--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

EĞİTİM-SEN“Uyarıyoruz,4-C'liler Yine Mağdur“

Eğitim-Sen Kırkağaç İlçe Temsilciliği sitemiz aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı.

EĞİTİM-SEN“Uyarıyoruz,4-C'liler Yine Mağdur“
Eğitim-Sen"Uyarıyoruz 4-C'liler Yine Mağdur"

Kırkağaç Eğitim-Sen İlçe Temsilciliği sitemiz aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı. 4-C’lilerin hala mağdur olduğunu iddia eden Eğitim-Sen İlçe Temsilciği, hükümetide bu konuda eleştirdi. İşte Eğitim-Sen’in kirkagac.net aracılığıyla yayınladığı basın açıklaması.
 4-C’LİLER YİNE MAĞDUR
Tüm baskı ve zorluklara rağmen 78 gün süren TEKEL işçilerinin 4-C’ direnişi karşısında, direnişi görmezden gelen AKP Hükümeti, TEKEL işçilerinin kararlı mücadelesi ve mücadelenin tüm ülkeye yayılması üzerine geri adım atmış ve bir takım tavizler vermek zorunda kalmıştı. Hükümet, 4-C statüsünde çalışanların çalışma koşullarını kısmen düzeltmek zorunda kalmış ve azda olsa ücretlerde bir iyileştirme yapılmış (640TL’den 773 TL’ye), çalışma süresi yılda 10 aydan 11 ay çıkarılmıştı.
 
4-C’liler Bir Ay İşsiz Kalacaklar ve Ücret Alamayacaklar
 
Çalışma süresinin 10 aydan 11 aya çıkarılması, ücretlerde kısmi bir iyileştirmenin olması 4-C’lilerin mağduriyetini ortadan kaldırmamıştır. Çünkü yasa gereği 4-C’lilerin 31 Aralık tarihinde sözleşmeleri sona erecek ve bir ay işsiz kalacaklar. Ücretlerin oldukça düşük olması yetmiyormuş gibi, işsiz kaldıkları bir buçuk ay içerisinde ücret alamayacaklardır. Ancak, bu bir buçuk ay süresince; yiyecek, içecek, yakıt , çocuklarının okul ihtiyaçları, elektrik, telefon ve su faturaları, borçları zorunlu ihtiyaçları gelmeye devam edecektir. Kendileri gibi eş ve çocukları da yaşanan mağduriyetten paylarına düşeni en ağır bir biçimde almaya devam edecekler.
 
Okullarda ve Diğer Kurumlarda Hizmet Duruyor
 
Ayrıca geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da 4-C’lilerin görev yaptıkları okullar (ilçemizde 14 kişi) başta olmak üzere birçok kurumda (ilçemizde yaşayan 25 kişi)  işsiz kalınan süre içerisinde hizmetler durma noktasına gelecektir.
 
Zamanında Göreve Başlatılmamaları ve Damga Vergisi Mağduriyeti Artırıyor
Diğer taraftan, Bakanlar Kurulu kararı ve Mali Bakanlığının vize vermesinin ardından her yıl tekrarlanan sözleşme yenilenmesi işlemleri sürekli geciktirilmesi nedeniyle 4-C’liler zamanında göreve başlayamamaktadır. Her yıl sözleşme yenilenirken 80 ile 100 TL arasında alınan damga vergi ise 4-C’lileri daha çok mağdur etmektedir.
 
4-C’lilerin Sosyal Ve Özlük Sorunları Çözülmeli, Talepleri Dikkate Alınmalıdır
 
Eğitim Sen olarak bir kez daha hükümete sesleniyoruz. 4-C’lilerin sosyal ve özlük sorunları en kısa sürede çözülmeli, talepleri dikkate alınmalıdır. Bunun için; 4-C’li emekçilere kadro verilmeli ve yılda on iki ay çalışma olanağı sağlanmalıdır. Yıllarca mesleğinde uzmanlaşmış 4-C’li emekçiler branşlarında işe yerleştirilmelidir. Günün koşullarına uygun ve eşit işe eşit ücret anlayışı doğrultusunda, 4-C’li emekçilere aynı işi yapan kişilere verilen kadar maaş verilmelidir. Sosyal hakları (yolluk, mesai gibi) güvence altına alınmalıdır.
 
