Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


banner55Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


banner36

MANİSA BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ İLK KEZ TOPLANDI

15 Nisan 2014 Salı 08:01
Bu haber 2416 kez okundu

Aralarında Kırkağaçlı Meclis Üyelerininde bulunduğu Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

MANİSA BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ İLK KEZ TOPLANDI


MANİSA BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ İLK KEZ TOPLANDI

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya tüm Meclis Üyeleri ve Belediye Başkanlarının yanı sıra ilçemizi temsilen, Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, Ak Parti'den Ömer Tavşancı ve Mehmet Candan ile MHP'den Ali Rıza Duman katıldı.

Manisa’ya hizmet noktasında bir araya gelen parti temsilcilerine ‘biz büyük bir aileyiz’ diyerek seslenen Başkan Ergün, “Önemli bir Yerel Seçim sürecinin ardından şimdi çalışma ve Manisa’ya hizmet yapma zamanıdır.
İnanıyorum ki şehrimiz için güzel hizmetlere imza atacak ve Manisa’yı daha iyi noktalara taşıyacak kararlar alacağız” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında, 46 AK Parti, 35 MHP ve 7 CHP’li üyenin katılımıyla ilk toplantısını gerçekleştirdi. Meclis toplantısı öncesi Kültür Merkezi Alt Fuaye Salonu’nda verilen kokteylle meclis üyeleri bir araya geldi. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Meclis gündeminden önce bir konuşma yaparak yeni hizmet döneminin Manisa için hayırlı olmasını temenni eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa’nın büyükşehir olması münasebetiyle 5 senemizi bu salonda aldığımız kararlarla, Manisa’ya hizmet etmek için geçirdik. Bu vesileyle geçmişte görev yapmış belediye başkanlarımız ve meclis üyesi kardeşlerime teşekkür ediyorum.

İnanıyorum ki önümüzdeki 5 yıllık süreyi de sağlıkla, huzur içinde geçirecek, Manisa’ya yapılacak her türlü hizmette ortak müşterekte buluşarak güzel hizmetlere imza atacağız. Elbette önemli bir seçim süreci yaşadık. Bu süreçte sıkıntılı ve üzüntülü zamanlarımız da oldu. Fakat şimdi onları düşünecek zamanımız yok. Artık çalışma zamanıdır. Bu anlamda Manisa’nın önünü açacak, kentimizi çok daha iyi noktalara götürecek her türlü hizmetin önünü açacağımıza inanıyorum. Demokrasi kuralları içinde bir süreç hep yaşanmıştır.

Herkes kendi parti görüşü doğrultusunda fikirlerini söyleyecektir. Ama bir masa etrafında istişare ederek inanıyorum ki oy birliği ile hizmet yapılacaktır. Sonuçta bir aileyiz. Bu çerçevede inşallah sağlık sıhhat huzur içerisinde Manisa’da yaşayan 1 milyon 360 bin nüfusa hizmet götürmenin çabasında olacağız. Allah utandırmasın diyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Komisyon Üyeleri Seçildi

Gündemin ilk maddesinde, kapalı oylamayla başkan vekilleri seçimi gerçekleştirildi. 1. Başkanvekilliğine Zülfikar Gürcan, 2. Başkanvekiliğine Recep Çimat seçildi. Meclisin 3. gündem maddesinde 2 asil ve 2 yedek meclis katip üyesi seçimi gerçekleştirildi. İbrahim Kaya ve Ahmet Palabıyık asil üye olarak, Aziz Güral ve Muhittin Yıldız da yedek üye olarak seçildiler. Encümen üyeliğine ise Zülfikar Gürcan, Adnan Kaçire, Yaşar Çataldere, Mustafa Akın ve Ali Can seçildi. Son olarak ihtisas komisyonları seçimleri gerçekleştirildi.

AKP ve CHP’den Faaliyet Raporuna Red

Mecliste oylanan faaliyet raporu okunurken kanun gereği toplantıya Meclis Başkan Vekili Zülfikar Gürcan başkanlık yaptı. Manisa Belediyesi’nin 2013 yılı faaliyet raporu oylamaya sunuldu. MHP adına konuşan Mehmet Güzgülü, Manisa Belediyesi’nin 5 yıllık hizmet döneminin başarısının 2014 yılında Cengiz Ergün’ün tekrar göreve seçilmesiyle beraber tescillendiğinin altını çizerek MHP Gurubu’nun faaliyet raporuna evet oyu kullanacaklarını söyledi. Ancak AK Parti ve CHP Gurubu red oyu verdi. Ancak kanun gereği meclisin 4'te 3'ünden fazlası red oyu vermediği için red oyu verilmesi faaliyet raporunun geçerliliğini etkilemedi. Verilen red kararı raporu hükümsüz kıldı. Böylece okunan faaliyet raporu geçerli sayıldı.    

