--------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Şam planını kim sızdırdı?

BDP’li Sakık’ın, “Öcalan’a suikast düzenleneceği bilgisini bir siyasi parti lideri bize iletti” açıklaması merak uyandırdı

Şam planını kim sızdırdı?

 Sakık dün de isim vermedi ancak Yazar Yalçın Küçük’ün Ergenekon iddianamesine giren günlüğünde, “Suikasti Mesut Yılmaz haber verdi” notu gözleri eski ANAP Lideri’ne çevirdi.

BDP Milletvekili Sırrı Sakık’ın, 1994 yılında Şam’da bulundukları sırada dönemin bir siyasi parti liderinin “Öcalan’a suikast düzenleneceğini” bilgisini kendilerine ulaştırdığı açıklaması, “Bu lider kim?” sorusunu gündeme getirdi. Sakık, “yeni bir tartışma yaratmamak için dönemin liderinin ismini açıklamayacağını” söyledi. Ancak Ergenekon davası sanıklarından Yazar Yalçın Küçük’ün günlüğünde yer alan “Öcalan’a suikasti Mesut Yılmaz haber verdi” yönündeki Ergenekon iddianemesinin üçüncü cildine de yansıyan not, gözlerin dönemin ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’a çevrilmesine neden oldu. 
‘Mahkemede açıkladım’
2009 yılında Ergenekon soruşturması çerçevesinde evinde arama yapılan Yalçın Küçük’ün günlüğünde “Öcalan’a suikast yapılacağı bilgisini Mesut Yılmaz’dan aldım” şeklinde bir not bulundu. Daha sonra ifadesine başvurulan Küçük’ün anlatımları Ergenekon iddianamesinin üçüncü cildine şöyle yansıdı: “Defterin (97) ile numaralandırılmış sayfasında, “Dün iki dava vardı. İki numaralı mahkemede görüldü. Öcalan’a suikastı Mesut Yılmaz’ın önlediğini açıkladım. Mahkeme doğru kabul ettiği izlenimini verdi... Başkan, ‘Bunu daha önce devlete neden söylemedin’ dedi, kızdı. Savcı Yılmaz adına konuşanın ismini sordu, herkes doğru saydı.”
VATAN’a açıklamıştı
2008 yılı Ekim ayında da Gazeteci Fehmi Koru, Yeni Şafak gazetesinde Taha Kıvanç imzasıyla kaleme aldığı köşe yazısında, Abdullah Öcalan’a Bekaa’dayken bir suikast planlandığı ve bu planın operasyon öncesinde Mesut Yılmaz tarafından Prof. Dr. Yalçın Küçük vasıtasıyla Öcalan’a aktarıldığını iddia etti. Aynı günlerde VATAN’a konuşan Yalçın Küçük, “Suikast haberi bana getirildi. Ben de Öcalan’a dolaylı olarak ilettim” dedi.
ÖCALAN’A YÖNELİK MİT PLANLARI
Eymür: 1 ton C4 gönderdik
Öcalan’ın MİT tarafından çeşitli kereler suikast düzenlenme girişimlerinin bulunduğu kamuoyuna yansıdı. Ergenekon soruşturmasında savcıya bilgi veren MİT eski Kontr-terör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, “1994’te bir ekip kurduk. 1 ton C4 patlayıcı dolu minibüsü illegal olarak Suriye’ye soktuk. Araç, planlanan şekilde Öcalan’ın bulunduğu kampın önüne bırakılmadığı için eylem tam olarak hedefine ulaşamadı. Çevik Bir, elemanları, geri çekti. 
Öcalan’a yönelik MİT’in suikast planları 2009’da 32. Gün programında da şöyle aktarıldı: 
1994: Suriye’ye bir tetikçi yollandı. Ama sağ kalması mümkün olmadığı için geri çekildi. 
1997: Öcalan’ın çiftlik evinin yanında bir ev alındı. Suikast traktörle gerçekleştirilecekti. Ankara’da evin maketi yapıldı. Bilgi sızınca vazgeçildi. 
1999: İtalya’da Öcalan’ın villasıyla aynı sokakta bir ev kiralandı. CIA’ya bilgi verildi. Öcalan İtalya’dan ayrıldı.
Sakık iddiasında ısrarlı
Sırrı Sakık ise dün VATAN’a, liderin ismini vermeyeceğini tekrarlayarak “Yalçın Küçük büyük bir ihtimal bunu böyle duymuş bir miktar senaryo mu yazdı bilmiyorum. O dönemde kendisine ulaşılıp ulaşılmadığını bilmiyorum. Ama bizim söylediğimiz doğrudur. Bize iletildi. Bize suikast bilgisi bir genel başkan tarafından eski bir bakan aracılığıyla iletildi. Böyle bir süreç yaşandı. Bu konuda da daha fazla bir açıklama yapmayacağım” dedi.

KHA

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2011, 11:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
arkadaş
arkadaş - 8 yıl Önce

öcalan öldüğü zaman bu ülke daha çok karışır bence zaten içerde diyte yapmadıklarını bırakmıyolar birde öldüğünü düşünürsek bilmiyorum ama allah hakkımızda hayırlısını versin

ibrahim yıldırım
ibrahim yıldırım - 8 yıl Önce

ben bu ülkedeki yasa boşluklarını anlamış değilim hala daha koskoca bir siyasi parti lideri kalkıp nasıl bir cesaret ile vatanına ihanet edebiliyor bunlar bu vatanın evlatları olamaz lar gerçi bizim yasa larımız da böyle boşluklar olduğu sürece beyaz enerji operasyonunda olduğu gibi bundan da aklanıp temiz e çıkarlar değeri devletimizin böyle ihanetlere göz yumma ma sını diliyoruz yeter artık bu vatanın ihanete uğradığı BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ ne ihanet edenlerin cezasını verelim a.b.d nasıl sorgusuz sual siz idam edebiliyor ise bizde ihanetin cezasını idam la verelim...burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ


         Kirkagac.Net

Kirkagac.Net

Kirkagac.Net


Kirkagac.net

Kirkagac.Net --------------------------------

Kirkagac.Net

banner55


Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net
Kirkagac.Net

Kirkagac.Net Kirkagac.Net<