Anayasa Mahkemesi 4-C Yasasının İptalini Acilen Sonuçlandırmalıdır
 
Anayasa Mahkemesi’nin önünde 4-C yasasının iptali istemi bulunuyor. Anayasa Mahkemesi’nden talebimiz, on binlerce 4-C’linin geleceğini yakından ilgilendiren bu davanın acil bir şekilde sonuçlandırmasıdır.

HABER-FOTOĞRAFLAR: HAKAN DEMİR






HABER-FOTOĞRAFLAR: HAKAN DEMİR

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2010, 23:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
eski tekel çalışanı
eski tekel çalışanı - 9 yıl Önce

sayın mahmut efendi sana ve senin gibi düşünenlere sesleniyorum sen madem ülkeni ve devletini bu kadar çok seviyordun tekel 292 milyon dolara birilerine peşkeş çekilirken neredeydin o zaman meydana çıkıpta ülkenin hakkını binbir güçlüklerle osmanlı zamanında kurulmuş olan tekelin yetim hakkını niye savunmadın 292 milyon dolara satılıp alan adilerin bir yıl sonra 1 milyar dolara satıp para kazandığı dönemde sus pus olmuş otururken şimdi kalkmış peşkeş çekenleri savunuyorsun.o dönemde seninde akrabaların tütün para kazanıyor diye tütüncülükyaptı neden onlara karşı gelipte tütün ekmeyin demedin yazık ki ne yazık bizler böyle kişilerden ülkemize fayda yerine zarar geleceğini ne zaman öğreneceğiz yalaka toplum yetiştirdikçe zor adam oluruz kırkağaç"ın durumundan zaten belli değilmi;adam icralık olmuş aynı mahmut yeşil gibi yalakalık olsun diye hala akp"yi savunuyor doğruları biraz olsun görün artık...

Mustafa Şen
Mustafa Şen - 9 yıl Önce

İnsan olma şahsiyetimizi, onurumuzu, kimliğimizi çiğnetmemek adına her zaman yapacağımız açıklamalarımızdan birini daha yaptık. Sadece bu duygularımın bende bulan gerçekliği ile bu yorumu atıyorum.24 saat sonra ilçemde 39 aile reisi işsiz kalacak, ülkemde binlercesi. Bu konumda olanların örgütlü gücü olarak ses olmaya, insanım diyen ve vicdanlarını satmamış olanlara sesleniyoruz. Hala sendikama ve şahsiyetlerimize laf vermeye çalışan sanal densizlere diyorum ki...
Sizler yaşadığını sanan ölülersiniz.
Vicdanlarınız çıkar ilişkileri, dünya nimetlerine ulaşmışlığınızla bağlanmış.
Bir buçuk ay boyunca beklide aç kalacak binlerce insanın bedduaları ile yaşayacaksınız!
Bu dünyada hesap soranlardan biri ben olacağım, öteki dünyada iki elim yakanızda olacak!
Ben ve benim gibiler her gününü onurları ile dik yaşarken, sizler yok edilen yavrularınızın yarınlarının azabı ile tövbelerle yaşayacaksınız!
Saygım Sadece İnsana…

tekel işçisi
tekel işçisi - 9 yıl Önce

mrb ben öncelik şu öğretmenim diyen arkadaşa sesleniyorum yazık ki senin gibiler öğrenci yetiştiriyor...tekelmi soydu soğana çevirdi memleketi bee öğretmen okumuyomusun sen hiçç gazete görmüyorsun yapılanları adı üzerinde biz işçiyiz iiişşçiii iş verirlerse çalışırız ..biz fabrika yönetmiyoz biz üretiyoz eğer bizi yönetenler fabrikaları kapatacak kadar görevlerini yapamadılarsa bu işçinin suçu değil...ben tekel 20 senemi verdim geleceğimi verdim.. şimdi bir okul da 40 yaşımdan sonra ne işim belli ne statüm hatta tehdit ediliyorum..ve hatta öğretmenlerin müdürün bakkalda sigarasını kii ben içmezken onlar için alırken bile utanıyorum bana aldırılıyor.. ama benim özlük haklarım olsaydı ben tekelde ki o toz toprağın arasında da hasta olmaya razıydım.. eğitim-sen 'i takdir ediyorum diğer yalaka sendikalar bizi bitirdi zaten.. tekel işçisi tüm emekçiler için diretti hala öğretmen arkadaşım bunu kavrayamadıysan yazık sana ben işçiyken farkındayım sen okumuşsun ama boş geçmiş yılların.

