Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

ENERJİ BAKANI HEYECANI

10 Temmuz 2013 Çarşamba 23:35
Bu haber 2243 kez okundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma Kömür İşletmeleri’nin yeni ocağını övgü dolu sözlerle açtı.

ENERJİ BAKANI HEYECANI


ENERJİ BAKANI HEYECANI 


Ramazan ayının ilk iftarını Soma’da maden işçileri ile yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma Kömür İşletmeleri’nin yeni ocağını övgü dolu sözlerle açtı.

Bakan Yıldız: ‘İşçi kardeşlerimizin kazandığı paranın benim kazandığım paradan daha helal olduğuna inanıyorum” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dün Soma’daydı. Pikapla yerin 300 metre altına inen Bakan Yıldız, ocağın içinde kömürü kıran galeri açma cihazını kullandı.

HELİKOPTERLE GELDİ

Enerji Bakanı Taner Yıldız Soma ilçesini ziyaret etti. Helikopter ile Nazım Yavuz Stadyumu’na inen Bakan Yıldız’ı Manisa’nın yanı sıra Soma’nın protokolü karşıladı.

Karşılama sonrasında Soma Kömür İşletmeleri’ne geçen Enerji Bakanı Taner Yıldız, Işıklar bölgesinde şirketin yeni aldığı kömür madeninin açılışını yaparak yeraltına indi.

Açılışa Bakan Yıldız’ın yanısıra Manisa Milletvekili Recai Berber, Manisa Valisi Abdurahman Savaş, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş, Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürü Hakkı Duran, SEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Vedat Ünal, Ege Bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgençay ve yönetimi, Ak Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Soma Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Ak Parti Soma İlçe Başkanı Mehmet Ali Özkan, İmbat A.Ş Genel Müdürü Gökalp Büyükyıldız, Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Mehmet Yağcı, Turgutalp Belediye Başkanı Ali Tulup ve şirket personeli katıldı.

Kesilen kurbanlar ve kurdelenin ardından Bakan Yıldız yer altına inerek incelemelerde bulundu.

SOMA GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI GÜRKAN, “SİZLER SAYESİNDE BURALARA GELDİK”

Yer altında yapılan incelemelerin ardından yapılan iftar sonrası protokol konuşmaları yapıldı. İlk olarak konuşan Soma Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alp Gürkan, yeni açılan Işıklar maden ocağında 600 işçinin çalıştığını, 3,5 milyon ton kömür üretileceğini, sonraki etaplarda çalışan sayısının 3 bine kadar çıkacağını ifade etti. Gürkan, “Soma’da 30 yıl sonra bugünlerde 6 bin 400 çalışanımız bulunuyor. Bugün Işıklar Ocağımızın açılışını sayın bakanım biz onurlandırarak yaptı. Işıklar Ocağı 6,5 ayda 3,5 km yol ve tünel açılmış bütün modern madenciliğin en iyi şekilde kullanılacağı en iyi standartlarda kurulmuş bir ocaktır. Şirketimiz yeraltı kömür üretiminde en büyük olmakla birlikte Işıklar ve Merzifon bölgesinde planladığı kömür üretimini yaparak yıllık 10 milyon kömür üretimi yaparak ciddi anlamda sektörün lideri haline gelecektir. Bu işi yaparken bize yoldaşlık yapan bütün arkadaşlarımıza, yöneticilerimize ve devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ENERJİ BAKANI YILDIZ, “ÖRNEK ALINACAK BİR OCAK’

Enerji Bakanı Taner Yıldız ise örnek alınacak niteliklere sahip ocağın işçi güvenliğini ön planda tuttuğunu, güvenlikle ilgili sistemlere para harcandıkça, işçilerin kaygıları giderildikçe verimin arttığını gördüklerini ifade ederek, madencilikte artık ithal sistemlerinin yanında yerli üretimin de payının arttığını, bunun madenciliğin diğer alanlarında da yaygınlaşmasını planladıklarını söyledi.

Taner Yıldız, madencilikte en önemsedikleri konunun işçi sağlığı olduğunu, bir işçinin can güvenliğinin ülkenin tüm madenlerinden daha önemli olduğuna işaret etti.

Bakan Yıldız, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir iftarda maden ocağına geldiğinin hatırlatılması üzerine, “Ben bundan büyük bir haz alıyorum. İşçi kardeşlerimizin kazandığı paranın benim kazandığım paradan daha helal olduğuna inanıyorum. O yüzden onlarla birlikte iftar yapmamın benim için iftihar vesilesi olduğunu söylemem lazım” diye konuştu.

Yıldız, daha sonra incelemelerini tamamlayarak ocaktan çıktı.

Maden ocağı girişinde işçilerle orucunu açan Bakan Yıldız, iftar sonrası yaptığı konuşmada da madenin Türkiye’nin refahı anlamına geldiğini ifade etti.

Yıldız. “Türkiye’nin refahını bozmak isteyenler Türkiye’nin siyaset tarihinde her zaman olabilir, olacaktır. Takmayın kafanızı. Kafanız karışmasın, gönlünüz bulanmasın. Bizler Allah’ın izniyle sizden aldığımız desteklerle beraber Türkiye’nin nasıl 10 yılda GSMH’sini üç katına çıkardıksa önümüzdeki 10 yılda da sizlerle beraber bunu daha yükseğe çıkaracağız” diye konuştu.

‘SOMA ÜLKENİN YÜKÜNÜ HAFİFLETEN BİR İLÇEMİZ’

Soma’da tükettiğinden daha fazla üreten, dokusu sağlam, insanı güzel bir yapı olduğunu kaydeden Yıldız, “Bununla birlikte burası sadece Manisa’nın değil, aynı zamanda Türkiye’nin de yükünü kaldıran önemli ilçelerinden birisi. Her birinizin aynen Afşin Elbistan’daki gibi, Konya Karapınar’daki gibi Afyon Dinar’daki gibi Türkiye’nin yerli kaynaklarını üreten ürettiği ile beraber Türkiye’nin yükünü azaltan ithalatını azaltan bir yapıya sahip. Allah ellerinize dert vermesin.” dedi.

SOMA OLAY


Yorum Gönder