Kurulacak 2 Şirket Belediyenin Yükünü Hafifletmeye Yöneliktir

Manisa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2 şirket kurulmasına yönelik maddenin görüşülme esnasında MHP Gurubu adına söz alan Mehmet Güzgülü, mevcut şirket BESOT’un üzerindeki yükün azaltılması ve Manisa’nın tümüne yapılacak olan hizmetlerin bir an önce başlaması adına her iki şirketin kurulması gerektiğini vurguladı. Başkan Ergün de kurulması planlanan şirketlerden MANULAŞ’ın her türlü toplu taşıma hizmetlerini yükleneceğini vurgulayarak, “Bilindiği üzere ilimizin büyükşehir olmasıyla beraber, ulaşım hizmetlerinin ağı da genişlemiştir.

Bu anlamda MANULAŞ, her türlü toplu taşıma hizmetlerini üstlenmek, trafik düzenini ve güvenliğini sağlamak, açık ve kapalı otopark yerlerini yapmak, alt-üst geçitleri yapmak ve işletmek, kara ulaşım hizmetlerini yapmak ve işletmek gibi görevleri üstlenecektir. Kısacası ulaşıma dair her türlü iş ve hizmeti MANULAŞ yapacaktır. Ayrıca Ulaşım Master Planları’nın yapılma kararlarında ihale safhasına geldik. Hatırlarsanız geçmiş dönem belediye meclisinde buna yönelik karar alınmıştı. Kurulması planlanan bir diğer şirket de su, kanalizasyon, konut üretimi ve asfalt çalışmaları işlerini yürütecektir. Bilindiği üzere büyükşehir belediyelerinin çoğu AK Parti’nin yönetiminde.

Bu anlamda İstanbul’da, Bursa’da belediye bünyesinde ne kadar şirket var hepiniz iyi biliyorsunuz. Eğer bu şirketler bir ay daha kurulmasın düşüncesi varsa saygı duyarım. Ama kararı aldığımız andan itibaren bu şirketlerin prosedürlerini yaşayacağız. Kaldı ki İç İşleri Bakanlığı’ndan onaylanmadan zaten şirket kuramayız. 2004-2009 döneminde kurulan BESOT vardı, ancak geçtiğimiz 5 yıl sürecinden daha faal değildi. Fakat BESOT’un 2009’dan 2014 yılına kadar Manisa Belediyesi’ne ne kadar katkı sağladığını sizler de biliyorsunuz. Sadece hizmet alım ihalelerinde BESOT’un Manisa Belediyesi’ne yılda 10-12 Milyon TL katkı sağladığını hatırlatmak isterim” Açıklamaların sonrasında AK Parti Gurubu maddenin plan-bütçe komisyonuna gönderilmesi yönünde görüş bildirdi, madde oylamaya sunuldu ve komisyona havale edildi.

Meclis Komisyonların Toplanması Amacıyla Yarın Devam Edecek

49 maddelik meclis gündemine, 25. maddenin görüşülmesinin ardından yarın devam edilmek üzere ara verildi. Büyükşehir hizmetlerinin devam edebilmesi 6369 sayılı kanundan gelen hükümlülüklerin yerine getirilmesi için özel ve iller bankası nezdinde borçlanma için belediye başkanına yetki verilmesi teklifi görüşülmek üzere komisyona havale edildi.

Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde veya hak ve tasarrufu altında bulunan, yapımı devam eden ve yapılacak olan tüm sosyal tesislerin, büfelerin ve çay bahçelerinin işletilme hakkının 5 yıl süre ile BESOT A.Ş’ye devir edilmesi konusunda Belediye Başkanı’na yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde bulunan mevcut kapalı ve açık otopark yerlerinin işletilme hakkının 5 yıl süre ile BESOT A.Ş’ye devir edilmesi konusunda Belediye Başkanı’na yetki verilmesine yönelik madde ile AYKOME (Alt Yapın Koordinasyon Merkezi) ve UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) yönetmelikleriyle ilgili teklifter de komisyonlara havale edildi. 

HABER: HAKAN DEMİR(İHA)

Yorum Gönder

@name x