turgut
turgut - 9 yıl Önce

ben ögretmenim ve öğretmenliğimle gurur duyuyorum.çünkü memlekete faydalı evlatlar yetiştiriyorum.ya siz ne yapıyorsunuz öğretmen olarak..sadece laf kalabalığı ve memleketi soyup sogana ceviren tekel işçilerini savunuyorsunuz.halinize şükredin bence.

....................
.................... - 9 yıl Önce

ücretli öğretmenlik sözleşmeli öğretmenlik yapanların yer altında kelle koltuk altın da 3 kuruşa çalıştırılması helal mi.yazık ya işinize gelince helal gelmeyince haram.siz kimsiniz ki helali haramı öğretiyorsunuz.hesaplayın bakalım bir evin ihtiyaçlarını lüks yaşamakmış.asıl lüks yaşayanlar sadece asgari ücretle çalıştırdığı işçisinin bir maaşını bir kahvaltıya veren patronlar yaşıyor lüksü haram yiyenler belli kimse dini suistimal edipte gerçekleri saklaya çalışmasın.....

mertçe
mertçe - 9 yıl Önce

arkadaslar tekel işçileri eskiden işlerine dinlemeye gidiyorlardı aldıklları para haramdı.gerçekten bu böyleydi.kimse boş konusmasın.eğitim sencilerde bence artık baska konulara et atsınlar.böyle yaparak gözden düşmesinler

ercan güngör
ercan güngör - 9 yıl Önce

BEN TEKEL İŞÇİYİM.,AKP TÜTÜNE ÖNCE KOTA GETİRDİ,ÜRETİMDE GÜNDE 120 TON TÜTÜN İŞLENİYORDU,SONRA TTÜTÜN ALIMI BİTTİ,TÜTÜN OLMAYINCA İŞÇİ NEYİ İŞLEYECEK BE KARDEŞİM,BUNUNLA BİRLİKTE SONRA İŞÇİLER YATIYOR VE YETİM HAKKI YİYOR DEDİLER ALÇAKLAR,AMA GERÇEGİ BİLMEYEN BÖYLE SANDI.PEKİ ATAMASI YAPILMAYAN ÖGRETMEN NE SUÇ İŞLEDİ,ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN VE ÇOCUKLARINA GELECEK VEREMEYENLERİN NE SUÇU VAR,İŞSİZLER ORDUSUNU YARATANLARDA TEKELCİ Mİ ACABA...55O MİLLETVEKİLİ VAR İÇLERİNDE BELKİ 50 KİŞİ DÜRÜST OLABİLİR GERİYE KALAN MİLLETVEKİLERİ ALDIKLARI PARA YETMEMİŞ GİBİ HAZİNENİN İÇİNİ BOŞALAN VE BİNLERCE İNSANIN GELECEGİNE SEBEP OLANLARA NE DEMELİ,BİRİBİRİNİZLE UĞRAŞMAYIN BE...800 TL İLE ÇOCUKLARIMA NE GELECEK SAĞLAYACAM BU SİZDE OLABİLİRSİNİZ????UNUTMAYIN BU GÜN BİZE YARIN SİZE''''HER ŞEY EMEĞİN OLUNCAYA KADAR SAVŞIN ZAFER İNANAN EMEKÇİNİN OLACAK

VATANDAŞ
VATANDAŞ - 9 yıl Önce

MALMUT ÇUĞUM TÜTÜNE SSİGARAYA KARŞISIN ÇOK GÜZEL BUGÜN TÜTÜN ŞİRKETİ SAHİBİ ADAMI FUTBOL BAŞKNI YAPIYORSUNUZ SENİN GİBİLERİNİN ELEŞTİRİLERİ NERDE KALIYOR BİR ŞEYLERİ ELEŞTİRİRKEN BİR ŞEYLERİDE ARAŞTIRIRMISINIZ LÜTFEN



         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net



<