Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net--------------------------------

banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.NetKirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

banner36

CHP’Lİ ÇULHA “BU TASARI MECLİSTEN GEÇMEYECEK”

10 Ekim 2017 Salı 10:02
Bu haber 1371 kez okundu

Çulha, müftülerin resmi nikah kıymasının kutuplaşmaya yol açacağını söyleyerek sert tepki gösterdi.

CHP'Lİ ÇULHA 'BU TASARI MECLİSTEN GEÇMEYECEK”


CHP’Lİ ÇULHA “BU TASARI MECLİSTEN GEÇMEYECEK

CHP Kırkağaç Kadın Kolları Başkanı Nezahat Çulha, gündemde olan müftülerin resmi nikah kıyma yetkisiyle ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Parti binasında yapılan Basın açıklamasında konuşan Çulha, müftülerin resmi nikah kıymasının kutuplaşmaya yol açacağını söyleyerek sert tepki gösterdi.

Çulha “Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı tartışmalar arasında alt komisyondan geçti.
Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir.

Müftülere tanınan nikâh kıyma yetkisi ile hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir.
Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir.  Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır.

Bu durumda biz Cumhuriyet kadınları, hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir.
Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı, kadın yurttaş kimliğimiz ile, mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız.
Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikâhını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikâh yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.

CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız. , “Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir.

Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş durumdadır. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir. Anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan krizleri kapatmak için kullanmaktadır.
Türkiye’nin geleceği için, ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerekmektedir.

Biz komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü bu ülkenin temel var oluş felsefesi haline getirmek istiyoruz.
Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız.

Bu nedenle Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez. Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir.

Buna göre müftülerin görevi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; itikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir.
Bu durumda müftülerin görevi sadece Müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılmamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir.

Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı meclisten geçmeyecek.


HABER-FOTOĞRAF: HAKAN DEMİR(İHA) 
 
Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 6

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Buralı 12 ay önce yorumlandı

Laiklik elden tabiki gitmeyecek buna zaten müsaade etmeyiz önderimiz bu istasyonlarda durmamış ki laikliği getirmiş bunu bozamaz kimse

8 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet 12 ay önce yorumlandı

Vatandaşın bütün sorunları bitti sıra nikaha geldi bu zamana kadar nikah memuru bulunmazdı müftülerle bu sorunu çözmüş oluruz

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hulya 12 ay önce yorumlandı

Savunduğunuz Avrupada her çalışandan kiliseye para kesilirken papazlar nikah kıyma görevi icra ederlerken hiç kutuplaşmadan bahsetmiyorsunuz.Allah aşkına nedir bu islam dininden bu kadar korkmaniz.Korkmayın sizi kucaklar size hakettiginiz değeri verir .islam çatışma istemez çünkü. Acaba çatışmayı kim istiyor.bi cevap verin.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kırkağaç lı 12 ay önce yorumlandı

Bu kadın nediyo ya

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kirkagacli 12 ay önce yorumlandı

papaz’ların resmî nikah kıyması normal genel baskanininizin klise nikahına gitmesi normal ama %90 musluman olan TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE DİN VE İSLAM GÖREVLİSİ İMAMLARİN RESMİ NİKAH KİYMASİ ANORMAL böyle devam ettikçe başarılı olamazsınız

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

SE-SE 12 ay önce yorumlandı

siz ancak bu kadar siyaset yapabilirsiniz işte. i̇şiniz gücünüz bu. gerçekten faydalı ve ihtiyaç olan muhalefeti yapsanız herkes size destek verir. ne olacak ki müftü nikah kıysa. laiklik mi elden gidecek. bırakın bu işleri. atatürk böyle küçük istasyonlarda durmanızı istemezdi.

1 Kişi beğendi.