uygulamalar yapılması sağlanacak. Sorgulamaya, tasarımsal düşünmeye ve üretmeye yönelik, bireysel ya da grup çalışmasına uygun tasarlanan Beceri Geliştirme İstasyonu’nda ise genellikle el becerisi isteyen; ahşap şekillendirme ve boyama, ürün baskılama, maket ve lego uygulamaları ve sanatsal çalışmalar yapılacak.
Ayrıca mesleklerle ilişkilendirilmiş ürünler oluşturulacak.

ZEKA Program Yönetimi Birimi Başkanı Erce Şengül, “Manisa'yı tebrik ediyoruz. Başta Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz birinci sıradan başarılı oldu. Akhisar, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Kula, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerimiz destek almaya hak kazandı. Yedek ilçelerimiz de var ama paramız buraya kadar yettiği için ilk etapta 12 ilçemize destek verebileceğiz. Manisa'da neyi değiştireceğiz. Aslan payını Manisa aldı diyebiliriz. 12 projeye ajansımız tarafından 4 milyon 600 bin TL yatırım yapılacak. Bu yatırım eş finansmanla birlikte 5 milyon 400 bin TL'ye çıkacak. 14 atölye 43 istasyon, 3 mobil istasyon olmak üzere Manisa'da KodlaManisa'dan dolayı zaten var olan kapasiteyi yüzde 240 artırmış olacağız. 640 öğretmenimiz eğitim alacak.” dedi.

Manisa'da 17 atölye daha açılacak

Manisa'dan 17 projenin 7 Nisan günü proje başvurusu yaptığını kaydeden KodlaManisa İl Sorumlusu Şeref Kaplan, "12'si asil 4'ü yedek olmak üzere 16 projemiz destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında Zafer Kalkınma Ajansının 4 milyon 600 bin TL hibe desteği var. Ajansın proje sözleşmesinde geçerli olan yüzde 10'luk bir eş finansman bulması gerekiyordu proje sahiplerinin. Proje sahipleri de 889 bin TL'lik eş finansmanını sağladı. Burada eş finansman konusunda proje yazmaya başladığımızda zaten Sayın Valimiz direkt destek oldu. Manisa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tüm projelerimize eş finansman ve bir projemize de ortak oldu. Mevcutta 31 adet KodlaManisa Atölyesi vardı. 13'ü okul atölyesi 18'i de ilçe atölyesi. Bunun yanı sıra şuanda YENEP sayesinde 14'ü sabit 3 tanesi de mobil olmak üzere toplam 17 tane atölye oluşuyor.” diye konuştu.

“Manisa en iyi olmak zorunda”


Konuşmasına KodlaManisa projesini ortaya çıkarak eski Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve projeyi devam ettiren Mustafa Hakan Güvençer'e teşekkür ederek başlayan Manisa Valisi Ahmet Deniz, “Her zaman söylüyorum Manisa en iyisi olmak zorunda. Manisa lider özelliği olabilecek bir şehir ki birçok konuda da liderliği var zaten. Sanayisiyle, sanayideki üretimiyle, katma değeri yüksek ürünleriyle, ihracat rakamlarıyla Türkiye'nin göz bebeği bir şehir. Tarımsal üretimde de aynı şekilde. Teknolojiyi, katma değeri yüksek ürünü, tasarımı ürüne dönüştürebilmeyi anca bu çalışmalarla yapabiliriz, yapmak da zorundayız. Manisa'mıza inanılmaz bir yatırım talebi var, ilgi var.

Hem beceri, Tasarım ve Kodlama atölyelerinin açılmasında. KodlaManisa'yı biraz daha yukarıya çıkarmış olacağız. Tasarımla beraber bir ürüne de dönüştürmüş olacağız. Türkiye'nin 2023, 2053, 2071 hedeflerini başka türlü yakalama şansı olmaz” diye konuştu.

İmza töreninde konuşan Kırkağaç İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Yalçınkaya ise oluşturulacak atölye ile ilgili bilgi verdi.
“Atölyemizde eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, bilgi kirliliğinin eğitim kalitesini düşürmesinin önüne geçmek, öğrenme hızını ve derinliğini artırmak ve öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmek amacıyla güvenli ve pedagojik olarak uygun eğitim içerikleri hazırlanacak.

Öğrencilerimiz atölyede yapacağı yeni nesil uygulamalar sayesinde iş ve yaşam modellerimizi değiştiren dijital dünyanın oluşturduğu yeni meslekler için yeterlilik kazanacaktır. Proje aşamasında maddi ve manevi desteklerinden dolayı Kırkağaç Kaymakamı Sayın Murat Büyükköse ve Kırkağaç Belediye Başkanı Sayın Yaşar İsmail Gedüz’e, ayrıca proje ekibi üyeleri Kırkağaç İlçe Şube Müdürü Nurullah Ceylan ve Kadir Taşan, Mustafa Karabulut, Mustafa Atlı, Mustafa Sangül’e teşekkür ediyorum” dedi.

 

HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(İHA)
 

 


 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 10:02

hakan demir

YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

/>

--------------------------------

Kirkagac.Net