--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

SOMA'DA 100 TONDAN FAZLA ALTIN REZERVİ BULUNDU

100 tondan fazla altın rezervi bulunduğunun açıklanması gözleri Soma'ya çevirdi.

SOMA'DA 100 TONDAN FAZLA ALTIN REZERVİ BULUNDU
SOMA'DA 100 TONDAN FAZLA ALTIN REZERVİ BULUNDU

Komşu ilçe Soma'ya bağlı Kiraz ve Çatalçam mahallelerinde 100 tondan fazla altın rezervi bulunduğunun açıklanması gözleri 2 mahalleye çevirdi.

Köylüler ise altın rezervi nedeniyle mahallelerin gelişeceğini düşünüyor. Muhtarın açıklamasına göre, altın haberinin duyulmasının ardından yakınları, mahalleliye telefon yağdırmış.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ve Ak Parti Genel  Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın Soma'da 100 tondan fazla altın rezervi  bulunduğunu açıklamasının ardından gözler, zengin linyit yataklarıyla bilinen bu  ilçeye çevrildi.
 
Açıklama, altın rezervinin bulunduğu belirtilen ve ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafedeki Kiraz ve Çatalçam sakinlerini heyecanlandırdı.  Mahalle sakinleri, madenlerin açılmasının ardından okulu, sağlık ocağı ve marketi bulunmayan 50 hanelik mahallelerinin hareketleneceğini, göç alacağını, ilçeden  mahalleye gelen yolların düzeleceğini ve hizmetlerin artacağını düşünüyor.
 
Mahalle sakinleri, özellikle gençlerin iş bulamadığı için göç ettiği mahallede,  gençlere iş fırsatı sağlanacağı ve arazilerinin değerleneceği için sevindiklerini  belirtiyor.
 
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, "Soma denilince bütün dünya bizi kömür madeni ile tanır.
Bu defa da altın gibi  Türkiye için önemli bir yer altı zenginliğine sahip olduğumuzu anladık" dedi. Ergene, Soma'nın söz konusu altın rezervini işleyebilecek iş gücü ve  insan kaynağına sahip olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bunun işletilmesinde Soma'da yeterince tecrübeli madenci personel  var. Maden mühendisi, teknikeri, her türlü insan kaynağı mevcut. Yeni bir iş ve istihdam kaynağı yaratacaktır ilçemizde. En son kaza nedeniyle işsiz kalan  arkadaşlarımızın burada değerlendireceğini düşünüyoruz. İlçede büyük yankı buldu, ilçe genelinde sevinçle karşılandı. Somalılar olarak bu madenin derhal faaliyete  geçmesi için sabırsızlanıyoruz. İnşallah iyi bir firma eliyle işletilir, hem  çevreci hem de son teknolojilerin kullanıldığı dünyaya örnek gösterilecek bir  işletme olur diye temenni ediyoruz." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ise Manisa Soma’da, 100 tonun üzerinde altın rezervi bulunduğunu açıkladı. Türkiye’nin mevcut potansiyelinin yüzde 14’üne denk, yeni bir ocak bulundu. Bakan Alaboyun, madencilik ve tabii kaynaklarla ilgili olarak gündemdeki konulara ilişkin bilgi verdi. Alaboyun şunları anlattı:

REZERVİN % 14’ÜNE DENK GELİYOR:

Manisa, Soma’nın Kiraz Köyü’nde ‘altın ve bakır’ sahası, MTA ekipleri tarafından keşfedildi. Yapılan çalışmalar sonucunda tonda 1-2 gram altın belirlendi. Altının yanı sıra bakır, kurşun, çinko da var. Yani potansiyeli çok büyük bir ocak. 2013’te başlayan çalışmalarda 22 bin metre sondaj yapılmıştı. Altın tenörünün 100 milyon tonluk olması bekleniyor. Yani 100 ton altın potansiyeli olan bir saha keşfedildi. Türkiye’nin görünür altın rezervi 700 ton civarında. Bu saha, altın rezervinin yüzde 14’üne denk geliyor.

Bulunan altının ülkemize katkısı 2.5 milyar dolar civarında olacak. 100 metre derinlikte rezerv artırma çalışması devam ediyor. Konya Karapınar’da da 2 milyar ton kömür rezervi çıktı. Afşin-Elbistan’dan sonraki en büyük rezerv. Trakya ve Orta Anadolu’da kaya gazı rezervi yüksek" diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 07:22

hakan demir

YORUM EKLE


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net